Володимир Левін: “Війна дає Володимиру Зеленському чудову можливість побудувати нову безбідну Україну”

Володимир Левін: “Війна дає Володимиру Зеленському чудову можливість побудувати нову безбідну Україну”

У ситуації, коли російські терористичні війська масово вбивають наших громадян та планомірно руйнують інфраструктуру та економіку України, саме час докорінно реформувати систему розподілу ресурсів у країні – забезпечити кожного громадянина Безумовним базовим доходом (ББД). Тільки за такого підходу можна буде задовольнити базові потреби українців, а головне – не залишити нас та наших дітей ні з чим. Про це в інтерв’ю КиївВладі розповів екс-депутат Київради, президент футбольного клубу “Десна”, кандидат економічних наук Володимир Левін.

KV: Безумовний базовий дохід (ББД) – концепція, яка у вигляді експерименту випробувана вже у багатьох країнах світу. Ви вважаєте, що такий механізм забезпечення основних потреб громадян зараз необхідно вводити в Україні?

Володимир Левін: Упевнений на 100%, вже давно пишу на цю тему докторську дисертацію. До речі, це найкраща реалізація 13 статті Конституції – кожен громадянин України має право на частину ресурсів (або отримання частини доходів від видобутку та експлуатації цих ресурсів). Саме тому для впровадження ББД в Україні є готове законодавче підґрунтя.

ББД, або, як це ще називають, Безумовний основний дохід (БОД), або Гарантований основний дохід – соціальна концепція, яка передбачає регулярну виплату певної суми грошей кожному члену певної спільноти з боку держави. Сума забезпечує задоволення основних потреб для комфортного існування. До такої форми закріплення власності всі країни рухаються своїм шляхом. Експеримент давно визнаний успішним, навіть є схвалення генерального секретаря ООН на запровадження ББД. 

То чому Україні не вибрати цей шлях?

Якщо звернутись до піраміди Абрахама Маслоу, то основними потребами людини, які покликан задовольнити ББД, є потреби двох нижніх рівнів (дихання, вода, їжа, сон, секс; безпека здоров’я, майна, майбутнього). 

Володимир Левін: “Війна дає Володимиру Зеленському чудову можливість побудувати нову безбідну Україну”


Наступні рівні цієї піраміди (любов, визнання, самореалізація, творчість та ін.) не будуть задоволені поки певною мірою не задоволені потреби нижчого порядку. Адже тоді у людини не виникне “вищих” прагнень, і це веде до національного вимирання.

До речі, ББД – це була основа партії “єдина росія”, концепції Медведєва. Але вибори в Росії пройшли і концепція ББД стала неактуальною. В кремлі вирішили, що передача половини бюджету своїм громадянам у рівній сумі не дає мотивації держслужбовцям (у т.ч. чиновникам, медикам та військовим) працювати на державу. Вони розуміли, що, передаючи гроші безпосередньо людям, не можуть  зберегти масштаби своєї неймовірної корупції. Але головне – диктатурі не потрібні ні розумні, ні заможні, ні вільні люди.

При цьому, ми одна з небагатьох країн світу, де величезна кількість ресурсів все ще не належить безпосередньо державі, а належить народу. Ці ресурси дісталися українцям у 1991 році під час розпаду СРСР і належать нам за однією з найкращих Конституцій світу. Сьогодні до нової ідеології, що “це не наше, а СРСР”, нас підводить росія, адже у них все це належить державі згідно із законом “Про надра”. Їхня мета – підійти до націоналізації наших активів, як державних, так і приватних, на користь держави рф.

Але наші РЕСУРСИ, наше богатство, наша земля фактично не належать державі Україна, а належать народу. На сьогодні лише близько 30% цього АКТИВУ передано до управління бізнесу. Приклад – приватний завод знаходиться на неприватизованій землі, цей фактичний ресурс (земля) має реальну вартість і має бути закріпленим за кожним українцем (одержання частини рентних платежів кожним громадянином). 

Зрозуміло, що наша держава через систему податків перерозподіляє суспільне благо, але на практиці це лише роздмухує апарат для підтримки дедалі більшої кількості бюрократії та податків. Простий вихід із цієї ситуації – ББД.

