Відновлення Бучі після російської навали йде помітно швидкими темпами, почасти будівництво не зупинялось і взимку. Не зважаючи на інтенсивність робіт, ще 64 багатоквартирних будинки тут досі чекають на будівельників. Буча отримала від держави та міжнародних партнерів близько 600 мільйонів гривень на ці потреби. Про те, які роботи ведуться зараз, що завершене та скільки ще триватиме відбудова, – читайте у матеріалі КВ.
Загальна картина
Як стало відомо КВ зі звіту RebuildUA, на момент деокупації у Бучі було пошкоджено 2 514 будівель, ще 185 будівель повністю зруйновано. Сукупні збитки оцінили у 5,2 млрд грн., і ця сума ще може зрости.
У Бучанській міській раді КВ розповіли, що наразі роботи тривають у 18 багатоквартирних будинках. Виконавцями є 11 підрядних організацій. Ще 25 багатоквартирних житлових будинків подано на відбудову за фінансування з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії на 2024 рік й ще 64 багатоквартирні будинки лише чекають на своє відновлення.
Приватний сектор та окремі квартири відновлюються по програмі “єВідновлення” шляхом надання компенсацій за пошкоджене та знищене майно. 1636 заяв – стільки було подано з Бучі на компенсацію за ремонтні роботи у пошкоджених домівках. Усього, надано компенсацій на суму 117,202 млн грн.
Щодо знищеного майна, то 196 заяв на компенсацію у вигляді житлових сертифікатів було подано мешканцями Бучі, 157 – прийнято комісією. Станом на 5 лютого 2024 року за даними міськради задоволено 31 заяву про надання компенсацій на суму 99,581 млн. грн.
Протягом 2023 року місто активно отримувало фінансову допомогу від держави та міжнародних партнерів.
Як повідомив мер Бучі Анатолій Федорук, усього, станом на травень 2023 року, сума коштів, призначених на відновлення, склала 600 мільйонів гривень.
Також, згідно повідомлень ЗМІ, Буча отримувала допомогу від благодійних фондів на відновлення пошкоджених закладів освіти і будинків.
Процес
Найбільш помітними проєктами з відновлення багатоквартирних будинків за даними Бучанської міськради, стали об’єкти за адресами Енергетиків, 2, Мироцька, Нове шосе 5 та Вокзальна 101.
Певною мірою, Буча відновлюється у кооперації з КОВА – саме вона є замовником частини об’єктів.
Нагадаємо, згідно з даними Prozorro вартість будівельних робіт на об’єктах визначена, як «динамічна». Згідно з п.3 Постанови Кабінету міністрів України №668 від 01.08.2005 року «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» приблизна (динамічна) договірна ціна – це ціна, визначена на основі кошторису, що підлягає коригуванню з урахуванням уточнення обсягів робіт, цін на ресурси тощо.
Таким чином, загальна сума коштів, витрачених на відбудову у Бучі (вартість матеріалів в кошторисній документації та кількість робіт), може уточнюватись в бік збільшення або зменшення із плином часу. Залежить це від стану ринку, курсу валют, уточнень обсягів та видів робіт на об’єктах.
Тож оцінювати лише по тендерах остаточну суму збитків, завданих російською навалою, нажаль, неможливо.
Об’єкти
На замовлення КОВА триває відновлення 5-ти поверхового будинку на 80 квартир на вулиці Енергетиків, 2. Станом на осінь 2023 року там виконувались роботи з термоізоляції і повна заміна вікон.
Будинок пережив влучання снарядів у ході бойових дій. Верхі поверхи частково вигоріли, а два під’їзди залило водою через пошкодження комунікацій.
Як повідомили КВ в Бучанській міській раді, наразі роботи на об’єкті майже завершені.
“Готовність об’єкту складає 90%. Ми мали замінити вікна й виконати утеплення фасаду. Всі вікна замінили ще у минулому році, фасад утеплений на 95%. Зараз чекаємо розпорядження на відновлення робіт на об’єкті, адже були проблеми у частині фінансування і десь протягом місяця його завершимо. Тобто, можна говорити, що дедлайн — квітень, за сприятливих погодних умов. Ми розпочали роботи у вересні місяці. Утеплення фасаду – це, у першу чергу, вимоги з енергоефективності. Фасад був лише частково пошкоджений, були сліди від куль. Тому місцева влада вирішила його просто утеплити. , – розповів директор ТОВ «ТАЙМ ІНЖИНІРИНГ» Дмитро Данілов.
За його словами, раніше там працювала інша компанія, що виконувала ремонт покрівлі.
