Прокуратура заважає забудовникам знищити “садибу купця Дмитрієва” на столичному Подолі

Прокуратура заважає забудовникам знищити “садибу купця Дмитрієва” на столичному Подолі

Київська міська прокуратура намагається в судовому порядку повернути до комунальної власності столиці комплекс об’єктів нерухомості на вул. Хорива, 2. Мова йде в тому числі про три будівлі, які є пам’ятками архітектури та історії місцевого значення – так звану “садибу купця Дмитрієва” (побудовано в XIX столітті). На думку правоохоронців, “Конвалія-Нерухомість” – приватне підприємство із орбіти ексголови ЦВК Михайла Охендовського (на колажі) –  незаконно зареєструвало на себе право власності на ці об’єкти. Від судового вердикту залежить доля землі під вказаними будівлями. Забудовник-інвестор має наміри звести тут офісно-громадський комплекс, проти чого активно виступають захисники історії та культури.

Як стало відомо KВ, 5 жовтня 2022 року має відбутися засідання Касаційного господарського суду по справі №910/8298/21, в рамках якої Київська міська прокуратура намагається повернути до комунальної власності столиці комплекс будівель по вул. Хорива, 2 (Подільський район).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Наразі офіційним власником даних об’єктів є ПП “Конвалія-Нерухомість” (відповідач по вказаній справі), яке має плани побудувати на їхньому місці офісно-громадський комплекс. У зв’язку з тим, що мінімум три із восьми вказаних будівель є пам’ятками архітектури та історії місцевого значення, відомими як “садиба купця Дмитрієва”, проти такої забудови виступає громадськість Києва. Столична прокуратура вважає, що “Конвалія-Нерухомість” незаконно зареєструвала за собой право власності на ці об’єкти, тому їх потрібно повернути громаді, яка володіла ними до 2017 року.

Прокуратура заважає забудовникам знищити “садибу купця Дмитрієва” на столичному Подолі

Садиба Дмитрієва станом на 2021 рік (фото ГО “Мапа Реновації)

KВ вирішила проаналізувати історію скандалів та спорів навколо цих об’єктів, бо вона триває вже більше семи років.

Як розвивалася історія

Як повідомляється в держреєстрі судових рішень, у липні 2007 року Подільська районна рада Києва затвердила перелік будинків, які знаходяться “в незадовільному технічному, непридатному для проживання, аварійному стані та потребують реконструкції”. Мова йшла про об’єкти житлової нерухомості, які належать столичній громаді. До вказаного переліку було внесено у тому числі й будинок по вул. Хорива, 2-А. У березні 2009 року Подільська райрада доповнила цей перелік об’єктами, які знаходяться поруч зі вказаним будинком – по вул. Хорива, 2, літ. Б, В, Г, Д, Е, Ж, З. Загальною площа цих 8 об’єктів дорівнювала 3,1 тис. кв.м.

Протягом наступного року цей вже не існуючий орган місцевого самоврядування провів інвестиційний конкурс щодо реконструкції зазначених будівель. У жовтні 2010 року райрада затвердила результати конкурсу – інвестором було офіційно визнано ПП “Конвалія-Нерухомість”. Через два з половиною тижні, 15 листопада 2010 року, між ПП “Конвалія-Нерухомість” та КП “Поділ-ІнвестРеконструкція” (замовник реконструкції) було укладено інвестиційний договір на реконструкцію та будівництво об’єкту за адресою: вул. Хорива, 2, літ. А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, З. 

Згідно з цією угодою інвестор мав забезпечити повне фінансування проєктування та реконструкції об’єкта, повне фінансування відселення осіб, які проживають у цьому будинку, вирішення майнових питань, пов’язаних з їхнім відселенням, повне фінансування робіт по знесенню будинків (у разі необхідності їх виконання) тощо. Угодою було передбачено, що інвестору “передається 97% корисної площі та 100% допоміжної площі реконструйованого об’єкта. Також було визначено, що забудовник-інвестор отримає право власності на реконструйоване майно лише після введення об’єкта в експлуатацію.

15 жовтня 2014 року Міністерство культури України своїм наказом №869 внесло низку об’єктів до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. У цей перелік потрапили і два об’єкта, які збиралось реконструювати ПП “Конвалія-Нерухомість”. Мова йде про так звану “міську садибу” – будинок прибутковий по вул. Хорива, 2-А (побудований в 1897-1898 роках) та будинок житловий з торгівельними приміщеннями по вул. Хорива, 2-Б (побудований впродовж 1830-1897 років).

