Гостомель, в аеропорту якого загинув легендарний літак “Мрія”, – один із найбільш постраждалих населених пунктів Київщини. Він же – один із найпроблемніших. Не встигли розслідувачі із Bihus.Info оприлюднити факти, що свідчать про корупційний морок навколо відновлення селища, як місцевий військовий очільник Борисюк зробив крок у відповідь. Він звинуватив екскерманича Київщини, а нині заступника голови ОП Олексія Кулебу у зловживанні владою, публічно заявив про нав’язування йому підрядників і намагання просунути лояльні кадри у військову адміністрацію селища. Але гучного скандалу із викриттями керівництва офісу й обладміністрації не вийшло. Буквально через добу після виступу очільника Гостомеля Володимир Зеленський звільнив його з посади. KВ спробувала розібратися, що відбувається у багатостраждальній громаді і чому місцева влада досі не спромоглася втілити мрію її мешканців на відбудову селища.
Як стало відомо KВ, 5 червня журналісти-розслідувачі з Bihus.Info оприлюднили матеріал про те, як гостомельські посадовці віддали мільйони гривень підприємцям з ну дуже вже неоднозначним тлом.
“Дика відбудова”
Згідно з розслідуванням, Гостомельська СВА втілила схему, за якою перерахувала мільйони гривень щонайменше одинадцятьом сумнівним ФОПам та ТОВкам на нібито відбудову селища.
Біглий священник, ДНРівець із пропискою у Донецьку і дуже “скрєпними” соціальними мережами, жінка, яка зізнається, що є власницею фірми, але віддала контроль родичу – ось далеко не весь перелік бізнесменів, залучених до справи відновлення постраждалого населеного пункту.
Проте у наборі таких підрядників влада селища нічого підозрілого не побачила. У коментарі Bihus.Info, заступник голови СВА Михайло Коваль заявив, що Гостомельська адміністрація мусила діяти максимально швидко при прийнятті рішень щодо закупівель і не мала повноважень перевіряти бекграунд виконавців послуг.
“…Головне, що нас цікавить, це – якість, швидкість і вартість виконаних робіт. У першу чергу, ми переглядали, чи мали вони право виконувати такі роботи. Оплата їхніх же послуг здійснювалась лише після виконання робіт і надання звітів, або інших підтверджувальних документів […] Верифікацію наших контрагентів, за якими б процедурами ми їх не залучали, ми будемо здійснювати лише в межах тих повноважень, які нам надані”, – коментував Коваль.
Але найвеселіше у цій історії інше. Що вже після розмови “бігусів” із керівництвом громади, інформація про всі проплати з бюджету ГСВА зникла із державного порталу публічних фінансів.
В результаті, після розслідування Bihus.Info, справами Гостомеля зацікавилися Бюро економічної безпеки (БЕБ) і прокуратура Київщини. 5 червня на офіційному сайті БЕБ з’явилося новина із гучним заголовком: “БЕБ на Київщині викрило посадовців військової адміністрації у привласненні 5 млн гривень”, в якій іде мова про старт розслідування факту привласнення 5 млн гривень посадовцями Гостомельської селищної військової адміністрації.
Гучна заява
А вже на наступний день, після того як вийшло в етер розслідування, а БЕБ заявив про початок кримінального провадження, крок у відповідь зробила влада Гостомеля. 6 червня в державному агентстві “Укрінформ” відбулася відеоконференція очільника Гостомельської СВА Сергія Борисюка.
Борисюк заявив, що у громаді склалася критична ситуація, яка поставила під загрозу відновлення зруйнованого російськими окупантами житла та об’єктів інфраструктури. Щоправда, винні у всьому не його підлеглі, а керівництво Київщини.
Натомість його команда активно працювала над відродженням громади. Були відновлені підстанція теплопостачання, водогін, відремонтовано 870 об’єктів житлової соцінфраструктури, але керівництво КОВА заблокувало роботу місцевої ради, чим унеможливило подальшу роботу з порятунку громади.
Також він зачитав лист-звернення до президента Зеленського, в якому заявив, що, “все це свавілля почалося за часів керування Київською ОВА Олексієм Кулебою і продовжилося при новому очільнику області Руслані Кравченко”. Як зауважено на офіційному сайті громади, відповідний офіційний лист з конкретними фактами та інформацією про схеми вже скеровано до Офісу президента.