“Щодо заміни вікон, деякі мешканці взагалі відмовились їх міняти: хтось зробив собі балкони, самотужки збільшивши площі квартир, хтось виїхав і їм це не потрібно. Іноді буває важко комунікувати з мешканцями, адже деякі перебувають за кордоном, деякі в інших областях, а також, звісно, є проблеми з фінансуванням — коли бюджетні гроші є, вони вже на рахунках, а казначейство їх не пропускало. Звісно, в Україні відчутний й брак робітників: багато хто виїхав, багато хто знаходиться у лавах ЗСУ, а відбудовувати нікому. Щодо комунікації з владою та мешканцями з самого початку було зібрання, де мешканці висловили свої побажання. Багато що можна було б реалізувати, якби влада збільшила фінансування об’єкту”, — додав Дмитро Данілов.
Також ТОВ «ТАЙМ ІНЖИНІРИНГ» проводив роботи з відновлення Новое Шоссе 5, який зазнав артилерійського обстрілу. За словами Данілова, цей об’єкт більший й складніший за будинок по вулиці Енергетиків, 2. Там повністю вигоріло 2 квартири та пошкоджено міжповерхове перекриття.
“Цей об’єкт в рази більший, тому складніший. Там є дві квартири, що згоріли на 5 та 4 поверсі та було пошкоджено суміжне житло. Були заплановані роботи з утеплення фасаду, заміна вікон, ремонт під’їздів, підвалів, і, звичайно, згорівших квартир під ключ, з заміною ламінату, поклейкою шпалер. Щоб мешканці могли приїхати і заселитись. Зараз готовність будинку складає 75%, протягом 2 місяців плануємо завершити об’єкт. Всі вікна вже повністю замінили, виконали оздоблення під’їздів, завершуємо фасад та ремонти у квартирах. Об’єкт вже майже готовий під сдачу”, – розповів Данілов.
Мешканці будинку, в цілому, задоволені роботами, які зараз проходять. Як розповів КВ мешканець будинку по вулиці Нове Шосе, 5, Ростислав Бондар, питання мешканці мають хіба що до минулого підрядника, що відновлював покрівлю.
“Треба враховувати, яким бюджетом оперує підрядник: від нього у першу чергу залежить обсяг та перелік робіт. В цілому ми задоволені роботами, до підрядника питань немає. Чи могло б бути краще? Так, могло, за більшого фінансування можна було б підвищити якість матеріалів й розширити перелік робіт. Але, це вже набагато краще, аніж було. Питання були до минулого підрядника, що замінював покрівлю. І ці питання досі є. Вони розпочинали роботи в жовтні місяці, а матеріали через якісь проблеми з логістикою прибули тільки у січні. За цей час будинок стояв без покрівлі, й всі опади були в наших квартирах на верхніх поверхах. Ми були повністю затоплені, увесь ремонт у квартирах доводилось перероблювати за власний кошт. Місцева влада лише запропонувала компенсацію у вигляді 5-10 тисяч гривень, й комусь це може й підійшло, але це не покриває завдані збитки”, – розповів Ростислав.
На фото: наслідки затоплення у квартирі Ростислава
Також відбудовується будинок за адресою вул. Вокзальна, 101, який пережив пряме влучання снарядом з подальшим спалахом.
Роботи там почали у серпні 2023 року, а початковий кошторис складає 91 мільйон гривень. Об’єкт відновлюється за державною програмою.
Як повідомили КВ у Бучанській міській раді, у будинку роблять капітальний ремонт: вже замінено плити перекриття, віконні конструкції, виконується утеплення й оздоблення фасаду.
Роботи виконуються ТОВ НІДКОМ. Як повідомив КВ керівник проєкту відновлення з боку “НІДКОМ”, будинок вже перебуває на завершальній стадії відбудови і буде завершений у квітні місяці.
“Зараз виконуються оздоблювальні роботи, з понеділка відновлюються роботи по інженерії у зв’язку зі зміною проєктного рішення. Оздоблювальні роботи тривають в місцях загального користування, робиться укладка плитки, вже змонтовані металопластикові віконні системи. Виконуємо роботу також й у самих квартирах. Погода, на жаль, не сприяє, отже працюємо виходячи з цих умов. Але це не має затримати роботи і змусити до порушення дедлайнів, вже наприкінці травня розраховуємо завершити. Наразі в приблизно 142-146 квартирах встановлені нові віконні системи і десь в 100 квартирах виконано відновлювальні роботи. В будинок сталось пряме снарядне влучення, повністю згоріло 5 квартир. Зроблено монолітне перекриття, підсилення, чорнові оздоблювальні роботи в повному обсязі. Розроблено інженерні мережі. Зараз треба завершити роботи по опаленню по цим квартирам і фактично там вже можна проживати. Найскладніше було зробити підсилення конструкцій на цьому об’єкті. Треба було обережно вирізати пази, ніші, зберегти горизонт. Інше це планові роботи, не важче й не легше ніж зазвичай. Ціни на матеріали, рахуються середньоринкові, виробники матеріалів не мають якоїсь особливої програми лояльності для тих, хто виконує роботи з відновлення житла, що постраждало від російської агресії. При відбудові дотримуємось паспорта енергоефективності, увесь будинок утеплюємо згідно вимог”, – розповів представник компанії.