Навесні 2015 року ПП “Конвалія-Нерухомість” подало позов до Окружного адмінсуду Києва про скасування в частині зазначених адрес вказаного наказу Мінкульта. У липні 2015 році підприємство виграло цей судовий спір – на його сторону став Київський апеляційний адмінсуд.

Прокуратура заважає забудовникам знищити “садибу купця Дмитрієва” на столичному Подолі

Скріншот рішення суду першої інстанції по вказаній справі

Свої вимоги у підприємстві офіційно пояснювали тим, що дане включення відбулося без направлення відповідного повідомлення власнику будівель, а також тим, що стан експлуатації цих об’єктів раніше був визнаний як непридатний. Однак, можна припустити, що насправді причина подачі позову була іншою. Справа в тому, що “Конвалія-Нерухомість” у той період збирала документи для отримання від столичної влади в оренду земельної ділянки площею 0,31 га під вказаними будівлями з цільовим призначенням “для реконструкції будинків під офісно-громадський комплекс з торговельними приміщеннями та підземним паркінгом з подальшою експлуатацією та обслуговуванням”. Наявність на цій землі памяток архітектури, ймовірно, могло накласти на підприємство низку обмежень при проведенні запланованих робіт.

У липні 2018 року “Конвалії-Нерухомість” довелося знову звертатися до того ж суду зі схожим позовом. Як з’ясувалося, задля виключення вказаних об’єктів з Державного реєстру нерухомих пам’яток потрібно було виключати не лише дві окремі будівлі, а в цілому увесь комплекс “міська садиба”, який був прописаний окремим рядком. Суди першої та апеляційної інстанцій були на стороні даного підприємства. Після цього касаційну скаргу на такі судові вердикти подав Департамент охорони культурної спадщини КМДА. 28 вересня 2021 року Касаційний адмінсуд відкрив відповідне провадження, але станом на сьогодні вказана скарга так і не була розглянута.

Зазначимо, влітку минулого року ГО “Мапа Реновація” повідомила, що у квітні 2021 року вийшов наказ Міністерства культури, згідно з яким три будівлі за адресами вул. Хорива 2-А, 2-Б і 2-В (останньої споруди в “першому” переліку Мінкульту не було. – КВ) отримали статуси пам’яток архітектури та історії місцевого значення (КВ не вдалося знайти цей документ у відкритому доступі). Натомість 26 травня того ж року з Державного реєстру нерухомих пам’яток було вилучено запис щодо комплексу “Садиба міська на вул. Хорива, 2”. У зв’язку з цим можна припустити, що рішення судів по вище згаданому спору вступило в законну силу.

Зазначимо, з моменту укладення інвестиційного договору і станом на сьогодні ПП “Конвалія-Нерухомість” не проводило роботи із реконструкції будівель на вул. Хорива, 2 (літ. А-З), підприємство лише займалось відселенням. При цьому, всупереч положень інвестдоговору, 24 липня 2017 року державний реєстратор КП “Благоустрій Шевченківського району” Максим Клюковський зареєстрував право приватної власності ПП “Конвалія-Нерухомість” на усі 8 будівель за вказаною вище адресою. 

У 2019 році розгорівся й “земельний” скандал. У липні того року КМДА запропонувала Київраді розглянути проєкт рішення про передачу ПП “Конвалія-Нерухомість” згаданої вище ділянки в оренду на 5 років. Проти цього землевідводу активно виступала столична громадськість, яка не погоджувалася із перспективою забудови пам’ятки архітектури. 

Кульмінація цієї історії мала місце у листопаді того ж року. Тоді невідомі побили громадського активіста Дмитра Перова, який боровся за збереження цього об’єкта. Екснардеп Юрій Левченко тоді заявив, що до цього злочину причетний голова комісії Київради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики Олександр Бродський (у минулом VIII скликанні обирався від “Єдності”, у нинішній IX каденції представляє “ВО “Батьківщина”). Його окремі представники громадськості називали головним лобістом “Канвалії-нерухомості”. З плином часу ця історія затихла, хоча інвестор-забудовник так і не оформив на себе землю під вказаними будівлями.

