Нещодавно Національна комісія з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР) оштрафувала ТОВ “ФК “Житло-Капітал” за незаконний вивід грошей на рахунки “дружнього” суб‘єкта господарювання та зобов‘язала це ТОВ розмістити на депозитах в банках 3,7 млрд гривень. Саме ця компанія, нагадаємо, збирала з інвесторів кошти на будівництво квартир в “комплексах Укрбуду” і явно саме за рахунок цих коштів “Київміськбуд” (не отримує з ФФБ фінансування більше року) мав би добудовувати житлові комплекси (ЖК), зведення яких компанії, пов’язані з одіозним Максимом Микитасем (на колажі), припинили в 2019 році. Питання в тому – чи можливо буде повернути приховані гроші в це будівництво у повному об’ємі? Відомо, що правоохоронці починаючи з 2015 року в рамках декількох проваджень розслідували факти розкрадання коштів інвесторів “Укрбуду” через “ФК “Житло-Капітал” та близькі до нього “контори”, але жодного вироку суду з цього приводу досі немає.
Як стало відомо KВ, до 14 липня 2023 року ТОВ “Фінансова компанія (ФК) “Житло-Капітал” зобов’язали повернути на рахунки в українських банках понад 3,7 млрд гривень, а до середини травня – сплатити до державного бюджету штраф у розмірі 120 тис. гривень.
Мова йде про розпорядження НКЦПФР №49-ДУМ і постанову НКЦПФР №46-ДУМ (обидва документи датовані 14 квітня 2023 року).
У вердиктах Нацкомісії зазначено, що ТОВ “ФК “Житло-Капітал”, яка є управителем фондів фінансування будівництва (ФФБ) об’єктів корпорації “Укрбуд”, порушила вимоги чинного законодавства, передавши кошти свого оперативного резерву на суму 3,7 млрд гривень до ТОВ “Каса народної допомоги”, яка є небанківською установою. Пояснюється, що “компанії, які займаються професійною діяльністю з управління майном для фінансування об’єктів будівництва або здійснення операцій з нерухомістю, мають зберігати кошти оперативного резерву, сформованого за рахунок залучених в управління коштів, виключно на банківських рахунках”.
Для ТОВ “ФК “Житло-Капітал” це вже не перше встановлене порушення, допущене в ролі учасника проєктів “Укрбуду”. Зокрема, 10 квітня 2021 року НКЦПФР двома своїми постановами №329-ДП-ФК і №330-ДП-ФК наклали на цю компанію санкції у вигляді попередження та в розмірі 8,5 тис. гривень.
У першому випадку Нацкомісія зясувала, що з серпня 2020 року ТОВ “ФК “Житло-Капітал” почало розміщувати кошти оперативного резерву на рахунках вищезгаданого ТОВ “Каса народної допомоги”, що, як зазначалося вище, суперечить законодавству України. Друге порушення було допущено компанією в якості управителя ФФБ житлових комплексів (ЖК) “Чарівне місто” (вул. Бориспільська, 18-26, Київ) і “Art House” (ул. Михайла Максимовича, 3, Київ) – зазначалося, що ТОВ “ФК “Житло-Капітал” у відповідь на запити НКЦПФР подало цій комісії не всі документи, які повинно було подати.
Важка добудова
Нагадаємо, що в другій половині 2019 року у столиці та Київській області були заморожені роботи на 26 житлових комплексах “Укрбуду”, наслідком чого стало те, що близько 40 тисяч людей (сім’ї біля 13 тисяч інвесторів, які вкладали кошти в будівництво квартир у цих ЖК) ризикували залишитися без житла. Для розуміння – ця кількість квартир у шість разів більше кількості житлових площ, які заборгували своїм інвесторам скандально відомі компанії з групи “Еліта-Центр”.
Однію з підстав для цього вкладники “Укрбуду” називали розкрадання коштів, які були заплачені ними за квартири та які фактично не були використані за цільовим призначенням. Зокрема, мова йшла саме про ті гроші, що були передані ТОВ “ФК “Житло-Капітал”.
Читайте: Корпорация “Укрбуд” может оставить без жилья около 40 тысяч инвесторов
Вирішення проблеми забезпечення житлом ошуканих інвесторів державна влада тоді побачила у залученні до добудови ЖК інших “будівельних гігантів”. У грудні 2019 року деякі комплекси було доручено добудувати “Інтергал-Буду” та “Edelburg Development”, але більшість (18 ЖК) було вирішено передати ПрАТ “ХК “Київміськбуд”.
