Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

ДБР продовжує слідство за фактом заволодіння землею у Вишгородському районі Київщини, що розташована на території стратегічного об’єкту – гідроспоруд Київської ГЕС. Правоохоронці вивчають, яким чином група осіб змогла вивести із державної власності низку ділянок, на яких в подальшому будувалися елітні котеджні містечка, серед яких “Goodlife Park” та “Riviera Village. За попередніми даними, цю землю незаконно перевели в сільськогосподарське призначення, оформили на підставних осіб за дуже символічні кошти, після чого переписали на оточення декількох бізнесменів, щоб у покупців дорогого житла не було зайвих питань. Деяким з ймовірних організаторів цієї схеми, наприклад засновнику і гендиректору інвестиційної компанії “Concorde Capital” Ігорю Мазепі (на колажі) та його брату Юрію вже вручено підозри, після чого суд відправив їх під варту з досить серйозними сумами застав. 

Як стало відомо  із відкритих джерел, минулого тижня правоохоронці відзвітувалися про черговий етап розслідування схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури – Київської ГЕС.

Так, за інформацією Державного бюро розслідувань (ДБР), 18 січня його працівники спільно з Департаментом стратегічних розслідувань (ДСР) Нацполіції затримали під час спроби виїзду за кордон бізнесмена, який, як вважають правоохоронці, є організатором відповідної схеми. Йдеться про засновника інвестиційної компанії “Concorde Capital” Ігоря Мазепу. Також, за даними правоохоронців, в різних регіонах України були затримані ще три учасники злочинної організації, у тому числі брат організатора.

В Офісі Генерального прокурора уточнили, що Мазепі інкримінується заволодіння земельною ділянкою у Вишгородському районі площею понад 7 га вартістю більше 20 млн гривень. А у Нацполіції повідомили, що цю землю незаконно відчужили з державної власності та безоплатно передали у приватну власність підконтрольним особам начебто для ведення садівництва, а в подальшому “на папері” перепродавали крупним забудовникам, а ті будували замість садів котеджні містечка.

Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

Затримання Ігоря Мазепи (фото Генпрокуратури)

Інформацію про затримання на проходженні кордону, яке відбулось на переході “Шегині”, саме Ігоря Мазепи досить швидко підтвердили в “Concorde Capital”. При цьому, в компанії розповіли, що водночас із затриманням відбулися й обшуки в її офісах. Що цікаво, в “Concorde Capital” вказали інші дані стосовно площі землі, яка начебто була присвоєна.

“Ігоря Мазепу затримали по кримінальній справі стосовно виділення земельних ділянок загальною площею 2,4 га, які начебто були виділені з порушенням законодавства. Розмір збитків державі в розмірі 7 млн гривень, який інкримінують Ігорю Мазепі, в той же час застави для Ігоря Мазепи і його брата 700 і 500 млн гривень відповідно”, – йдеться у дописі компанії.

Читайте: Правоохоронці викрили злочинну організацію, яка заволоділа землею зі спорудами Київської ГЕС (фото, відео)

Також компанія оприлюднила позицію щодо його затримання, зауваживши, що воно пов’язане з позицією на захист бізнесу в України та тиском силовиків на бізнес. А також, що Мазепа неодноразово  перетинав кордон у справах, повʼязаних з волонтерською та інвестиційною діяльністю, але щоразу повертався.

Разом з тим, відразу декілька політиків та журналістів оприлюднили дані про те, що вказана справа стосується отримання права на землю для будівництва котеджного містечка (КМ) преміум-класу “Goodlife Park” у Вишгородському районі на Київщині. Про це, наприклад, повідомила народна депутатка від “Слуги народу” Ольга Василевська-Смаглюк на своїй сторінці в Facebook. При цьому, політикиня натякнула, що у цьому провадженні, цитуємо, присутній російський слід, але деталі, мовляв, наразі невідомі.

Читайте: ДБР затримала засновника інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепу

20 січня Печерський районний суд Києва обрав Ігорю Мазепі запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27 лютого з можливістю внесення застави в 349,7 млн гривень (до слова, прокуратура просила арешт із заставою у 700 млн). Його брата Юрія суд відправив під варту з альтернативою застави 44 млн гривень.

Що інкримінується іншим фігурантам справи

У ДБР нагадали, що перші затримання в рамках цієї справи відбулися ще в листопаді 2023 року. Тоді було вручено відразу 8 підозр за статтями 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), 233 (Незаконна приватизація державного, комунального майна), 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України. При цьому, за даними правоохоронців, усього до злочинної організації входило майже два десятки фігурантів. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів.

Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

Візуалізація схеми від ДБР

У Держбюро розслідувань вказують на те, що ці особи (підозрюваний Мазепа та його спільники. – ) у 2020-2021 роках діяли в інтересах декількох забудовників – використовуючи прогалини у правовому статусі земельних ділянок, через корупційні зв’язки у держорганах оформлювали їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України. У свою чергу, інші учасники схеми, мовляв, підшукували через соціальні мережі “підставних осіб”, які за гроші погоджувались підписати документи щодо виділення їм землі у приватну власність. Зазначається, що більшість з них були студентами столичних навчальних закладів, які були введені в оману та погодилися на пропозицію через скрутне матеріальне становище.

Надалі, за даними ДБР, виконавці від імені “підставних осіб” підписували низку документів для оформлення права власності на земельні ділянки. Потім вони “перепродавали” землю представникам відомих на Київщині забудовників елітної нерухомості, які й замовили та профінансували незаконну схему. За такою схемою протягом 2020-2021 років організатори та учасники злочинної організації заволоділи землями державної власності, які віднесені до земель водного фонду, та розташовані на гідроспорудах стратегічної Київської ГЕС. Реалізації злочинної схеми, за даними слідства, сприяли дії окремих посадовців органів Держгеокадастру, які перевищили свої службові повноваження під час прийняття рішень, щодо виділення земельних ділянок.

Цікаві подробиці

Як встановила , кримінальне провадження №42014100120000009, в рамках якого розслідуються вищезазначені ймовірні злочини, було відкрито ще 22 квітня 2014 року. Який саме з правоохоронних органів розпочинав це слідство, у відкритих джерелах інформація наразі відсутня. Проте, відомо, що раніше слідчі “приписували” незаконні землевідводи іншим фігурантам, яким, до того ж, інкримінувалися інші правопорушення.

Наприклад, у серпні 2023 року правоохоронці розслідували версію, що “службові особи правоохоронних органів та органів державного контролю, у тому числі Держгеокадастру, Держлісагентства та Держводагентства, протягом тривалого часу забезпечують незаконне використання земель водного і лісового фонду та передачу таких земель у приватну власність громадян”. За інформацією слідчих, ця група осіб за попередньою змовою вирішила впровадити механізм приватизації земельних ділянок на території гребня лівобережної захисної греблі “Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС” з метою їх подальшого продажу зацікавленим заможним особам – навіть незважаючи на те, що це заборонено законодавством України.

Тоді слідство з’ясувало, що при здійсненні цих землевідводів не було отримано погодження щодо вилучення ділянок від їхнього користувачів – ПАТ “Укргідроенерго” та його філії “Каскад Київських ГЕС і ГАЕС”, у яких ця земля знаходилася на праві постійного користування. Більше того – це сталося без відома вказаних держструктур. Також слідчі вказували на те, що при співставленні картографічних матеріалів заборонених і контрольованих зон Київської ГЕС та меж вказаних ділянок, переданих у приватну власність, було встановлено, що ці ділянки входять до території контрольованої зони даної гідроелектростанції та розміщені саме на гребні лівобережної захисної греблі між руслом Дніпра та дренажним каналом.

У зв’язку з цим станом на серпень минулого року розслідування здійснювалося за вищезгаданою ст. 209, а також ще чотирма статтями КК України, а саме:

  • ч. 4 ст. 190 – шахрайство, вчинене у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки;
  • ч. 3 ст. 362 – несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони заподіяли значну шкоду;
  • ч. 2 ст. 364 – зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки;
  • ч. 2 ст. 364-1 – зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, яке спричинило тяжкі наслідки.

Надалі, у кінці 2023 року, правоохоронці почали розслідувати іншу версію щодо механізму заволодіння землями у Вишгородському районі, і при цьому згадували інші котеджні містечка, які на них будувалися.

Так, за інформацією ДБР, організатору цієї схеми (його ім’я та прізвище, як і особисті дані інших фігурантів, у судових ухвалах по цій справі засекречені через “презумпцію невинуватості”. – ) спала на думку ідея щодо будівництва на цих територіях котеджних містечок з елітним житлом, яке можна вигідно продавати за ринковими цінами зацікавленим особам. І через те, що реалізація такого плану потребувала значного фінансування, а також робочих і матеріальних ресурсів, він залучив свого компаньйона по бізнесу.

Як з’ясували слідчі, надалі ці особи спільно розробили концепцію будівництва елітного житла “на узбережжі Київського водосховища посеред первозданної природи”, знайшли інвесторів забудови, а також вклали власні кошти в сумі 400 тис. доларів США, залучили провідних спеціалістів у сфері планування територій та архітектурних бюро, які виготовили необхідні проектні матеріали, спеціалістів у галузі будівництва тощо.

При цьому фігуранти даного провадження розуміли, що реалізація цих планів неможлива без отримання права власності на ділянки та усвідомлювали, що законної процедури їхнього отримання не існує, адже ця земля фактично є частиною гідротехнічної споруди “Земляні плотини і дамби” Київської ГЕС, яка виконує функцію підпору води та водосховища для захисту територій від затоплення чи підтоплення. Задля цього, за інформацією правоохоронців, вони розробили спеціальний план – використати передбачену законодавством можливість безоплатної приватизації фізичними особами ділянок сільськогосподарського призначення.

