Столичні активісти намагаються завадити будівництву комерційного об’єкту на місці будинку Замкова – будівлі 1899 року на вул. Івана Франка, 26, літ. Б. Але шансів у активістів майже немає і це, можна сказати, типова столична історія. Не дуже зрозуміло, як із зазначеного об’єкта було знято пам’яткоохоронний статус, але відомо, що це повністю розв’язує руки новим власникам історичної будівлі – компанії із орбіти одіозного ексчиновника та бізнесмена Сергія Коровченка (на колажі в центрі), якого називають цивільним чоловіком відомої київської забудовниці Владислави Молчанової. Наразі Київрада збирається надати цій компанії в оренду землю під об’єктом. Самим об’єктом декілька років тому ще володіла громада Києва. Але Департамент комунальної власності КМДА на сумнівних підставах спершу віддав будівлю без конкурсу в оренду, потім скасував по ньому орендну плату, а потім і продав орендарю, ймовірно, за заниженою ціною. Слідство в рамках відповідного кримінального провадження вже завершилось, але чи отримають колись директор та перший заступник директора зазначеного департаменту КМДА обвинувальні вироки суду – велике питання.
Як стало відомо KВ, у Києві розгорається скандал навколо чергової потенційної комерційної забудови на місці історичної споруди – 124-річного будинку Замкова (вул. Івана Франка, 26, літ. Б).
Так, 19 грудня 2023 року активісти спільноти “Спадщина” повідомили, що “минулого місяця на будівлі відновились роботи – розбирають автентичні дерев’яні перекриття, складують їх прямо на сніг, а згодом вивозять вантажівками”. При цьому, вони уточнили, що раніше цей об’єкт “мав охоронний статус пам’ятки, що убезпечувало його від руйнування”, але станом на сьогодні цей статус знято (коли його було присвоєно та знято, у відкритих джерелах інформація відсутня. – KВ).
Проведення робіт в будинку Замкова (фото – сторінка “Спадщини” в Facebook)
Вже наступного дня, 20 грудня, постійна комісія Київради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин погодила передачу земельної ділянки під вказаною будівлею в оренду ТОВ “Рент Менеджмент Інвест”. На переконання активістів вищезгаданої спільноти, “дуже ймовірно, що в разі передачі [землі в оренду] будинок Замкова буде повністю зруйновано, а на його місці зведуть черговий торгівельний центр”. Задля того, щоб зупинити цю потенційну забудову активісти направили звернення про проведення самоправних робіт до Київської міської прокуратури.
Читайте: У Києві на вулиці Івана Франка розбирають будинок XIX століття, активісти викликали поліцію
Для довідки. Ця двоповерхова будівля була зведена в 1899 році, і до 1911 року вона належала Семену Замкову – адвокату при Окружному суді. У 1913 році садибу викупив Олександр Кіх – професор КПІ, викладач будівельного мистецтва, член товариства швидкої допомоги та завідувач одним з київських госпіталів під час першої світової війни.
Як столична громада позбавилась історичної будівлі
Улітку 2019 року Департамент комунальної власності КМДА включив будівлю вул. Івана Франка, 26, літ. Б загальною площею 440,6 кв.м у перелік комунальних об’єктів, які можуть бути передані в оренду без проведення конкурсу. Чиновники відразу повідомили, що орендарем даного приміщення планує стати громадська організація “Асоціація національно-патріотичного виховання дітей та підлітків” (ГО “АНПВДП”).
З таким способом використання майна територіальної громади не були згодні окремі депутати Київради та декілька інших потенційних орендарів. У зв’язку з цим впродовж осені-зими 2019 року на засіданнях комісії Київради з питань власності неодноразово розглядалося питання щодо скасування включення цього об’єкту в перелік “позаконкурсних” та щодо проведення конкурентної процедури його передачі в оренду.
Проте, вже 21 лютого 2020 року між Департаментом комунальної власності КМДА, ГО “АНПВДП” та КП “Київжитлоспецексплуатація” (балансоутримувач вказаного об’єкта) було укладено відповідний договір оренди будівлі. У відкритих джерелах відсутні “початкові” дані про термін цієї оренди та розмір встановленої щомісячної орендної плати. Втім, відомо, що вже 23 жовтня 2020 року Департамент комунальної власності КМДА і КП “КЖСЕ” склали акт щодо звільнення ГО “АНПВДП” від орендної плати за використання приміщень вул. Івана Франка, 26, літ. Б.
