Новостворені громади Київщини розпочали поділ комунального майна. За новим устроєм з-під підпорядкування Ірпеня до Бучі має відійти прибуткова амбулаторія селища Ворзель. Процес вже ознаменувався гучними скандалами. Ірпінь не хоче віддавати прибутковий об’єкт, Буча наполягає на своєму. І поки громади сваряться, в амбулаторії заяви на звільнення написали усі працівники. Очікується, що наступним проблемним об’єктом стане Ірпінський водоканал.
Передача майна
Як стало відомо KV, 2 лютого на засіданні комісії з питань освіти, науки, молоді, спорту, медицини, культури, соціального захисту населення, медицини, наслідків аварії на ЧАЕС та питань АТО, переселенців, бойових дій Ірпінської міської ради було прийнято рішення щодо утворення робочої групи з питань передачі Ворзельської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини КНП “ІМЦПМСД” ІМР на баланс Бучанської громади.
Таке питання виникло, оскільки селище Ворзель до об’єднання громад було у складі Ірпінської міської ради, а наразі – відійшло до Бучанської громади. Навколо поділу комунального майна, а особливо – вищезазначеної амбулаторії, між громадами виник конфлікт. Зокрема, оскільки амбулаторія є прибутковою, Ірпінь не поспішає передавати її на баланс сусідам, адже втратить надходження до бюджету.
В свою чергу Бучанська міськрада не проти забрати прибутковий об’єкт, тому прийняла рішення “Про створення структурного підрозділу КНП “Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги” Бучанської міської ради – Ворзельська амбулаторія загальної практики-сімейної медицини”.
Цим рішенням міськрада вирішила створили Ворзельську амбулаторію на вулиці Європейській, 4 у Ворзелі (де вона наразі і розташована). Також там зазначається, що головний лікар Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги має провести у будівлі амбулаторії інвентаризацію до 5 лютого.
29 січня заступник міського голови Ірпеня Лідія Михальченко надіслала звернення до голови Бучанської громади Анатолія Федорука щодо приміщення Ворзельської амбулаторії на вул. Європейська, 4. Там зазначено, що сформована Бучанська ОТГ дійсно є правонаступником усього майна, прав та обов’язків розформованої Ворзельської громади, однак вищевказане приміщення знаходиться у комунальній власності Ірпінської міськради. У зв’язку з цим вони не зобов’язані передавати амбулаторію Бучі та рекомендують Федоруку скористатись правом вето і скасувати рішення міськради.
Цікаво, що ще 11 грудня голова Бучанської об’єднаної громади Анатолій Федорук звернувся до голови Ірпінської громади Олександра Маркушина щодо передачі комунального майна. Йдеться про передачу мережі закладів освіти, культури та охорони здоров’я. У переліку також є Ворзельська амбулаторія.
Як розповіла у коментарі KV депутат Ірпінської громади Михайлина Скорик-Шкарівська (“Голос”), у разі передачі Ірпінською громадою амбулаторії, близько 6 тис. пацієнтів перестануть отримувати послуги їхньої “первинки”, а місто втратить надходження до бюджету. Наразі будівля амбулаторії належить громаді Ірпеня, а земля під нею – Бучі.
“24 грудня була сесія Ірпінської міськради, нам підготували проект рішення щодо передачі на баланс Бучанської громади об’єктів культури та освіти не тільки Ворзеля, а ще й Гостомеля і Коцюбинського. Але жодного об’єкта медицини там не було. Як правило, освіта і культура є дотаційними. А медицина фінансується Національною службою здоров’я України і 20% прибутку надходить до місцевого бюджету. Конфлікт саме через Ворзельську амбулаторію був давно – ще влітку була створена комісія, тоді ще “ворзельсько-ірпінська”. Будівля стара і проблема була в тому, что в неї потрібно вкладати гроші. Йдеться про 10 млн гривень, які так і не виділили. Ворзель пропонував забрати її на свій баланс, аби селищна рада змогла профінансувати. Цього не зробили. Наразі ж, як пояснили депутатам, Ірпінь може продовжувати надавати послуги у тій амбулаторії, отримувати дохід у бюджет, а Буча може створити у Ворзелі свою амбулаторію, з’явиться конкурентність, що покращить надання послуг. Але виявилось, що так не може бути за законом. Наразі тривають переговори і нібито Ірпінь передасть амбулаторію Бучі на найближчій сесії. Я вважаю, що так і має бути, в цьому логіка децентралізації. Важливо, як вирішиться ця ситуація, оскільки подібна процедура ще відбуватиметься щодо Гостомеля та Коцюбинського. До того ж, із Бучею, Гостомелем та Коцюбинським ми маємо багато спільного майна, яке також доведеться ділити”, – каже вона.
