У Нацполіції впевнені в незаконності будівництва столичного ЖК “Riverdale”

У Нацполіції впевнені в незаконності будівництва столичного ЖК “Riverdale”

У Києві не вщухають скандали навколо забудови території колишнього заводу “Червоний гумовик” на проспекті Голосіївському. Наразі правоохоронці розслідують факти можливого порушення законодавства при будівництві на цій землі ЖК “Riverdale”. На переконання слідчих, компанії, які входять до орбіти одіозного нардепа Дмитра Ісаєнка (на колажі), реалізують цей проєкт всупереч тому, що на ділянці під майбутніми будинками зовсім не можна будувати житло. Крім того, Нацполіція має закономірні питання до того, чи будуть збережені будівлі XIX століття, які там поки ще розташовані. Нещодавно суд наклав арешт на цю землю, але надалі цей захід було скасовано. Однією з офіційних причин для цього стало те, що на початку 2023 року забудовники змогли отримати рішення суду, відповідно до якого проведення робіт за вказаною адресою чомусь було визнано законним. 

Як стало відомо KВ, правоохоронці вивчають факти можливого порушення законодавства при будівництві житлового комплексу (ЖК) “Riverdale” на просп. Голосіївському, 6 в Голосіївському районі Києва – проєкту девелоперів “Perfect Group” і “Альтіс Девелопмент”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне розслідування здійснюється в рамках кримінального провадження №42021102010000230, яке було відкрито Голосіївським управлінням Нацполіції Києва 20 жовтня 2021 року. Фігурантам даного провадження попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 Кримінального кодексу (КК) України – самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель.

Що виявили слідчі

У ході слідства правоохоронці з’ясували, що найбільша з ділянок, на яких здійснюється будівництво ЖК “Riverdale” (площа – 8,6 га, кадастровий номер – 8000000000:79:077:0006) має цільове призначення “для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем”, однак по факту на ній зводиться житловий комплекс, у якому продаються квартири. Таким чином, на переконання слідчих, в даному випадку однозначно йдеться про порушення вимог чинного земельного законодавства та договору оренди цієї землі, адже Київрада не приймала рішень про зміну її цільового призначення, відповідно до яких була б можлива житлова забудова.

Крім того, під час розслідування була “встановлена необхідність забезпечення збереження об’єктів культурної спадщини”, розташованих за вказаною адресою. Йдеться про браму з прилягаючим корпусом контори та 3-поверховий виробничий корпус №1 заводу “Червоний гумовик”, які були побудовані в XIX столітті та включені до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. Ще на початку слідства, в грудні 2021 року, Нацполіція провела огляд даної території, під час якого було встановлено факт проведення будівельних робіт та зафіксовано, що на цій землі знаходяться об’єкти нерухомості з ознаками руйнування – вочевидь, йшлося саме про вищезгадані будівлі.

21 липня 2023 року в рамках цього слідства Голосіївський районний суд за клопотанням столичної прокуратури наклав арешт на три ділянки за вказаною адресою загальною площею близько 8,8 га, а також “багатофункціональний спортивно-розважальний комплекс” площею 3,5 тис. кв.м., розміщений на цій землі. Усе це було зроблено, щоб власники та користувачі цього майна не мали права ним розпоряджатися до завершення розслідування – наприклад, продавати і продовжувати будівельні роботи.

Зазначимо, ЖК “Riverdale” зводиться на низці земельних ділянок, у тому числі ділянках з кадастровими номерами 8000000000:79:077:0006 (площа – 8,6 га) та 8000000000:79:077:0007 (орендар – ПАТ “Київгума, суборендар – ТОВ “Міг Девелопмент”, площа – 0,008 га), на які було накладено арешт. Разом з тим, під арешт “підпала” і ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:077:0096 (площа – 0,24 га, орендар – ПАТ “Київгума”), яка хоч і знаходиться поруч, але не фігурує в інформаційних повідомленнях стосовно даного ЖК. З чим була пов’язана необхідність накладення вищезгаданих обмежень щодо її використання, наразі невідомо.