В “Київміськбуді” наголошували, що під час карантину це буде зробити не просто, але до війни змогли часткова або повністю добудувати 10 з 18 комплексів “Укрбуду” (деякі – частково. – KВ): “Гармонія”, “Сонячна Рів’єра”, “Пектораль”, “Новомостицький”, “Харківський”, “Шевченківський”, “Фрідом” та частково “Злагода”, “Подол Град” та “Оберіг-2”. Під час війни, коли українці фактично перестали купляти квартири, продовжувати таку роботу через дефіцит коштів стало значно важче, але з 1 червня 2022 року будівельні роботи на деяких майданчиках “Укрбуду” (наприклад, ЖК “Гвардійський”, “Поділ град”, “Freedom”) все ж таки було відновлено.
Загалом, станом на 1 квітня 2023 року “Київміськбудом” було виконано будівельно-монтажних робіт зі зведення житлових комплексів “Укрбуд” на суму 3,5 млрд гривень. При цьому, надходження від продажу нерухомості після передачі об’єктів склали 2,1 млрд грн. Від ФК “Житло-капітал” було перераховано лише 667,5 млн гривень. Тобто “Київміськбудом” вже було витрачено на добудову житлових комплексів “Укрбуду” на 800 млн гривень більше, ніж вдалося отримати від продажу нерухомості в них.
Протягом минулого і поточного років ПрАТ “ХК “Київміськбуд” неодноразово повідомляв, що з лютого 2022 року управитель ФФБ будівництва об’єктів “Укрбуду” (ТОВ “ФК “Житло-Капітал”) повністю перестав перераховувати кошти за ці роботи. Наслідком цього стало те, що станом на лютий 2023 року ПрАТ “ХК “Київміськбуд” не вистачало 1,7 млрд гривень для добудови таких ЖК і компанія звернулася до КМДА з проханням виділити на ці цілі 1 млрд гривень з міського бюджету.
Зрозуміло, що повернення “Житло-Капіталом” в будівництво “покинутих ЖК” 3,7 млрд гривень оперативного резерву, які, як з’ясували в НКЦПФР, були незаконно передані ТОВ “Каса народної допомоги”, могло б у значній мірі розв’язати фінансові проблеми. Але чи станеться це – велике питання.
Мильна бульбашка “Укрбуду” та потуги слідства
Державна будівельна корпорація “Укрбуд” була створена в 1991 році “на базі” Міністерства будівництва УРСР та протягом майже двох десятків років об’єднувала різні компанії, зайняті у сфері житлового, промислового та інших видів будівництва. Свою “славу” вона здобула у 2010-2016 роках – у ті часи, коли її очолював Максим Микитась. Саме за його “каденції” “Укрбуд” формально вийшов на ринок будівництва житла в Україні (в першу чергу – в Києві та Київській області).
Під “прапорами “Укрбуду” було заявлено будівництво майже трьох десятків житлових комплексів, але фактично державні компанії зі складу цієї корпорації долучилися до зведення всього лише трьох таких об’єктів – ЖК “Лісовий” (вул. Генерала Матикіна, 16, Київ), ЖК “Авангард” (Голосіївський просп., 95, Київ) та ЖК “Кантрі Хаус” (с. Гора Бориспільського району Київщини).
Усі інші житлові проєкти будувалися приватними компаніями, які просто використовували бренд державної корпорації та які на той час належали вищезгаданому Максиму Микитасю. На думку фахівців, це робилося виключно задля реклами, адже чимало українців досі схильні довіряти державним підприємствам. Серед тих компаній, які “паразитували” на такому іміджі, слід згадати майже одноіменне ТОВ “Укрбуд Девелопмент”, яке й виступало замовником будівництва більшості “ЖК Укрбуду”.
Фінансування цих проєктів здійснювалося за звичною для українських забудовників схемою. Замовники будівництва укладали спеціальні угоди з так званою “компанією-управителем”, яка займалася залученням коштів фізичних та юридичних осіб і надалі направляла ці фінансові ресурси на закупівлю будматеріалів, оплату робіт тощо. Мова про вищезгадане ТОВ “ФК “Житло-Капітал”. Придбання “квадратних метрів” у комплексах “Укрбуду” також здійснювалася через цю “контору” – саме з “ФК “Житло-Капітал” укладалися договори купівлі-продажу. Тобто, юридично житло та комерційні площі продавалися не через “державний “Укрбуд” або “приватний “Укрбуд”, а взагалі через третю юрособу.