На адресу КП “КЖСЕ” було направлено акт із вказівкою про припинення нарахування орендної плати, який було підписано першим заступником директора Департаменту комунальної власності КМДА Олегом Шмуляром. Це було пов’язано з тим, що балансоутримувач у судовому порядку намагався стягнути з орендаря кошти за користування комунальним майном. Ймовірно, йшлося про позов КП “КЖСЕ” до ГО “АНПВДП” щодо стягнення 75 тис. гривень за користування земельною ділянкою під орендованими у громади приміщеннями – наразі ця судова справа не розглядається.
Надалі наданням цих преференцій зацікавились правоохоронці. 21 березня 2021 року Шевченківське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження №12022100100000601 за цим фактом. Попередня правова кваліфікація скоєного злочину – ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки).
Так, слідчі припустили, що посадовці профільного департаменту КМДА, звільнивши орендаря цього об’єкта від сплати орендної плати, завдали столичному бюджету збитків. Також правоохоронці вказували на те, що оціночна вартість об’єкта оренди була занижена, і це, на думку слідчих, могло свідчити про можливу зацікавленність чиновників у подальшому відчуженню вказаних приміщень на користь ГО “АНПВДП”. Тобто, йшлося про те, що ця організація може отримати можливість придбати вказаний об’єкт за ціною, яка нижче оціночної.
15 липня 2022 року слідчі отримали висновок судово-економічної експертизи по цьому кримінальному провадженню, відповідно до якого за період з жовтня 2020 року по вересень 2021 року столичний бюджет недоотримав від орендаря вказаних приміщень грошові кошти у розмірі 220 тис. гривень – орендну плату, яку ця ГО мала б сплатити, але не сплатила через “преференції” Департаменту комвласності КМДА.
Майже через два тижні після цього, 25 липня, Київська міська прокуратура на своїй сторінці у Facebook повідомила, що в рамках даного провадження підозри отримали директор Департаменту комунальної власності Андрій Гудзь та його перший заступник Олег Шмуляр. За інформацією правоохоронців, першому інкримінувалося скоєння злочину, передбаченого вищезгаданою ч.2 ст. 367 КК України (санкції цієї статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 5 років), другому – ч. 1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, максимально суворе покарання за цією статтею – до 3 років позбавлення волі).
Читайте: Злочинні преференції: Андрію Гудзю “світить” до 5 років в’язниці
Надалі, 30 вересня 2022 року, до Шевченківського районного суду Києва надійшов обвинувальний акт за вищезазначеними статтями відносно Андрія Гудзя та Олега Шмуляра. Втім, більш ніж за рік ця справа так і не була розглянута по суті з винесенням обвинувального чи виправдувального вироку.
Читайте: Системна корупція: Гудзю та Шмуляру “світить” до 5 років позбавлення волі
У цей же період Департамент комунальної власності КМДА виставив вказану будівлю на приватизацію. І вже 20 жовтня 2022 року між вищезазначеними департаментом та ГО “АНПВДП” було укладено відповідний договір купівлі-продажу.
Згідно з цією угодою, вартість вказаного об’єкта становила 16,7 млн гривен, при цьому, “АНПВДП” мала сплатити до міського бюджету Києва 12,8 млн гривень. Решту – 3,9 млн гривень – організації “зарахували автоматично”, бо, мовляв, саме на таку суму ГО здійснила невід’ємних поліпшень в цій будівлі. Тобто, йшлося про те, що у зв’язку з проведенням організацією ремонтних робіт в будинку Замкова, їй можна було “платити менше” і при цьому не мати конкуренції на приватизаційному аукціоні.
Вже у листопаді 2022 року дана будівля “опинилася” у власності ТОВ “Рент Менеджмент Інвест”. Яким чином вона була передана цій компанії та на яких умовах, у відкритих джерелах інформація відсутня.
Земля для нового власника
27 жовтня 2023 року заступник голови КМДА Петро Оленич (на колажі праворуч) та Департамент земельних ресурсів КМДА зареєстрували в столичній міськраді проєкт рішення №08/231-1347/ПР щодо передачі земельної ділянки на вул. Івана Франка, 26 в оренду ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” – саме той документ, який 20 грудня і погодила “земельно-містопланувальна” комісія столичної міськради. Згідно з ним, площа цієї ділянки становить 0,06 га (кадастровий номер – 8000000000:88:199:0003), і компанія може отримати її в оренду на 10 років для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (код виду цільового призначення – 03.07 “для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”.
