Щорічно університети вкладають чималі кошти задля забезпечення освітнього процесу, зокрема розвитку лабораторно-дослідницької діяльності. Торік лише пʼять провідних ВНЗ — Шевченків університет, Київська політехніка, Університет біоресурсів і природокористування, Медуніверситет імені Богомольця та Університет харчових технологій спрямували понад 5 млн гривень на хімічні речовини та витратні матеріали. Зʼясувалося, що найбільшим постачальником стала компанія британського підприємця Рональда Райнера, яку раніше неодноразово помічали в тендерних махінаціях.
Як стало відомо КВ з даних публічного модуля аналітики BI.Prozorro, протягом 2024 року пʼять київських університетів за результатами публічних закупівель уклали 77 договорів на покупку хімічних речовин. Загальна ціна договорів становить 5,24 млн гривень.
Йдеться про органічні та неорганічні речовини, які вищі навчальні заклади використовують для забезпечення лабораторної діяльності та досліджень в різних дисциплінах.
За кількістю підписаних договорів та їхньою ціною лідером став Київський національний університет (КНУ) імені Тараса Шевченка*. Цей навчальний заклад протягом минулого року уклав 32 договори на 3,68 млн гривень — понад 70% від вартості всіх закуплених хімречовин зазначеними університетами за весь минулий рік.
Далі рейтинг формується таким чином: на другому місці — Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського (КПІ)** — 12 угод на 821 тис. гривень, на третьому — Національний університет біоресурсів та природокористування (НУБіП)*** — 17 договорів на 395 тис. гривень, на четвертому — Національний медичний університет імені Олександра Богомольця (НМУ)**** — 12 договорів на 268 тис. гривень. Найменше таких контрактів минулого року уклав Національний університет харчових технологій (НУХТ)*****, який посів пʼяту сходинку з чотирма угодами на загальну суму 70 тис. гривень.
Порівняння вартості замовлень київськими вишами хімічних речовин у 2024 році
Що купували?
КНУ імені Тараса Шевченка
Серед трьох десятків угод на постачання хімречовин для КНУ імені Тараса Шевченка найдорожчим було замовлення вартістю майже 700 тис. гривень. За його умовами науково-виробниче підприємство “Укроргсинтез” має поставити навчальному закладу хімічну сполуку зі складною назвою “Аденозин 3-фосфат 5-фосфосульфат літієвої солі гідрат” та лабораторні реагенти, серед яких мікросоми печінки людини, щура та миші. Виробником мікросом, як вказано в додатках договору, є американська компанія XenoTech (BioIVT). Зазначимо, що мікросоми печінки використовуються для дослідження перетворення медичних препаратів клітинами цього органу, що своєю чергою необхідно для прогнозування ефективності ліків та їхньої побічної дії.
Ще однією цікавою, хоч і недорогою (ціна – 33 тис. гривень), закупівлею стало придбання органічних хімічних речовин, серед яких фетальна бича сироватка. Цю речовину отримують з крові плоду великої рогатої худоби. Закуплена університетом сироватка має походження з Південної Америки. Її використовують у регенеративній медицині, розробці вакцин і терапії для лікування різних захворювань.
Окрім зазначених позицій, КНУ імені Тараса Шевченка замовляв для досліджень базові реагенти (аміак, оцтову кислоту та перекис), лабораторне обладнання (нітрилові рукавички, мікропробірки, індикаторні смужки) та багато інших спеціалізованих органічних і неорганічних сполук.
КПІ імені Ігоря Сікорського
Найдорожча угода КПІ імені Ігоря Сікорського підписана з ТОВ “Хімлаборреактив”****** і коштувала 275 тис. гривень. За цим контрактом заклад отримав 29 найменувань неорганічних хімічних речовин, серед яких тетрахлорауратна кислота, 2 грами якої обійшлися університету у 24 тис. гривень. Це сполука золота, яка має дуже широке застосування — від нанотехнологій до біомедицини та аналітичної хімії.
