Кінець року близько і громади столичного регіону підбивають бюджети. Для багатьох фінансова ситуація є досить напруженою. Керманичі жаліються на тотальну нестачу коштів. Пандемія, зростання тарифів та низка законодавчих новел спустошили чимало скарбниць.
Як стало відомо KV, група експертів Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні презентувала дані інформаційно-аналітичного дашборду основних показників виконання бюджетів територіальних громад станом на 1 вересня 2021 року.
Повідомляється, що запропонована інформаційно-аналітична панель дає можливість розглянути фінансові показники не лише в межах України, а й по окремій області та порівняти їх в розрізі громад.
Так, дашборд відображає такі основні фінансові показники громад, як видатки загального фонду, ЖКГ, культури, освіти (учня) на одного мешканця і видатки на утримання апарату управління та на фізкультуру і спорт на одного мешканця.
А також дохідність земель громади, доходи загального фонду та капітальні видатки на одного мешканця. Бралася до уваги і питома вага заробітної плати у видатках загального фонду та капітальних видатків у загальній сумі видатків. А ще – рівень дотаційності бюджетів, видатки на утримання апарату управління (без трансфертів) та частка доходів громади за рахунок трансфертів з держбюджету, фіскальна віддача території громади.
У розрізі громад
Експерти також детально візуалізували окремо вісім показників, які характеризують основні фінансові аспекти діяльності територіальних громад, на яких ми і зупинимося.
Перший показник – це доходи загального фонду без трансфертів на одного мешканця, який відображає співвідношення обсягів надходжень цього фонду з кількістю мешканців. І найбільший показник демонструють в області три громади. Це – Гірська (37,2 тис. гривень), Козинська (26,2 тис.) та Борщагівська (22 тис.). Найменше доходів зафіксували в таких громадах, як Медвинська (2,5 тис. гривень), Калитянська (2,3 тис. гривень) та Кожанська (2,1 тис.).
Наступний показник – співвідношення видатків на утримання апарату управління із сумою доходів загального фонду (без трансфертів). Найбільшу ж частку видатків на апарат витрачає Медвинська громада – майже 50%. За нею знову йдуть Кожанська із 44,1% та Калитянська із 38,4%. Найменше всього відсотків у Борщагівської (7,14%) та Вишневої (5,59%).
Далі експерти проаналізувати обсяги капітальних видатків на одного мешканця. І цього разу лідирує Рокитнянська громада, у якої капітальні видатки складають 3,8 тис. гривень на одного мешканця. На другій позицій Калинівська селищна громада із 3,7 тис. гривень, на третій – Пристлична із 3,2 тис. гривень. Останні позиції в рейтингу займають Васильківська (41,90 гривень), Бишівська (39,36 гривень) та Маловільшанська (12,30 гривень) громади.
Всього десять громад на Київщині не мають дотаційності. Та найбільша реверсна дотація у Гірської громади (-43,7%), Калинівської селищної (-23,1%) та Славутицької (-20,7%). Найбільш дотаційними є території Коцюбинської, Кожанської і Немішаївської громад – від 24,9 до 18%.
До основного показнику увійшла і відсоткова частка проведених із загфонду видатків на зарплату. І найбільшу частку у видатках має Бишівська громада – 87,8% і найменшу – Гірська (29,8%).
Щодо видатків на культуру, фізичну культуру та спорт у розрізі на одного мешканця, то найбільший показник у Козинської – 2,2 тис. гривень, Петрівської – 1,1 тис. гривень та Славутицької громад – понад 1 тис. гривень. Найменшу суму витрачає Бишівська – 120,64 гривень. А ось найбільше видатків на утримання одного учня у Ташанської громади – 49,8 тис. гривень, найменше в Ірпінської – 12,3 тис. гривень
Найбільшу частку доходів за рахунок трансфертів має Поліська громада 56,9%, найменшу – Гірська з 6,7%. Щодо співвідношення обсягів надходжень місцевих податків і зборів із сумою доходів загального фонду без трансфертів, то тут лідируючі позиції у Золочівської громади (63,6%), пасе задніх громада Славутича – 15,4%.
