КП “Житлоінвестбуд-УКБ” без конкурсу визначило підрядника для відбудови зруйнованого російським ракетним ударом будинку на вулиці Сальського, 19, під завалами якого загинуло 13 людей. Вцілілі мешканці тривалий час домагалися хоча б тимчасового прихистку від міської влади, а зараз їм дали надію на повернення до свого житла: згідно з умовами підписаного договору, багатоповерхівку мають не лише звести до кінця року, а й утеплити та підвести всі необхідні комунікації. Виконавцем стала компанія “Прайд”, що свого часу реєструвалася в неіснуючому офісі під Києвом. Наразі ця фірма активно залучена до відбудови пошкоджених будівель Києва, в тому числі як субпідрядник “Житлоінвестбуд-УКБ” через фірми, що разом із ним фігурують у кримінальних провадженнях щодо розтрати бюджету.
Як стало відомо КВ з оголошення системи Prozorro, 21 березня 2025 року КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (*) уклало з ТОВ “Будівельна компанія “Прайд” (**) договір на капремонт житлового будинку на вул. Володимира Сальського, 19, пошкодженого внаслідок воєнних дій рф. Ціна договору склала 64,39 млн гривень.
У перелік робіт по договору входять демонтажні та загальнобудівельні роботи, прокладання інженерних мереж, внутрішнє оздоблення та утеплення будівлі, а також відновлення благоустрою прилеглої території. Виконати всі роботи заплановано до кінця 2025 року.
Підряд дістався компанії “Прайд” без конкурсу, оскільки крім неї бажаючих позмагатися за замовлення не було.
Нагадаємо, що проєкт капремонту будинку №19 по вул. Сальського “Житлоінвестбуд-УКБ” замовило у жовтні 2024 року у ТОВ “Мергель Трейд”. Однак у лютому поточного року з цією ж компанією уклали угоду на коригування проєктної документації.
Читайте: В Києві не можуть похвалитися суттєвими результатами відбудови після ворожих обстрілів
Будинок з найбільшою кількістю жертв
Будинок №19 на вул. Сальського був пошкоджений внаслідок ракетного обстрілу росії 8 липня 2024 року. Удар був такої сили, що в одну мить він обвалив дві секції п’ятиповерхівки до підвалу. У будинку одночасно загинуло найбільше киян від початку великої війни – 13 жителів, з них п’ятеро дітей.
На фото: руйнування будинку №19 на вул. Сальського
Віталій Кличко через три дні після трагедії оголосив про початок роботи спеціальної комісії для обстеження пошкодженого російською ракетою житлового будинку. Тоді мер запевнив, що відселеним мешканцям надається вся необхідна допомога, зокрема, з тимчасовим поселенням.
Однак згодом голова правління ЖБК постраждалого будинку Тетяна Гладкова розповіла КВ, що з наданням допомоги були суттєві затримки. За її словами, в перший час після трагедії мешканцям не було надано тимчасового житла, частина людей ночувала у сусідній школі. Одразу після удару прихисток запропонували лише мамі двох малих дітей та вдові військового. Але у наданій квартирі вона виявила велику бордову пляму – слід від крові колишнього власника, тому пропозицією від міста вона не скористалася.
Зі слів Тетяни Гладкової, помітний поступ в наданні допомоги постраждалим мешканцям почався тільки після розголосу ситуації. Зокрема, оглянути тимчасове житло людям запропонували після звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, через кілька тижнів після трагедії. Договори про отримання тимчасового помешкання 30 людей були підписані 13 серпня, місто надало квартири в житловому комплексі “Лікоград” (Голосіївський район), який перебуває на балансі КП “Фінансова компанія “Житло-інвест”.
Заступник голови КМДА Вʼячеслав Непоп наприкінці серпня 2024 року повідомив про завершення обстеження будинку та готовність звіту про його технічний стан. За його словами, багатоповерхівку відновлюватимуть коштом міського бюджету. Тетяні Гладковій він додатково повідомив, що відновлюватимуть будинок за рахунок перерозподілу коштів на ремонти шкільних укриттів.
Читайте: Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
Про лідерів відбудови Києва
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “БК “Прайд” зареєстровано у 2017 році. Адресою першої реєстрації вказаний офіс №115 по вул. Миру у селі Петропавлівська Борщагівка на Київщині. Зазначений будинок є житловою багатоповерхівкою, мешканці якої розповіли КВ, що жодних офісних приміщень там немає, квартири № 115 там також не існує.
