У селищі Чабани на Київщині в розпалі капремонт проїзду вздовж вулиці Покровської, який розпочався в жовтні поточного року. Роботи вартістю майже 5,5 млн гривень на замовлення селищної ради включають улаштування замість асфальту бруківки, встановлення дренажів та монтаж нової зупинки громадського транспорту. Місцевих початок вказаного капремонту здивував, кажуть, що необхідності в укладанні там бруківки не бачать. Водночас у селищній владі стверджують, що вказаний ремонт, завдяки дренажам та бруківці, вирішить багаторічну проблему з підтопленням в цьому районі, та додають, що до цих робіт готувалися ще з 2020 року. Цікаво тільки, чому для їх виконання обрано такий непростий для країни час, коли підтримки потребує насамперед армія, а капремонти доріг, на які в області спрямовуються надзвичайно великі ресурси, викликають здебільшого обурення жителів.
Як стало відомо з відповіді Чабанівської селищної ради на інформаційний запит KВ, капремонт проїзду вздовж вул. Покровська (від вул. Машинобудівників до вул. Покровська, 9) в Чабанах насамперед потрібен для усунення багаторічної проблеми підтоплень в цій частині селища.
“Однією з найактуальніших проблем, яку буде вирішено завдяки реалізації даного проекту є усунення підтоплення на критичних ділянках дороги, включаючи перехрестя та прилеглі багатоповерхові будинки. Протягом багатьох років накопичення води призводило до значних збитків, небезпечного пересування по дорозі та постійної цвілі у підвалах будинків”, – розповіли в селищній раді.
У листі пояснюється, що з цією метою в рамках капремонту проїзду планується встановлення дренажних колодязів для відведення води з дороги.
Орієнтовна довжина вказаної ділянки проїзду становить 340 метрів (дані Google Maps)
Проблемою з підтопленнями селищна влада пояснила і необхідність заміни асфальту на проїзді бруківкою. Мовляв, бруківка має вищу водопроникність, ніж асфальтне покриття, та допоможе зменшити накопичення води на дорозі.
“Облаштування таких дренажних систем та оновлення дорожнього покриття необхідні для забезпечення безпечного пересування всіх мешканців Чабанівської селищної територіальної громади”, – запевнили в селищній раді.
Також у відповіді зазначили, що вказаний ремонт планувалося виконати ще в 2020 році, коли і розробили проєктно-кошторисну документацію. Однак тоді щось не склалося, тому цьогоріч, як зазначили в селищній раді, довелося підкоригувати всю документацію із урахуванням підвищених цін на матеріали.
Проїзд вздовж вул. Покровська (від вул. Машинобудівників до вул. Покровська, 9) в Чабанах до капремонту
Водночас, реакція місцевих на капремонт проїзду виявилася неоднозначною. Мешканці прилеглих будинків, з якими вдалось поспілкуватися журналісту KВ, були здивовані початком масштабних ремонтних робіт на вказаній ділянці та поставили під сумнів його необхідність. По-перше, як вказують вони, проїзд пролягає паралельно вулиці Покровській, по якій власне всі їздять і потреба облаштування додаткового проїзду виглядає досить сумнівною. По-друге, біля проїзду знаходиться церква, прихожанам якої було зручно паркували свої автівки вздовж цього проїзду, оскільки там майже не було ніякого руху. По-третє, місцевих обурює витрата коштів на такі роботи в час, коли підтримки потребує в першу чергу армія.
Виконання робіт на проїзді вздовж вулиці Покровської станом на 20 листопада 2023 року
На першому плані вулиця Покровська, на дальньому – проїзд вздовж неї
Нагадаємо, що договір на виконання капремонту проїзду вздовж вул. Покровська (від вул. Машинобудівників до вул. Покровська, 9) в Чабанах селищна рада уклала 4 жовтня 2023 року. Ціна договору склала 5,46 млн гривень, а підрядником було обрано ТОВ “СП БК “Архімед” (*).
За умовами договору, підрядник до кінця поточного року повинен зняти старе асфальтобетонного покриття, улаштувати 1,8 тис. кв. метрів бруківки, змонтувати зупинку громадського транспорту, а також посіяти газон на прилеглій території площею понад півтисячі квадратних метрів.
Екскіз майбутньої зупинки громадського транспорту на проїзді вздовж вул. Покровська
Тендер на виконання вказаного ремонту проходив майже три місяці і супроводжувався численними скаргами та моніторингом державних аудиторів. Зокрема, один із учасників аукціону – ПП “Автомагістраль” – поскаржився в Антимонопольний комітет на дискримінаційні умови закупівлі, в частині вимоги замовником сертифікатів на “систему енергетичного менеджменту” та “на систему соціальної відповідальності”. Ці документи, на думку цього учасника ніякого відношення до робіт з капремонту проїзду мати не можуть. В результаті ці тендерні умови на вимогу АМКУ були усунуті.