“В процесі нашої діяльності майже з самого початку виникло блокування з боку керівництва Київської ОВА при призначенні моїх заступників і керівників відділів. Водночас вони намагалися призначити своїх людей. А з жовтня 2022 року взагалі не підписаний жодний трудовий контракт з украй необхідними фахівцями адміністрації. Штат укомплектований на 60%. На мою думку все це має ознаки саботажу. За цей же період Київською ОДА не затверджено нову структуру та штатний розпис Гостомельської СВА, не надане право щодо затвердження містобудівних умов”, – розповів Борисюк.
Він пов’язує навмисне блокування роботи СВА у військовий час саме відмовою призначити на посади осіб, рекомендованих КОДА, доброчесність яких викликала в нього питання.
“Дивує тісна взаємодія заступників голови Київської ОДА з колишньою місцевою кримінально-олігархічною владою Гостомеля, яка намагається повернути собі можливість розпродажу землі та розкрадання коштів громади”, – наголосив Борисюк.
Також він додав, що посадові особи Київської ОВА, лобіюючи інтереси приватної компанії, унеможливили розміщення модульного містечка для 536 постраждалих осіб на одній із земельних ділянок селища. Проте коли Борисюк вказав владі області на неприпустимість таких дій, йому пригрозили звільненням.
“На нараді з головами районних адміністрацій новий очільник Київської ОВА Руслан Кравченко, колишній прокурор Бучанського району, публічно запропонував мені написати заяву на звільнення і, в разі відмови, погрожував врученням підозри. Мені дуже прикро, що під час кривавої війни, де українці виборюють свою свободу і незалежність, віддаючи за це своє життя, і коли в нашому суспільстві є запит на чесність і справедливість, в Київській області відбувається таке свавілля. Я не тримаюся за крісло… І, за наявності законних підстав, готовий залишити посаду”, – зауважив він.
Новий керівник Гостомеля
Проте, озвучені посадовцем прямі звинувачення керівництва області ні до чого не призвели. Скандалу не вийшло, а обласна влада зробила вигляд, що жодних звинувачень у її бік не існувало.
“Борисюк своїми словами і діями багато кого зачепив. Фактично він зробив публічними реалії, відомі обмеженому колу людей – кадри, підряди, “договорняки” і назвав прізвища, які дотичні до цих процесів. Це було боляче, але публічно на закиди вирішили не реагувати. Частково це пояснюється тим, що саме зараза КОВА перебуває у стадії переформатування топ-менеджменту і скандал не треба ані старим кадрам, які підуть, ані новим, які ще не зайшли. А частково – дуже слабкою комунікаційною командою адміністрації, котра ще не навчилася відбиватися від прямих звинувачень на адресу обласних ТОПів”, – розповів KВ знайомий із ситуацією співробітник Київської обласної адміністрації.
Уже 8 червня, через 2 дні після виступу Борисюка, стало відомо, що Президент України Володимир Зеленський звільнив його з посади і розпорядився призначити новим начальником Гостомельської СВА Сергія Смаля. Це також “військова людина” – полковник, заступник начальника Центрального науково-дослідного інституту (військовослужбовець ЗСУ з частини А0202).
Читайте також: Президент змінив начальника Гостомельської СВА після медіаскандалу зі зловживаннями при відбудові селища
А вже 9 червня голова Київської ОВА Руслан Кравченко представив новопризначеного голову Гостомельській громаді, зауваживши, що під час воєнних дій на Київщині Сергій Смаль був заступником керівника оперативного штабу Ради оборони і має великий керівний досвід.
“Сьогодні від кожного представника влади люди чекають чітких, конкретних, вчасних, а головне – ефективних рішень. Тому в Гостомельській селищній військовій адміністрації має бути сформована боєздатна, ефективна та цілеспрямована команда, яка працюватиме на результат заради людей, забезпечить дотримання законності на цій території, роботу державних органів та відбудови всієї громади”, – зауважив Руслан Кравченко.
Заяви Борисюка, які збурили гостомельську громаду і місцевий “істеблішмент” Кравченко під час представлення нового очільника СВА публічно не коментував.
На фото: голова КОВА Руслан Кравченко представляє нового очільника Гостомельської СВА.
“Новий очільник з команди Олександра Павлюка, нині заступника міністра оборони, а навесні 2022 – керівника КОВА. До речі, про Борисюка також казали, що він людина Павлюка, але не можу ці чутки підтвердити. А от новий очільник ГСВА Сергій Смаль – це точно від Павлюка, адже рік тому, коли я був у Збройних Силах, я спілкувався з ним та з Олександром Павлюком, Смаль тоді був виконавцем по питаннях територіальної оборони”, – розповів KВ народний депутат України 8-го скликання, громадський активіст та голова в ГО “Маємо право!” Віталій Купрій.
