Столичний Департамент культури штормить: розпочаті розслідування по нових кримінальних справах та внутрішні службові розслідування

Столичний Департамент культури штормить: розпочаті розслідування по нових кримінальних справах та внутрішні службові розслідування

19 вересня 2022 року Геннадій Яворовський, заступник директора Департаменту культури КМДА – начальник управління економіки та фінансів, дав прес-конференцію в Укрінформі, на який розповів про незаконні схеми в культурній сфері столиці. В історії КМДА це перший випадок, коли діючий чиновник викриває корупційну систему. 

Про це йдеться в статті Аннабели Моріної для KВ

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За словами Геннадія Яворовського, сьогодні майже по кожному підприємству, яке входить до сфери столичної культури, правоохоронцями відкрита кримінальна справа. “Наша команда обрала саме антикорупційну стратегію та мала на меті зламати ти схеми, які були напрацьовані протягом останніх семи-десяти років”, – каже він.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Геннадій Яворовський працює в Департаменті культури з серпня 2021 року. Інакше кажучи, він входив до команди директора Яни Барінової.

У 2021 році Департаментом під її керівництвом провів ряд перевірок діяльності підвідомчих підприємств. В результаті, перевірки переросли у кримінальні провадження, які сьогодні ведуть різні правоохоронні органи. 

Крім того, цього року після настання військової агресії  з’явились і були викриті нові незаконні схеми, притаманні вже до військового стану сьогодення. Зазначимо основні проблеми, від яких сьогодні “штормить” Департамент:

В закладах культури приміщення здаються в оренду поза касою, а керівників не можливо притягнути до відповідальності

 “В нас були запитання, зокрема, до Малої опери, де приміщення здаються під проведення заходів, а гроші ніде не показуються”. – каже Геннадій Яворовський. – “Це стало можливим, тому що керівник працював без контракту, і до нього не можливо було застосувати жодні заходи впливу”. Взагалі, за його словами, схема із роботою керівників в статусі виконуючого обов’язки та без офіційного контракту з містом – дуже розповсюджена. Аналогічні проблеми були, зокрема у КЗ “Парк культури та відпочинку “Гідропарк”, КП “Київкультурасервіс”. 

В підвідомчих Департаменту закладах культури та у самому Департаменті є “чорні каси”, які використовують так званих “мертвих душ” (фактично не працюючих співробітників).

Геннадій Яворовський розповів, як до Київського академічного муніципального духового оркестру у 2021 році було призначено нового керівника (ним став Геннадій Андрющенко), той виявив у оркестрі “мертві душі”, після чого на нього було скоєно напад.

Також до заступника директора Департаменту надходили звернення щодо “мертвих душ” у Київському зоологічному парку загальнодержавного значення, Київському національному академічному театр оперети та, навіть, у структурі самого Департаменту культури КМДА. “Мова про господарський відділ Департаменту культури, який знаходиться за адресою пр. Перемоги, 38, де, за даними орендарів, оформлені декілька чоловік, які реально не працюють. Водночас орендна плата встановлена по тарифу “Печерських липок” у розмірі 35 гривен за квадратний метр”, – каже Геннадій Яворовський. – “Оскільки я категорично проти застосування незаконної схеми “мертвих душ”, то відмовився підписувати штатні розписи закладів культури без відповідної перевірки”. 

Розкрадання бюджетних коштів при використанні фондов та в ході капітальних ремонтів кінотеатрів  КП  “Київкінофільм”. 

В 2021 році в ході ревізії фінансово-господарської діяльності за 2019-2021 роки КП “Київкінофільм” Північним офісом Держауадитслужби було встановлено  втрати бюджету на 2,1 мільйони гривень, спричинені незаконними діями  комунального підприємства.  Також аудиторами була встановлена завищена вартість виконаних робіт проведення капітальних ремонтів на суму 1,5 млн грн.

