“Ракети і корупція”: у Нацполіції зацікавилися відновленням столичних будівель, що постраждали від обстрілів

“Ракети і корупція”: у Нацполіції зацікавилися відновленням столичних будівель, що постраждали від обстрілів

Слідчі Нацполіції розслідують факти можливого привласнення коштів при відновленні столичних будівель, які було пошкоджено минулого року в результаті російських ракетних обстрілів. Попередньо мова йде про такі зловживання під час здійснення ремонтів чотирьох шкіл Оболонського району та двох багатоквартирних будинків (на вул. Чорнобильській, 9-А та вул. Соломії Крушельницької, 3-А), на які було витрачено близько 187 млн гривень. На думку слідства, фінансові ресурси розкрадалися за вже звичними схемами, зокрема – через завищення обсягів робіт (в деяких випадках – у 2,5 рази). Наразі жодна з посадових осіб компаній-підрядників (таких нараховується п’ять) чи замовників робіт (управління освіти Оболонської РДА та КП “Житлоінвестбуд-УКБ”) ще не отримала підозру від правоохоронців. Втім, це може бути зроблено після встановлення точної суми збитків. Також цілком ймовірно, що до переліку “розпильних проєктів” увійдуть й інші постраждалі заклади та житлові багатоповерхівки, адже в минулому році столична влада планувала витратити на їхні ремонти більше 1 млрд гривень.

Як стало відомо KВ, правоохоронці розслідують факти можливих бюджетних зловживань з боку столичних посадовців при відновленні будівель, які було пошкоджено в Києві під час повномасштабного вторгнення російської федерації.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12022100000000595, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва ще 10 серпня 2022 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, які були вчиненні фігурантами даної справи – ч.1 ст. 15, ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України (замах на привласнення або розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем у великих розмірах або в умовах воєнного чи надзвичайного стану).

В ході розслідування правоохоронці встановили, що представники підрядних організацій, які здійснювали відновлення будівель, вносили завідомо неправдиві відомості до актів виконаних робіт з метою привласнення, розтрати та подальшого розподілу виділених бюджетних коштів. За інформацією Нацполіції, такі злочини були скоєні за змовою з замовниками робіт.

Зазначимо, за відновлення будинків, постраждалих від російських ракетних обстрілів, в столиці фактично відповідає одіозний екс-керівник КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) В’ячеслав Непоп (на колажі праворуч). Як багато разів писала КВ, його в минулі роки не раз звинувачували в системній корупції під час освоєння бюджетних коштів на будівельних проєктах, так що до подібних розслідувань йому не звикати. 

Читайте: Миллиарды Непопа: Нацполиция расследует сомнительные закупки КП “Житлоинвестбуд-УКБ”

Звичайний підхід

Наразі слідчих зацікавили ремонтні роботи у чотирьох навчальних закладах Оболонського району – школі №168 (вул. Озерна, 2), школі №256 (вул. Озерна, 2–А ), санаторній школі-інтернаті №21 (вул. Новікова-Прибоя, 11) та школі №4 (вул. Миколи Юнкерова, 55). Замовником цих робіт в минулому році виступало управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (РДА). Відновленням вказаних навчальних закладів протягом 2022 року займалися три підрядники – ТОВ “БК “Мега Стайл”, ТОВ “Центра-Буд” і ТОВ “Київське управління механізації” (ця компанія здійснювала ремонт двох останніх шкіл. – KВ) відповідно. Ремонтні роботи проводилися в рамках виконання 23 договорів підрядів на загальну суму близько 43,2 млн гривень (відновлення кожного навчального закладу, крім школи №4, реалізовувалося через декілька угод за різними напрямками робіт. – KВ).

Як з’ясували слідчі, при здійсненні ремонту перших трьох школах підрядники внесли до актів виконаних робіт відомості щодо придбання металопластикових конструкцій низької якості з нижчими коефіцієнтами теплопередачі, що не відповідає технічному завданню та діючим Державним будівельним нормам. При цьому, компанії-підрядники купували дані конструкції у виробника (ТОВ “Виробнича компанія “Метал-Пласт”) за нижчими цінами ніж ті, що були зазначені в актах виконаних робіт. 

