Бориспіль сколихнула звістка про вступ мера Володимира Борисенка до лав ЗСУ. Поки одні схвально реагували на раптову заяву очільника громади, інші мешканці міста були вкрай спантеличені і не розуміли: хто тепер має виконувати його повноваження. Ба більше – мотиви такого рішення невідомі і виконкому міста та депутатському корпусу, для яких це також виявилось неочікуваним “сюрпризом”. Наразі мер Борисполя офіційно перебуває у відпустці, а тво голови є його заступник. Яка доля громади і хто має тепер нею керувати – дізнавалася KВ.
Як дізналася КВ, 5 вересня на своїй офіційній сторінці у Facebook мер Борисполя Володимир Борисенко звернувся із неочікуваною заявою про вступ до лав ЗСУ.
“Найголовніше для нас сьогодні – здобути перемогу. Ця боротьба потребує дій. Від кожного з нас. Розпочався мій шлях як військовослужбовця ЗСУ. Кожен має бути готовий стати на захист України. Суспільство має усвідомити, що коли один із військових зазнає поранення чи, не дай Боже, гине, то на його місце має прийти інший”, – повідомив мер.
Читайте: Мер Борисполя став до лав ЗСУ
Під публікацією Борисенка містяни лишили понад тисячі коментарів зі словами підтримки та схвалення такого рішення.
Проте публікація швидко набула публічного розголосу. І в соцмережах розгорілася жвава дискусія щодо мотивів рішення голови. Крім схвалення, мешканці висловлювали низку сумнівів щодо доброчесності і називали таке рішення, нічим іншим як спланованим піар-ходом. Ба більше – способом уникнути кримінальної відповідальності, адже останнім часом на мера посипалася низка судових справ.
З іншого боку бориспільчани висловлювали обурення, назвавши таке рішення безвідповідальним, адже у голови є зобов’язання перед містянами та повноваження, які вони на нього поклали. Дехто вимагав від мера звіту щодо діяльності на посаді очільника громади.
KВ намагалася дізнатися позицію мера Борисенка з приводу його заяви, з чим пов’язане таке рішення і чи планує він залишатися на посаді голови громади, проте проігнорував дзвінки, скидаючи слухавку. Не володіє достеменно інформацією й секретар Владислав Байчас, який на цей час перебуває у відпустці.
Мотиви рішення не змогли роз’яснити KВ і в депутатському корпусі ради. Цікаво, що ані мерія, ані депутати не були офіційно попереджені щодо такого рішення мера. І як додає депутат Володимир Сидоренко (ВО “Батьківщина”), з колегіальним органом ніхто не радився, адже їх досі так і не поставили до відома, а про службу в ЗСУ дізналися як і більшість – з поста у Facebook. Ще частина депутатів зауважили, що просто “не володіють інформацію і що мер їм не звітує”.
Як зауважила KВ депутатка Олена Донченко (“Європеська Солідарність”) наразі мер взагалі перебуває у відпустці, а т.в.о. громади є його заступник Віталій Горкун.
“Наразі у громаді є кому виконувати обов’язки голови. Загалом думаю, це його добровільне рішення піти до лав ЗСУ. І вважаю, що це його особиста справа: він так захотів і він так зробив – в країні війна”, – сказала депутатка.
За словами депутата та колеги по фракції “ЄС” Іллі Луціва, не були проінформовані про намір вступити до лав ЗСУ і заступники мера, а на телефонні дзвінки мер – не відповідає.
“Для всіх нас це стало сюрпризом. Наразі він не спілкувався із депутатським корпусом щодо своїх майбутніх планів. Звичайно, ми поважаємо його вибір, але місту треба якось буде далі працювати. Поки що не знаю, як воно все буде відбуватися. Скоріше за все, секретар буде виконувати обов’язки, але він наразі перебуває у відпустці. Тож наразі ситуація в місті досить цікава. Звісно, якби я був депутатом з іншої фракції, то в мене викликало це питання, тому що про такі рішення треба повідомляти громаду наперед, треба проводити засідання, попідписувати всі накази. Чому так сталося, не можу сказати. Можливо, якусь новину побачив, може когось із родичів призвали і він вирішив все це так швидко. Думаю, що він ще прийде в міську раду і нам все повідомлять. Поки що ми всі здивовані”, – зауважив KВ Луців.
Що по закону?
У коментарі KВ юрист та депутат Київоблради від фракції “Батьківщина” Олександр Колодій роз’яснив, що у законі “Про місцеве самоврядування” окремої підстави, як призову на військову службу, для припинення повноважень голови немає.
“Виходячи з тої інформації, яка є у мене, він був мобілізований до Збройних Сил України. І тому, відповідно до кодексу законів про працю, за ним зберігається робоче місце. Це в будь-якому випадку, коли будь-яка посадова особа органу місцевого самоврядування іде на службу. Тобто він може самостійно написати відповідну заяву. Якщо ні, то, відповідно до законодавчих норм, на час перебування на військовій службі виконувати обов’язки голови буде секретар. Це, як наприклад, коли мер йде у відпустку чи хворіє, тобто на період тимчасової непрацездатності. Особисто із практикою мобілізації мера ще не зустрічався. Така ситуація загалом виникала із секретарем в одній з громад по Україні. Проте там складніша історія, тому що секретаря ніхто не заміщує – це виборна посада. І там дійсно є не врегульована на заканодавчому рівні прогалина”, – розповів Колодій.
Що відомо про Володимира Борисенка?
Нагадаємо, що Володимир Борисенко народився він 16 липня 1987 року в місті Бориспіль, де й проживає, випускник Національного університету фізвиховання і спорту. Одружений та виховує трьох синів та доньку.
На місцевих виборах виборах 25 жовтня 2020 року балотувався як кандидат на посаду мера Борисполя. Проте тоді вибори виграв чинний мер Анатолій Федорчук, який помер 28 жовтня 2020 року від ускладнень коронавірусної хвороби.
Вже на повторних виборах 26 січня 2021 року Борисенка було обрано міським головою Борисполя від партії “Європейська солідарність”. Крім того, із 2015 до 2020 року він був депутатом міської ради від партії “Сила людей”. З 2010 до 2015 року – від “Фронту змін”.
Крім того, балотувався до Верховної Ради 8-го скликання від партії “Народний фронт”. Працював помічником нардепа 8 скликання Андрія Іванчука (“Народний фронт”) на громадських засадах.
На початку року, під час масових блекаутів по країні, мер Борисполя втрапив в скандал через безперебійну роботу фабрики “Рошен”, яка була підключена до енергосистеми міста.
Читайте: Нардеп від “Слуг” хоче знати чому фабриці “Рошен” не вимикають світло
А згодом у Бориспільській міськраді почали “перетрушувати” представницькі ряди. Виключили чотирьох депутатів від партії “Батьківщина”, а слідом за ними ЄС та “Голос”. Офіційно причини виключення пов’язували із порушенням партійної дисципліни та перебуванням депутатів за кордоном з початку війни. З інших версій – депкорпус просто “зачищали” від незручних для місцевої влади обранців.
Читайте: Вигнанці: у Бориспільській громаді позбавили мандатів нову порцію депутатів
Фото: колаж КВ