Точка зору
Для повноти картини KВ вирішила поговорити із людьми дотичними до скандальної історії та запитати, що стало причиною звільнення Борисюка: факти викладені у розслідуванні журналістів чи все ж таки образа влади на публічні звинувачення у свій бік?
Журналіст, автор розслідування Bihus.Info Олексій Ярильченко:
“Основна причина – побудова схем навколо відбудови. Київська обласна військова адміністрація – це точно не організація, яку можна ставити в приклад, але не вони відповідальні за проведення закупівель у Гостомелі. А перекладати відповідальність, то – добра традиція”, – прокоментував журналіст.
Громадський активіст, голова в ГО “Маємо Право” Віталій Купрій:
“Найперша причина – рівень корупції його і його команди. Також зіграло роль висвітлення громадськими активістами, в тому числі нашою організацією “Рішучі”. Якщо б Президент України не відреагував, це був би репутаційний удар по іміджу президентської гілки. Я вважаю, що зловживання були відверто масштабні. Вже було заведено п’ять кримінальних справ, правоохоронці почали розслідування, а коли вже розпочались обшуки, далі терпіти було неможливо. Президент мав зробити якісь дії! На жаль, ми вказували на те, що це треба було зробити ще півроку тому. Щодо його звинувачень у бік КОДА, коли я роблю якісь звинувачення в корупції, я направляю заяву в компетентні органи. А пан Борисюк нікуди не звернувся, і свої слова ніякими доказами не підтвердив. Тому, вважаю, що це все був його елемент захисту, щоб будь-яким чином втриматись у кріслі, вчепившись кігтями”, – вважає Купрій.
Громадська активістка Гостомеля Марина Кузьмічова:
“Останні кілька місяців я відійшла від політики, тому аналізувала цю ситуацію зі сторони. А бачила те, що генерал допускав певні помилки в управлінні громадою. Такі думки лунали як від інших громадських активістів, так і від простих мешканців. Люди повідомляли, що ГСВА виділяє кошти на роботи, які мешканці вже зробили собі самі, тобто – відмиває гроші. Були випадки, коли мешканець сам собі замовляв нові вікна, і паралельно з тим ГСВА виділяла на це кошти. І про це казали всі! Вони працювали не на користь громади, здійснювали закупівлі за завищеними цінами й нечесно використовували бюджетні кошти. Тому, я вважаю, що все законно. Чудово, що у цю справу втрутились журналісти і відповідні контролюючі органи. Влада працювала на свій карман і це нарешті помітили. Якби він все робив чесно і прозоро, ніхто б його не знімав”, – розповіла Кузьмічова.
Кореспонденти KВ намагалися отримати коментар у самого Сергія Борисюка щодо ситуації довкола оприлюдненого розслідування Bihus.Info. Крім цього редакція хотіла дізнатися його реакцію на звільнення та почути оцінку своєї діяльності за час перебування на посаді. Проте, він не відповідав, ані на телефонні дзвінки, ані на письмові звернення журналістів та повідомлення в соцмережах.
Згодом він лише сповістив, що свою офіційну позицію вже озвучив під час звернення до Президента, додавши посилання на вже згадану у матеріалі відеоконференцію.
Також відповідний інформаційний запит, із проханням прокоментувати гучні заяви із звинуваченнями Борисюка щодо блокування роботи Гостомельської СВА у бік керівництва КОВА, було направлено і на адресу Київської ОВА.
Нагадаємо, що гучні скандали розгорілися в Гостомелі ще наприкінці липня 2022 року. Після затяжного конфлікту з жителями селища було звільнено голову адміністрації Тараса Думенка, призначеного після загиблого Юрія Прилипка. Його звільнення через Президента домагалися саме місцеві жителі. Тарасу Думенку тоді закидали нехлюйство і відсутність бажання чистити місто від наслідків окупації.
Читайте: Недовіра: жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва
На цій скандальній хвилі керувати громадою було призначено вже військового – генерал-лейтенанта Сергія Борисюка. Так, 28 липня 2022 року заступник голови Київської ОВА Микола Бойко представив колективу нового очільника Гостомельської СВА.
Читайте: Жорсткий філософ: що відомо про нового очільника Гостомеля
Фото: колаж KВ