На місцях
Наближається кінець року, тож KV поцікавилися у керівників громад, яка ситуація із місцевими бюджетами: чи вдається виконувати плани доходів у таких складних економічних та епідмовах, дотаційна територія чи, навпаки, є й реверсна дотація.
Як розповів KV голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук, за 10 місяців невиконання плану доходів бюджету тут складає 1,2 млн гривень. І це із урахуванням того, що до Фастова, як міста обласного значення, торік були доєднані ще села.
“Хочу нагадати, що села доєднували без урахування нашої позиції: і вони, і місто хотіли, щоб на їхній базі була створена окрема громада, але Кабмін прийняв саме таке рішення. І зараз на утримання цих сіл, тільки за перші шість місяців, з міськбюджету пішло понад 20 мільйонів гривень. Це – перевищення видатків над тими доходами, які згенерували платники податку тих територій. Більш критичним є те, що у зв’язку із подорожчанням енергоносіїв, є також і незабезпеченість видатків. Тобто зросли енергоносії і наші додаткові видатки складають 16 мільйонів гривень на оплату енергоносіїв, на часткову виплату зарплати. Це та сума, яку ми не можемо перекрити, тому що у нас ще є невиконання планового доходу. Загальний дефіцит нині складає 17,2 млн гривень. Це та сума, якої нам не вистачає для закриття до кінця року. І це при тому, що ми вже здійснили певну роботу по перерозподілу: зняли із незахищених статей видатки і пустили їх на те, щоб, у пешу чергу, профінансувати захищені статті”, – розповів він.
Тому, за словами очільника громади, фінансова ситуація нині є досить напружена і без додаткової дотації з державного або обласного бюджету цей рік громада не закриє. Тож складно робити місцевій владі і прогнози щодо бюджету на наступний рік.
“Ми робили розрахунки на три роки вперед – середньострокове бюджетне планування. І вже тоді було зрозуміло, що ми не можемо збалансувати видатки та доходи, тому що доєднані дотаційні території досить серйозно підкосили фінансову спроможність громади. Разом з тим у черговий раз плануємо оновлювати розрахунки, хоча і не можемо спрогнозувати ціну на газ. Розуміємо, тенденція йде у бік здорожчання, що призведе до витрачання ще більших коштів на утримання соцсфери. Анонсуються ще зміни й до Бюджетного кодексу. Хотілося би розвивати громаду, реалізовувати цікаві проєкти та, на жаль, фінансова ситуація не дуже позитивна. Тож проводимо активну роботу з платниками податків по сільським територіям, інвентаризацію земель для того, щоб забов’язати всіх користувачів добросовісно сплачувати податки”, – додав Нетяжук.
Куди більш стабільна ситуація із виконанням бюджету і видатковою частиною в Немішаївській селищній громаді.
“Зараз ми збільшуємо бюджет за рахунок економії, за рахунок нових сплачених податків. Є підприємці, які сплачували податки до інших територій, нині ми займаємося їхньою перереєстрацією. Бюджет поповнюється, але зрозуміло, що хотілося, аби бюджет розвитку був куди більшим. Тож будемо над цим працювати. Спрямовуємо кошти і на боротьбу із коронавірусом. Відбулося зібрання в райраді, шукаємо можливість на умовах співфінансування разом із іншими громадами Бучанського району, а саме: Бородянкою, Пісківкою, Немішаєво, виділити по 100 тис. гривень на закупівлю обладнання, яке забезпечить медкабінети додатковим киснем (облаштування кисневого трубопроводу). На цей проєкт також будуть виділені кошти і з обласного бюджету. Єдине, що нині на фінансову ситуацію в громадах впливає різниця в тарифах. У деяких громад вона просто величезна. По нашій громаді ця цифра сягає трохи більше 2 млн гривень. Реверсної дотації у нас бути не може. Разом з іншими громадами в нашому районі, ми є поки що дотаційними”, – прокоментував очільник громади Петро Перевозник.
За його словами, цю різницю громада закриває і розраховує впевнено увійти в наступний рік. Нині тут вже працюють над проєктом бюджету. Очільник привідкриває завісу, говорячи, що планується суттєва видаткова частина.
