“Релігійний БФК”: парафіяни УПЦ (МП) спільно з “ДБК-Житлобуд” планують скандальну забудову на Оболоні

“Релігійний БФК”: парафіяни УПЦ (МП) спільно з “ДБК-Житлобуд” планують скандальну забудову на Оболоні

В Оболонському районі Києва розгорається цікавий будівельний скандал. На вул. Прирічній, 5-А місцева релігійна громада Української православної церкви (т.зв. “Московського патріархату”) має намір побудувати багатофункціональний комплекс, до складу якого, крім храму і монастиря, планується також включити житлові будинки – за різними даними, від однієї до шести багатоповерхівок. У реалізації цієї ініціативи “церковникам” планують допомагати компанії з орбіти корпорації “ДБК-Житлобуд”, співвласником якої є ексдепутат Київради, голова Будівельної палати України Петро Шилюк (на колажі). Станом на сьогодні ДІАМ відмовилася видавати дозвіл на проведення таких робіт – через те, що на даній землі не можна зводити житло і що проєктна документація цього будівництва не була погоджена органами охорони культурної спадщини. Втім, такий дозвіл ще можуть видати. А при підписанні Президентом скандального “містобудівного” законопроєкту №5655, скасувати його стане неможливо. 

Як стало відомо KВ, 2 лютого 2023 року Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) відмовила у видачі дозволу на будівництво I черги релігійного багатофункціонального комплексу (БФК) на вул. Прирічній, 5-А (Оболонський район).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Інформація про це стала відома широкому загалу нещодавно, коли було відкрито доступ до Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕСБ), який не працював у публічному режимі з початку введення воєнного стану в Україні.

KВ вирішила проаналізувати, що саме планується будувати за вказаною адресою та хто в цьому зацікавлений.

Плани забудовників

Це будівництво заплановане на ділянці площею 2,59 га з кадастровим номером 8000000000:78:094:0001. Дана земля належить територіальній громаді Києва і з липня 1998 року використовується на праві постійного користування релігійною організацією “Релігійна громада Української православної церкви (УПЦ) на честь Покрови Божої Матері у Мінському районі Києва”. 

Цільове призначення даної ділянки – “для будівництва Свято-Покровського храму”. Замовниками будівництва релігійного БФК виступають вищезгадана релігійна організація і ТОВ “ДБК-Партнер”, а генеральним підрядником – ТОВ “ДБК-Моноліт”.

“Релігійний БФК”: парафіяни УПЦ (МП) спільно з “ДБК-Житлобуд” планують скандальну забудову на Оболоні

Ділянка на вул. Прирічній, 5-А

Як зазначено у документі про відмову, до складу вищезгаданого комплексу мають увійти “Свято-Покровський храм, воскресна школа, столова для малозабезпечених, странно-приїмчиський готель (вочевидь, приміщення для прийому парафіян. – KВ) та інші приміщення”. Втім, в рамках I-ої черги будівництва його замовники насправді планують звести житло, і саме цей факт став офіційною підставою для того, щоб ДІАМ не погодила дані роботи.

Так, в інспекції зазначали, що наміри даної забудови не відповідають цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки, на якій ця забудова запланована (згідно з Генпланом Києва, за функціональним призначенням ця ділянка відноситься до території громадських будівель та споруд. – KВ). Крім того, у ДІАМ виявили невідповідність кількості житлових будинків у завданні на проектування та в проектній документації. Так, у завданні мова йшла про один будинок, що має складається з двох секцій з квартирами та однієї секції з апартаментами, а в проєктній документації вже згадано шість будинків (один – односекційний, чотири – двохсекційних, ще один – трьохсекційний).

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Ще однією підставою для відмови стало те, що замовники будівництва не надали ДІАМ документи, які доводять, що проєктна документація по роботам за вказаною адресою була погоджена органами охорони культурної спадщини. У даному випадку це потрібно було зробити, адже дана територія входить до зони охоронювального ландшафту – пам’ятки “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра”.