Проблема із працівниками
Поки керівництво громад листується, намагаючись вирішити проблему на своєму рівні, інші проблеми були і на рівні самої амбулаторії.
Так, 28 грудня головний лікар Ірпінського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Левківський підписав наказ щодо виведення Ворзельської амбулаторії з штатного розпису закладу з 1 квітня 2021 року. Працівників у кількості 20 осіб за наказом мали перевести до амбулаторії у сусідньому селі Михайлівка-Рубежівка.
25 січня на сторінці Бучанської міськради повідомили, що працівники амбулаторії відмовились переводитись у Михайлівку-Рубежівку та направили звернення всіх членів колективу амбулаторії та заяви на звільнення з 1 лютого Андрію Левківському. Додали, що з 2 лютого усі працівники будуть переведені до Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги і пацієнти зможуть надалі отримувати послуги у лікарів, з якими підписали декларації.
На сторінці Ворзельської амбулаторії підтвердили, що таке рішення підтримали всі медпрацівники.
Однак, за даними KV, Левківський скасував свій наказ, а заяви працівників на звільнення залишено без розгляду. У коментарі KV він підтвердив, що наказ скасовано, але відмовився говорити про причини такого рішення по телефону.
13 січня Андрій Левківський звернувся до Бучанської громади щодо фінансового забезпечення амбулаторії у 2021 році. Він зазначив, що з 1 січня Ірпінська міська рада припинила її фінансування, тому рада Бучі має порахувати видатки на оплату комунальних послуг, енергоносіїв і утримання палат денного стаціонару.
Як пояснила Михайлина Скорик-Шкарівська, у результаті, заяви працівників амбулаторії на звільнення все ж таки зареєстровані.
“Коли стало відомо про ліквідацію Ворзельської амбулаторії наказом Левківського, у Ворзелі почали збирати підписи, включились місцеві депутати. Вони сказали – якщо така ситуація, то звільняйтесь і переходьте до Бучанської “первинки” без приміщення. В Ірпені сказали, що без приміщення – це незаконно. Тоді й розгорівся черговий скандал. Наказ Левківський скасував і сказав, що лікарі продовжують працювати далі у Ворзельській амбулаторії і кошти на фінансування він знайшов. Але тоді вже медпрацівники написали заяви на звільнення, однак головний лікар їх не зареєстрував. Тоді працівники зареєстрували заяви офіційно через ЦНАП”, – каже вона.
Водоканал
Розібратись Ірпінь та Буча не можуть також з передачею водоканалу. 28 січня Бучанська міська рада прийняла рішення про передачу на баланс КП “Бучанське управління житлового-комунального господарства” Бучанської міської ради з балансу КП “Ірпіньводоканал” об’єктів водопостачання та водовідведення.
Голова Ірпінської громади Олександр Маркушин щодо цього зазначив, що “Бучанська міська рада не наділена повноваженнями приймати рішення про розпорядження об’єктами комунальної власності Ірпінської міської територіальної громади. А Ірпінська міська рада не зобов’язана передавати об’єкти, які на праві комунальної власності належать Ірпінській міській територіальній громаді і розташовані в межах Бучанської міської територіальної громади, до комунальної власності останньої”.
Позиції та консенсус
Свої позиції щодо ситуації із комунальним майном голови обох громад висловили у Facebook.
