Скандал навколо руйнування колишньої поліцейської дільниці в пров. Цимлянському (збудована в 1902 році) набирає обертів. Нещодавно Київрада у першому читанні погодила проєкт рішення щодо поновлення власнику даної будівлі – ТОВ “Дніпро-2002” – договору оренди ділянки під нею, що дозволить “перебудувати” цей об’єкт в офісно-учбовий центр. Прийняттю остаточного рішення по цьому питанню завадили депутати з фракції “Слуга народу”: розкритикували вказане ТОВ за знищення історичної будівлі саме у той час, коли окупанти “стояли на порозі Києва”, та нагадали, що мова йде про територію заповідника “Стародавній Київ”. За “толерування таких ініціатив” покритиковали і чиновників. Що цікаво, ТОВ “Дніпро-2002” під час того ж пленарного засідання отримала від керівництва міста в оренду “сусідню” ділянку на вул. Кирилівській, 13-Д, яка також тільки умовно захищена законодавством. І в цьому випадку депутатський корпус чомусь не мав жодних питань.
Як стало відомо KВ, під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 18 травня 2023 року, депутати розглянули два питання стосовно відведення землі в Подільському районі в користування ТОВ “Дніпро-2002”.
Так, народні обранці підтримали проєкт рішення щодо щодо передачі в оренду ТОВ “Дніпро-2002” земельної ділянки на вул. Кирилівській, 13-Д (№08/231-257/ПР від 24 лютого 2023 року). Також столична міськрада у першому читанні погодила проєкт рішення стосовно поновлення вказаній компанії договору оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3 (№08/231-1020/ПР від 19 серпня 2022 року), найближчим часом цей документ повинен бути доопрацьований.
Суб’єктами подання обох проєктів рішень виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА.
Так, ділянку на вул. Кирилівській,13-Д площею 0,048 га (кадастровий номер 8000000000:85:321:0002) міська влада передала ТОВ “Дніпро-2002” в оренду на 15 років для експлуатації та обслуговування нежитлового будинку. Мова йде про будівлю площею 504,8 кв.м. Як зазначено у пояснювальній записці до затвердженого Київрадою проєкту рішення, відповідно до Генерального плану Києва, ця ділянка за функціональним призначенням належить до території громадських будівель і споруд. Також, в документі уточнюється, що дана земля не входить до зеленої зони.
При цьому в пояснювальній записці вказано, що ця ділянка розташована в історичному ареалі, в зоні регулювання забудови першої категорії, в археологічній охоронній зоні, в зоні охоронюваного ландшафту, зоні регулювання І категорії Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”, на території пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра” та в межах пам’яток археології місцевого значення – Культурний шар Подолу ІХ-ХVІІ ст.
У зв’язку з цим, за пропозицією комісії Київради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин, на орендаря було покладено низку обов’язків. Зокрема, ТОВ “Дніпро-2002” може здійснювати там земельні роботи лише за умови одержання відповідного дозволу від міністерства культури та інформаційної політики. У випадку проведення містобудівних перетворень, земельних робіт тощо компанія має отримати погодження від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
Ділянки на карті
Що стосується ділянки в пров. Цимлянському, 3, ТОВ “Дніпро-2002” орендувало її в столичної громади на підставі договору оренди, який було укладено з Київрадою ще 30 жовтня 2007 року і термін дії якого закінчився 30 жовтня 2022 року. Площа цієї землі становить 0,12 га, цільове призначення – “для реконструкції нежитлового будинку під офісно-учбовий центр з подальшими його обслуговуванням та експлуатацією” (кадастровий номер – 8000000000:85:321:0007).
Початково проєктом рішення було передбачено поновлення орендної угоди на 5 років, але “земельно-містобудівна” комісія рекомендувала збільшити цей термін до 15 років. Крім того, ця ж комісія надала до цього проєкту рішення такі ж рекомендації щодо необхідності отримання “охоронно-культурних” погоджень, як і випадку з попередньою ділянкою.
