На Київщині проходять перші сесії об’єднаних тергромад, затверджується склад виконкомів, гостро стоїть питання повноважень старост, які мають замінити жителям ОТГ звичних сільських голів. Старостам дозволять брати участь у формуванні бюджету та пленарних засіданнях, контролювати використання комунального майна. Та права голосу вони не матимуть, не зможуть розпоряджатися й бюджетом. Віднині староста – це господарник, який стежить за благоустроєм, надає адміністративні послуги та здійснює нотаріальні дії.
Як передає KV, триває обговорення змін до ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”. Планується, що нова редакція закону дозволить чітко розмежовувати повноваження кожного рівня місцевого самоврядування у рамках процесу децентралізації.
Нова запропонована Мінрозвитком громад та профільним підкомітетом ВРУ редакція законопроєкту передбачає, що староста буде затверджуватися радою громади на строк її повноважень за пропозицією голови громади і входитиме до Ради старост (у разі її утворення). Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, яке мають затвердити депутати.
Крім того, 20 листопада, під час третьої та четвертої зустрічі робочої групи, розглядалося питання, чи є староста окремим елементом системи місцевого самоврядування. У результаті було вирішено, що у зв’язку зі зміною процедури призначення (радою громади), він є частиною виконавчих органів ради громади.
Читайте: Черновик законопроекта о местном самоуправлении: землю общинам с Нового года и никаких облисполкомов
Повноваження старости
Так, у повноваження старости (ст.43) входитиме представлення інтересів жителів села чи селища у виконавчих органах ради громади, він братиме участь у пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій ради та матиме право на гарантований виступ на них з питань, що стосуються інтересів його жителів та право голосу не має. А також допомагатиме жителям сіл в оформленні документів, братиме участь у виконанні рішень ради, виконавчих органів, розпоряджень голови на території свого старостинського округу та контролюватимуть їх виконання.
Крім того, староста братиме участь у підготовці бюджету в частині фінансування програм, які реалізуватимуться на його окрузі та відповідатиме за їхню підготовку.
Він бере участь й у підготовці проєктів рішень, що стосуються майна комунальної власності, розташованого на його окрузі, а ще має право контролювати його використання.
Має слідкувати він і за благоустроєм території. Одержувати від виконавчих органів ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення своїх повноважень.
Сприяє він і утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів жителів громади, громадських слухань тощо.
У законі зауважено, що староста є відповідальний і підзвітний раді громади та підконтрольний голові громади. І не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед радою громади, а на вимогу не менш як третини депутатів – у визначений радою громади термін. Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням ради громади.
У чинному законі про місцеве самоврядування, який доповнений статтею 54-1(згідно із Законом № 1848-VIII від 09.02.2017; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020) повноваження старости поки що залишаються аналогічними. Окрім того, що поняття “виконавчі органи сільської, селищної, міської ради” буде замінено на “раду громади”. А також у новій редакції додано ще один пункт, який передбачає, що “староста є підзвітним перед жителями відповідного старостинського округу і зобов’язаний не рідше одного разу на рік надавати звіт про свою роботу перед жителями відповідного старостинського округу на відкритій зустрічі з ними”.
Повноваження сільського голови
Після добровільного об’єднання в громади, сільські голови автоматично одержували статус виконуючого обов’язки старости на період завершення реформи децентралізації. Старосту наділили досить широкими повноваженнями, проте, якщо порівнювати їх із обов’язками сільського голови, то вони суттєво різняться.
Так, згідно із статтею 42. п.4 закону про місцеве самоврядування, сільський, селищний, міський голова міг контролювати додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, організовувати роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, підписувати рішення ради та її виконавчого комітету.
Голова пропонував кандидатури на посаду секретаря ради та виносив пропозиції щодо кількісного і персонального складу виконавчого комітету, його структури, як і виконавчих органів та апарату ради, їх штатів. Голова ради керував апаратом та виконавчим комітетом, скликав сесії, вносив пропозиції та формував порядок денний сесій ради і головував на пленарних засіданнях.
У його обов’язки входила і підготовка проєктів програм соцекономічного та культурного розвитку, цільових програм, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань; оприлюднення затверджених радою програм, бюджету та звітів. Мав право призначати та звільняти з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності. Він же вносив на розгляд ради пропозиції про створення спецустанови з надання безоплатної первинної правової допомоги та кандидатури на посаду керівника.
Крім того, саме голова забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету та є розпорядником бюджетних коштів. Та представляє тергромаду, раду, виконком у відносинах з державними органами, підприємствами, установами тощо, а також у міжнародних відносинах. Керівник громади міг звертатися до суду щодо визнання незаконними актів, які обмежують права та інтереси тергромади, а також повноваження ради та її органів.