Надалі, 25 вересня 2023 року, той же суд скасував вищезгаданий арешт. Це було зроблено за клопотанням ТОВ “Міг Девелопмент” (суборендар ділянок та співзамовник будівництва) і ТОВ “Юнайтед Баскетбол Інвестментс” (“ЮБІ”, власник вищезгаданої будівлі). Адвокат цих компаній зміг довести служителям Феміди, зокрема, що наміри забудови цієї землі відповідають містобудівній документації, цільовому та функціональному призначенню ділянок, а також Закону України “Про охорону об’єктів культурної спадщини”. При цьому, мовляв, законність даних робіт підтверджується рішенням Київського окружного адміністративного суду (КОАС) від 20 квітня 2023 року у справі № 640/29284/21.

Про судовий спір

Ініціатором вищезгаданого судового спору є киянин Сергій Іванов. У жовтні 2021 року він подав позов щодо визнання протиправним та скасування дозволу №IУ115161050563 від 14 квітня 2016 року, відповідно до якого здійснюється будівництво ЖК “Riverdale”, а також внесених до нього трьох змін (були погоджені Державною архітектурно-будівельною інспекцією протягом квітня-липня 2021 року). Відповідачами у цій справі виступали нині ліквідована ДАБІ та її фактична правонаступниця – Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ).

В обґрунтування своїх вимоги позивач, зокрема, послався на невідповідність намірів забудови цільовому та функціональному призначенню земельних ділянок на просп. Голосіївському, 6. Крім того, Сергій Іванов зазначив, що у забудовників відсутні результати оцінки впливу на довкілля, що будівництво здійснюється на території об’єктів культурної спадщини, що ділянки забудови входять до санітарної зони Байкового кладовища тощо. Крім того, у позові було зазначено, що при цьому будівництві не було враховано обмеження поверховості та граничної висоти об’єкта, які зумовлені його розташуванням у радіусі 50 км від геометричного центру Міжнародного аеропорту Київ (Жуляни), тобто на приаеродромній території.

У Нацполіції впевнені в незаконності будівництва столичного ЖК “Riverdale”

Скріншот рішення КОАС від 20 квітня 2023-го

Втім, переконати служителів Феміди Сергій Іванов не зміг. Як зазначалося вище, 20 квітня поточного року КОАС  чомусь повністю відмовив йому в задоволенні позову. Надалі він подав скаргу на таке рішення суду до Шостого апеляційного адмінсуду, але 7 листопада 2023 року вона була залишена без руху. Підставою для цього стала несплата судового збору в повному обсязі.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Передісторія

Як повідомляла КВ, ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:077:0006 (площа – 8,6 га) знаходиться в комунальній власності, а її орендарем з липня 2003 року є ПАТ “Київгума”. Початково ця земля передавалася компанії для експлуатації та обслуговування адміністративно-виробничих корпусів, але в 2013 році столична міськрада погодила зміну її цільового призначення, дозволивши використовувати дану землю “для будівництва, реконструкції та обслуговування багатофункціонального спортивно-розважального торговельного комплексу з паркінгом та готелем”. Меншу ділянку та ж компанія отримала в 2006 році “для експлуатації та обслуговування трансформаторної підстанції”, а в 2013 році вона змінила цільове призначення на вищезгадане.

Ці зміни були пов’язані з тим, що у той період активно йшла підготовка до будівництва на вказаній ділянці баскетбольної арени до чемпіонату Європи з баскетболу, який мав відбутися в Україні в 2015 році. Забудовниками мали виступати компанії з орбіти мільярдера Ігоря Коломойського. Саме через це в 2013 році було знесено розташований на цій ділянці завод “Червоний гумовик” (окрім двох вищезгаданих будівель, які дивом уціліли), а його виробничі потужності було переміщено до Броварів.

Задля реалізації такого плану Департамент містобудування та архітектури КМДА двічі, у серпні 2013 року та березні 2014 року, видавав Містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування забудови вищезгаданої ділянки, а також сусідніх ділянок площею 0,24 га і 0,008 га відповідно (їх також у громади міста орендує ПАТ “Київгума”). 