“ Керівництвом Департаменту культури підіймалось і питання про те, чому тендери на проведення капітальних ремонтів в київських кінотеатрах у більшості випадків вигравала одна й та ж компанія – ТОВ “Обслуговуюча компанія “Нове місто”.  Склалось враження, що вона має якийсь неформальний зв’язок із керівництвом КП. Водночас в цьому комунальному підприємстві не має концепції розвитку мережі кінотеатрів.  Тому маємо дивну ситуацію, коли після ремонту деякі кінотеатри не проводять діяльність”, – каже Геннадій Яворовський.В результаті, в кримінальному провадженні № 42021102100000100 від 14.06.2021 року, відкритому по факту скасування орендної плати для орендаря Кінотеатру “Київ”, збиток  державі склав біля 22 млн. грн.. “Шевченківською окружною прокуратурою повідомлено про підозру директору КП “Київкінофільм” Денису Хомичу, а справа має вже розглядатися в суді, та Валентин Мондріївський, заступник голови КМДА, порекомендував Яні Баріновій не чіпати цього цінного співробітника” – каже Яворовський. 

Читайте: В 2021 году КП “Киевкинофильм” обещает отремонтировать 6 коммунальных кинотеатров

Незаконні забудови та махінації із встановленням атракціонів в київських парках, підвідомчих Департаменту культури

Департаменту культури КМДА підвідомчі 6 парків. Щодо Голосіївському парку та Гідропарку правоохоронними органами були відкриті кримінальні провадження у зв’язку із тим, що нові атракціони були закуплені лише “на папері” та не встановлені. 

Також в 2021 році Департамент культури КМДА провів перевірку у парку “Муромець” (колишній “Дружби народів”), де сьогодні розташовується X-Park. Згідно з умовами Інвестиційного договору № 050-13/і/155 від 30 жовтня 2015 року, підписаного між Департаментом і ТОВ “Інноваційний спортивний парк” на цій території повинні були створити “спортивний парк”, але перевіряючи встановили, що парк споруджено лише на 27%, натомість побудовано 80 об’єктів поза проєктом та без дозвільної документації (у тому числі кафе та ресторани) та незаконно встановлено 2 вишки мобільних операторів, за які землевласник не отримує кошти (біля 80 тис грн щомісяця).

Перевіряючи зробили висновок про необхідність “порушити перед керівництвом КМДА питання щодо припинення дії інвестиційного договору на створення спортивного парку та забезпечити звільнення території від незаконно побудованих об’єктів та повернення в бюджет коштів від розміщення вишок мобільних операторів”. Але це може виявитися проблемою, оскільки всупереч вимогах інвестдоговору, Водного та Земельного кодексів частина споруд, скоріш за все, є капітальними. Також на території з’явилось нове штучне озеро – незаконний кар’єр із видобутку піску, на якому вже встановлено канатну дорогу для вейкбордінгу.

Засновниками ТОВ “Інноваційний спортивний парк” є Юрій Зозуля, голова Федерації вейкбордінгу та воднолижного спорту України та радник з питань інформаційних технологій та масових заходів мера Києва Віталія Кличка, та Олег Лисюк, який з 2014 року займає посаду директора дирекції по реконструкції Бортницької станції аерації, а з червня минулого року – заступника генерального директора по капітальному будівництву та інвестиціях ПрАТ “АК “Київводоканал”. 

Нові схеми, притаманні для військово часу: київські театри використовують гастролі для виїзду за кордон чоловіків призовного віку, а з музеїв вивезені цінності під приводом наукового дослідження

Розслідування по цих справах здійснює Служба Безпеки України, а деталі поки що є тайною слідства. Та відомо, що підставою для перевірки став пост у мережі Фейсбук, який влітку опублікував один з народних артистів України. В пості йшла мова про виїзд за кордон іншого народного артиста, який перетнув кордон з метою участі у “Оперетті у Каунаському замку”, але на фестиваль не з’явився, і, як вважає його колега, під час гастроллю був у Глазго, а повернувся до дому тільки після викривального посту. При чому це не єдиний випадок, коли гастролі у Європі було використано зовсім для інших цілей. Дехто з артистів ще з весни перебуває за кордоном, вже оформив карти тимчасового захисту, але продовжує отримувати заробітну плату. Більш того, є випадки, коли разом із артистами на гастролі виїжджали “ліві гастролери”.