Зазначимо, за функціональним призначенням ділянка в пров. Цимлянському, 3 відноситься до території громадських будівель та споруд та частково території житлової садибної забудови.
У пояснювальній записці до проєкту рішення уточнюється, що ця земля частково забудована – на ній знаходяться залишки зруйнованої будівлі (її загальна площа становила 994 кв.м.), яка з 2003 року року належить ТОВ “Дніпро-2002”. У компанії пояснили, що цей нежитловий будинок знаходився у незадовільному і аварійному стані, а тому, через небезпеку обвалення об’єкта, ТОВ “Дніпро-2002” прийняло рішення про його реконструкцію.
При цьому, в документі зазначається, що несучі стіни конструкції будівлі не витримали та частина будівлі обвалилась. За яких обставин це трапилося, у проєкті рішення не вказано, але, найімовірніше, така ситуація мала місце під час проведення підготовчих робіт. Крім того, ще в серпні 2022 року фахівці Департаменту земельних ресурсів КМДА, під час обстеження цієї ділянки, встановили, що на ній знаходиться будівельна техніка та вже вирито котлован.
Як з’ясувалося, 7 грудня 2021 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Дніпро-2002” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції нежитлового будинку під офісно-учбовий центр.
В цьому документі було зазначено, що гранична висота “відреконструйованої” будівлі має складати до 20 метрів. Таку вимогу чиновники пояснили тим, що об’єкт проєктування потрапляє в територію пам’ятки “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра” від 24 травня 2022 року. Також в МУО було вказано, що ця ділянка знаходиться в зоні регулювання забудови першої категорії заповідника “Стародавній Київ”, в межах пам’ятки “Культурний шар Подолу” тощо.
Чому усі ці дані стосовно охоронних зон не було зазначено у вищезгаданому проєкті рішення, невідомо. Тим не менш, у зв‘язку з цими та іншими обставинами, містобудівними умовами та обмеженнями було передбачено, що компанія має погодити проєкт архітектурних перетворень в органах охорони культурної спадщини, а також їй було рекомендовано подати проєктні рішення на розгляд архітектурно-містобудівної ради Києва.
Крім того, в проєкті рішення повідомляється, що 7 липня 2022 року ТОВ “Дніпро-2002” зареєструвало в Департаменті з питань архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА повідомлення про початок підготовчих робіт з реконструкції вищезгаданої будівлі. Генеральним підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “ММ-Буд Проект”.
Що думають депутати
Якщо перше питання було розглянуто Київрадою без обговорення, то проєкт рішення щодо продовження оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3 викликав скандал у сесійній залі.
Так, депутати з фракції “Слуга народу” закликали своїх колег не підтримувати погодження вказаного документу. Свою позицію вони пояснили тим, що ТОВ “Дніпро-2002” на початку повномасштабної війни фактично знищило розташовану на цій ділянці будівлю – не дивлячись на те, що вона має значну історичну та культурну цінність. Мова йде про т.зв. “поліцейську дільницю Плоского участка”, побудовану в 1902 році.
“Чи хочете ви підтримувати такий проєкт рішення і такого суб’єкта господарювання? Згадайте, де ви були 25 лютого [2022 року], що ви робили і які питання вас хвилювали? Ми бігали по Києву, допомагали ТрО, влаштовували блокпости, допомагали гуманітаркою. А в цей час забудовник завіз будівельну техніку і, не маючи погоджень від Мінкульту і Департаменту охорони культурної спадщини [КМДА], почав розвалювати будівлю”, – заявила депутатка від президентської партії Ксенія Семенова.
Так будівля виглядала станом на минулий рік (фото активіста Дмитра Перова з ГО “Мапа Реновації”)
Крім того, вона висловила думку, що запропоновані профільною комісією рекомендації щодо необхідності отримання додаткових погоджень не можуть бути запобіжником від подальшого руйнування даного об’єкту.