З часу заснування компанія “Прайд” кілька разів змінювала місце реєстрації, нині має столичну юридичну адресу. Засновник фірми – Сергій Голенко, директором є Максим Чешуйков.
Дані з Clarity-project вказують, що ТОВ “БК “Прайд” в результаті участі в публічних закупівлях отримало шість замовлень на загальну суму понад 150 млн гривень. З цих шести угод – пʼять підписано з КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, яке є найбільшим замовником компанії. Крім договору на капремонт будинку по вул. Сальського, 19, сторони серед іншого укладали договори на реконструкцію нежитлової будівлі з укриттям в столичній школі № 174 та на відновлення житлової багатоповерхівки у пров. Коломийському, 10, яку було пошкоджено внаслідок ворожого обстрілу.
ТОВ “БК “Прайд” залучалося до підрядів КП “Житлоінвестбуд-УКБ” також в якості субпідрядника. У довідці про виконання аналогічних робіт до останнього тендеру компанія вказала, що ремонтувала пошкоджений обстрілами будинок № 37-В на вул. Митрополита Василя Липківського на замовлення ТОВ “БК “Аскон” (генпідрядник цього ремонту. – КВ).
Компанії “Прайд” належить 50% будівельного консорціуму “Укренергобуд“, який також отримав коштовні бюджетні замовлення – від Банкнотно-монетного двору Нацбанку на ремонти локальних очисних споруд та складу загальною вартістю понад 170 млн гривень. Сергій Голенко в цьому консорціумі є кінцевим бенефіціаром.
Сергій Голенко також має поліграфічний бізнес – він є співзасновником ТОВ «Українська поліграфічна компанія», а також громадської організації “Всеукраїнська асоціація працівників поліграфічної галузі спеціальних захисних видів друку”.
Читайте: Сирець кричить — влада відмовчується: перше розслідування КиївВлади
КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з січня 2020 року очолює Олександр Акімов. Досьє цього комунального підприємства рясніє кримінальними розслідуваннями щодо можливих розтрат бюджетних коштів, в тому числі на відновленні пошкоджених від обстрілів будівель.
Зокрема, з серпня 2022 року столична поліція досліджує можливі порушення при відновленні на замовлення “Житлоінвестбуд-УКБ” багатоквартирних будинків на вул. Соломії Крушельницької, 3-А та вул. Чорнобильській, 9-А. У поліції встановили, що за результатами проведення цих ремонтів до актів виконаних робіт були внесені недостовірні відомості, а “зайві” бюджетні кошти були привласнені. До слова, одним з підрядників по цим роботам було вищезгадане ТОВ “БК “Аскон”, яке залучало в якості субпідрядника компанію “Прайд” до інших своїх замовлень.
Це підприємство підпорядковане Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, яким з 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. Роботу цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА В’ячеслав Непоп. Він очолював КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2002 року по 2018 рік. За свідченнями різних джерел, він зберігає вагомий вплив на роботу цього підприємства. Також В’ячеслав Непоп є депутатом чинного IX скликання Київради (обраний від партії столичного мера “УДАР”, раніше також був депутатом IV, V, VII і VIII скликань міськради). Як багато разів писала КВ, його в минулі роки не раз звинувачували в системній корупції під час освоєння бюджетних коштів на будівельних проєктах.
Читайте: Миллиарды Непопа: Нацполиция расследует сомнительные закупки КП “Житлоинвестбуд-УКБ” та “Корупційні паркінги”: Нацполіція розслідує порушення законодавства з боку топпосадовців “Житлоінвестбуд-УКБ” і КМДА
Нагадаємо, ракетний обстріл 8 липня став одним з найбільш масованих за весь час повномасштабного вторгнення росії. Тоді, зокрема, були влучання у одне з відділень лікарні “Охматдит” та медичний центр “Адоніс”. В той день ворожий обстріл забрав життя 34 людей. Через день після удару у Київській військовій міській адміністрації (КВМА) повідомляти про пошкодження 129 будівель усіх форм власності.
* КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (ЄДРПОУ: 31958324)
** ТОВ “Будівельна компанія “Прайд” (ЄДРПОУ: 41081903)
Фото: колаж КВ
Альона Момот
КиївВлада