За їхньою ідеєю, необхідно було здійснити пошук громадян України, які за винагороду мали використати своє право на безоплатну приватизацію (так званих “підставних осіб”), а також ще низку довірених осіб, які б сприяли в реалізації даного плану. Після цього фігуранти справи планували отримати від “підставних осіб” нотаріально посвідчені довіреності на право представництва їхніх інтересів, звернутися від їх імені до органів Держгеокадастру, які уповноважені приймати рішення про виділення ділянок у приватну власність, розробити необхідну документацію із землеустрою, пройти процедуру її погодження і затвердження, внести відомості про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки за конкретними особами тощо.

Врешті-решт так і було зроблено. При цьому, за інформацією ДБР, близько п’яти десятків “підставних осіб” отримували за свої послуги – фактично лише за надання паспортних даних – одноразову матеріальну винагороду в сумі від 500 до 2000 гривень. При цьому, як вважають правоохоронці, один із фігурантів цього провадження, завдяки своїм корупційним зв’язкам, зміг вплинути на посадовців Головного управління Держгеокадастру в Київській області. Зокрема, йдеться про одного із заступників начальника цієї структури, який відповідальний за додержання земельного законодавства, використання та охорону земель усіх категорій та форм власності тощо, а також державного кадастрового реєстратора цього ж управління, який вносив до Державного земельного кадастру відомості про те, що потрібні фігурантам справи ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.

Після отримання фактичного контролю над земельними ділянками, оформлених на “підставних осіб”, організатори ції схеми вирішили “провести” їх через низку цивільно-правових угод щодо їх купівлі-продажу, внесення до статутного фонду підконтрольних юридичних осіб, об`єднання в одну земельну ділянку та поділу нової ділянки на окремі частини, що призводило до зміни кадастрового номеру.  Це було зроблено задля того, щоб у покупців дорогого елітного житла, яке продається разом із землею, не було сумнівів “у законності попереднього отримання цього майна”. У цьому випадку ділянки, серед іншого, оформлювалися на близьких до фігурантів даної справи осіб.

Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

Скріншот ухвали Печерського районного суду по цій справі від 27 грудня 2023 року

За інформацією ДБР, за такою схемою, зокрема, у період із серпня 2020 року по квітень 2021 року ця “злочинна організація” заволоділа ділянками на території Лебедівської сільради Вишгородського району загальною площею 5,67 га, ринкова вартість яких становить 15 млн гривень. На цій землі будувалося клубне КМ преміум класу “Riviera Village”. При цьому, за інформацією “Української правди”, у справі фігурують ще низка котеджних містечок у цій же місцевості, зокрема “Shelest”, “GoldFish”, “Good River” та інші. Про претензії правоохоронців щодо реалізації цих проєктів свідчить також їхня згадка у вищезазначеній візуалізації даної схеми від ДБР.

Справа Мазепи: що відомо про скандальну історію щодо заволодіння землею біля Київської ГЕС

Територія КМ “Riviera Village” (скріншот карти порталу “ЛУН”)

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

 Підписатися

Чим відомий Мазепа

“Concorde Capital” була заснована Ігорем Мазепою у 2004 році. Вона займається надання інвестиційних та брокерських послуг, а також послуг з реструктуризації боргів. За даними офіційного сайту компанії, вона допомогла українським юрособам залучити більше ніж 4 млрд доларів для розвитку свого бізнесу в сферах автомобілебудування, металургії, нерухомості, а також нафтогазовому, хімічному, фармацевтичному і сільськогосподарському секторах. Крім того, “Concorde Capital” володіє 21,5% в медичній мережі “Добробут”, стартапом з продажу сільгоспземель KupiPay, заводом “Хайдельбергцемент Україна”, компанією “Центр “Сонячне ремесло” з видобутку бурштину, часткою в платформі MakeUp, має ліцензію на видобуток газу на Львівщині тощо.

Щодо Ігоря Мазепи, який також є генеральним директором “Concorde Capital”, то він безпосередньо є інвестором низки проєктів. Серед них – вищезгадані КМ “Shelest” і “GoodLife Park”, компанії, котра займається постачанням теплової енергії, а також реконструкцією старих та встановленням нових модульних котелень (група компаній “Енергозбереження”), тощо. Раніше, впродовж 2014 – 2018 років, він входив до складу наглядової ради російського ПАТ “Альфа-Банк”, “Укрексімбанку” та “Укрсоцбанку”, а також у 2008-2016 роках очолював біржову раду ВАТ “Українська біржа”. У 2014 році бізнесмен балотувався до Верховної Ради України від партії Сергія Тігіпка “Сильна Україна”, але безуспішно. Також за часів президентства Петра Порошенка, коли його адміністрацією керував Борис Ложкін, Ігор Мазепа був його радником.

Фото: колаж КВ

Автор:
Іван Кулик
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4