А ще – укладати договори та видавати розпорядження, вести особистий прийом громадян, забезпечувати розгляд звернень громадян та їх об’єднань, брати участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
І згідно із законом, саме голова ніс персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень і був підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним – перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради своїх повноважень – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Крім того, керівник ради міг бути відкликаний з посади за народною ініціативою.
Читайте: Бучанська ОТГ затвердила старост на восьми старостинських округах громади
Точка зору
KV поцікавилась у виконуючих обов’язки старост ОТГ, які до об’єднання очолювали сільські ради, як вони оцінюють свої теперішні компетенції і чим відрізняється робота сільського голови від виконання обов’язків старости.
Загалом у громадах наголошують на позитивних зрушеннях щодо розвитку території після об’єднання. І що після створення старостинських округів мешканці не відчули погіршення щодо якості надання адміністративних послуг. Адже старости і надалі продовжують виконувати всі ті функції, що і сільський голова, беруть активну участь у сесійних засіданнях громади і є членами виконкому. Із основних змін лише те, що всі фінансові повноваження перебрала на себе центральна громада, а штат сільрад зазнав не значних скорочень. Старост позбавили права підпису, укладання договорів та зробили підзвітними громаді.
Староста Дерев’янського сільського старостинського округу Обухівської ОТГ Олександр Бойко:
Ми приєдналися до Обухівської міської ради у грудні 2019 року. Тож зі штату сільради увесь цей час нікого не звільняли і продовжували працювали за власним бюджетом як повноцінна сільрада. До Обухівської ОТГ приєдналося 13 сільрад, зрозуміло, що надалі утримувати всі штати неможливо. Але громада намагатиметься забезпечити роботою всіх, але чи буде це за спеціалізацією – невідомо. 3 грудня відбудеться установча сесія Обухівської громади, де призначатимуть нових старост. У законі про місцеве самоврядування розписані повноваження старости, але громада та депутати матимуть право їх доповнити, визначати кількість округів. Сільські голови висловили громаді свої пропозиції, які повноваження мають залишитися і виконуватися на території села і надалі. Як староста, я вже не мав право підпису, лише голова громади. Та решта всіх функцій, які виконувала сільрада, все так і залишилося. Наприклад, щоб не погіршилося обслуговування населення, добиваємося, щоб у кожній сільраді був головний спеціаліст. Він зможе надавати адміністративні послуги і мешканцям не доведеться їздити до Обухова за довідками. Староста є членом виконавчого комітету. Якщо раніше в селі необхідно щось було зробити і ми це з депутатами вирішували самостійно, то тепер я надаю запити, клопотання голові ОТГ, при потребі питання виноситься на сесію. Звичайно, дещо обов’язки скоротилися, але за роботу навчальних закладів, за те, що відбувається на території продовжує нести відповідальність староста. Ще планують вносити зміни до закону про місцеве самоврядування. Наразі цей законопроєкт досить сирий і багато питань ще не врахували.
В.о. старости Яхнівського старостинського округу № 2 Миронівської ОТГ Микола Логвиненко:
Найголовніше – всі фінансові повноваження перебрала на себе громада. Це нам розв’язало руки і тепер ми більше часу займаємося організацією роботи на місцях: господарською діяльністю, комунальним господарством. Нотаріальні дії залишили за нами: виписуємо доручення, складаємо заповіти, видаємо довідки тощо. Моя особиста думка, що на території утворених старостинських округів має ще працювати поліцейський, який би допомагав старості у вирішенні питань. Ми приєдналися до громади у 2019 році і штат нашої сільради залишили у повному складі. Голова став виконуючим обов’язки старости, є землевпорядник, бухгалтер, завідуючий архівом і прибиральниця на півставки. Троє працює на півставки і троє на повній. Окрім того, що на місці секретаря працює тепер діловод. Старост тепер назначатиме голова громади за погодженням депутатів. У штаті надалі однозначно має залишитися діловод, землевпорядник, прибиральниця. Бухгалтерія й економічний відділ вже будуть централізовані при громаді.