В усіх вказаних випадках Департамент культури КМДА надавав погодження на виїзд трупи. 

Схожа ситуація із “сірою” евакуацією культурних цінностей під приводом їх наукового дослідження, яку в квітні цього року було проведено якнайменше в чотирьох київських музеях. Цікаво, шо саме зради цієї евакуації Сергія Анжияка, як експерта Офісу Президента, за проханням Валентина Мондріївського, заступника голови КМДА, було направлено у відрядження в міський департамент. Тим не менш евакуація цінностей виконувалась із порушенням Постанови Кабінету міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841, і тепер слідчим СБУ доведеться впевнитися, чи всі оригінали залишилися в київських музеях. 

Читайте: З`ясовується доля 53 витворів мистецтва, евакуйованих з київських музеї, а в.о. директора Департамента культури КМДА може бути звільнено


Службові розслідування 

Геннадій Яворовський розповів, що з весни цього року в Департаменті культури КМДА проводяться також різні службові розслідування: як силами Київської міської військової адміністрації, так і самостійно. 

Перевірка КМВА та стара команда

21 травня Київська міська військова адміністрація ініціювала та перевірила факти економічних та кадрових порушень в Департаменті культури за весну 2022 року. Розслідування проводилось за зверненням до начальника КМВА Миколи Жирнова, яке подав вже згадуваний Геннадій Яворовський. 

“За рік роботи наша команда забагато дізнались про незаконні схеми в сфері культури, тому, підозрюю, що ми стали невигідні декому із керівництва міста. Війна була найкращім приводом, щоб повернути в Департамент команду, яка працювала до нас та чудово розумілась зі всіма схемами”, – розповідає Геннадій Яворовський.

Як це було, за його словами:

Спочатку Валентин Мондриївський листом звернувся до Офісу Президента України, та попросив, щоб експерта Сергія Анжияка направили у відрядження до Департаменту культури КМДА,  як консультанта закладів культури по вивезенню культурних цінностей. Сергій Анжияк використав призначення ширше та склав новий штатний розклад Департаменту культури, до якого включив посади “провідних консультантів”. 

В один із перших днів війни, за словами Інні Петрушиній, виконуючій обов’язки  головного бухгалтера та також присутній на пресс-конференції, він надав їй цей розклад та змусив віднести на погодження в КМВА саме цей документ, замість того, що був складений діючим директором департаменту Яною Баріновою. 

В результаті, в склад Департаменту культури на посади “провідних консультантів” були введені колишні працівники: Микола Шуляк, який заради цього покинув посаду радника генерального директора ДП “Національний цирк України” (заробітна плата складає близько 40 тис гривен) та Олену Гамула, яка працювала головним бухгалтером Національного музею Революції Гідності (заробітна плата теж достойна). Цікаво, що пані Гамула деякий час суміщала посади головного бухгалтера музею та провідного консультанта Департаменту, що законом заборонено. Потім за поданням Валентина Мондриївського Яну Барінову було звільнено, а на її посаду призначено ще одного члена старої команди – вже згадуваного Володимира Моцюка. 

Отримавши доступ до Департаменту, стара команда почала керувати усіма процесами, але їй заважав Генадій Яворовський. Спочатк він добився відміни премій розміром до 500% від окладу, призначених Володимиром Моцюком для “провідних консультантів”, а потім взагалі почав слати скарги до КМВА.

Службова перевірка КМДА підтвердила деякі факти, зазначені Яворовським, та навіть, зробила висновок про нездатність Департаменту культури КМДА виконувати свої функції у військовий час.

Але після перевірки, як то кажуть, ніхто не постраждав. Миколу Шуляка було звільнено з посади “провідного консультанта” та офіційно призначено заступником директора, а Олену Гамулу переведено поза штат. За даними наших джерел у Департаменті культури, сьогодні вона очікує на посаду заступника директора – начальника управління економіки та фінансів, яку все ще займає Геннадій Яворовський. 