Читайте: В Ірпені за 117 млн гривень почали ремонт Гостомельского шосе, але місцеві не раді
Після цього на вказану закупівлю звернули увагу в Держаудитслужбі, у якої за результатами перевірки закупівлі виникло ряд питань щодо відповідності ТОВ “СП БК “Архімед” тендерним умовам. Зокрема їх зацікавило, кому належить техніка, яку ця компанія використовує для ремонту. Так, у довідках підрядника вказано, що кран, самоскид та екскаватор арендується ним у ТОВ “Неотехбуд”, при цьому власником техніки є декілька фізосіб. На що у Чабанівській селищній раді зазначили, що підрядник надав необхідні договори оренди техніки, а кому вона належить – це вже питання другорядне.
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “СП БК “Архімед” зареєстровано в 2020 році в Києві. Розмір статутного капіталу – 100 тис. гривень. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Засновником та директором фірми є Дмитро Поворознюк.
Дмитро Поворознюк, крім бізнесових, мав також політичні амбіції і досить “різнобарвні”. Так, у 2015 році він балотувався у Фастівську міськраду від партії “Європейська солідарність”. На парламентських виборах 2012 року людина з таким самим ПІБ (Дмитро Дмитрович Поворознюк) був уповноваженою особою у виборчому окрузі у Фастові партії ВО “Свобода”, а в 2019 році – “Радикальної партії Олега Ляшка”. Крім цього Дмитро Поворознюк значився помічником народного депутата VIІІ скликання Руслана Сольвара, який обирався від “Блоку Петра Порошенка” за 91 округом (Київська область).
За даними Clarity-project, в результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “СП БК “Архімед” отримало 7 підрядів на загальну суму понад 30 млн гривень. Шість замовлень фірми від Чабанівської селищної ради та підпорядкованих їй структур, та лище один на 630 тис. гривень від Боярського комунального підприємства.
Обов’язки голови селищної ради Чабанів тимчасово виконує Олена Соболєва.
Читайте: Справи насущні: скільки та на що у лютому витрачали Чабани
Раніше KВ неодноразово повідомляла про невдоволення жителів різних міст Київщини та столиці щодо витрат під час війни на некритичні потреби. Зокрема, ще в липні 2023 року жителі Василькова звернулися до влади своєї громади з проханням щодо розподілу коштів місцевого бюджету на потреби Збройних Сил України, зареєструвавши відповідну петицію, яка набрала необхідну кількість голосів. Васильківці пропонували перерозподілити частину коштів міського бюджету, що надходять з військового ПДФО, на придбання дронів для українських воїнів замість благоустрою тротуарів та квітників.
Читайте: Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2023-го витрачав Васильків
На початку вересня поточного року на сайті Київради була опублікована петиція, якою жителі столиці вимагають від бюджетної комісії Київради та КМДА планувати бюджет столиці на 2024 рік, виходячи з пріоритетів воєнного часу, а не забаганок і проєктів, що не є питаннями виживання. У вересні (16, 23 та 30 числа) під стінами столичної адміністрації пройшло кілька мітингів з вимогами закласти в бюджет кошти на потреби армії, а не на “бруківку і клумби”. 7 та 21 жовтня також пройшли протестні акцій з вимогою зупинити фінансування непотрібних під час війни витрат та спрямувати бюджетні кошти на підтримку ЗСУ.
Читайте: Кризи немає: У Києві витрачають бюджетні кошти на проєктування нових вулиць та КМДА під час війни знайшла гроші на будівництво дороги до непрацюючого аеропорту “Київ”
Зазначимо, що в області на сьогодні значна увага приділяється капітальним ремонтам доріг, потреба в яких викликає питання. Так, наприкінці серпня 2023 року Департамент регіонального розвитку (ДРР) Київщини замовив проведення капремонту дороги по вул. Гостомельське шосе в Ірпені за 117,03 млн гривень, які, на переконання місцевих, доцільніше було б витратити на відбудову зруйнованого житла ірпінців. А вже у жовтні цей же ДРР уклав договір на капремонт дороги між селами Велика та Мала Олександрівка на Бориспільщині за 93 млн гривень. При цьому жителі району переконані, що, на відміну від дійсно поганих доріг, цей шлях налічує зо два десятки вибоїн та кілька латок, тож обійтися можно було і ямковим ремонтом.
Читайте: В Ірпені за 117 млн гривень почали ремонт Гостомельского шосе, але місцеві не раді та На Бориспільщині хочуть витратити 93 млн гривень на капремонт дороги, на якій місцеві нарахували двадцять вибоїн
* ТОВ “СП БК “Архімед” (код ЄДРПОУ: 43638431)
Фото: колаж KВ