“УДАР” проти РНБО: Київрада зробила перший крок до створення скверу біля станції метро “Сирець”

“УДАР” проти РНБО: Київрада зробила перший крок до створення скверу біля станції метро “Сирець”

Київрада зробила перший крок до того, щоб офіційно надати ділянці площею 1,62 га на вул. Щусєва (біля станції метро “Сирець”) статус скверу.  З подачі “УДАРУ” депутатський корпус, незважаючи на зауваження юристів, перевів цю землю із “території багатоповерхової житлової забудови” до “території зелених насаджень”, надалі планується передати ділянку в постійне користування КО “Київзеленбуд”. Таким чином, влада міста не відмовляється від протистояння з апаратом Ради безпеки і оборони (РНБО) України, який раніше на законних підставах планував побудувати на цій землі житло. Були навіть проігноровані факти того, що РНБО ще судиться за цю землю, а рік тому за позбавлення цієї структури права користування ділянкою правоохоронці запідозрили в службовій недбалості першого заступник голови КМДА Микола Поворозник (на колажі праворуч від Кличка).

Як стало відомо KВ, під час учорашнього пленарного засідання Київрада без обговорення підтримала проєкт рішення “Про повернення статусу території зелених насаджень загального користування земельній ділянці на вул. Щусєва у Шевченківському районі Києва” (№08/231-1424/ПР від 28 жовтня 2022 року).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За погодження цього документа у сесійній залі проголосували 75 депутатів. Суб’єктами подання вказаного проєкту рішення виступила група з 25 депутатів Київради, які представляють фракцію партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”.

Згідно зі вказаним документом, столична міськрада “частково” визнала своє рішення №401/2470 від 8 жовтня 2009 року про передачу ділянки на вул. Щусєва площею 1,62 га (біля станції метро “Сирець”, кадастровий номер – 8000000000:91:009:0029) в постійне користування апарату РНБО України таким, що не відповідає інтересам громади. Мова йде про ту частину рішення, відповідно до якої Київрада внесла зміни до Генерального плану столиці –  тоді, у 2009 році, ця земля була переведена з “території зелених насаджень” до “території багатоповерхової житлової забудови”. Також учорашнім рішенням столична влада скасувала вищезгадані зміни до Генплану.

У пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення повідомляється, що ділянка на вул. Щусєва була надана апарату РНБО України “для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами та об’єктами соціально-побутової інфраструктури”. Втім, наразі на цій землі де-факто знаходиться сквер, догляд за яким здійснює КО “Київзеленбуд”, і на такому  використанні ділянки, мовляв, наполягає столична громада. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Мова йде про те, що 20 серпня 2020 року мешканці Шевченківського району направили до столичного муніципалітету клопотання про погодження об’єкта зеленого господарства (парку) на вказаній ділянці. У столичній міськдержадміністрації відреагували на це звернення, і тому 24 грудня того ж року заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Вячеслав Непоп спільно з Департаментом земельних ресурсів КМДА зареєстрували в столичній міськраді проєкт рішення №08/231-248/ПР щодо надання дозволу на розробку проєкту землеустрою стосовно відведення ділянки на вул. Щусєва в постійне користування КО “Київзеленбуд” для обслуговування та експлуатації зелених насаджень загального користування. 

У проєкті рішення не вказано, які кроки має здійснити міська влада надалі, але за процедурою після розробки проєкту землеустрою Київрада повинна його затвердити та, відповідно, здійснити землевідвід.

Зазначимо, 27 січня 2023 року свої зауваження до вказаного проєкту рішення надало управління правового забезпечення діяльності Київради. Зокрема, юристи столичного муніципалітету нагадали депутатам, що наразі в судах розглядається справа за позовом апарату РНБО України щодо визнання протиправним та скасувати розпорядження КМДА №809 від 8 травня 2019 року, згідно з яким міська влада припинила вищезгаданій держструктурі право постійного користування ділянкою на вул. Щусєва. Тобто, фактично народним обранцям натякнули, що в історії стосовно того, хто має бути користувачем даної землі, ще нічого не вирішено.

Також юристи Київради прямо назвали “сумнівним з правового погляду” формулювання у проєкті рішення щодо зміни функціонального призначення ділянки. З їх точки зору, згідно з законодавством України, такі зміни мають вноситися  до містобудівної документації лише при затвердженні нового Генплану Києва або при коригуванні чи оновленні діючого Генплану. Тобто, просто змінювати головний містобудівний документ столиці у текстовій частині, прийнявши рішення Київради, не можна – цьому має передувати спеціальна процедура. Втім, у депутатському корпусі Київради вирішили проігнорувати аргументи юристів – так народні обранці роблять регулярно, коли “дуже треба”.

