У липні запрацював ринок землі, а отже, розподіляти ділянки тепер можуть громади, тоді як раніше цими питаннями займався Держгеокадастр. Йдеться про близько 10 млн га земель – як сільгосппризначення, так й іншого. Дехто вже побоюється, чи не стане ця новація децентралізацією земельної корупції. Чи справді є корупційні ризики та як ефективно можуть громади використовувати нові ресурси – дізнавалася KV.
Як стало відомо KV, 23 липня в Українському кризовому медіа-центрі Міністерство розвитку громад та територій, Міністерство аграрної політики та продовольства спільно з експертами програми USAID презентували рекомендації для громад “Як громадам управляти своєю територією в умовах ринку земель: 7 важливих кроків”.
Відкриваючи презентацію, заступник Мінрозвитку громад та територій В’ячеслав Негода розповів, що змінилося для громад.
“Тергромади вперше за десятиліття одержали у власність додаткові земельні ресурси. Відповідно до законодавства, їм під юрисдикцію перейшла вся їхня територія. До цього їхня компетенція розповсюджувалася лише на землі в межах населених пунктів. Сьогодні законом на них покладені контрольні функції. Ми зацікавлені, щоб закон максимально швидко реалізовувався, а кроки громад були професійними і своєчасними. Є рішення Ради національної безпеки і оборони України, яким на місцеве самоврядування, державні адміністрації покладені і функції щодо інвентаризації земель та ресурсів, встановлення меж громад. Тож на органах місцевого самоврядування сьогодні лежить величезна відповідальність і дуже важливо, щоб вони були озброєні правильними методичними рекомендаціями. Мета заходу – презентувати основні кроки для громад, які вони повинні здійснювати в умовах земельного ринку”, – говорить він.
У свою чергу перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький додав, що розвиток фермерів і аграрних підприємств залежить саме від успішного розвитку громад. Від того, наскільки розвинені сільські території та яку мають інфраструктуру, залежатиме і те, які там будуть професійні кадри, необхідні для аграрного сектору.
“У сільських громадах 70-90% місцевого бюджету формуються за рахунок платежів від аграрних підприємств. Громади зацікавлені, щоб українські фермери були успішними, розвивалися, підвищували заробітну плату і, відповідно, сплату податків. З 1 липня запроваджена епохальна реформа з точки зору сільського господарства і розвитку громад. Був відкритий ринок сільськогосподарських угідь і майже одночасно були передані і землі громадам. Нині необхідний симбіоз між українськими фермерами і громадами. Ми зацікавлені, щоб ця співпраця була успішною. Для цього кожен має чітко розуміти правила гри. Коли кожна зі сторін буде проінформована і розуміти, як максимально використати всі вигоди реформи, тоді і сама реформа буде успішною”, – додав він.
На відео: презентація рекомендацій “Як громадам управляти своєю територією в умовах ринку земель: 7 важливих кроків”
“Нині маємо ринок землі, прийнято закон №1423 щодо дерегуляції та управління землями, згідно з яким було передано у комунальну власність громад землі всіх категорій. І 24 липня набув чинності другий по важливості для громад закон № 711 про планування земель. Закон встановлює повноваження громад з управління території і просторового планування”, – розповів експерт з питань управління земельними ресурсами Проекту USAID “Підтримка аграрного і сільського розвитку” Сергій Кубах.
Після чого представив громадськості зміст практичного посібника для громад щодо управління своєю територією.
Перший крок – оприлюднення
Щоб ефективно управляти територією в умовах ринку земель громадам, по-перше, пропонують зібрати та оприлюднити всі дані про землі.
Експерт зауважив, що в Україні з нового року діє закон про національну інфраструктуру геопросторових даних, згідно з яким місцеве самоврядування має оприлюднювати всі геодані на геопорталах.
“Ми живемо в 21 столітті і час відмовок, що інформацію неможливо оприлюднити, пройшов. Зараз є і технології, і можливості, і головне – нормативно-правова база. Органом, який реалізує державну політику є Держгеокадастр і вже функціонує Національний геопортал, на якому можна розміщувати всі дані. Відкритість даних дозволяють уникнути і корупційних ризиків, і земельних конфліктів”, – говорить Кубах.
Так, для цих заходів громади повинні скористатися послугами фахових спеціалістів з питань землевпорядкування та містобудування. Тобто мати свого землевпорядника та архітектора.
