Верховна Рада розгляне зміни до Бюджетного кодексу, що мають удосконалити фінансування та збереження культурної спадщини України. Новели передбачають вилучення місцевих податків для створення та наповнення відповідного держфонду. В Асоціації міст України вже назвали ці нововведення втручанням у фінансову незалежність громад, що не вирішить проблем збереження історичних пам’яток. Громади вказують, що не отримують прибутків від культурних об’єктів і, навпаки, потребують підтримки держави для їх утримання.
Як стало відомо KV, 19 липня Аcоціація міст України звернулася до Комітету Верховної Ради з питань бюджету з проханням відправити проєкт Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення збереження культурної спадщини” № 5755 на доопрацювання.
Так, законопроєкт пропонує формувати у складі спеціального фонду держбюджету Державний фонд збереження культурної спадщини і використовувати кошти такого фонду для реалізації заходів щодо реставрації, консервації, музеєфікації, реабілітації, ремонту, пристосування об’єктів культурної спадщини незалежно від форми власності та розробки та виготовлення: облікової документації, науково-проектної документації, науково-дослідної, проектно-кошторисної документації, проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини.
Наповнювати такий фонд пропонують не лише за рахунок окремих джерел доходів держбюджетів, а і за рахунок місцевих бюджетів. Як зауважує АМУ, це означає вилучення у громад (без належної компенсації втрат) на користь Держфонду надходжень від адмінштрафів за правопорушення (а саме, передбачені ст. 92 та ст. 188-33 Кодексу України про адміністративні правопорушення), від орендної плати за користування об’єктами культурної спадщини та концесійних платежів щодо таких об’єктів, а також від фінансових санкцій (штрафи, пеня) за правопорушення, передбачені ст. 44 ЗУ “Про охорону культурної спадщини”.
У звернені до ВРУ відзначають важливість і необхідність планування та організаційного забезпечення заходів, зазначених у законопроєкті, щодо збереження історико-архітектурного середовища громад, охорони, реставрації, реабілітації та доцільного використання пам’яток та охоронюваних територій, створення комфортних і безпечних умов для проживання населення, комплексного розвитку та привабливості громад.
Проте АМУ не підтримує запропоновані законопроєктом 5755 зміни до Бюджетного кодексу в частині місцевих бюджетів. Пояснюють вони це тим, що запропоновані зміни не відповідають основним принципам здійснення місцевого самоврядування і втручаються у їхню матеріально-фінансову самостійність. І впевнені, що вилучення зазначених доходів до Фонду спричинить розбалансування місцевих бюджетів. Крім того, проєктом не визначено чіткий і справедливий механізм подальшого розподілу (повернення) коштів між громадами.
“Вилучення з бюджетів місцевого самоврядування окремих доходів на користь формування спеціального фонду держбюджету є втручанням у діяльність місцевого самоврядування, і в майбутньому може стати прецедентом для подальшого втручання у діяльність місцевого самоврядування. Крім того таке вилучення по суті не вирішує проблемних питань щодо забезпечення збереження культурної спадщини”, – йдеться у листі.
На місцях
Згідно із Пояснювальною запискою до законопроєкту, на території України знаходиться близько 130 тис. об’єктів культурної спадщини, які перебувають на державному обліку. Також зауважено, що динаміка фінансування сфери культури за остатковим принципом в останні роки унеможливлює утримання пам’яток у належному технічному стані, що значно підвищує ризик їх руйнування та знищення. Лише у рамках програми “Велике будівництво” в культурі передбачає здійснення заходів щодо збереження 150 об’єктів, які розраховано здійснити протягом трьох років.
За даними Управління КОДА у 2020 році на території Київської області під охороною держави перебувало 3 961 об’єкт культурної спадщин. Ці об’єкти входять до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (місцевого та національного значення), Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації тощо. Найбільша кількість пам’яток, особливо місцевого (понад 100 об’єктів) та національного (понад 10 об’єктів) значення, збережна саме у Переяславі. Місто, навіть, увійшло у книгу рекордів Європи з найбільшою кількістю музеїв на душу населення.