Столичний експерт з містобудування Георгій Могильний прогнозує, що на цьому спроби забудови даної землі житловими будинками не закінчаться, адже, на його думку, цитуємо, “хтось під час війни вже вкинув великі гроші у розробку проєкту та купівлю позитивної експертизи незаконного будівництва”. При цьому Могильний зазначає, що у випадку, якщо проголосований Верховною Радою законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності буде підписаний президентом України Володимиром Зеленським, зупинити це будівництво буде неможливо. 

Читайте: Містогвалтівний законопроєкт №5655: Президент Зеленський може ветувати або “загубити” цей законопроєкт

“Коли буде наступна спроба отримати дозвіл, важко сказати, але точно відомо наступне: якщо Зеленський підпише законопроект №5655, то право на будівництво цього ЖК буде гарантовано отримано без жодних перепон в автоматичному режимі. Бо у забудовника вже є всі необхідні для цього документи, а №5655 не передбачає блокування автоматичної реєстрації права [на будівництво] навіть при наявності таких нахабних порушень. От цікаво, що буде робити обрана на цьому окрузі нардеп Мар’яна Безугла, яка особисто голосувала за №5655, якщо закон набере чинності і аферисти отримають дозвіл, скасувати який буде неможливо за новим законом? Провину за цей незаконний ЖК звалити буде нема на кого – в інтересах московських попів у даному випадку спрацювали саме депутати від “Слуги народу”, – вважає Георгій Могильний.

Деякі подробиці 

Дозвіл на проєктування I-ої черги релігійного БФК на вул. Прирічній, 5-А було погоджено містобудівними умовами та обмеженнями (МУО) №1169, які Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) видав вищезгаданій релігійній організації ще 10 вересня 2021 року. Саме ці МУО замовники будівництва вказали як підставу для отримання дозволу на будівництво від ДІАМ. У даних МУО не було нічого сказано про те, що на вказаній ділянці можна проєктувати будівництво житла. Втім, відповідно до цього документу, столична мерія наклала на замовників даних робіт низку обмежень. 

Зокрема, майбутніх забудовників було зобов’язано провести інженерну підготовку і захист території у зв’язку з тим, що ця земля частково розташована в зоні підтоплення грунтовими водами. Крім того, замовникам робіт було доручено розробляти проєктну документацію з урахуванням положень Закону України “Про охорону культурної спадщини” і за необхідності – погодити її з органами охорони культурної спадщини, про що мова йшла вище. При цьому, в КМДА дозволили проєктувати на вул. Прирічній, 5-А будівництво споруд висотою до 54,6 метрів.

Що цікаво, вказаними МУО також було скасовано попередні МУО на проєктування забудови за вказаною адресою, які Департамент містобудування та архітектури КМДА видав тому же замовнику на півроку раніше – 25 лютого 2021 року. Зроблено це було за заявою все тієї ж релігійної організації. І окремі положення цих документів суттєво відрізняються. Зокрема, у “старих” МУО не було жодного слова про те, що будівництво релігійного БФК має відбуватися в рамках якихось черг. Крім того, у скасованих “містобудах” було вказано значно меншу максимальну висоту будівель, які можна зводити на вул. Прирічній, 5-А – не більше 45 метрів.

Варто зазначити, що за вказаною адресою, схоже, дійсно заплановане будівництво релігійних споруд. Згідно з проєктною документацією, опублікованою в ЄДЕСБ, вищезгадана релігійна організація має наміри звести там Храм на честь Покрови Божої Матері, будинок настоятеля храму, монастир та ще низку інших будівель – вочевидь, це планується зробити в рамках наступних черг. При цьому, наразі на вул. Прирічній, 5-А вже є Храм Покрови Божої Матері, який було зведено близько двох десятиліть тому поряд з Покровською церквою.

Хто планує будувати

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “ДБК-Партнер” і ТОВ “ДБК-Моноліт” входять до корпорації “ДБК-Житлобуд”, яка об’єднує близько трьох десятків компаній, що “забезпечують повний цикл будівництва – проєктування, виробництво, будівництво та експлуатацію”. Почесним президентом та співвласником цієї корпорації є Петро Шилюк.