Читайте: Об экономическом опыте преодоления бедности

KV: Тобто потрібно переходити на систему, коли кожен громадянин України почне щомісяця отримувати якусь суму грошей від експлуатації загальнонаціональних АТИВІВ собі на рахунок для покриття своїх основних потреб, незалежно від отримання будь-якого іншого законного доходу?

Володимир Левін: У цьому і полягає основа ББД. Адже ресурси відповідно до 13 ст. Конституції належать народу, і лише за допомогою низки законів та постанов Кабміну передані до рук держави, та через різні механізми – до рук бізнесу. 

Конституція України: “Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу”. 

У поняття народ включені всі групи населення і таке визначення є дуже справедливим, адже воно не визначене співчуттям (пенсії, інвалідність тощо) або багатством індивідуума. Народ – це всі без виключень громадяни України (незалежно від національності), які мають підтвердження у вигляді паспорта.

При запровадженні ББД Український паспорт має бути розширено РЕСУРСНИМ вкладишем, у якому буде вказано вартість РЕСУРСІВ та АКТИВІВ народу України. Ось для цього в XXI столітті і потрібна держава. В умовах агресії іншої країни це особливо важливо, адже частина нашої території вже окупована, а активи втрачені. Повернення цих активів буде особливо важливим.

БДД має замінити собою всілякі соціальні виплати (включно з пенсією, перспективи отримання якої зараз туманні як ніколи). А у мирний час РЕСУРСНИЙ вкладиш дозволить громадянам, наприклад, голосувати за проекти розвитку території у прив’язці до місця їхнього проживання або знаходження його майна. Голосувати за ті потреби, які йому необхідні. 

Хороший приклад – “Громадський Бюджет”. Ось на цій землі біля будинку нам потрібен парк, а не паркування, десь за селом – не пустир, а АЗС. Жителі завжди краще розуміють, що їм потрібно фактично. Це квазі-пряма демократія.

Головне, щоб господар (народ) знав що і скільки йому належить та розумів ефективність цих ресурсів, бо неможливо керувати невідомим. При введенні ББД через Конституційний механізм це стане публічним і відкритим, дасть змогу знаходити ефективніших управлінців, що призведе до зростання АКТИВУ, за рахунок якого здійснюється приріст загального блага та зростання ББД.

KV: Про який обсяг загального багатства українців йдеться? Як вийти на певні та обґрунтовані цифри, коли щодня руйнується інфраструктура, паралізована промисловість тощо? Яка може бути сума виплат БДД?

Володимир Левін: Йдеться про всі ресурси: прибудинкову територію, береги річок та озер, чорноземи, запаси залізної руди, четверту у світі ГТС і багато іншого. Фонд держмайна, Мінекономіки та Мінфінансів здатні все підрахувати.

БАГАТСТВО НАРОДУ УКРАЇНИ, ЯКЕ ПРАГНУТЬ ЗАХОПИТИ ВІЙСЬКА РФ

Нагадую, усіма РЕСУРСАМИ на території країни за фактом володіє народ України. Еліта та олігархи просто успішні бізнесмени та менеджери. Вони також, як і ми, захищають сьогодні свою Батьківщину та втрачають АКТИВИ. І вони мають таке саме право на ресурси країни, як будь-який громадянин.

Треба зрозуміти, що не йдеться ні про яке відчуження приватної власності, націоналізацію. Не можна зазіхати на право власності за ефективного управління, адже економіка – не гра з нульовою сумою. Ефективне управління означає приріст добробуту – є таким самим суспільним благом. Якщо таке управління може бути забезпечене іноземним громадянином – це все одно йде на користь усьому народу України.

Володимир Левін: “Війна дає Володимиру Зеленському чудову можливість побудувати нову безбідну Україну”


Що стосується сум виплати БДД. Виходимо з розрахунку ресурсів України в 11 трильйонів у.о. у 2012 році та зміни вартості АКТИВУ за цей період приблизно на 20%  – це вже близько 13,5 трильйонів у.о. Якщо говорити про 35 мільйонів населення, то зараз може йтися про суму БДД на будь-якого громадянина країни від 10 тис грн на місяць.