Так, перші “містобуди” були видані ПАТ “Київгума” на проєктування будівництва багатофункціонального спортивно-розважального комплексу. Згідно з цим документом, мова йшла про зведення 6-поверхової спортивної арени на 15 тис. глядачів (загальна площа – 48,2 тис. кв.м.). У свою чергу, відповідно до МУО від березня 2014 року, вихідні показники майбутньої баскетбольної арени було відкориговано – її поверховість планувалося зменшити до 5 поверхів, а загальну площу – збільшити до 52,2 тис. кв.м. Замовником видачі цих “містобудів” вже була інша компанія – ТОВ “Юбі”. 

При цьому, в даних МУО зазначалося, що будівництво спортивного об’єкту є лише першою чергою забудови даної ділянки. Надалі, і рамках другої черги, вказана компанія планувала зведення на цій території 8-поверхового торговельного комплексу і 24-поверхового готелю. Втім, реалізувати ці проєкти їхнім забудовникам та інвесторам так і не вдалося, а через Євромайдан та війну в Україні Міжнародна федерація баскетболу влітку 2014 року відібрала в нашої держави право на проведення чемпіонату Європи. 

Після цього питання щодо забудови даної ділянки було відкладено більш ніж на п’ять років. Аж поки ця земля не була передана в суборенду ТОВ “Міг Девелопмент” (це сталося орієнтовно в 2020-2021 роках, точні дані у відкритому доступі відсутні. – KВ), і ДАБІ погодила даній компанії, а також ТОВ “Інтер-Енерго Інвестмент” комплексну забудову цієї та навколишньої території. Підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “Спецмехбуд 21”

Крім вищезгаданих двох ділянок на просп. Голосіївському, 6, під забудову “мають піти” також дві ділянки на вул. Ізюмській, 1-А та 7 загальною площею понад 1 га (орендар – вищезгадане ТОВ “Інтер-Енерго Інвестмент”). Згідно з дозволом, на даній території було погоджено будівництво 8 житлових будинків поверховістю від 9 до 25 поверхів на 2,8 тис. квартир (інформація станом на кінець 2021 року. – KВ). 

“Perfect Group” замовчує факт того, що будівництво заплановане на ділянках, які не призначені для зведення житла, але обіцяє майбутнім мешканцям даного комплексу декілька “родзинок”. Зокрема, у компанії заявили про те, що вона має наміри зберегти вищезгадану браму – щоправда, згідно з візуалізаціями ЖК “Riverdale”, цей об’єкт повинен трохи змінити зовнішній вигляд. 

Крім того, забудовники кажуть, що вирішили “відродити” річку Совка (притоку Либеді), яку за радянських часів помістили в колектор. Згідно з їхньою ідеєю, ця річка буде виведена на поверхню, а по обидва боки її русла буде облаштовано простір із прогулянковими алеями. При цьому, окремі фахівці з гідрології не схвалюють ідею “виводу” річки Совка на поверхню, адже вона на 5-10% складається зі стоків каналізації. Це, мовляв, стало наслідком “врізок” у колектор з боку мешканців мікрорайону Ширма, які не мають централізованої каналізації.

Столична громадськість неодноразово вимагала від влади і правоохоронних органів захистити від забудови “залишки” заводу “Червоний гумовик”. Йдеться про “корпус виробничий №1” і “браму з адміністративним корпусом”, які були внесені до переліку об’єктів культурної спадщини Києва відповідними наказами Головного управління охорони культурної спадщини Київської міськдержадміністрації (КМДА) від червня 2011 року. Так, у 2021 році експерт-пам’яткоохоронець Дмитро Перов повідомляв, що над даними об’єктами нависла загроза у вигляді житлового комплексу (ЖК) “Riverdale”. А вже у березні 2023 року той же Перов розповів, що адміністративний корпус, який разом з брамою складали єдиний об’єкт культурної спадщини, вже знищено забудовником “Perfect Group”. 

Чиновники столичної мерії неодноразово намагалися провести обстеження цієї території. Зокрема, фахівці Департаменту охорони культурної спадщини КМДА двічі, 3 листопада 2022 року і 27 лютого 2023 року, фіксували наявність на цій території будівельної техніки, побутівок робітників та двох об’єктів незавершеного будівництва (один вже мав 2-4 поверхи, у іншого було залито фундамент). При цьому, чиновники не змогли здійснити моніторинг щодо стану збереження та використання історичних споруд – в тому числі через те, що вони знаходяться в глибині території, доступ до якої обмежено. 