“Про які правки щодо дотримання законодавства в сфері культурної спадщини може йти мова, якщо цей суб’єкт господарювання вже порушив законодавство? Чи поніс він за це відповідальність? Ні. Ми зараз просто легалізуємо злочинні дії, вчинені на цій ділянці. Нехай ці правки не вводять вас в оману – суб’єкт господарювання і так повинен був дотримуватися законодавства про охорону культурної спадщин? На що він буде брати дозволи, якщо будівля по факту вже зруйнована? Політика Києва наразі – це руйнування культурної та історичної спадщини під час війни з російською федерацією. Така політика негідна столиці української держави. Прошу це не толерувати”, – підкреслила Ксенія Семенова.
Разом з тим, декілька депутатів виступили на підтримку поновлення орендної угоди. Зокрема, представник фракції “Європейська солідарність” Володимир Прокопів (на колажі в центрі ліворуч) зазначив, що у випадку, якщо ТОВ “Дніпро-2002” порушило законодавство, потрібно звертатися до правоохоронних органів – мовляв, без рішення суду не можна звинувачувати забудовників. Примітно, що Прокопів також є заступником голови КМДА, і у зоні його відповідальності якраз є питання охорони культурної спадщини.
Врешті-решт депутатський корпус частково дослухався до аргументів Семенової та її однопартійців. Проєкт рішення спочатку було проголосовано “за основу”, після цього народні обранці погодили внесення до нього вищезгаданих правок, але при спробі затвердження документу “в цілому” за нього віддали голоси всього 45 депутатів.
Як змінилася позиція влади
Зазначимо, раніше столична влада декларувала наміри щодо недопущення знесення будівлі в пров. Цимлянському, 3 і навіть вживала певних заходів для цього.
Наприклад, на початку лютого 2022 року, після початку демонтажних робіт, Департамент охорони культурної спадщини КМДА направив власнику будівлі припис щодо зупинення робіт – через те, що цей об’єкт знаходиться в “охоронно-історичних зонах”. Втім, за інформацією директора вищезгаданого департаменту Олександра Никоряка, ТОВ “Дніпро-2002” проігнорував таку вимогу, через що 22 лютого минулого року чиновники звернулися до Нацполіції за фактом порушення забудовником Закону України “Про охорону культурної спадщини”.
Наслідком цього стало відкриття правоохоронцями кримінального провадження з попередньою правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 298 (умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин) та ч.2 ст. 364-1 (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України.
28 червня 2022 року Подільський районний суд Києва наклав арешт на будівлю в пров. Цимлянському, 3 та вищезгадану будівлю на сусідній ділянці на вул. Кирилівській, 13-Д. Проте, вже у серпні минулого року слідство було закрито. Фактично підставою для цього став лист Мінкульту до правоохоронців від 27 травня 2022 року, в якому повідомлялося, що об’єкти за вказаними адресами не занесені до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та не перебувають на обліку як пам`ятки культурної спадщини. Окрім того, у міністерстві повідомили про відсутність інформації щодо внесення зазначених об`єктів до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.
Проти руйнування цієї будівлі виступали і в Київраді. Зокрема, 22 квітня 2022 року пресслужба міськради оприлюднила позицію голови фракції “УДАР” Дмитра Білоцерковця щодо цієї ситуації. Тоді депутат звинуватив ТОВ “Дніпро-2002” у тому, що цей забудовник вирішив, що “під шумок вийде безкарно знести 100-річний будинок та знищити сусідні флігелі”. Втім, схоже, надалі Білоцерковець змінив свою позицію – наприклад, він голосував “за” прийняття за основу проєкту рішення щодо ділянки в пров. Цимлянському, 3 та за внесення до нього правок.
Хто має інтерес
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Дніпро-2002” було зареєстроване у вересні 2002 року. Наразі керівницею, засновницею та одноосібною власницею даної компанії є мешканка Києва Емма Гук.