Розслідування Департаменту та березневі кошти

29 липня цього року Володимир  Моцюк, який тоді ще виконував обов’язки  директора Департаменту культури КМДА, ініціював проведення в ньому  службового розслідування в сфері боротьби із корупцією та з приводу “безпідставного нарахування та виплати заробітної плати працівникам департаменту 11.03.2022 року (у тому числі стимулюючих надбавок) за березень 2022 року”. 

Простіше кажучи, Департамент розбирається, на якій підставі 11 березня цього року  всім його співробітникам заробітна плата була виплачена повністю та наперед. Зазвичай, нагадаємо, це робиться в два платежі, в началі місяця видають аванс, а саму заробітну плату – у кінці.

Відповідним наказом директора Департаменту № 47 для проведення службового розслідування було створено комісію із числа працівників департаменту, а також окреслено коло підозрюваних – теж із їх числа.

Під роздачу попали вже згадувані Геннадій Яворовський та Інна Петрушина.

“З початку військової агресії рф проти України Департамент культури КМДА перейшов на роботу в дистанційному режимі, відповідно до Наказу про запровадження дистанційної роботи на період воєнного стану від 24.02.2022 року №21, підписаного діючою на той час директором Департаменту культури Яною Баріновою”, – розповідає Інна Петрушина. – “З цього дня виконання усієї роботи здійснювалося працівниками Департаменту поза межами адміністративної будівлі в дистанційному режимі”.

Директор Департаменту прийняла таке рішення (як і більшість керівників) з огляду на те, що будівля Департаменту знаходиться в центрі Києва, а в той час були підозри щодо можливості захоплення міста та обстрілів центру.

Сама ж пані Інна в березні періодично працювала у звичайному режимі на робочому місті в Департаменті разом ще з двома працівниками відділу бухгалтерського обліку та звітності та, навіть, чиєюсь донькою (люди тоді боялися кидати своїх дітей самих та більшість часу взагалі проводили у підземеллі метро).

 “Ми вимушені були працювати.  Оскільки існували фінансові платежі, які можливо було зробити тільки таким чином”, – розповідає Інна Петрушина. –  “В ніч 10 березня взагалі залишились на ніч у Департаменті. Був також Геннадій Яворовський”. 

“Ми не були певні, чи буде далі працювати Державна казначейська служба України, яка теж територіально знаходиться в центрі міста (на вулиці Бастіонній), тому виконали наказ директора Департаменту та видали усім спавробітникам усі гроші”, – розповідає Геннадій Яворовський. – “Завдяки нашім зусиллям, 11.03.2022 року весь Департамент культури отримав заробітну плату за березень та зміг безпечно влаштувати свої сім’ї. Всі робітники були нам так вдячні”.

Але влітку Володимир Моцюк вказав на те, що минуле керівництво Департаменту культури КМДА неправомірно видало гроші співробітникам, і не витримавши тиску, бухгалтер вже вимушена була піти з Департаменту. 

Втім, розслідування щодо виплати заробітної плати в березні  ще не закінчено.

Інна Петрушина впевнена, що звинувачень у виплаті заробітної плати за березень не було б, якщо б нове керівництво Департаменту культури КМДА взяло до уваги Наказ про запровадження дистанційної роботи на період воєнного стану №21 від 24.02.2022 року “про запровадження дистанційної роботи на період воєнного стану”, підписаний Яною Баріновою. Але про цей документ казали, що його не існувало, або він кудись загубився.

Втім нікуди той наказ не зникав, але втратив чинність, згідно іншому наказу Департаменту від 23.03.2022 року № 74-К “Про організацію роботи департаменту культури у зв’язку зі зміною граничної чисельності працівників та зі зміною штатного розпису на період воєнного стану”, підписаному виконуючим обов’язки директора Департаменту культури Володимиром Моцюком. 

Публічна справа

Після прес-конференція ситуація в Департаменті культури КМДА стала публічною справою. На подію було запрошено усіх депутатів Київради, і на неї таки прийшли депутати від фракції “Слуга народу”: Ксенія Семенова, Євгенія Кулеба, Георгій Зантарая та Владислав Трубіцин, які зазначили, що беруть ситуацію під контроль.

Фото: Укрінформ

КиївВлада

Автор:
Аннабелла Морина
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4