До переліку закуплених речовин входить також гексахлорплатинова кислота гідрат, що застосовується для синтезу наночастинок платини. Їх активно досліджують завдяки потужним фізико-хімічним та біологічним властивостям, таким як антиоксидантні, протимікробні й протипухлинні.
Решта договорів КПІ містять 181 найменування спеціалізованих органічних і неорганічних хімічних речовин. Однак цікаво, що заклад не додавав лабораторні витратні матеріали (медичні рукавички, пробірки тощо) до списків замовлення, у порівнянні з контрактами КНУ імені Тараса Шевченка.
НУБіП
Серед 17 закупівель хімречовин НУБіПу найдорожчою була ціною 64 тис. гривень. Його уклали в травні 2024 року зі згаданим ТОВ “Хімлаборреактив”, з яким свій найкоштовніший договір року підписав також КПІ. Перелік закуплених речовин містить 23 найменування реагентів. Здебільшого вони не вирізняються нічим особливим: аміак водний, борна кислота, перекис водню тощо. Проте є сполука, яка за вартістю становить практично половину ціни договору — це срібло азотнокисле або нітрат срібла. 500 грамів на 99,8% чистого реагенту обійшлися у 31 тис. гривень. Цю речовину серед іншого використовують у процесах очищення води, як антисептик у медицині, а також для виробництва дзеркал.
Зауважимо, що на базі НУБіП функціонує Українська лабораторія якості та безпеки продукції агропромислового комплексу, для якої університет торік здійснив окремо шість закупівель на суму від 4 до 56 тис. гривень. Всі вони стосуються неорганічних хімічних речовин, серед яких азотна, соляна, сірчана кислоти.
НМУ імені О.О. Богомольця
Дванадцять закупівель хімічної продукції НМУ імені Олександра Богомольця на суму 268 тис. гривень вирізняються своєю конкретністю. Заклад замовляв менше найменувань речовин, проте у більшій кількості. Наприклад, найдорожчий договір містить всього чотири позиції хімічних речовин. Більшу частину ціни склав хлороформ (120 кг за 25 тис. гривень) та етилацетат (30 літрів за 36 тис. гривень). Як зазначено у договорі, речовини використовуватимуть для високоефективної рідинної хроматографії (ВЕРХ). Це процес розділення рідких компонентів у суміші задля їх аналізу, що допомагає у розробці нових препаратів фармацевтичної галузі.
Серед списків органічних речовин, які замовляв університет, можна виділити ацетонітрил та гексан. У договорі додано їх призначення: для аналізу залишків пестицидів. За 5 літрів першої сполуки постачальник просив 6 тис. гривень, тоді як за такий самий об’єм другої – 3 тис. гривень. Також серед замовлень є гель для УЗД італійського виробництва, мурашина кислота, формалін та інші спеціалізовані хімічні сполуки.
НУХТ
Університет харчових технологій свої чотири торішні договори на закупівлю хімічних речовин за 70 тис. гривень підписав з ТОВ “Логіклабгрупа”, і всі в один місяць — грудень. Ціна найдорожчого становить 31 тис. гривень. Договір містить 11 найменувань неорганічних сполук. Серед них дейтеріум оксид (“важка вода”), яка бере участь у ядерній магнітно-резонансній спектроскопії. Завдяки цьому методу дослідження можна ідентифікувати сполуку маючи менше ніж 1 мг речовини. ЯМР-спектроскопію застосовують в медицині, біохімії, фізиці, промисловості. Окрім цього, у договорі є перекис водню, борна кислота, крохмаль й інші сполуки.
Серед закуплених НУХТом органічних речовин є гліцерин, хлороформ, фенолфталеїн та реактив Фоліна-Чокальта. Останній використовується в лабораторних умовах для фотометричного виявлення сечової кислоти, пуринових основ, фенолів, білків та пептидів, що містять тирозин та триптофан. Про це зазначає постачальник на сайті компанії.