“Уже розробляємо проєкти щодо будівництва нових очисних споруд. Це, зрозуміло, величезна сума. Плануємо втілювати проєкт на умовах співфінансування. Та можливості є. Працюємо над видатковою частиною, щоб забезпечити школи та садочки ремонтами; а дороги ремонтами у рамках співфінансування. Вже майже 15 років будується Микулицька. Велася розмова із міністром Мінрозвитку громад, губернатором області щодо включення добудови цього закладу у програму “Велике будівництво”. Тож ще додатково чекаємо субвенції і з держави”, – висловив сподівання керівник громади.
У коментарі KV голова Яготинської міської громади Наталія Дзюба розповіла, що їм також вдається виконувати бюджет та коштів вистачає не на все. Адже громада досить велика, до її складу увійшов 41 населений пункт.
“Сказати, що бюджет значний не можу, він складає всього на всього 200 млн гривень, плюс 100 млн гривень освітянської субвенції. А в 41 населеному пункті є дороги, БК, ФАПи, а за цим всім стоять люди, які мають відчувати, що є влада та позитивні зміни. Хочеться, щоб кожен житель громади відчував захист та затишок. Тож ми повністю провели інвентаризацію майна, яке перейшло на баланс громади. І вже бачимо багато проблем. Вони стосуються навчальних та медичних закладів, культури, ремонту доріг тощо. До об’єднання бюджет міста складав до 50 млн гривень. Але ж ми не утримували лікарню та соціальну інфраструктуру, школи та культуру, а лише те, що мало утримувати місто районного значення. Тепер на громаді практично все. І, звичайно, є різниця. Система водопостачання сіл потребує ремонту, адже у більшості там є лише технічна вода. Необхідно привести у відповідність до вимог всі скважини. А це не мала сума коштів”, – говорить вона.
Розповіла очільниця і про майбутні бюджетні витрати, які спрямують на вирішення проблем громади. У першу чергу, вони стосуватимуться оптимізації освітньої мережі, а саме закупівлі шкільного автобуса, вирішення проблеми із несанкціонованим сміттєзвалищем і багато інших проєктів, які мають посприяти збільшенню робочих місць, а отже, і надходженням до бюджету.
Також працюють на території і над зміцненням бази лікувальних закладів, адже їхнє утримання в умовах епідемії також значно вплинуло на бюджет. У громаді вже взялися і до формування бюджету на наступний рік.
“Коштів не вистачає на дороги, освітлення, водопостачання. Та ще будемо дивитися з якими показникам нам вдасться завершити бюджетний рік і тоді буде зрозуміло, як громада житиме наступного року. Звичайно, ми рахуємо копійку, не розкошуємо і намагаємося використовувати бюджет раціонально”, – зауважила очільниця громади.
За словами же голови Студениківської сільської громади Марії Лях, у другому півріччі громаді вдалося лише на 92% виконати бюджет, враховуючи, що у минулі роки в цей період його перевиконання було від 800 тисяч до 1,2 млн гривень.
“Цього року перевиконання бюджету було лише у першому півріччі. І це, звичайно, дуже впливає на розвиток громади. Цьогоріч дуже важко сформувати бюджет на наступний рік через те, що з громади вилучається 15,5 млн гривень реверсної дотації. Для громади це величезна проблема. Та необхідно його спланувати хоча б оптимального”, – додала вона.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Проєкт “Децентралізація”: із бюджетів громад вилучатимуть кошти на охорону культурної спадщини
Проєкт “Децентралізація”: громади масово розпродують комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на ProZorro
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Проєкт “Децентралізація”: найуспішніші громади Київщини
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини хочуть зекономити на благоустрої за рахунок держсубвенції
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини шукають кошти на покращення послуг своїх КП
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини роздали кошти на інфраструктуру та ремонт доріг
Проєкт “Децентралізація”: тепломережі столичного регіону загрузли у боргах
Проєкт “Децентралізація”: тривають дискусії щодо права власності на майно тергромад
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини не додали освітньої субвенції
Проєкт “Децентралізація”: Богуслав та Яготин розвиватимуться за рахунок ландшафтних парків
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини просять уряд не нищити їхню фінансову незалежність
Фото: колаж KV