Для збирання інформації громади можуть використовувати безліч джерел. Основне з них – Мінюстиції, де опубліковані проблемні списки із 200 тис. кадастровими номерами. Це – неіснуючі ділянки, архівні і ділянки з проблемними технічними даними. Громади мають перевірити ці списки і відредагувати дані в реєстрі прав, щоб не допустити потрапляння на ринок землі фейкової землі.
Також громади мають зібрати інформацію про земельні ділянки в межах та за межами населених пунктів, з природними ресурсами, про землі запасу, які не передані у власність та користування, з охоронними зонами та об’єктами нерухомості. Вся ця оприлюднена інформація буде основою для майбутнього планування та прийняття рішень.
Другий крок – право власності
З травня у власність громад перейшли всі землі, за винятком тих, які перебувають під об’єктами державної власності. Проте громади мають зареєструвати у реєстрі право комунальної власності на ці існуючі сформовані ділянки.
Експерт пояснює цю необхідність тим, щоб громади мали інформацію для оподаткування, а у майбутньому – і можливість розпоряджатися цими землями.
І навіть ті ділянки, які до цього були зареєстровані за Держгеокадастром та обласними управліннями, але підпадають під передачу, за заявою громади можуть бути перереєстровані у комунальну власність. Параллельно, при виявлені технічних помилок в кадастрі, мають вноситися і зміни або розроблятися технічна документація.
Третій крок – турбота про довкілля
Наступний крок передбачає турботу про охорону довкілля та об’єкти культурної спадщини. Громади мають позначити на карті ділянки, які в майбутньому можуть бути призначені для насадження лісів чи створення рекреаційних об’єктів. Особливо громада має виявити всі об’єкти природно-заповідного фонду, їхні межі та узгодити їх.
Четвертий крок – планування
Закон № 711 надав громадам не лише повноваження щодо планування території, а й можливість сформувати і зарезервувати ділянки для містобудівних потреб.
“Знаємо скільки виникало проблем доки тривала розробка містобудівної документації, відведення земельних ділянок. За цей час землі могли перейти у приватну власність або в оренду. І потім всі плани громад руйнувалися, адже неможливо було довести оформлення землі і приступити до містобудування”, – говорить експерт.
Тепер же закон передбачає і резерв ділянок під оренду. Право оренди ділянки буде надаватися через продажі на аукціоні. Таким чином, громади одержали можливість вирішувати, які землі надавати в оренди, а які масиви земель залишати під безоплатну приватизацію першочерговим пільговим категоріям.
Також громади мають оприлюднити землі, які планується викупити або зарезервувати для суспільних потреб.
П’ятий крок – залучення інвестицій
Наступний крок – на карті у межах комплексного плану зарезервувати або запланувати території для інвестиційного розвитку, використовуючи потенціал наявних земельних ресурсів. Запропонувати на карті варіанти як от, наприклад, будівництва ферм, розміщення сонячних батарей або, навіть, штучних водойм. Зауважено, що орієнтуватися вони мають, у першу чергу, на внутрішнього інвестора.
Шостий крой – оприлюднення
Також громади мають оприлюднити всю зібрану базу даних у вигляді візуалізації на власному геопорталі або інших порталах і, обов’язково, на національному порталі.
Сьомий крок, за словами експерта – підтримка реформи.
Також наголошувалось, що Кабмін розглядає проєкт постанови щодо надання громадам і субвенції на розроблення містобудівної документації.
І за словами В’ячеслава Негоди, щоб отримати цю субвенцію, громадам вже зараз необхідно проводити відповідну роботу: робити інвентаризацію земель і майна, проводити реєстрацію тощо.
“Міністерство працює над тим, щоб органи місцевого самоврядування одержали доступ до інших джерел щодо розробки комплексних планів. Зокрема, ми опрацьовуємо угоду зі Світовим банком, Міжнародним банком реконструкції та розвитку. За їх підтримки до 2024 року має бути розроблено 600 комплексних планів територій тергромад. Будуть кошти з держбюджету, необхідно використовувати кошти місцевого бюджету, інші ресурси. Але громади мають усвідомити, що без цієї містобудівної документації розвиток взагалі неможливий. Мають бути розроблені комплексні плани розвитку громад, на основі яких будуть вибудовуватися і стратегії. Враховуючи, що Уряд і так спростив систему укладання містобудівної документації”, – резюмував Негода.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Фото: колаж KV