Київська обласна рада оскаржуватиме у Вищому антикорупційному суді рішення САП про закриття кримінальної справи щодо продажу майна обласного КП “Автогосподарство”. Формальна причина закриття – не змогли встановити реальну вартість майна. Саме вартість будівлі і стала каменем спотикання, що переросло у ланцюг кримінальних справ довжиною з 2018 року. Тоді будівлю на Кудрявському узвозі було продано компанії із оточення ексгенпрокурора Віталія Яреми за штучно заниженою ціною та сфабрикованими звітами оціночної компанії. Відповіді факти були доведені і в судах різних інстанцій. Та одразу після зняття арешту на майно, будівлю у той же час перереєстрували на нового власника.
Як стало відомо KВ, 24 липня Вищий антикорупційний суд має розглянути скаргу в.о. голови Київської облради Ярослава Добрянського щодо рішення прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора від 2 лютого про закриття кримінального провадження № 4201800000000637 датованого 16 березня 2018 року та скасування арешту майна.
Мова йде про багаторічну кримінальну справу щодо продажу обласного комунального майна на 3916,7 кв.м, яке розташоване на ділянці площею майже в 1 га в центрі Києва на Кудрявському узвозі, 3-А за 5 мільйонів гривень. Цю справу розслідувало НАБУ по факту заволодіння майном Київоблради, яке було закріплене на праві господарського відання за КП “Автогосподарство”.
Як розповів у коментарі KВ адвокат та депутат Київської облради від фракції “Європейська Солідарність” Роман Титикало, фактичним закриттям кримінального провадження прокуратурами Офісу Генерального прокурора є те, що вони не змогли встановити реальну вартість нерухомого майна.
“У справі було проведено ряд експертиз, які одна одній суперечать. Заниження вартості в деяких експертизах, проведених Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз (КНІСЕ), відбулось у зв’язку з тим, що експерти штучно виключили з вартості об’єкта вартість права користування земельною ділянкою, хоча, згідно ст. 120 Земельного кодексу та 377 Цивільного кодексу, земля та нерухомість не розривні. У власника будівель є абсолютне право без конкурсу оформити право оренди земельною ділянкою чи викупити її знову ж без конкурсу. Про корупційні скандали в КНІСЕ, який очолює Олександр Рувін, преса повідомляла неодноразово”, – розповів депутат.
Скандал з історією
Так, перша спроба заволодіти майном на Кудрявському узвозі була повернута у 2016 році. На сесію Київської облради 16 березня того року винесли питання “Про звернення трудового колективу Комунального підприємства Київської обласної ради “Автогосподарство”. Із змісту документу випливало, що цілісний майновий комплекс хотіли передати без конкурсу в оренду “трудовому колективу” КП.
У самому ж проєкті рішення навіть не вказували площа об’єкту, який пропонується передати, його вартість чи ціна оренди. У пояснювальній записці обґрунтували важливість такого рішення ефективним використанням комунального майна шляхом оптимізації діяльності підприємства та залучення інвестицій. А сам трудовий колектив, який на той час із статутним капіталом у розмірі 8 834 тис. гривень очолював колишній помічник нардепа від “Партії регіонів” Петра Цюка Андрій Балаба, обґрунтував потребу здавати майно в оренду боргами у розмірі понад 2 млн гривень, які були накопичені в період, коли “Автогосподарством” управляла Київська ОДА. Та для просування цього питання тоді таки забракло голосів.
Пізніше столична податкова звернулася до суду з позовом до “Автогосподарства”, в якому просила дозвіл на погашення суми боргу за рахунок майна підприємства. Київський апеляційний адміністративний суд позов задовольнив.
І от з цього етапу ситуація із долею обласного майна почала набирати все більших корупційних махінацій. Відомо, що податкова дозволила “Автогосподарств” самотужки залучити оцінювача для встановлення вартості вказаного будинку. Так, у 2018 року підприємство укладає договір з ТОВ “Українська експертна група”, яке оцінило вказану будівлю в 17,4 млн гривень. Однак, попри цю оцінку, Главк ДФС у Києві роблять нову оцінку, проведену ТОВ “Меркурій Партнерс”, яка оцінила будівлю лише в 4,8 млн гривень.
За даними розслідування видання “Наші гроші”, саме сума 4,89 млн грн (4 млн грн + 20%ПДВ) і стала ціною продажу будівлі на аукціоні, який було проведено “Українською універсальною біржою” 28 лютого 2018 року.
Цікаво, що в аукціоні взяли участь дві компанії ТОВ “Ді-Ві-Транс” і ТОВ “Охоронна компанія “Титан Безпека”. У результаті будинок був проданий за значно заниженою вартістю фірмі “Ді-Ві-Транс”, яку “Наші гроші” пов’язувало з оточенням колишнього генпрокурора Віталія Яреми, без значного підвищення ціни на лот.
