Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громад

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громад

Київська область очолила рейтинг аутсайдерів серед 24 областей країни за темпами децентралізації у 2019 році. Результати моніторингу Мінрозвитку показали зростання регіону з 22 позиції на якихось дві сходинки. Експерти також назвали головне гальмо реформи – пристоличну зону.  Громади тут заможні та багаточисельні, тож бої за владу і булаву набагато запекліші.

Як стало відомо KV, 11 січня Мінрозвитку громад та територій України оприлюднило дані Моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування станом на 10 січня 2020 року.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

На сайті Мінрозвитку відмічається, що в Україні створено 1029 об’єднаних тергромад з населенням 11,7 мільйонів осіб. Перспективними планами формування громад покрито 90,3% території країни. Моніторинг також дає змогу простежити динаміку змін в громадах у сфері соціальної та молодіжної політики, освіти і медицини, у розбудові інституту старост та інших секторальних реформах.

Мовою статистики

Упродовж року лідери та п’ятірка аутсайдерів зі створення спроможних тергромад у переліку регіонів за минулий рік майже не змінювалися. За даними моніторингу, за 2019 рік Київщині вдалося піднятися з 22 місця лише на дві позиції і, таким чином, очолити рейтинг аутсайдерів серед 24 областей країни на 20 сходинці. 

Цьогоріч при складанні загального рейтингу враховувалися сім основних параметрів формування об’єднаних територіальних громад замість шести. Більшість з них була видозмінена. 

При розрахунку рейтингу за параметрами кількість населення та площа спроможних громад, кількість громад, що не об’єдналися та не приєдналися, враховувалися також дані тих міст обласного значення (МОЗ), у яких ще не відбулося приєднання. 

Так, за кількістю населення в утворених ОТГ київський регіон посів 18 позицію. Населення області складає 1767,9 тис. осіб і із них встигло об’єднатися всього 1067,5 тис. осіб, що наразі становить 60,4%. За цим параметром Київська область знаходилася у грудні 2018 року на 19 місці.

Оцінювали процес децентралізації і за площею покриття областей громадами. За цим параметром Київщина займає 22 місце, зрушивши всього на одну позицію у порівнянні з минулим роком. Всього за 2015-2018 роки цей відсоток склав 22,6 із 28 131 кв. км загальної площі області.

Кількість тергромад, що не об’єдналися за 2015-2019 роки, досягла 484 або 73,4%. За цим параметром пристоличний регіон у загальному рейтингу досяг 20 відмітки. 

Цього року в Мінрозвитку вирішили врахувати і кількість районів, не охоплених об’єднанням або приєднанням. Так, в області із 25 поза об’єднанням досі вісім районів, що становить 32%. Але серед інших регіонів, киівському вдалося зайняти 15 сходинку у рейтингу. 

Також врахували кількість ОТГ з чисельністю менше 5 тис. осіб. Два роки поспіль Київщина за цим показником займає 4 місце. Таких громад в 2018 році на території області налічувалося три (17,6%), в 2019-му  – шість (18,2%).

Київська область налічує 12 міст обласного значення і за створеними ОТГ з адмінцентрами у містах обласного значення регіон також зайняв 4 позицію. Всього за 2015-2019 роки в області було створено чотири таких ОТГ (33,3%). 

Також під час оцінювання враховувався перспективний план, затверджений урядом  – тут Київщина отримала 16 місце. У 2018 році області вдалося вийти за цим показником на 14 місце. У перспективному плані, затвердженому ще у 2015 році, кількість громад мала скласти 29 ОТГ і станом на 2019 рік в області залишаються неохопленими 278 (42,2%) сільських та селищних громад. 

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громад

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громад

За результатами державної фінансової підтримки на місцевий та регіональний розвиток територій за програмами: Державний фонд регіонального розвитку, субвенція ОТГ, субвенція на сільську медицину, а також субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання доріг місцевого значення, Київщині було перераховано з держбюджету у 2019 року 604,3 млрд гривень. За січень-листопад 2018 року сума підтримки складала 301,6 млн гривень. 

Думки експертів

KV поцікавилася у регіональних експертів, через які можливі об’єктивні причини ускладнюються процеси створення тергромад і чи можливо прискорити процес реформування в столичному регіоні.

Експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола Спірідонов:

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громадНа Київщині зі створенням ОТГ не все успішно, в цьому напрямку область сьогодні пасе задніх. Причина парадоксальна. В області найбільш багаті села і селища, і тому їм важче об’єднатися: їм є що ділити і що втрачати. До того ж завжди був сильний конфлікт між головою обласної державної адміністрації і депутатами облради. І тому наразі саме така ситуація. Процес децентралізації потроху відходить від добровільного до примусового об’єднання. Дуже часто сільські голови не розуміють плюсів, які отримають, об’єднавшись. В цьому плані їм досі не вистачає інформації. Київська область – територія, найбільш близька до Києва. Декілька років тому взагалі активно говорили про Київську агломерацію, що Києв, на чолі з очільником Кличко просто поглине область. Але регіони не хотіли об’єднуватися з Києвом, а хотіли залишатися “князьками” на своїх місцях. Це трохи дивна ситуація, бо якщо порівняти з іншими країнами-сусідами, то столиця, як правило, досить легко поглинає ближні території. В Києві сталося по-іншому. 

Соціолог, засновник дослідницької компанії Active Group Андрій Єременко:

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громадНа ці процеси впливає велика кількість грошей, бо коли є кошти набагато важче об’єднатися і головне – немає заради чого. А в київському регіоні території спроможні. Друге питання – земельне. Є сільський голова, який керує практично одноосібно, і таких сільрад багато під Києвом. Голова виділяє землі під багатоповерхівки, змінює їхнє цільове призначення… Навіщо йому ці об’єднання? Об’єднання відбувається тоді, коли територіям важко вижити, вони хочуть розширити свої межі та можливості. Там децентралізація йде без проблем. В регіоні з’явиться потреба в об’єднанні, коли жителі величезної кількості нових багатоповерхівок зіткнуться з браком дитсадків, шкіл і медзакладів. Їм доведеться тиснути на місцеву владу, щоб та організувала відповідну інфраструктуру, бо до цього їм були потрібні лише дороги. Місцева влада не зможе цим забезпечувати і лише тоді вони захочуть приєднатися до Києва. І вже тоді Київ буде висувати свої умови. А доки є економічно сильна молодь, селам немає сенсу об’єднуватися. На цих територіях будуються підприємства, які сплачують величезні податки, населення отримує зарплату в Києві і витрачає її у місцевому магазині, тим самим наповнюючи місцевий бюджет. 

Керівниця Київського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” Олена Іванченко:

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громадКиївська область розташована лише на 20-й сходинці, але хочу нагадати, що на початку року це була 22 позиція з 24. Тож в напрямку реформ ми рухаємося повільними, але досить впевненими кроками. Пріоритет області не кількість, а якість. І про це говорить кількість ОТГ з чисельністю населення менше 5 тисяч та з адмінцентрами в містах обласного значення (МОЗ). Крім того, 10 ОТГ очікують на призначення перших виборів. А ОТГ вважається утвореною з дня набрання чинності рішень усіх рад і, таким чином, область має вже 34 ОТГ. У 2019 році ОДА надала 16 позитивних висновків про добровільне об’єднання та 5 –  про приєднання до МОЗ та діючих ОТГ. До ОДА документи на отримання висновку подавали ще 6 можливих ОТГ. На жаль, після отримання позитивного висновку три потенційні ОТГ так і не прийняли остаточних рішень (Калинівська Васильківського району, Макарівська та Борщагівська). Не кожен готовий віддати свою булаву. Для громад приміської зони Києва є свої особливості. Громади мають високі показники чисельності населення, фінансовий ресурс і перспективу розвитку. Для них складно домовитись, де буде адмінцентр, мають місце конфлікти щодо різного бачення розвитку населених пунктів у частині житлової забудови. Це стало підґрунтям конфлікту між Чабанами та Гатненською ОТГ. Сільські громади турбуються за своє майбутнє в міських громадах. Не поспішають об’єднуватися у Володарському, Ставищенському районах. І не треба забувати про “мертвий” період в Київській області, коли просто не надавались позитивні висновки. 

У кожної створеної ОТГ спостерігаються різні позитивні зміни, є громади, які рухаються швидшими темпами в індивідуальному розвитку. Серед кращих практик – Тетіївська, Студениківська, Пісківська, Ржищівська, Медвинська ОТГ. 