Стосовно школи №4 правоохоронці встановили, що насправді фактична потреба в її ремонті була значно меншою від тих обсягів, які були зазначені в технічному завданні на відновлення. Наприклад, у цьому навчальному закладі потрібно було змінити не усі вікна, а лише частину, адже деякі з них були цілі та непошкоджені. Слідчі попередньо дійшли висновку, що у цьому випадку мова йде про завищення обсягів ремонту більш ніж у 2,5 рази.

Також в рамках цього провадження правоохоронці звернули увагу на можливі порушення при здійсненні відновлювальних робіт багатоквартирних будинків на вул. Соломії Крушельницької, 3-А в Дарницькому районі (будівля постраждала 17 березня 2022 року від влучання уламків збитої ракети. – КВ) та вул. Чорнобильській, 9-А у Святошинському районі (ця багатоповерхівка була пошкоджена за схожих обставин 15 березня минулого року. – KВ). 

Читайте: Пошкоджений рашистами будинок на Чорнобильській буде відновлено до кінця року, – Кличко (відео)

Відновлення даних будівель протягом 2022 року на замовлення КП “Житлоінвестбуд-УКБ” здійснювали дві компанії-підрядника – ТОВ “БК “Аскон” і ТОВ “Компанія Командор” відповідно. Роботи виконувалися в рамках угод на загальну суму 144 млн гривень (80 млн гривень за перший будинок і 64 млн гривень за другий). Як встановили у Нацполіції, за результатам проведення цих ремонтів до актів виконаних робіт були внесені недостовірні відомості, а “зайві” бюджетні кошти були привласнені.

Варто зазначити, що, на відміну від договорів щодо ремонту шкіл, у відкритих джерелах відсутня інформація, скільки угод підряду було укладено на відновлення вказаних житлових будинків. Справа в тому, що, за інформацією керівництва КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, ці роботи проводилися без застосування процедури відкритих торгів, а підрядників обирали “за принципом пропозиції нижчої ціни та наявності досвіду”. 

“Ракети і корупція”: у Нацполіції зацікавилися відновленням столичних будівель, що постраждали від обстрілів

Скріншот однієї з ухвал в рамках кримінального провадження

Ще 3 жовтня 2022 року в рамках слідства була призначена судова будівельно-технічна експертиза, в рамках якої повинні бути встановлені реальні обсяги ремонтних робіт у згаданих школах Оболонського району. Надалі, 26 грудня 2022 року, така ж експертиза була призначена і щодо відновлювальних робіт в будинку на вул. Чорнобильській, 9-А (інформація стосовно експертизи робіт в багатоповерхівці на вул. Соломії Крушельницької, 3-А в держреєстрі судових рішень відсутня. – KВ). Проведення цих експертиз, зокрема, дозволить у майбутньому з’ясувати точний розмір збитків, які було нанесено бюджету в результаті вищезгаданих зловживань. Ймовірно, що саме через відсутність таких даних правоохоронці поки що класифікують ці злочини як “замах на привласнення”.

Наразі слідство за цим провадженням здійснюється більш-менш активно. Наприклад, 2 лютого поточного року правоохоронці отримали від Голосіївського районного суду Києва дозвіл на проведення огляду будинку на вул. Чорнобильській, що необхідно в рамках здійснення вищезгаданої експертизи. При цьому, не варто виключати той факт, що у Нацполіції звернуть увагу і на відновлення інших столичних будівель. Адже в цілому, за інформацією слідства, на такі роботи в 2022 році було передбачено більше 1 млрд гривень: 511,5 млн гривень місто отримало від держави в якості субвенції, ще 600 млн гривень було виділено з резервного фонду бюджету Києва. І витрачати ці кошти було куди: за даними мера Києва Віталія Кличка, станом на грудень 2022 року в столиці в результаті ракетних обстрілів було пошкоджено майже сім сотень будинків та інфраструктурних об’єктів.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Підрядники і замовники

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, усі п’ять компаній, що фігурують в цьому кримінальному провадженні, активно співпрацюють з різними державними та комунальними структурами України.