“Схема продажу проста: через податкову заставу, штучно сформований борг та виставлення об’єкту на продаж. Проте в бюджеті області є ціла програма на підтримку комунальних підприємств, але чомусь звернень КП КОР “Автогосподарство” для виділення фінансування на погашення боргу зафіксовано тоді не було. Як і звернень профільних управлінь облради з відповідними пропозиціями до депутатів”, – зауважив KВ Роман Титикало.
Згодом Генпрокуратура України вирішила передати до Національного антикорупційного бюро кримінальне провадження про можливе зловживання службовим становищем при продажу комунального майна за заниженою вартістю.
Так, 16 березня 2018 року було відкрите кримінального провадження № 42018000000000637 за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України, а 19 червня 2019 року слідчий суддя Солом’янського районного суду м. Києва наклав арешт на будівлю. Представник же від ТОВ “Ді-Ві-Транс” неодноразово, але безуспішно намагався скасувати цей арешт і у 2021, і у 2022 роках.
Як раніше повідомляла KВ, вже у листопаді 2021 року Господарський суд Києва визнав недійсним аукціон із реалізації нежитлової будівлі на Кудрявському узвозі, 3-А, а також визнав недійсним договір купівлі-продажу цієї будівлі.
Зокрема, суд зафіксував низку порушень під час проведення аукціону. А саме, що дії Головного управління ДФС у м. Києві, за наявності різних даних про вартість майна, тобто двох звітів про оцінку майна на 17,4 млн і 4 млн гривень, “доручило Українській універсальній біржі продаж майна за нижчою ціною і не вчинило жодних дій щодо забезпечення продажу на умовах найкращої цінової пропозиції”.
Крім того, відсутність даних про початкову вартість майна при проведені аукціону внаслідок видачі завідомо підробленого ТОВ “Меркурій Партнерс” звіту, “який посвідчував завідомо неправдивий факт ринкової вартості вказаного об’єкта оцінки” у сумі 4 млн гривень при дійсній ринковій вартості не менше 61,49 млн гривень, що було встановлено вироком Солом’янського райсуду м. Києва ще від 10 листопада 2020 року.
Проте згодом, у вересні 2022 року, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду скасував це рішення та апеляційну постанову та з формальних підстав передав справу на новий розгляд до суду першої інстанції – Господарського суду міста Київ.
Натомість у грудні 2022 року ТОВ “Ді-Ві-Транс” звернувся до Вищого антикорупційного суду з клопотанням щодо закриття кримінального провадження, проте одразу ж подав заяву про залишення без розгляду Клопотання у зв’язку із “необхідністю отримання більш вагомих доказів обґрунтованості Клопотання, що потребує значного часу”.
Минув місяць, як прокурор САП Офісу Генерального прокурора сам виніс постанову від 2 лютого 2023 про закриття кримінального провадження № 4201800000000637 від та скасування арешту майна.
Одразу після зняття арешту, об’єкт нерухомості переоформили 14 лютого цього року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав на ТОВ “Шарлін”. Про це йдеться в ухвалі Господарського суду від 14 червня 2023 року з посиланням на довідку з Держреєстру речових прав на нерухоме майно.
Хто є хто
Згідно із даними YouControl, ТОВ “Ді-Ві-Транс” було засновано понад п’ять років тому у 2018 році зі статутним капіталом у розмірі 1 тис. гривень. В основному компанія спеціалізується купівлі та продажу власного нерухомого майна, власником якої є киянин Олександр Олійников. На платформі даних компанія перебуває в статусі не задовільного рівня фінансової стійкості.
Крім того, Олійников є власником чи співзасновником низки компаній. Зокрема, консультування з питань інформатизації ТОВ “Криптобанк “Бай“, у сфері бухгалтерського обліку й аудиту ТОВ “Аверс Плюс2”, з купівлі та продажу власного нерухомого майна “Еко Капітал Буд” тощо. А також власником скандальної компанії, яка також фігурувала у процесах із фіктивними торгами – ПП “Фастторг-2009″. Наприклад, причетне до забудови 10 га державних земель під Києвом котеджами. А в 2017 році Київська ОДА передала цій компанії в оренду 10 га у селі Лебедівка Вишгородського району – територію планували забудувати дачними будинками.
Цікаво, що свого часу засновником ПП був киянин Роман Поліщук – син екскерівниці КП “Київтранспарксервіс” Олени Поліщук. Так, видання “Наші гроші”, писало, що у 2012-2015 рр Роман Поліщук був співвласником ТОВ “Фуд Трак Україна” разом із Олексієм Санжаревським та Іваном Бондаренком, який у подальшому став прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва. У свою чергу Санжаревський був співвласником ПП “Арнікаінвест” разом із Геннадієм Ільїним – бізнес-партнером родини Анатолія Даниленка, колишнього заступника генпрокурора Віталія Яреми (2014-2015 рр).