Тож KV поцікавалися у місцевої влади про стан об’єктів культурної спадщини на Київщині і чи одержують вони доходи від утримання такого державного та комунального майна, щоб перераховувати їх на спеціальний рахунок Фонду і що від цього втратять громади.
Депутат Київської обласної ради (фракція “Європейська Солідарність”) та екскерівник Переяславської міськради Тарас Костін:
Вважаю, що створення Фонду – це позитивний момент. Те, що це зачепить місцеві бюджети, то їм наразі і так несолодко. Думаю, це будуть зовсім мізерні надходження, щоб якось вплинути на доходи громад і були суттєві втрати з місцевих бюджетів. Переяслав – історичне місто. Наприклад, тут діє історико-етнографічний музей, але вхідний квиток коштує зовсім недорого. Вони виживають за рахунок дотацій з державного бюджету. На території також багато пам’яток, на які варто звернути увагу щодо їхньої охорони та відновлення. Це, до прикладу, дзвіниця Вознесенського собору та сам собор, що збудований ще за часи Івана Мазепи. Сьогодні вони потребують реставрації і громада самотужки не потягне ці об’єкти і їхнє утримання. Тож було б добре, якби держава допомогла зберегти ці об’єкти національного значення.
Голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук:
Фастів – одне з небагатьох міст в Київській області, яке має історико-архітектурний ареал. На території громади є пам’ятки архітектури загальнодержавного значення – Покровська церква і фастівський костел, це місцеві пам’ятки. Якщо законопроєктом пропонується вилучати кошти з місцевого бюджету для того, щоб сформувати загальнодержавний фонд, то про яку децентралізацію ми тоді взагалі ведемо мову? І як ми можемо говорити, що, навпаки, громади мають розпоряджатися своїми коштами? Думаю, це суперечить логіці децентралізації і сумніваюсь, що така ініціатива буде позитивно сприйнята органами місцевого самоврядування. На превеликий жаль, останнім часом спостерігаємо, що якраз органи центральної влади намагаються забирати фінансові ресурси в громад.
Голова Студениківської сільської громади Марія Лях:
На території громади такі об’єкти культурної спадщини відсутні. Проте на громаду хочуть перекласти об’єкт, що розташований на трасі Київ-Харків (90-й км) і перебуває на балансі Державтодору, останні ж це заперечують. Це – історична пам’ятка возз’єднання України з Росією. Напевно, автодор не бажає його утримувати, враховуючи ще і зовнішній стан. Загалом, на мою думку, історичні пам’ятки необхідно берегти, але це має відбуватися на державному рівні, а їхній перелік має бути занесений до єдиного реєстру. І відповідати за збереження історії має саме держава. І, звичайно, що не за рахунок коштів місцевого бюджету. Потроху всі повноваження перекладають на місцеві бюджети, які від цього не збільшуються. А ми лише просимо віддати у повній мірі 80% ПДФО, забирати не 50, а 20% реверсної дотації. І тоді громади будуть готові утримувати і фінансувати. А держава має контролювати всі ці процеси. Але не маючи ресурсу, перекладати повноваження одне за одним, починаючи від співфінансування – це неправильно. Таким чином громада не буде розвиватися.
Голова Вишгородської міської громади Олексій Момот:
Ми співпрацюємо із членами Асоціації міст України і завжди підтримуємо їхні ініціативи, оскільки там працюють фахові спеціалісти, які глибоко вивчають кожне питання. Тож, якщо на території є культурна чи архітектурна пам’ятки, то не треба у громади вилучати ці кошти. Громада самотужки визначить заходи їхнього захисту і запланує у бюджеті кошти на вирішення цих питань. Краще, якби держава допомагала у рамках відповідних програм. Вишгородська громада – територіально невелика і із історичних пам’яток мають велику цінність Городище, Церква святих страстотерпців Бориса і Гліба та будівля земської школи. Проте вони не належать до таких об’єктів культурної спадщини, до яких буде прямувати туристиче паломництво. Тож з точки зору фінансового доходу не впевнений, що ці об’єкти зможуть принести громаді прибутки. На місцевому рівні, звичайно, це дуже цінні історичні об’єкти.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Фото: колаж KV