Як додав керівник проєкту, за будинком є постійний нагляд з боку місцевої влади та активістів: мешканці бажають приймати участь у процесі відбудови і вносити свої побажання. Однак, не всі мешканці перебувають у місті, що є причиною перепон.
“Постійно комунікуємо з місцевою владою, на об’єкт неодноразово приїжджав головний архітектор Бучанської міської ради, приїжджають представники обласної ради. Взаємодія є плідною. Також, знаходимось в контакті з мешканцями, дослуховуємось до їхніх бажань, наприклад, провести роботи з каналізацією і ліфтами. Наразі ці питання розглядаються, рахується об’єм коштів. Діалог є, і ми всі шукаємо найкращі рішення для мешканців. Об’єкт відвідували навіть представники ПРООН. Бажання мешканців готові реалізовувати, якщо це дозволить фінансування Фонду ліквідації збройної агресії. Проблемою є те, що до деяких квартир ми досі не можемо потрапити. Не можемо замінити вікна, щоб завершити програму енергоефективності. Є люди, що категорично проти міняти щось в себе в квартирі. Десь власники просто не виходять на зв’язок, десь виїхали. Це все перепони до реалізації запроектованого вигляду фасаду, але з цим треба миритися”, – додає представник підрядника.
Також йде відбудова будинку за адресою вул. Києво-Мироцька 104-Б. Російські обстріли призвели до часткової руйнації стін, перекриття, горища та покрівлі.
Деякий час доля будинку вирішувалась місцевою владою: з варіантів було повне та часткове знесення, однак, пошкоджену частину було вирішено відновити. Так, там необхідно було зробити укріплення, фундаменту, відновити цегляні перегородки, ремонт під’їздів, підвалів, заміну вікон, дверей, утеплення фасаду та ремонт у квартирах першого та другого поверхів. Відбудова відбувається коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та коштує бюджету 32 326 118 гривень, з яких, згідно відповіді КОВА на запит журналістів, Фондом профінансовано 1 324 044,76 гривень. Роботи виконує ТОВ «БК-БУДГРУП»
Станом на зараз там вже демонтовано пошкоджені частини будівлі й підсилено конструкції. Йдуть роботи з утеплення фасаду, вже повністю замінені вікна, триває ремонт у під’їздах.
Результати
У міській раді звітують про відновлення більше 3 тисяч зруйнованих об’єктів по всій громаді. На замовлення КОВА у місті відновлюють також сумнозвісний ЖК “Континент” та ще декілька багатоквартирних будинків за програмою “Віднови дім”. У 2024 році у міській раді мають амбіцію повністю завершити усі відновлювальні роботи. Як і для решти підрядників, перепоною у відбудові називають не завжди вдалу комунікацію з мешканцями – від необґрунтованих відмов до зачинених квартир.
“Після деокупації в громаді було більше 3 тисяч зруйнованих об’єктів. На сьогодні 85% обʼєктів житлової та соціальної інфраструктури вже відновлено, або перебувають на завершальному етапі відбудови. На території громади діють програми по відновленню як і за кошт державного бюджету, наприклад програма “єВідновлення”, так і триває відбудова за кошти місцевого бюджету. До відбудови комунальної інфраструктури, а це садочки, школи, медичні заклади залучаємо донорів, міжнародні організації. За 2024 рік плануємо завершити усі роботи, що тривають і дійти до показника у 100 відсотків. Однією з проблем є те, що не завжди в багатоквартирних будинках є доступ до всіх квартир: деякі власники виїхали, а ключі нікому не залишили, що стає проблемою для підрядників. Від цієї однієї квартири може залежати загальний візуальний стан будинку. Тоді залучаємо поліцію, органи місцевого самоврядування і шукаємо власників та родичів”, – розповіли КВ в пресслужбі Бучанської міської ради.
Нагадаємо, як раніше писала КВ, попри війну та вилучення “військового” ПДФО, у більшості міських громад Київщини фіксується позитивна динаміка зростання бюджетів. Більше того, попри недоотримання мільйонів надходжень до місцевої казни, міста і надалі планують надавати значну фінансову підтримку ЗСУ.
Читайте: Обережний оптимізм: більше половини міських громад Київщини фіксують зростання бюджетів
Фото: колаж КВ
КиївВлада