У 2021 році портал “Наші гроші” повідомляв, що остання є дружиною службовця СБУ Андрія Гука. Крім того, раніше на Емму Гук було оформлене ТОВ “Виробнича компанія Діспомед”, яка є одним з великих імпортерів до України медичної техніки. Власником вказаного ТОВ є відомий бізнесмен Герман Фісталь, який разом зі своїм нині покійним братом Володимиром починали свій бізнес у 90-х роках у Донецьку – тоді, коли місцеву облдержадміністрацію очолював Віктор Янукович. Їхній батько, відомий лікар і професор Еміль Фісталь, останніми роками працював саме в окупованому Росією Донецьку та отримував нагороди так званої “ДНР”.
Читайте: Главный соцзащитник Киева подкинет денег братьям Фисталям
При цьому, ТОВ “Дніпро-2002” може мати звязки і з іншими впливовими особами. Зокрема, у 2010-2020 роках співвласником цієї компанії був Володимир Брезвін – син екс-головного податківця Києва, екс-голови Державної податкової служби України, екс-голови правління “Укргазбанку”, екс-президента Федерації хокею України та ексдепутата Київради (2002-2008 роки) Анатолія Брезвіна.
Крім того, у 2004-2006-ом і 2010-2020-х роках співвласником ТОВ “Дніпро-2002” був бізнесмен Олексій Брусов. Останній разом з екс-міністром енергетики та екс-головою наглядової ради АТ “Київенерго” Іваном Плачковим (на колажі в центрі праворуч) є співвласником в чотирьох підприємствах: ТОВ “Теплоенергосервіс”, ТОВ “Корпоративні рішення ЛТД” і ПрАТ “Київенергоремонт”, яке зареєстроване за однією адресою з ТОВ “Дніпро-2002” (Київ, пров. Електриків, 15).
Про охорону історичної спадщини столиці
Як неодноразово повідомляла KВ, міська влада абсолютно не справляється із охороною історичних будівель та споруд Києва. Чиновники КМДА і депутати Київради регулярно обіцяють працювати над їхнім збереженням та наголошують на тому, що такі об’єкти не повинні зноситися заради будівництва чергових висоток житлового і комерційного призначення. Проте, більшість таких заяв не мають практичного втілення.
Наприклад, у серпні 2021 року Київрада з подачі КМДА “ввела мораторій” на будівництво та реконструкцію в Києві, яка може торкнутися 119 історичних будівель Києва. Тоді таке рішення було подано міської владою як революційне. Проте, експерти назвали цей мораторій звичайним популізмом та спробою приховати провальну політику столичної влади у питанні захисту цінної історичної забудови та присвоєння історичним об’єктам статусу нововиявлених пам’яток культурної спадщини. Адже замість практичних механізмів збереження історичних будівель міська влада лише рекомендувала їхнім власникам утриматися від проведення будівельних робіт, а чиновникам – враховувати відповідні положення.
Державні органи влади очевидно також не надто зацікавлені в тому, щоб столиця більше не втрачала пам’яток та об’єктів культурної спадщини. Для прикладу, у травні 2021 рок мер Києва Віталій Кличко звинуватив Міністерство культури та інформаційної політики у сприянні знищенню пам’яток та об’єктів культурної спадщини. Таку заяву він зробив у зв’язку з тим, що за попередні три роки КМДА запропонувала міністерству внести до Державного реєстру нерухомих пам’яток 1509 об’єктів, але по факту чиновники вказаного органу ухвалили рішення лише щодо 23 таких об’єктів.
Читайте: Кличко обвинил Минкульт в потере Киевом объектов культурного наследия
Нагадаємо, Олександр Никоряк очолює Департамент охорони культурної спадщини КМДА з 7 вересня 2018 року. Діяльність цієї структури з початку 2021 року контролює вищезгаданий заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів.
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов.
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі крайній праворуч). Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Комісією Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року керує депутат Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”, на колажі крайній ліворуч). До складу цього органу входять 24 народних обранці, переважна більшість з яких завжди голосує так, як їм скаже керівництво КМДА.
Фото: колаж КВ