Справжнім лідером серед них є ТОВ “БК “Мега Стайл”. На рахунку цієї компанії – більш ніж 1,8 тис. договорів підряду (тут і далі – за період з початку роботи системи Prozorro. – KВ) на загальну суму понад 1,4 млрд гривень. Серед головних “клієнтів” даного ТОВ – управління житлово-комунального господарства Деснянської РДА (318 договорів на суму 338,9 млн гривень), управління будівництва Дніпровської РДА (191 договір на суму 237,7 млн гривень) та все теж управління освіти Оболонської РДА (258 договорів на суму 176,3 млн гривень).

Разом з тим, ТОВ “Київське управління механізації” має в своєму активі більш ніж півтори сотні договорів підряду на загальну суму понад 373 млн гривень, ТОВ “БК “Аскон” було підрядником за 33 договорами на суму більше 123 млн гривень, а ТОВ “Центра-Буд” за час свого існування уклало з різними “бюджетними структурами” 146 договорів на загальну суму трохи більше 95 млн гривень. 

Найменше досвіду в реалізації інфраструктурних проєктів має ТОВ “Компанія Командор” – воно лише одного разу стало переможцем тендеру на загальну суму 125,2 млн гривень. Примітно, що ці торги проводило вищезгадане КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, в рамках виконання відповідного договору підряду ТОВ “Компанія Командор” здійснювало реконструкцію нежитлового будинку в пров. Польовому, 7 у Солом’янському районі Києва.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року столична прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактами можливого розкрадання бюджетних коштів при здійсненні реконструкції київського зоопарку (просп. Перемоги, 32), яку на замовлення КП “Житлоінвестбуд-УКБ” здійснювали відразу декілька компаній. В рамках слідства правоохоронці, зокрема, встановили, що один із підрядників цих робіт (ТОВ “Люнет”) міг присвоїти при реалізації цього проєкту близько 10 млн гривень, а один із субпідрядників реконструкції зоопарку (ТОВ “Подолжилбуд”) перераховував отримані бюджетні кошти “підозрілим” компаніям.

Читайте: Прокуратура еще год будет расследовать, как близкие к Непопу структуры реконструировали киевский зоопарк

Нагадаємо також, що депутати Київради, різні експерти та громадські активісти регулярно критикують чиновників Київської міськдержадміністрації (КМДА) за їхню роботу під час воєнного стану. Зокрема, посадовці “діставали на горіхи” за відсутність комплексних рішень щодо облаштування укриттів цивільного захисту (в тому числі і в навчальних закладах), а також за реалізацію проєктів, які за нинішніх обставин в країні та через дефіцит бюджетних коштів “можуть почекати”. Також, серед іншого, у вересні 2022 року заступник директора Департаменту культури КМДА Геннадій Яворовський звинуватив своїх колег-чиновників у тому, що на початку повномасштабної війни, у березні минулого року, вони за сумнівних підстав отримали заробітну плату повністю та наперед, а не двома платежами (аванс і зарплата).

Читайте: Столичний Департамент культури штормить: розпочаті розслідування по нових кримінальних справах та внутрішні службові розслідування

Управління освіти Оболонської РДА з листопада 2013 року очолює Наталія Вахнюк. Оболонською РДА з 18 травня 2020 року керує Кирило Фесик (на колажі ліворуч). Діяльність цієї райдержадміністрації з лютого 2022 року координує заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.

Крім того, управління освіти Оболонської РДА, згідно зі своїм Положенням, також підзвітне та підконтрольне Департаменту освіти і науки КМДА, який з 29 квітня 2014 року очолює Олена Фіданян. Діяльність цього Департамента з 2018 року контролює заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2 січня 2020 року очолює Олександр Акімов. Це підприємство підпорядковане Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, яким з 2 липня 2021 року керує Борис Работнік

Роботу цього департаменту з 2018 року контролює саме заступник голови КМДА В’ячеслав Непоп. Останній очолював КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2002 року по 2018 рік. За свідченнями різних джерел, після цього він зберіг вагомий вплив на роботу цього підприємства. Також Вячеслав Непоп є депутатом чинного IX скликання Київради (обраний від партії столичного мера “УДАР”, раніше також був депутатом IV, V, VII і VIII скликань міськради).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4