Олександр Маркушин написав, що обидва рішення Бучанської міської ради – щодо амбулаторії та водоканалу, – є незаконними та звернувся до Анатолія Федорука із проханням накласти на них вето.
“Днями Бучанська міська рада прийняла одразу два незаконних рішення. Перше – про створення структурного підрозділу КНП “Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги” Бучанської міської ради – Ворзельська амбулаторія загальної практики-сімейної медицини. При цьому у проєкті рішення вказано адресу: смт. Ворзель, вул. Європейська, 4. Саме там розташоване приміщення, що на праві комунальної власності належить Ірпінській міській раді. І дії Бучанської міської ради – це перший крок до його рейдерського захоплення. […]. Те саме стосується другого скандального рішення Бучанської міської ради – про передачу на баланс КП “Бучанське управління житлово-комунального господарства” Бучанської міської ради з балансу КП “Ірпіньводоканал” Ірпінської міської ради об’єктів водопостачання та водовідведення. […]. Відтак, Ірпінська міська рада вже звернулася до Бучанського міського голови Анатолія Федорука з проханням скористатися правом вето щодо цих двох однозначно незаконних рішень. […]. У свою чергу, особисто закликаю Анатолія Федорука не допустити затвердження рішень, що суперечать чинному законодавству. Також хочу запевнити, що як очільник Ірпінської громади я не допущу рейдерського захоплення комунального майна Ірпінської міської ради. А особливо таким чином”, – написав він.
Анатолій Федорук в свою чергу зазначив, що будівля Ворзельської амбулаторії станом на сьогоднішній день незалежно від того правового регулювання, яке існувало у період 1992-2020 років, має належати саме Бучанській міській територіальній громаді в силу прямої дії підпункту 5 пункту 6 Розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (в редакції від 17.11.2020).
“Враховуючи вищевикладене, прошу розглянути питання та прийняти рішення про передачу будівель, споруд та основних засобів закладу охорони здоров’я Ірпінської міської ради Київської області Ворзельської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, що розташована за адресою: Київська обл., Бучанський район, селище Ворзель, вул. Європейська, 4 до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади. З огляду на вищесказане, так хто з нас займається рейдерством, вчиняє незаконні дії, а хто – неухильно дотримуюється букви Закону, що регулює діяльність органів місцевого самоврядування? Маю надію, що Ви належним чином виконаєте свій функціонал, винесете дане питання на розгляд сесії Ірпінської міської ради та приймете правильне рішення”, – написав він.
Пізніше Федорук повідомив, що дискусійне питання щодо передачі Ворзельської амбулаторії до комунальної власності Бучанської міської ради може бути розв‘язане 25 лютого на черговій сесії Ірпінської міської ради.
“Сьогодні у мене відбулася робоча зустріч з Ірпінським міським головою Олександром Маркушиним під час якої ми детально обговорили “клубок” проблемних питань між нашими громадами і намітили шляхи їх вирішення. Ми зійшлися на тому,що кожне порушене питання потребує індивідуального підходу і практичного рішення. Так, в результаті діалогу було досягнуто домовленості, що 25 лютого на черговій сесії Ірпінської міської ради буде прийнято позитивне рішення щодо передачі Ворзельської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини та нежитлових приміщень колишнього “Навчально-курсового комбінату” за адресою місто Буча, вул. Яблонська 129. Щодо врегулювання інших проблемних питань, як то формування спільної комунальної власності в галузі охорони здоров’я та водопостачання – ми їх відтермінували, оскільки необхідно провести додаткові консультації з сусідніми новоутвореними громадами Гостомеля та Коцюбинського”, – написав він.
Нагадаємо, як раніше писала KV, новоутворені 45 тергромад Київської області мусять з початку року самостійно фінансувати комунальні школи, заклади культури та спорту. Старі районні ради, що робили це раніше, цьогоріч втрачають свої повноваження, а майно мали б вже передати в управління громад. Та процес передавання затягується. Окремі райони зовсім не поспішають прощатися з нажитим добром. Постраждають від такої невизначеності, як завжди, люди: на кону долі цілих трудових колективів.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Фото: колаж KV