Зазначимо, про існування ТОВ “Каса народної допомоги” інвестори “Укрбуду” дізналися саме в той період, коли його компанії Микитася активно забудовували столичні землі. Так, за даними ЗМІ, у 2016 році “Укрбуд” на своєму сайті повідомляв, що “Каса народної допомоги” кредитує купівлю квартир в об’єктах корпорації під 15% річних без довідки про доходи.
Врешті-решт Максим Микитась не зміг похвалитися значними успіхами в реалізації своїх житлових проєктів, навіть незважаючи на їхню кількість та розрекламованість – гроші на будівництво “десь поділись”.
Зазначимо, ще у листопаді 2015 року слідчі Державної фіскальної служби України відкрили кримінальне провадження №32015000000000231 за фактами можливого розкрадання 541 млн гривень інвесторів структур “Укрбуду” в 2012-2014 роках, які були внесені ними до ФФБ. Серед тих, хто міг бути причетним до таких злочинів, “фіскали” називали посадовців вищезгаданих ТОВ “Фінансова компанія “Житло-Капітал” і ТОВ “Каса народної допомоги”. Яким саме був механізм можливого присвоєння, у відкритих джерелах не повідомлялося.
А у той період, коли стало відомо, що “Укрбуду” вже не жити”, вивченням таких фактів зайнялося Державне бюро розслідування (ДБР). В серпні 2019 року цей орган відкрив кримінальне провадження №62019100000001099 за фактом того, що протягом 2016-2019 років з ТОВ “ФК “Житло-Капітал” за сумнівних обставин було виведено понад 180 млн гривень, що стало причиною “замороження” будівельних робіт на об’єктах “Укрбуду”. За інформацією правоохоронців, задля розкрадання коштів укладалися сумнівні договори “про надання послуг”, а одержувачами грошей були фізичні особи, що підконтрольні посадовцям ТОВ “Укрбуд девелопмент” та інших компаній, які брали участь в будівництві ЖК під брендом “Укрбуду”.
Слідчі ДБР ще тоді звернули увагу на те, що правила ФФБ, які були розміщені на сайті ТОВ “ФК “Житло-Капітал”, суперечили Закону України “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”. Мовляв, компанія тлумачить цей закон так, що має можливість вільно розпоряджатись коштами управителів на власний розсуд. Крім того, правоохоронці вказували на те, що ТОВ “ФК “Житло-Капітал”, ТОВ “Укрбуд Девелопмент” та інші компанії залучають кошти інвесторів для будівництва житла, достовірно знаючи про те, що в забудовників відсутні необхідні дозвільні документи для проведення цих робіт або ж наявні документи були видані в порушення норм чинного законодавства.
На жаль, станом на сьогодні ці справи не доведені правоохоронцями до кінця – жоден з можливих фігурантів так і не отримав обвинувальний вирок суду.
При цьому, Максим Микитась, схоже, ще сподіваєтьсяу повернутися на “великий будівельний ринок”. Мова про “корпоративний конфлікт” у ТОВ “Укрбуд Девелопмент”, який виник через зміну офіційних власників. У серпні 2020 року Максим Микитась звинуватив свого кума, директора “Укрбуд Девелопмент” Олега Майбороду, у “віджимі” цієї компанії, а у вересні 2022 року стало відомо, що Микитасю вдалося повернути юридичний контроль за цим ТОВ. Зокрема, тоді Максим Микитась навіть заявив про наміри добудувати квартири “Укрбуду” і про готовність співпрацювати в цьому напрямку з “Київміськбудом”.
Показовим є те, що говорило тоді керівництво ТОВ “ФК “Житло-Капітал”. Представник цієї компанії Дмитро Кравченко, серед іншого, звинуватив ПрАТ “ХК “Київміськбуд” у тому, що це акціонерне товариство “забрало на себе комплекси “Укрбуду” в обхід законодавства”, адже “не стало забудовником, яким досі залишаються компанії “Укрбуду”.
Проте, наразі такі заяви не отримали жодного продовження – вочевидь, через те, що Максиму Микитасю зараз явно не до бізнесу, про що мова йтиме далі.
Бекграунд Микитася
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “ФК “Житло-Капітал” було зареєстроване у вересні 2007 року. Керівником цієї компанії вказано Єгора Смілого, засновником – ТОВ “КТК-Груп”. Вищезгаданий Дмитро Кравченко був директором “ФК “Житло-Капітал” у 2007-2012 роках. В 2016 році він офіційно виступав у ролі кінцевого бенефіціара цієї компанії, а наразі, за словами столичних забудовників, є неофіційним власником “Житло-Капіталу”. Відсутність офіційної посади не заважає йому брати участь у громадських заходах поряд із Максимом Микитасем, іменуючись “керівником” ТОВ “ФК “Житло-Капітал”.
