У Київській облраді зафіксували труднощі в отримані бізнесом “екологічних дозволів”

У Київській облраді зафіксували труднощі в отримані бізнесом “екологічних дозволів”

Департамент екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації (КОДА) у 2024 році значно збільшив кількість відмов в наданні дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. У області також мають місце і проблеми з наданням замовникам пакетів документів на погодження оцінки впливу на довкілля (ОВД). Це занепокоїло профільну комісію Київоблради (КОР), адже значна кількість цих відмов може бути необгрунтованою, що несе в собі корупційні ризики і не дає бізнесу наповнювати податками бюджет – “екологічний фонд”. Ситуація має бути виправлена. Надії на це додає і той факт, що нещодавно керівництво профільного департаменту було змінено. 

Як стало відомо КВ, екологічна комісія Київської облради (КОС) з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій 6.05.2025 року отримала від КОДА відповідну статистику за підписом тимчасово виконуючого обов’язки (т.в.о) директора цього департаменту Андрія Вергеліса.  

Департамент екології та природних ресурсів КОДА поінформував, що за 2023 рік до нього надійшло 300 справ щодо видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, з них видано 230 дозволів і 70 відмов. Це 30% відмов. А ось за 2024 рік департаменту надійшла 351 така справа, видано 77 дозволів і 274 відмови. Тобто, кількість відмов в минулому році зросла майже в 4 рази – до 78%. За період поточного 2025 року до екологічного департаменту КОДА надійшло 172 таких справи, з них видано 36 дозволів і 113 відмов (68%). 

Що стосується ОВД, то за 2021 рік профільним департаментом КОДА було видано 50 висновків з ОВД, по 7 справах відмовлено; за 2022 рік – видано 32 висновки з ОВД, по 2 справах відмовлено; за 2023 рік – видано 44 висновки з ОВД, по 4 справах відмовлено; за 2024 рік – видано 39 висновків з ОВД, по 10 справах відмовлено; за період поточного 2025 року поки що видано 11 висновків з ОВД по 2 справах відмовлено. 

Тобто з висновками з ОВД (замовляються зацікавленими особами при внесенні змін в містобудівну документацію, наприклад в Детальні плани території (ДПТ), а також при отриманні забудовниками дозволів на будівництво) ситуація трохи краща за ситуацію з дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, але і тут проблема спостерігається. 

“Підняти це питання на засіданні нашої комісії і почати розбиратися в проблемі нас спонукало звернення “Руха ЧЕСНО” від 15 квітня 2025 року. Ця організація провела дослідження “Корупційні ризики та інституційні виклики у сфері охорони довкілля: оцінка впливу на довкілля, дозвільна система на викиди в атмосферне повітря та екологічний контроль”, попросила нас з ним ознайомитись та взяти викладені в ньому висновки до уваги. Фактично надана у відповідь на наш запит екологічним департаментом КОДА статистика ці висновки підтвердила”,-  розповів КВ голова екологічної комісії Київської облради (КОС) з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Роман Титикало (на колажі). 

За його словами, присутній на засіданні цієї комісії 29.04.2025 року т.в.о. директора вказаного департаменту Андрій Вергеліс наявність проблеми підтвердив, пообіцяв розібратися в причинах і налагодити процес.

“Раніше по цій темі я встиг поспілкуваться і з директором Департаменту екології та природних ресурсів КОДА Володимиром Морозовим. Він мені сказав, що департамент ретельно перевіряє всі пакети поданих документів, бо не хоче ризикувати, наражаючись на звинувачення в наданні “незаконних” дозволів. Морозов на цій посаді вже не працює, він був звільнений наприкінці квітня. А бізнесмени, з якими я говорив, кажуть, що відмови від КОДА останні півтора-два роки їх, дійсно, “дістали”. Жаліються, що вони не чітко сформульовані і не містять вичерпну аргументацію відмови – з такими відмовами важко виправляти “недоліки”, а коли виправляєш недоліки і подаєш документи заново знову отримуєш нову незрозумілу відмову. Все це збільшує корупційні ризики. Складається враження, що підприємців примушують шукати виходи на чиновників для сплати їм неправомірної винагороди за отримання дозволу”, – каже голова профільної комісії КОР. 

Кому потрібні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря? Це ТЕС, котельні, водоканали, великі підприємства і будь-які невеликі виробничі і переробні цехи, які щось спалюють чи користуються порівняно потужними генераторами. Що відбувається, коли ці підприємства не можуть отримати від КОДА “екологічні дозволи”? 

“Вони, як правило, працюють тоді в не правовому полі, перестають платити до бюджету податки і наповнювати своїми відрахуваннями “природоохоронний фонд”, з якого фінансують суспільно важливі екологічні проєкти. Нас така ситуація  зовсім не влаштовує. На найближчому засіданні нашої комісії ми продовжимо працювати над вирішенням цієї проблеми”,- заявив Роман Титикало.   

Читайте: На Київщини роблять ставку на сортування і переробку сміття

Проблему з видачею в Київській області дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підтвердив КВ на правах анонімності і керівник однієї з компаній, які займаються розробкою технічної документації для отримання дозволів на викиди.

За його словами, вказана документація є дуже складною з точки зору підготовки, адже потребує знань у галузях екології та інженерії, лабораторних замірів, різних обчислень тощо – саме тому різні підприємства, у т.ч. заводи, звертаються до таких компаній, яких у Києві та Київщині нараховується близько двох-трьох десятків. При цьому, така документація складається з сотень сторінок і коштує від 300 доларів до більш ніж 4-5 тисяч доларів – у залежності від типу об’єкта і типу викидів. Сам же процес отримання дозволу від Департаменту екології та природних ресурсів КОДА за існуючими процедурами має тривати до 2-3 місяців – у т.ч. із врахуванням консультацій з громадськістю і розглядом документації чиновниками. Однак, за словами джерела КВ, на практиці деякі підприємства не могли отримати дозволи на викиди більше року, а технічну документацію до профільного департаменту облдержадміністрації їм доводилося переподавати по 7 разів.