В.о. старости Великогуляківського старостинського округу Томашівської ОТГ Олена Куріленко:
Ми півтора роки є об’єднаною громадою, але весь цей ми не були включені у прямі міжбюджетні відносини з державою. Тож сільрада продовжувала виконувати всі свої функції. Чи додаватимуться до сільради якісь нові структури – вирішуватиме новообрана рада ОТГ. Щодо повноважень, то після об’єднання вони різнилися. Я вже виконувала обов’язки старости, які включали і обов’язки сільського голови, і секретаря. Що не вирішувалося на нашому рівні, брала до своїх обов’язків голова ОТГ. Як староста видавала довідки на субсидію, акти обстеження матеріально-побутових умов, матеріальні довідки тощо, приймала заяви та реєструвала нотаріальні дії – всі адміністративні послуги надаються на місцях. Сільрада вже не мала свого бюджету та депутатського корпусу, об’єднали з громадою ми і все рухоме та нерухоме майно. Територія має у раді трьох представників-депутатів. Крім того, будучи членом виконавчого комітету, всі питання, які були проблемними, виносилися на розгляд цього комітету, голові ОТГ. Найголовніше, щоб староста, як новий посадовець, знав діловодство. Тому що у багатьох населених пунктах старости надалі залишаться без діловодів, секретарів на місцях. Звичайно, що у центральному апараті з’явилися вже свій земельний відділ, юристи і сільрадам у цьому плані стало набагато легше вирішувати питання, адже не потрібно їхати у центр району.
В.о. старости Козлівського старостинського округу Студениківської ОТГ Григорій Кобялко:
В основному староста виконує всі ті господарські функції, що і сільський голова, крім фінансових питань. Хочу зауважити, що після об’єднання фінансування території стало більшим. Сільрада була спроможною максимум 600-800 тис. гривень направити на ремонт доріг. Більшість питань вирішується на місцях. Та доки ми виконували обов’язки старост, наприклад, заповіт можна було одержати лише в адмінцентрі громади. Тепер, як ми стали старостами і виготовимо нові печатки, матимемо знову право виконувати нотаріальні дії. Ми беремо активну участь у сесійних засіданнях громади – ми є членами виконкому. Перед сесією вивчаємо всі питання і від старост в основному залежить, які питання будуть виноситься на розгляд. Старости продовжують працювати в адмінприміщенні сільради. Єдине, що змінилося – не має у штаті бухгалтера і діловод працює замість секретаря. І від потреби населення залежить наявність землевпорядника, він у нас працює на два села. Ми підзвітні тепер громаді, щопонеділка у нас планове засідання, на якому староста звітує про виконану роботу на селі за тиждень та потреби. Заробітна плата старости залежить від кількості населення на округу.
Нагадаємо, що як об’єднана громада, Студеники були сформовані ще в грудні 2017 року у процесі об’єднання з Козловською, Переяславською, Сомководолинською і Сосновською сільрадами Переяслав-Хмельницького району. Восени до ОТГ приєднали ще дві території: Пристромська та Строківська сільради Переяслав-Хмельницького району та Семенівська – Баришівського району. Нині громада входить до Бориспільського району. Площа ОТГ – 191,37 кв. км з населенням в 4 339 осіб.
Миронівська громада була створена в січні 2019 року, об’єднавшись із Центральненською та Яхнівською сільрадами Миронівського району. У грудні 2019 року до ОТГ приєдналися Владиславська Миронівського району та Михайлівська та Іванівська сільради Богуславського району. У жовтні 2020 року доєднали ще Вікторівську, Ємчиську, Зеленьківську, Карапишівську, Козинську, Коритищенську, Кип’ячківську, Маслівську, Македонську, Олександрівську, Полівську, Потіцьку, Пустовітську, Росавську, Тулинську, Шандрівську, Юхнівську громади Миронівського району. Нині це Обухівський район. Площа ОТГ із 23 сільрад – 798,3 кв. км з населенням в 32474 осіб.
Томашівська ОТГ новоствореного Фастівського району утворилася влітку 2019 року у складі 12 сіл з адмінцентром у Томашівці. У жовтні вона доєднала ще Дорогинську та Вільнянську сільради. Загалом ОТГ складається із 17 сіл у складі семи сільрад із сукупним населенням понад 4 тисячі чоловік на площі 262,3 кв. км. А саме: Томашівської, Великогуляківської, Дідівщинської, Дорогинської, Пришивальницької сільрад Фастівського району, а також Вільнянської та Соснівської сільрад Макарівського району.
У 2019 році до Обухова вирішили доєднатися два села: Нещерів та Дерев’яна, а в жовтні приєдналися ще 20 сіл у складі 14 сільрад. А саме: Обухівська, Германівська, Григорівська, Дерев’янська, Деремезнянська, Долинська, Копачівська, Красненська, Перша, Краснослобідська, Маловільшанська, Нещерівська, Перегонівська, Першотравенська, Семенівська Обухівського району. Площа ОТГ – 397.1 кв. км з населенням в 42712 особи.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Фото: колаж KV