Варто підкреслити, що жоден договір не містить інформації про ціну за одиницю товару. Вказана лише загальна вартість з ПДВ.
Про підрядників
Протягом 2024 року зазначеним пʼятьом університетам хімічні речовини постачали 26 компаній. Провідну позицію за загальною вартістю договорів зайняло ТОВ “Хімлаборреактив”, отримавши 21 замовлення на суму 1,6 млн гривень. Ця компанія стала топовим постачальником хімречовин минулого року одразу для трьох університетів КНУ, КПІ та НУБіП.
10 підрядників-лідерів за загальною ціною договорів протягом 2024 року
Відповідно до даних аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Хімлаборреактив” зареєстровано у Києві 1995 року. Статутний капітал становить 4,7 млн гривень. Основний вид діяльності — оптова торгівля фармацевтичними товарами. Керівником компанії значиться Володимир Жолобіцький. Підприємство належить компанії “Кемлаб Інвест ЛТД”, зареєстрованій в Лондоні. Кінцевий бенефіціар — громадянин Великої Британії Рональд Райнер.
ТОВ “Хімлаборреактив” входить в групу родини Райнер, ключовими особами якої є власне Рональд Райнер та його син Марк Рональд Райнер. Компанії групи, яких налічується 18, працюють у сферах нерухомості, будівництва, торгівлі, АПК, ІТ та інших. Головними активами групи є ТОВ “Хімлаборреактив” та ТОВ “ХЛР”, які спеціалізуються на постачанні медичних препаратів та обладнання для організацій бюджетної сфери. Також члени родини Райнер є учасниками Британської компанії International Development Resources (IDR), що займається розробкою програмного забезпечення комплексних цифрових рішень для бізнесу.
До 2017 року серед засновників ТОВ “Хімлаборреактив” фігурувала кіпрська компанія “Кемлаб Інвест ЛТД”.
“Хімлаборреактив” є дуже активним учасником публічних закупівель. За даними Clarity Project, в результаті участі компанія уклала майже 17 тис. договорів загальною ціною 3,2 млрд гривень. Найбільшим замовником є Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС. Також ця компанія є постачальником багатьох вищих навчальних закладів всієї України.
ТОВ “Хімлаборреактив” має темні плями в репутації. Зокрема, “Наші гроші” та “Вчасно” викривали цю компанію в штучній конкуренції на тендерах, а також у завищенні цін на постачання товарів за попередньою змовою із замовниками.
До слова, ТОВ “ХЛР” із бізнес-групи Рональда Райнера минулого року також було серед підрядників київських університетів. Компанія поставила НМУ імені Олександра Богомольця два найменування неорганічних речовин на суму 12 тис. гривень. Хоч підприємство має менше бюджетних замовлень, ніж “Хімлаборреактив”, але все одно є досить успішним: всього через Prozorro ТОВ “ХЛР” здобуло 7,2 тисячі замовлень загальною вартістю 1,37 млн гривень.
Цей матеріал підготовлений за підтримки чеської Асоціації з міжнародних питань в рамках проєкту “Сприяння прозорості регіональних публічних закупівель”, який “КиївВлада” реалізовує у колаборації з кафедрою онлайн-медіа Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.
* Київський національний університет імені Тараса Шевченка (Код ЄДРПОУ: 02070944)
** Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського (Код ЄДРПОУ: 02070921)
*** Національний університет біоресурсів і природокористування України (Код ЄДРПОУ: 00493706)
**** Національний університет харчових технологій (Код ЄДРПОУ: 02070938)
***** Національний медичний університет імені Олександра Богомольця (Код ЄДРПОУ: 02010787)
****** ТОВ “Хімлаборреактив” (Код ЄДРПОУ: 23522853)
Фото: колаж КВ
Автор: Олексій Павлусенко
КиївВлада