Тільки з 24 лютого 2022 року по кінець першого півріччя 2024-го в Києві російськими обстрілами було пошкоджено 1 726 об’єктів, серед яких більшість (920) – це багатоквартирні житлові будинки. При цьому, за десять місяців 2024 року у Києві на їх відновлення використали лише 68,86 млн гривень – 28% виділеного на це бюджету. Який результат буде за підсумками всього року – покаже час, але з такими темпами очікувати суттєвих результатів складно. Це ж стосується і об’єктів соціальної та критичної інфраструктури. Причиною цього може бути в тому числі горезвісна корупція (відповідні кримінальні справи відкриті), але важить також те, що кількість пошкоджених житлових будинків в столиці стрімко зростає. Лише за перше півріччя минулого року в Києві ракетно-шахедними обстрілами було пошкоджено більше багатоповерхівок, ніж за весь 2023-й.
Як стало відомо з відповіді Київської міськдержадміністрації (КМДА) на інформаційний запит КВ, з 24 лютого 2022 року по кінець першого півріччя 2024-го в Києві було пошкоджено російськими обстрілами 1726 об’єктів, серед яких 920 багатоквартирних житлових будинків (з них 4 відновленню не підлягають), 189 об’єктів ЖКХ, 147 закладів освіти і науки, 143 приватних нежитлових приміщень, 137 приватних садиб, 64 об’єкти транспортної інфраструктури, 33 заклади охорони здоров’я, 26 закладів культури тощо. Повна інформація наведена в таблиці нижче.
При цьому, згідно з відповіддю КМДА, за десять місяців 2024 року в житлових багатоквартирних будинках, які зазнали пошкоджень внаслідок бойових дій і які підлягають першочерговому відновленню, виконано робіт лише на 68,86 млн гривень з міського бюджету.
Ця сума, виходячи з даних адміністрації, становить всього 28% від передбачених на ці цілі коштів у 2024 році – 245,33 млн гривень. У 2022 році для проведення робіт на цих будинках було спрямовано і використано 406,23 млн гривень, у 2023 році – 197,82 млн гривень. Освоєнням цих грошей займається КП «Житлоінвестбуд-УКБ»*.
В КМДА повідомили, що першочерговому відновленню в столиці підлягають 34 житлові багатоповерхівки, які зазнали значних руйнувань. Їх перелік був затверджений розпорядженням Київської міської військової адміністрації (КМВА) № 538 30 травня 2022 року, але тоді він містив 11 будинків, з того часу через обстріли їх кількість збільшилася втричі.
Із вказаних 34 будинків, як відзвітували в адміністрації, на 21 роботи завершені (11 – у 2022 році, 10 – у 2023 році), 12 будинків – в процесі ремонту (завершення чотирьох заплановано до кінця 2024 року, восьми – у 2025 році). Оновлення ще одного будинку тільки планується – після виділення коштів і затвердження проєкту.
Також в КМДА розповіли, що ще 212 житлових багатоповерхівок були відремонтовані у 2022 році за рахунок коштів резервного фонду держбюджету в сумі 111,06 млн гривень. В них замінювали пошкоджені вікна, двері та покрівлю.
Але вочевидь перелічені будинки складають лише невелику частину від усіх понівечених обстрілами домівок киян. Крім того, сумна статистика говорить, що тільки за перше півріччя 2024 року в столиці було пошкоджено 286 багатоквартирних будинків, що на 14 будинків більше, ніж за весь 2023 рік.
Поряд з розгорнутою статистикою щодо пошкоджених всіх будівель та споруд у місті, у КМДА уникнули відповіді на запитання КВ, скільки ж з них вдалося відновити. Частково через районні адміністрації редакції “врізнобій” надали дані щодо ремонтів закладів освіти, однак вони не дають загального розуміння успіхів у цьому напрямку та виглядають наступним чином:
Про заклади охорони здоровʼя поділилася інформацією лише Шевченківська РДА: майже за три роки “повномасштабки” на відновлення медзакладів було виділено 324,5 тис. гривень і то в 2022 році. Що і коли за ці гроші було здійснено – невідомо.
Як просувається відбудова решти будівель та споруд – в КМДА теж вирішили не розповідати. Натомість нагадали, що відновленню передує обстеження пошкоджень, замовником якого відповідно кабмінівської постанови від 19.04.2022 року № 473 є КМВА. Виконавців таких обстежень розділили в залежності від форми власності пошкоджених обʼєктів: приватними займаються комісії при райдержадміністраціях (розпорядження КМВА від 06.07.2022 року № 570), а комунальними, державними, а також багатоквартирними житловими будинками – КП «Київекспертиза»** (розпорядження КМВА від 13.04.2022 року № 499).