ТОВ “Каса народної допомоги” було зареєстроване у січні 2009 року. Його директором наразі є Тетяна Холодович, а засновниками – вищезгадані ТОВ “ФК “Житло-Капітал” (частка в статутному капіталі – 99%) і ТОВ “КТК-Груп” (1%).
У свою чергу, засновниками ТОВ “КТК-Груп” наразі є ТОВ “Каса народної допомоги” (52,6%), ТОВ “КУА “Український капітал” (47,3%) і мешканець Києва Роман Руденко. Останній також є керівником ТОВ “КТК-Груп”. Кінцевим бенефіціаром ТОВ “КУА “Український капітал” зазначено мешканця Запоріжжя Максима Лапу.
Усі вищезгадані компанії система Youcontrol відносить саме до неформальної “групи компаній Максима Лапи”, яка об’єднує близько двох десятків суб’єктів господарювання, зайнятих у сфері надання фінансових послуг, зокрема кредитування та фінансування будівництва.
Окрім очевидних бізнес-відносин, між ТОВ “ФК “Житло-Капітал”, ТОВ “Каса народної допомоги” та Максимом Микитасем є й очевидні “особисті” зв’язки. Наприклад, у 2009-2012 роках засновником ТОВ “Каса народної допомоги” був Сергій Якусевич – помічник-консультант Максима Микитася у ті часи, коли той був народним депутатом VIII скликання Верховної Ради (у парламенті представляв виборчий округ №206 в Чернігівській області). У 2020 році “Українська правда” навіть повідомляла, що ТОВ “Каса народної допомоги” зареєстроване в будинку Якусевича.
Максим Микитась вже не перший рік перебуває під пильною увагою правоохоронних органів. Останні неодноразово повідомляли про наявність в його діях або діях пов’язаних з ним компаній корупційної складової.
Наприклад, за інформацією Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), у 2016-2017 роках ТОВ “Укрбуд Девелопмент”, яке забудовувало землі Нацгвардії, здійснило з нею “нерівноцінний” обмін житловими площами. Мова йшла про те, що компанія надала цій держструктурі 65 “більш дешевих” квартир у ЖК “Оберіг” (вул. Бориспільська, 21-45, Київ) замість 50 квартир та 30 паркомісць у ЖК “Аристократ” (вул. Євгена Коновальца, 34), як це було передбачено спеціальною угодою. Наслідок – наразі Максим Микитась офіційно є обвинувачуваним в рамках кримінального провадження за фактом розтрати і розкрадання державного майна.
Також у 2020 році детективи НАБУ повідомили Максиму Микитасю про підозру в наданні неправомірної вигоди Ігорю Орлову – керівнику одного з підрозділів “Енергоатому”. На той час слідство вважало, що у 2017 році між “Енергоатомом” і підконтрольною Микитасю компанією було укладено договір на будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів АЕС, але станом на 2020 рік цей об’єкт так і не було введено в експлуатацію. При цьому, витрати на це будівництво зросли з 929 млн гривень до 1,36 млрд гривень, а посадовець “Енергоатома” отримав від іншої компанії, також підконтрольної цьому екснардепу, три квартири у новобудовах Києва на загальну вартість майже 4,4 млн гривень. Ігорю Орлову, в свою чергу, інкримінувалося отримання хабара. Але наразі ця справа так і не була доведена до логічного завершення.
Читайте: Роботу сховища ядерного палива у Чорнобилі паралізує несправна залізниця
Крім того, правоохоронці неодноразово звертали увагу на діяльність ТОВ “Північно-український будівельний альянс”, яким володіє вищезгаданий Сергій Якусевич. Зокрема компанії інкримінувалися “розпили” коштів бюджету Києва при здійсненні реконструкції Шулявського шляхопроводу та гімназії ім. О. М. Бойченка (Голосіївський район Києва), на що було витрачено більше 1 млрд гривень. Але, як і у випадку з іншими скандальними провадженнями щодо різних столичних масштабних проєктів, в даному випадку ніхто не був притягнутий до відповідальності.
Наприкінці 2022 року Максим Микитась був затриманий НАБУ під час спроби надати меру Дніпра Борису Філатову хабар в розмірі 22 мільйони євро. За попередніми даними слідства, експарламентар та бізнесмен пропонував цю неправомірну вигоду за укладення з підконтрольними йому компаніями контракту на будівництво метрополітену в Дніпрі поза конкурсом.
Фото: колаж КВ