У пояснювальній записці до проєкту рішення уточнюється, що, відповідно до Генерального плану Києва, дана ділянка за функціональним призначенням належить до території житлової середньо-та малоповерхової забудови. Також в документі зазначається, що ця земля розташовується в Центральному історичному ареалі Києва та в зоні регулювання забудови І категорії. У зв’язку з цим на потенційного землекористувача планується покласти зобов’язання “дотримуватися вимог Закону України “Про охорону культурної спадщини” та виконати певні вимоги, викладені в листах Міністерства культури та інформаційної політики України та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (листи датовані 9 лютим та 16 червня поточного року, але про які саме вимоги йдеться, в проєкті рішення не вказано. – KВ).
Ймовірно, незабаром після підписання відповідного договору оренди власники історичної будівлі отримають від Департаменту містобудування та архітектури КМДА містобудівні умови та обмеження на проєктування її реконструкції під “що захочуть”. Після цього дозвіл на ці роботи від ДІАМ “закриє” в юридичному плані всі питання по фактично новій комерційній забудові в центрі столиці.
Про організаторів і учасників “чудової схеми”
За даними аналітичної системи Youcontrol, столична ГО “АНПВДП” (ексорендар та покупець будівлі на вул. Івана Франка, 26, літ. Б) була заснована у квітні 2019 року. Керівником організації вказано Віталія Жураховського, засновниками – мешканців Києва Антона Канторіза і Володимира Саранчука.
Ця ж ГОшка є засновником ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” (зареєстроване у Києві у серпні 2021 року) – компанії, у власності якої наразі знаходиться вищезгадана будівля та яка є потенційним користувачем ділянки під нею. “Колишнього” та нинішнього власника будинку Замкова об’єднує одна персона – з квітня 2020 року по грудень 2022 року ГО “АНПВДП” очолював Олег Піднебенний, який з серпня 2021 року є директором ТОВ “Рент Менеджмент Інвест”.
Система Youcontrol відносить останню компанію до групи родини Сергія Коровченка, яка об’єднує близько 16 суб’єктів господарювання, що працюють переважно в сфері нерухомості. Ключова особа даної групи – підприємець Сергій Коровченко.
Останній найбільше відомий громадськості як начальник Головного управління Міністерства юстиції України в АР Крим Сергій Коровченко у 2013-2014 роках. Нагадаємо, його робота на цій посаді стала причиною гучного скандалу. У 2019 році у розпорядженні журналістів опинилися т.зв. “плівки Глазьєва” – записи розмов помічника президента РФ Сергія Глазьєва з депутатом Держдуми РФ Костянтином Затуліним часів лютого 2014 року, де ці російські політики начебто обговорювали перспективу призначення Коровченка міністром юстиції анексованого Криму. При цьому, представники країни-окупанта називали Сергія Коровченка людиною Віктора Медведчука (наразі підозрюється у держзраді).
Також в біографії Коровченко є період співпраці зі скандально відомим Андрієм Портновим – у 2006-2010 роках, коли той був народним депутатом від “БЮТ”, Коровченко працював його помічником. Нагадаємо, Портнов був керівником Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Віктора Януковича та заступником голови його Адміністрації, і впродовж своєї політичної кар’єри неодноразово звинувачувався журналістами та політиками у проросійських поглядах.
Ще більш цікаво, що декілька років тому ЗМІ називали Сергія Коровченка цивільним чоловіком Влади Молчанової – однієї з фінансових донорок столичного офісу партії “ВО “Батьківщина” та співвласниці девелоперської компанії “Stolitsa Group”. Нагадаємо, експерти та громадськість неодноразово звинувачували цього забудовника у порушеннях законодавства при будівництві житла в Києві. Крім того, Сергій Коровченко очевидно має близьких знайомих у владних колах столиці: його сестра Яна є дружиною депутата Київради від вищезгаданої партії Віталія Нестора.
Читайте: Нестор и политбюро: Молчанова и Шлапак взяли под контроль киевскую “Батькивщину”
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. На цій посаді Соловйова змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов’язки директора департаменту з 10 червня 2023 року.
Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (секретар столичної міськради минулого VIII скликання, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”, на колажі ліворуч).
Фото: колаж КВ