Читайте: Начальника Шевченковского управления полиции попросили взять под контроль дело об избиении активиста Перова

Чергова серія судових спорів розпочалася навесні 2021 року. Саме тоді столична прокуратура подала до Господарського суду Києва позов про скасування державної реєстрації права власності на нежитлові будівлі на вул. Хорива, 2 (літ. А-З). В обґрунтування своїх вимог правоохоронці вказали декілька факторів. 

Так, у прокуратурі звернули увагу на те, що ПП “Конвалія-Нерухомість” отримало право власності на будівлі ще до проведення їхньої реконструкції та до введення об’єктів в експлуатацію, що суперечить умовам інвестдоговору. Прокурори вважають, що в даному випадку мало місце “недотримання встановленого законодавством порядку вибуття майна з комунальної власності” – тобто, столична влада не приймала рішення щодо відчуження об’єктів, які належать територіальній громаді Києва. Серед іншого, на думку правоохоронців, ПП “Конвалія-Нерухомість” не підтвердило, яким чином було відселено 7 із 21 родин, на яких умовах було відселено трьох орендарів приміщень в будівлі на вул. Хорива, 2-Б та яким чином було здійснено викуп двох нежилих приміщень на вул. Хорива, 2-Б і 2-В, які належали сторонній юридичній особі на праві власності.

17 листопада 2021 року столичний госпсуд повністю задовольнив позовні вимоги столичної прокуратури. Втім, 2 серпня 2022 року Північний апеляційний господарський суд, до якого ПП “Конвалія-Нерухомість” звернулось з апеляційною скаргою на вердикт суду першої інстанції, став на сторону вказаного підприємства. 

Читайте: Хозяйственный суд вернул киевлянам исторический памятник – усадьбу купца Дмитриева на Подоле

Це і спонукало правоохоронців продовжити судовий спір в касаційному суді.

Можна припустити, що у випадку програшу прокуратури в даному судовому спорі, правоохоронці можуть спробувати інший спосіб повернення цих будівель до комунальної власності Києва. Наприклад – шляхом оскарження інвестиційного договору. Це може дозволити нівелювати будь-які претензії ПП “Конвалія-Нерухомість” на дані об’єкти – звісно, за наявності доведених порушень умов відповідної угоди.

Зацікавлені особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ПП “Конвалія-Нерухомість” було зареєстроване в серпні 2010 року. З моменту заснування цього підприємства і станом на сьогодні його керівником є Роман Шингур, засновницею та офіційною власницею – мешканка Києва Вікторія Рогач.


Роман Шингур протягом 1996-2004 років був співзасновником ТОВ “Ром Маркетінг” –  разом з Олегом Шевчуком та Михайлом Охендовським. Останній відомий як член Центральної виборчої комісії (ЦВК) часів президента України Віктора Януковича (2004-2007 роки) і голова вказаного органу наприкінці каденції президента-втікача та за часів роботи на чолі держави Петра Порошенка (2013-2018 роки). При цьому, за інформацією портала “Наші Гроші”, більшість договорів купівлі-продажу квартир у будинку на вул. Хорива, 2-А на користь ПП “Конвалія-Нерухомість” зареєструвала дружина Михайла Охендовського – нотаріус Катерина Охендовська. 


Згаданий вище Олег Шевчук також не чужа для цього експосадовця людина. Зокрема, він є керівником адвокатського об’єднання (АО) “Юридична фірма “Проксен”, засновниками якого, серед інших, є безпосередньо сам Михайло Охендовський, заступник голови Адміністрації Президента України часів каденції Петра Порошенка Олексій Філатов, депутат Київради позаминулого VII скликання від “Солідарності” та діючий голова Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Сергій Левада та інші. У свою чергу, офіційний керівник ПП “Конвалія-Нерухомість” Роман Шингур є заступником директора АО “Юридична фiрма “Проксен та партнери”, співзасновником і директором якого є Олег Шевчук.


За даними Youcontrol, керівником КП “Поділ-ІнвестРеконструкція” з лютого 2014 року є Сергій Голенков. Проте з 2010 року, після ліквідації Подільської райради (як і інших девяти столичних райрад) це підприємство де-факто не функціонує та існує лише “на папері”.


Нагадаємо, Департамент охорони культурної спадщини КМДА з 7 вересня 2018 року очолює Олександр Никоряк, а Департаментом комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року керує Андрій Гудзь.


Читайте: Злочинні преференції: Андрію Гудзю “світить” до 5 років в’язниці

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4