Нагадаємо, прийняття вищезгаданого розпорядження №809 від 8 травня 2019 року у КМДА обгрунтували тим, що ця земля на вул. Щусєва не використовується за цільовим призначенням. Такий факт було встановлено за результатами перевірки, яку Департамент земельних ресурсів КМДА здійснив 20 березня 2019 року – тоді чиновники з’ясували, що будівництво на цій ділянці не ведеться, її територія захаращена побутовим та будівельним сміттям, вкрита зеленими насадженнями тощо.

В апараті РНБО України не погодилися з таким рішенням столичної влади, тому вказана держструктура ініціювала судовий розгляд справи щодо скасування розпорядження КМДА №809 від 8 травня 2019 року. Свої вимоги позивач пояснив, зокрема, тим, що Департамент земельних ресурсів КМДА заздалегідь не поінформував апарат РНБО України про заплановане проведення перевірки ділянки на вул. Щусєва. 22 листопада 2022 року, після трьохрічного розгляду вказаного провадження в судах, Господарський суд Києва повністю задовольнив позов апарату РНБО. Втім, Департамент земельних ресурсів КМДА подав апеляційну скаргу на таке рішення служителів Феміди до Північного апеляційного господарського суду. Наразі дана скарга ще не розглянута.

Під час розгляду в судах позову від апарату РНБО України, історією щодо позбавлення даної структури права постійного користування на ділянку на вул. Щусєва зацікавилися правоохоронці. Результатом цього стало вручення в січні 2022 року підозри першому заступнику голови КМДА Миколі Поворознику (саме він підписував спірне розпорядження. – KВ). за фактом службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). В Офісі Генпрокурора пояснили, що столична влада, приймаючи спірне розпорядження, зокрема мала б отримати пояснення по “невикористанню ділянки” від апарату РНБО України, на що також вказували і судді. При цьому правоохоронці повідомили, що “такими діями державному органу було завдано збитків на суму майже 48 млн гривень, що “підтверджується висновками проведеної судової оціночно-земельної експертизи”.

На якому етапі наразі знаходиться розслідування даного кримінального провадження, у відкритих джерелах інформація відсутня. Втім, станом на сьогодні як мінімум відомо, що Микола Поворозник не є обвинуваченим по цій або інших справах. Між тим, керівництво міста неодноразово називало цю справу політичною. Зокрема, Віталій Кличко раніше звинувачував РНБО України в тому, що вона, мовляв, “не полишає намірів забудувати територію висотками і через правоохоронців продовжує тиснути на столичну владу”.

Читайте: РНБО проти КМДА: якою буде доля землі біля станції метро “Сирець”

Як  повідомляла KВ, столична влада іноді практикує створення зелених зон і природоохоронних об’єктів (наприклад, заказників) на тих територіях, де цього не можна  робити апріорі. В тому числі через невирішені питання стосовно законних землекористувачів таких ділянок.

Яскравим прикладом цього слугує ділянка на вул. Відпочинку, 25 у Святошинському районі Києва, де компанії ТОВ “Вуд Гейтс” вже ніщо не може завадити збудувати 21-поверховий житловий будинок, незважаючи на протести місцевих мешканців та нібито солідарність із ними столичної міськради. У 2010 році ця ділянка була передана київським муніципалітетом у приватну власність під житлову забудову, а у 2018 році КМДА дозволила її власнику проектувати це будівництво. У 2021 році, вже після того, як ДАБІ видала дозвіл на будівництво новому власнику землі, Київрада вирішила створити тут заказник “Зелена мрія”. Але це рішення міськради “Вуд Гейтс” легко оскаржило в суді, а Київрада ще й відкликала свою апеляційну скаргу.

Читайте: Спекуляції на війні та сумнівні дозволи: громадськість зупинила будівництво на вулиці Відпочинку, 25

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Апарат РНБО, який здійснює поточне інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення діяльності Ради нацбезпеки і оборони України, з вересня 2022 року очолює Андрій Зюзь. Секретарем РНБО з 3 жовтня 2019 року є Олексій Данілов. Головою РНБО, згідно з українським законодавством, є Президент України – шостим і чинним главою держави з 20 травня 2019 року є Володимир Зеленський. Усього до складу цієї Ради входять 22 особи – крім згаданих вище Данілова і Зеленського членами РНБО є очільники різних міністерств, правоохоронних органів тощо.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
09:00 КП “Київтеплоенерго” на 1,12 млрд гривень замовило півтора десятки когенераційних установок для виробництва тепла та електрики. Для такого обладнання ця вартість закупівлі є…
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
16:00 У Вишневому не на жарт вирішили зайнятися безпекою школярів – за 291 млн гривень замовлено будівництво укриттів у міській школі №1 та ліцеї…
Без покарання: суд закрив “прострочену” справу щодо мільйонних збитків при реконструкції київського зоопарку
Без покарання: суд закрив “прострочену” справу щодо мільйонних збитків при реконструкції київського зоопарку
12:00 Нещодавно суд закрив одну зі справ щодо “бюджетних розпилів” при здійсненні реконструкції київського зоопарку у зв’язку із закінченням строків давності та звільнив обвинувачену…
Banner
QlU7mDx4