Керівник Офісу реформ в Київській області, депутат Київської обласної ради Володимир Удовиченко:

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громадПідкреслю, що Київська область займає перше місце серед громад щодо приєднання до міст обласного значення. І ці процеси продовжуються. Думаю, цей рейтинг має статистичний характер. Реформа надскладна і складність відчувається зараз ще навколо змін до Конституції України. А без цих змін, без ліквідації районних адміністрацій і появи нового інституту нагляду, завершити реформу неможливо. Крім того, є складні процеси в міжбюджетних відносинах. Важливо зазначити, що це – Київщина, де громади заможніші за інші, із різними центрами впливу, починаючи від депутатів ВРУ, Кабміну, громадських організацій, політичних партій, окремих земельних “латифундистів”. Вони вважають, що громади мають бути створеними під них. В першому варіанті перспективного плану було затверджено всього 29 громад, а подавалось 65. І зараз ми знову вийшли на 65-68, і навіть 72 ОТГ. Варіанти із надскладними проблемами. Сьогодні відповідає за проєкт змін Київська ОДА. Облрада продовжує консультації і є дуже багато точок зору, багато звернень щодо врахування форматів об’єднання. Кожен бачить себе в центрі, але дуже мало керманичів і громадських діячів, які шукають компроміс з інтересами держави з урахуванням спроможності ОТГ. Адже чим більша громада, тим вона спроможніша.  Але в “українському болоті влади” неможливо розраховувати на їхню ефективність. 

Читайте: 

Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться

Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести

Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы

Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе

Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета

Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу

Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов

Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине

Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре

Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием

Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине

Проект “Децентрализация”: Гостомельская ОТО пойдет на выборы только в составе Киево-Святошинского района

Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре

Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться

Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА

Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района

Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов

Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения

Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы

“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда

Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться

Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов

Проект “Децентрализация”: Гребенковская терробщина не может быть создана без согласия двух сельсоветов

“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году

Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины

Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно

Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали

Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской

Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром

“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села

Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения

Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА

Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново

Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время

Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы

Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины

Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина

Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета

Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения

Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО

Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину

Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте

Проект “Децентрализация”: Скандальная Бучанская ОТО первой на Киевщине воспользовалась законом о присоединении

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины

Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы

Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села

Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО

Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину

Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке

Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам

Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат

Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет

Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА

Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы

Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение

Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва

Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины

Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню

Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА

Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета

Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год

Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву

Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону

Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО 

Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц

Проект “Децентрализация”: сельсоветы Белоцерковщины просят Киевоблсовет ускорить их присоединение к городу

Проект “Децентрализация”: Гройсмана просят разобраться с объединением территориальных общин на Згуровщине

Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО

Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины

Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина

Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО 

Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община

Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы

Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА

Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением 

Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины

Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода

Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета

Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Фастовского района надеются успеть добровольно объединиться в Кожанскую ОТО

Проект “Децентрализация”:  теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции 

Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново 

Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины

Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины

Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины

Проект “Децентрализация”: Гоголевская община продолжит объединение после утверждения перспективного плана

Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года

Проект “Децентрализация”: Козинскую общину Обуховского района могут исключить из перспективного плана

Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин

Проект “Децентрализация”: Островская община просит президента Зеленского разобраться с решениями КОГА

Проект “Децентрализация”: села потенциальной Боровской ОТО может переманить новоявленная Мотовиловская община

Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света

Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины

Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю

Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой

Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов

Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел

Проект “Децентрализация”: села на Васильковщине, рассорившиеся из-за реформы, могут объединить насильно

Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА дала сельсоветам последний шанс добровольно присоединиться к ОТО

Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин

Проект “Децентрализация”: общины Киево-Святошинского района требуют от КОГА пересмотреть состав и количество местных общин

Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины

Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал

Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО 

Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение

Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин

Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва

Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин

Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план

Проект “Децентрализация”: Обуховская ОТО поборется за окружающие села с потенциальной Козинской общиной

Проєкт “Децентралізація”: Петропавлівська і Софіївська Борщагівки проти об’єднання з Вишневим та столицею

Проєкт “Децентралізація”: села Переяслав-Хмельницького району відстоюють потенційну Гайшинську громаду

Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році

Фото: колаж KV

КиевVласть

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4