При цьому, у квітні 2023 року в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА повідомили, що ним не надавався дозвіл на проведення робіт на даній територій і не погоджувалася відповідна науково-проєктна документація. У зв’язку з цим 10 березня 2023 року вказаний департамент направив припис на адресу замовника робіт щодо їхнього зупинення. Цим же приписом замовника було зобов’язано надати чиновникам документи, відповідно до яких він здійснює дані роботи. 

Читайте: Відношення до історії: столичні активісти вимагають зберегти будівлі заводу “Червоний гумовик” та броварні Шульця

Хто будує

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Міг Девелопмент” було зареєстроване у серпні 2020 року. Його керівником є Дмитро Грабчак, кінцевими бенефіціарами – мешканець міста Стрий Львівської області Василь Шомонка і кияни Олег Тимошенко та Євгеній Кондратенко, який також є співзасновником даної компанії. Ще одним її засновником зазначено ТОВ “Спецбудінвест-17”. При цьому, дана компанія також є засновником ТОВ “Спецмехбуд 21” (підрядника будівництва ЖК “Riverdale”), а його власниками є вищезгадані Шомонка і Тимошенка.

За даними ЗМІ, ці дві особи входять до близького оточення Дмитра Ісаєнка – ексзаступника Міністра регіонального розвитку і будівництва України (2007-2015 роки), народного депутата діючого IX скликання Верховної Ради (обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”) та фактичного власника згаданої девелоперської компанії “Perfect Group”. Наразі цей парламентар знаходиться під слідством у справі щодо спроби заволодіння ділянкою на вул. Клеманській, 6-8 (Дарницький район Києва) площею більш ніж 8 га, користувачем якої є ДП “Держбудкомбінат” і на якій планується  зведення висотного ЖК “NewTone”. Крім Ісаєнка підозрюваними у цій справі, зокрема, є експосадовці вищезгаданого підприємства.

Читайте: Сумнівні інвестиції та судові спори: чому НАБУ і САП зацікавилися забудовою Дмитра Ісаєнка

Зазначимо, у портфелі “Perfect Group” наразі близько трьох десятків проєктів житлових комплексів, переважно у Києві та Київській області. Як неодноразово повідомляла KВ, будівництво цих об’єктів регулярно супроводжується скандалами. 

Читайте: Київрада заважає нардепу Ісаєнко добудувати скандальний ЖК “Woodstory”

Ще один девелопер ЖК “Riverdale” – ”Альтіс-Холдинг” – є відомою в Україні групою компаній, занятих переважно у сфері будівництва і супроводжуючих робіт. Цю групу повязують з бізнесменом Олександром Глімбовським. “Perfect Group” і “Альтіс-Холдинг” мають багатий бекграунд співпраці – зокрема, вони виступали девелоперами скандально відомого ЖК “Terracotta” (вул. Чернігівська, 8, Дарницький район Києва). Як повідомляла KВ, саме за введення в експлуатацію даного об’єкту Сергій Саміляк, який називав себе представником “Perfect Group”, намагався дати хабара тепер вже ексголові ДІАМ Семену Кривоносу (з 6 березня 2023 року вже очолює НАБУ) у розмірі 119,7 тис. доларів.

Читайте: Гроші за сертифікат: НАБУ завершило слідство щодо особи із оточення нардепа Ісаєнка, який дав хабара голові ДІАМ

Зазначимо, дочка Олександр Глімбовського – Катерина Глімбовська – наразі є депутаткою діючого IX скликання Київради (обрана від “ВО “Батьківщина”). Також вона є дружиною фігуранта декількох корупційних скандалів Романа Насірова – ексголови Державної фіскальної служби України (2015-2017 роки) та народного депутата VIII скликання від “Блоку Петра Порошенка”.

У свою чергу ПАТ “Київгума” і ТОВ “ЮБІ” система Youcontrol відносить до неформальної групи “Приват”, ключовими особами якої є Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих. З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. Діяльність даного структурного підрозділу столичної мерії з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4