Згаданим розпорядженням № 499 також затверджено план техобстеження понівечених будівель і споруд, з їх адресами та термінами огляду. Періодично цей перелік актуалізовують, і станом на грудень, за інформацією КМДА, до нього внесено 1 177 багатоквартирних будинків з різними ступенями пошкоджень.
Також, як нагадали в столичній адміністрації, існує механізм сплати компенсації мешканцям будинків, що постраждали внаслідок збройної агресії рф. Заяви на отримання компенсації за пошкоджене або знищене нерухоме майно розглядає створена КМВА комісія. Податися на отримання компенсації можна через “Дію”, ЦНАП, місцевий орган соцзахисту або через нотаріуса. Компенсація фінансується з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та Світового банку.
“Станом на 20.11.2024 на розгляд вказаної комісії надійшло 3 373 заявки киян на отримання компенсації. Комісією прийнято 2 223 рішення про надання компенсації на загальну суму 149 258,782 тис. гривень”, – повідомили в КМДА.
КП «Київекспертиза» з 2008 року керує Михайло Хорошевський (на колажі праворуч).
Раніше КВ повідомляла, що столична поліція поставила під сумнів обʼєктивність роботи КП «Київекспертиза». Підприємство “засвітилося” в кримінальному розслідуванні фактів можливої розтрати і привласнення бюджетних коштів при проведенні капремонтів мереж вуличного освітлення на 13 вулицях в Оболонському районі, які були пошкоджені внаслідок військових дій. За даними правоохоронців, профільне КП “Київміськсвітло” заздалегідь визначило підрядників, провело формальний тендер, а при реалізації відповідних договорів об’єми робіт та вартість обладнання завищували. За версією слідства, передумови до розкрадань фінансових ресурсів столичної скарбниці заклало саме КП “Київекспертиза”, адже його фахівці робили офіційні висновки щодо об’єму пошкоджень, які не відповідали дійсності.
Більше двох років у публічному просторі перебуває проведена працівниками КП «Київекспертиза» експертиза щодо стану історичного будинку на вул. Жилянській, 116-А, в який у жовтні 2022 року влучив ворожий дрон. Одразу після трагедії в КП оголосили, що будинок аварійний і відновленню не підлягає. Однак жителі організували державну експертизу, яка підтвердила можливість відновити будинок. До сьогодні через суперечливі висновки експертів доля будинку не визначена.
КП «Київекспертиза» підпорядковане Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА на чолі з Оксаною Колтик. За роботу цього департаменту в КМДА відповідає безпосередньо її голова Віталій Кличко (на колажі по центру).
КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з початку 2020 року очолює Олександр Акімов.
Нагадаємо, ще з серпня 2022 року слідчі Нацполіції розслідують факти можливого привласнення коштів при відновленні двох пощкоджених ворожими обстрілами багатоквартирних будинків – на вул. Чорнобильській, 9-А та вул. Соломії Крушельницької, 3-А – на замовлення КП “Житлоінвестбуд-УКБ” на загальну суму 144 млн гривень. Як встановили у Нацполіції, за результатами проведення цих ремонтів до актів виконаних робіт були внесені недостовірні відомості, а “зайві” бюджетні кошти були привласнені. Варто зауважити, що ці роботи проводилися без застосування процедури відкритих торгів, а підрядників обирали “за принципом пропозиції нижчої ціни та наявності досвіду”.
КП “Житлоінвестбуд-УКБ” підприємство підпорядковане Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, яким з 2 липня 2021 року керує Борис Работнік.
Роботу цього департаменту і фактично все відновлення будинків, постраждалих від російських ракетних обстрілів контролює заступник голови КМДА В’ячеслав Непоп (на колажі ліворуч). Останній очолював КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2002 року по 2018 рік. За свідченнями різних джерел, після цього він зберіг вагомий вплив на роботу цього підприємства. Також Вʼячеслав Непоп є депутатом чинного IX скликання Київради (обраний від партії столичного мера “УДАР”, раніше також був депутатом IV, V, VII і VIII скликань міськради). Як багато разів писала КВ, його в минулі роки не раз звинувачували в системній корупції під час освоєння бюджетних коштів на будівельних проєктах, так що до подібних розслідувань йому не звикати.
Читайте: Миллиарды Непопа: Нацполиция расследует сомнительные закупки КП “Житлоинвестбуд-УКБ”
* КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (код ЄДРПОУ: 31958324)
** КП «Київекспертиза» (код ЄДРПОУ: 21606480)
Фото: колаж КВ
Альона Момот
КиївВлада