Також у судових рішеннях цієї справи зауважувалося, що учасники аукціону, ТОВ “Ді-Ві-Транс” та ТОВ “Охоронна компанія “Титан Безпека”, є пов’язаними між собою особами, внаслідок наявно узгоджених взаємовідносин та відсутності змагальності і було спотворено результати аукціону. І так, за даними YouControl, Олійников володіє і керує ТОВ “Охоронна агенція “Титан Безпека”, а разом із Тетяною Товстохатько є співвласниками ТОВ “Охоронна фірма “Титан Безпека“, яка спеціалізується на діяльності приватних охоронних служб. Компанія була зареєстрована у Києві за адресою вул. Крутий Узвіз, 6/2-А, як і “Охоронна компанія “Титан Безпека”. Зараз же в реєстр внесено зміни – “Охоронна компанія “Титан Безпека” змінила столичну прописку з січня 2022 року на вул. Лаврська, 6.
Так, ТОВ “Охоронна компанія “Титан Безпека” було створене зареєстроване у квітні 2014 року і спеціалізується на діяльності приватних охоронних служб. У 2018-2021 роках власником ТОВ був вже згаданий Роман Поліщук. Нині компанія знову належить її засновнику Олександру Дячок.
ТОВ “Меркурій Партнерс”, яка надала фіктивний звіт щодо оцінки майна, також фігурувало ще в одному скандальному судовому процесі. Компанія була підконтрольною Алісі Гринчук, яку детективи НАБУ підозрювали у причетності до заволодіння 81,5 млн гривень Національної гвардії України на обміні квартир у центрі Києва на околицю. Гринчук спочатку, як ФОП, занизила вартість квартир на Печерську, які мали дістатися нацгвардійцям, а потім те саме зробила через “Меркурій Партнерс”. Так, нині компанією керує Євген Філенко, а належить вона її батькові Петру Гуменюку. Саме ТОВ було засноване у 2014 році як агентство з нерухомості зі статутним капіталом у 1,5 тис. гривень.
Про ТОВ “Шарлін” відомо, що ця компанія була створена лише у січні 2023 року із статутним капіталом у розмірі 5 млн гривень і як та, що спеціалізується на купівлі та продажу власного нерухомого майна. Зареєстрована вона у Києві на вул. Печерський узвіз, 19 на ім’я харків’янина Бориса Воробйова. Він є власником ще однієї компанії в Харкові із оптової торгівлі товарами господарського призначення ТОВ “Альянс Текстиль”
Нагадаємо, що у вересні 2022 року під час конфлікту між депутатами-”слугами” Київоблради, а саме на тлі боротьби за крісло очільника обласної парторганізації “Слуги народу” та наростання вотуму недовіри до вже ексочільниці КОР Наталії Гунько у стінах ради лунали думки і щодо майна КП КОР “Автогосподорство”.
Тоді Олександр Скляров натякав, що керівниця ради “слуга” Наталія Гунько протягує корупційні питання під прикриттям правильних речей. Як роз’яснив тоді KВ парламентар-мажоритарник від Київщини, “слуга” Олег Дунда, корупція стосувалася саме рішень щодо об’єктів, які підлягають приватизації, зокрема і майна КП.
“Я розумію обурення депутатів діями керівництва облради, яке під час великої війни намагається під гаслами суспільного блага протягнути особисті питання. Зокрема, питання змін до рішення щодо об’єктів, які підлягають приватизації. Зокрема – щодо майна КП КОР “Автогосподорство”. Це давня історія і депутати думали, що в цей час немає повернення до минулого. А голова облради була іншої думки. Між іншим, можна нагадати, що за цим об’єктом тягнеться ланцюг кримінальних справ. Я гадаю, що депутати групи “Відродження” відмовилися брати участь голосуванні за порядок денний через обурення діями родини Гуньків щодо повернення до практик довоєнних часів. Це неприпустимо. Я їх добре розумію”, – коментував Дунда.
Читайте: Відкладене відродження: Київщина увійшла у чергове політичне піке
* ТОВ “Ді-Ві-Транс” (код ЄДРПОУ: 41908065).
** ТОВ “Охоронна компанія “Титан Безпека” (код ЄДРПОУ: 412986430.
*** ТОВ “Шарлін” (код ЄДРПОУ: 45135522)
**** ТОВ “Охоронна фірма “Титан Безпека“ (код ЄДРПОУ: 412984910).
***** ТОВ “Охоронна агенція “Титан Безпека (код ЄДРПОУ: 361340570).
***** ПП “Фастторг-2009″ (код ЄДРПОУ: 36516700).
****** ТОВ “Меркурій Партнерс” (код ЄДРПОУ: 394566290).
Фото: колаж KВ