“У 2023 році змінилося керівництво департаменту, і тоді суттєво ускладнилася процедура отримання цих дозволів. Свої зауваження чиновники формували таким чином, що неможливо було зрозуміти, з чим саме вони не погоджуються. Наприклад, вони вказували на невідповідність якихось пунктів цієї документації, але не уточнювали, у чому саме полягає така невідповідність. І це було неможливо виправити. І коли спеціалісти таких компаній, як наша, виправляли зауваження, і документи знову подавалися до департаменту, то деякі зауваження сприймалися, а деякі знову зазначалися чиновниками. І найголовніше: чиновники не йшли на консультацію. Тобто, зателефонувати їм, щоб записатися на зустріч і запитати про суть зауважень, було неможливо, бо це начебто “корупційна складова”. Нерідко підприємства отримували і формальні “відписки”, які ніяк не зрозуміти, – зазначив співрозмовник КВ

Керівник даної компанії також акцентував увагу на тому, що бюджет Київщини через таку роботу чиновників може недораховуватися грошових коштів. Це пов’язано з тим, що не усі підприємства мають у своєму штаті спеціалістів, які можуть обраховувати екологічний податок, що має сплачуватися ними. Крім того, навіть якщо такі “цифри” все ж якось готуються, вони можуть повністю або частково не відповідати дійсності, адже без погодженої технічної документації неможливо точно встановити, скільки саме коштів потрібно сплатити до обласної скарбниці за “можливість забруднювати повітря Київщини”.

Зазначимо, ситуація, яка склалася в Київській області, подібна тій, яка склалася у Києві – з тією лише різницею, що діями столичних чиновників вже зацікавилися правоохоронні органи. 

Так, ще в 2020 році Нацполіція почала розслідувати факти отримання неправомірної вигоди чиновниками КМДА за видачу дозволів на викиди забруднюючих речовин у повітря. Правоохоронці попередньо встановили, що посадовці отримували від підприємств хабарі у розмірі від 500 гривень до 1 тис. гривень за одне джерело забруднення (чим більше джерел, тим менше потрібно було платити за кожне). За версією слідства, у цьому чиновникам допомагали близькі до них бізнесмени, які виконували у т.ч. функції “посередників” у отриманні неправомірної вигоди, яку називали “платою за консультації”.

У червні 2023 року правоохоронці завершили досудове розслідування стосовно заступниці начальника управління екології та природних ресурсів КМДА Марини Тіщенкової та двох її “компаньйонів-бізнесменів” – ці три особи, за даними Нацполіції, були організаторами даної схеми. Невдовзі після цього, у жовтні того ж року, Нацполіція розпочала ще одне слідство за цими фактами, в рамках якого у грудні 2024-го в отриманні неправомірної вигоди було вручено і директору Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату КМДА (саме таку назву вищезгадане управління отримало в 2023-ому. – КВ) Олександру Возному. Вже у січні справа щодо цього чиновника була передана до Ірпінського міського суду для розгляду по суті. За попередніми даними, усього в рамках цього провадження правоохоронці встановили факти отримання хабарів за надання дозволів як мінімум 11 суб’єктам господарювання, серед яких – АТ “Київгаз” і ПрАТ «Київський річковий порт»

Читайте: Хабарі за “екологічні” дозволи: топпосадовцю КМДА Олександру Возному загрожує десять років в’язниці

Володимир Морозов очолював Департамент екології та природних ресурсів КОДА з вересня 2023 року по 24 квітня 2025 року. 

“Від людини на посаді залежить чимало. Можливо навіть сама по собі зміна керівництва Департаменту екології та природних ресурсів КОДА призведе до позитивних змін в питанні видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, – підсумував КВ керівник компанії, яка займаються розробкою технічної документації для отримання дозволів на викиди.

Читайте: Навіть в умовах війни інвестори бачать великий потенціал Київщини, — голова КОДА Микола Калашник

Фото: колаж КВ

Олександр Глазунов

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
У Київській облраді зафіксували труднощі в отримані бізнесом “екологічних дозволів”
У Київській облраді зафіксували труднощі в отримані бізнесом “екологічних дозволів”
09:00 Департамент екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації (КОДА) у 2024 році значно збільшив кількість відмов в наданні дозволів на викиди забруднюючих речовин в…
“Екопарк Осокорки” чи ЖК “H2O”: столичні активісти вчергове виграли судовий спір у компаній Молчанової
“Екопарк Осокорки” чи ЖК “H2O”: столичні активісти вчергове виграли судовий спір у компаній Молчанової
09:00 Столичні активісти продовжують боротьбу за недопущення будівництва ЖК “H2O” (колишній комплекс “Патріотика на озерах” від банку “Аркада”) і створення на цій території “Екопарку…
Мільйони на системах відеоспостереження: БЕБ продовжує розслідувати закупівлі столичного КП “Інформатика”
Мільйони на системах відеоспостереження: БЕБ продовжує розслідувати закупівлі столичного КП “Інформатика”
09:00 Бюро економічної безпеки (БЕБ) розслідує факти можливих розтрати і заволодіння бюджетними коштами службовими особами КП “Інформатика” та низки компаній, які постачали йому різне…
Banner
QlU7mDx4