Останній відомий як депутат Київради декількох каденцій (в останньому для себе VIII скликанні був членом фракції “Єдність”, яку очолював нині покійний ексмер Києва та ексдепутат міськради Олександр Омельченко) та ексочільник ПрАТ “ХК “Київміськбуд” (2006-2009 роки). Петро Шилюк з 2013 року є президентом Будівельної палати України – “неприбуткової самоврядної організації”, до якої входять десятки забудовників України.

Читайте: Фирма экс-депутата Киевсовета от “Единства” пытается отсудить у КГГА деньги за несостоявшуюся застройку парка “Юность”

За інформацією порталу “ЛУН”, під прапорами однойменного девелопера “ДБК-Житлобуд” було збудовано та досі будуються 16 житлових комплексів у Києві та Київській області (Бориспіль та Вишгород). Крім того, ще 3 житлових комплекси були збудовані спільно з іншими девелоперами. Серед таких – компанія “Perfect Group” скандально відомого нардепа Дмитра Ісаєнка (обирався від нині забороненої проросійської партії “Опозиційна платформа – За життя”), який є одним із ініціаторів вищезгаданого законопроєкту №5655 та наразі перебуває під слідством у справі щодо спроби заволодіння земельною ділянкою на вул. Клеманській у Києві.

Читайте: Сумнівні інвестиції та судові спори: чому НАБУ і САП зацікавилися забудовою Дмитра Ісаєнка

Головою “Релігійної громади Української православної церкви на честь Покрови Божої Матері у Мінському районі Києва” є Микола Терещук. Він же є настоятелем вже збудованого Храму Покрови Божої Матері на вул. Прирічній, 5-А. Цей храм відноситься до Київської митрополії УПЦ – саме тієї, яку прийнято називати “церквою Московського патріархату” (УПЦ (МП)). 

Як раніше повідомляла KВ, у Києві й раніше були прецеденти будівництва житлових комплексів під виглядом “храмів” і на землях, які відводилися в користування релігійним організаціям УПЦ. 

Один із прикладів – ЖК “Aura City” на вул. Зарічній, 45 (Осокорки, Дарницький район), який де-юре зводиться як “багатофункціональний храмовий комплекс” на ділянці, що знаходиться в оренді релігійної громади УПЦ парафії Святого Євангеліста Іоанна Богослова (впритул до однойменного храму). Раніше експерти виражали сумніви, що це будівництво є законним – зокрема й через те, що дана земля входить до територію громадських будівель та споруд, де зводити житло не можна. Зазначимо, що реалізацією цього проєкту займається девелопер “Status Group”, який входить до орбіти народного депутата від “Слуги народу” Андрія Стрихарського.

Читайте: Святое и грешное. КГГА позволила сделать храмовый комплекс на Осокорках многофункциональным

Нагадаємо також, що вищезгаданий законопроєкт №5655 було прийнято Верховною Радою України в другому читанні 13 грудня 2022 року. Його головним лобістом прийнято вважати голову партії “Слуга народу” та очільницю парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олену Шуляк. Ще при обговоренні цього документу фахівці, серед іншого, стверджували, що його затвердження унеможливить повоєнне відновлення України та створення нових міст, бо не існуватиме правового підґрунтя для реального планування та реального контролю над будівництвом. Головною причиною цього може стати те, що будівництво контролюватимуть не держава і не місцеве самоврядування, а самі забудовники. 

Читайте: Забудовники та містоґвалтування: сьогодні Рада може прийняти в другому читанні скандальний законопроєкт №5655

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Обов’язки голови ДІАМ з 7 березня 2023 року тимчасово виконує Олександр Новицький. Раніше, з 20 травня 2021 року по 6 березня 2023 року, цією інспекцією керував Семен Кривонос, який наразі очолює Національне антикорупційне бюро.

Читайте: Гроші за сертифікат: НАБУ завершило слідство щодо особи із оточення нардепа Ісаєнка, яка дала хабара голові ДІАМ

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4