Але щоб не зіткнутися з провалом стратегії ББД, сума має залежати переважно від ефективності використання ресурсів. На першому етапі вона у нас навіть може відповідати прожитковому мінімуму. І не виплачуватись на дітей, як це, наприклад, вже пропонував раніше Володимир Зеленський – може накопичуватись на їхніх рахунках до досягнення зрілого віку (у 18 років становитиме  близько 10 тис. доларів). 

Але мені здається, ББД має виплачуватись відразу і на дітей, інакше ці гроші не витрачаються і економіка не розвивається.

Читайте: Человек – основа богатства Украины

KV: Скільки часу потрібно, щоб Україна перейшла на таку систему?

Володимир Левін: Найскладніше це формування РЕСУРСНИХ реєстрів, що знаходяться на місцях. За оцінками фахівців, це може тривати кілька місяців, коригування можуть відбуватися протягом декількох років. Але, у цьому питанні головне бажання. Сподіваюся, у цей непростий час воно з’явиться.

На даний момент Україна вже має на руках необхідну норму грошових ресурсів, треба визначити реальний рівень прожиткового мінімуму і вже завтра почати роздавати гроші українцям в Україні. Це виступить додатковим стимулом для тих, хто виявився вимушеним переселенцем, повернутися до країни та працювати на  відновлення її економіки. Адже наша країна піклується безпосередньо про кожного свого громадянина завдяки ББД.

Стаття в Конституції є, Президент може видати Указ, Верховній Раді залишиться проголосувати, як недавно проголосували за зниження податків або спеціалізовані фонди на відновлення України. І почати діяти. Електронна можливість для того є – зробити кнопку в Дії , клац і на рахунку вже кошти для базового існування. Добре, що ми маємо дієздатний парламент і сильного Президента!

А вже паралельно починати оцінювати фактичні ресурси, структурувати їх. Йти у розвиток квазі-прямої демократії та економічного паспорта.

Десятки проведених досліджень довели, що найдієвіше для боротьби з бідністю та економічного зростання – просто дати людям гроші. А це ББД.

Читайте: Концепция экономики знаний как основа будущего благосостояния страны

KV: Чому впроваджувати ББД потрібно саме зараз, під час війни з рф? Як зробити це швидко та ефективно?

Володимир Левін: Сьогодні йде захоплення наших територій та об’єктів, а це означає втрату ресурсів та доходів майбутніх періодів.

За фактом, у нас і наших дітей відбирають наш добробут на користь добробуту країни агресора, їхніх бізнесменів та окремо взятої “еліти”. У росії немає точного трактування в Конституції про свій народ та його багатство. Їх трактування тільки для тимчасового проживання “Земля та інші природні ресурси використовуються і охороняються в Російській Федерації як основа життя та діяльності народів, які проживають на відповідній території”.

Але через закон про “Надра” є точна вказівка ​​”Надра в межах території Російської Федерації, включаючи підземний простір і корисні копалини, енергетичні та інші ресурси, що містяться в надрах, є державною власністю”. Тобто, всі ресурси в росії державні і ні про який народ не йдеться.

Виходячи з цього, вони вважають, що їхня армія прийшла і забрала за їхньою конституцією і законами в іншій країні (Україна) РЕСУРС, що “нікому не належить”. Як це сталося з нашими атомними станціями, землями тощо. І тепер усе наше українське народне майно нібито стає їхньою державною власністю.

Тут зараз проблема у нас самих. Адже цей РЕСУРС, крім підстави 13 статті Конституції України, нічим не закріплений за нашим народом, ми забули про цю норму Конституції. Активи не закріплені за тими, хто перебуває в окупації, хто воює зі зброєю в руках, тими, хто все покинув та виїхав за кордон. Останні втратили своє житло, а більше вони нічого не мають.

Керівництво України розуміє, що без такої системи ББД вже не обійтися і вже робить у цьому напрямі правильні кроки.

А ось у разі закріплення за кожним громадянином цих ресурсів, будь-який суд світу (краще звертатись до судів Великобританії чи США) поверне це майно з незаконного володіння російської держави, та ще й допоможе компенсувати завдані нам збитки.

Це Вам не квартиру розбомбити, а потім за відсутності реєстрів довести право власності на неї. Тут пряма норма – народ. А паспорт підтверджує особу та громадянство України.

За такого розвитку ситуації компенсації збитків нашій країні стануть більш актуальними, а історія про заблоковані гроші банківських резервів росії на ці компенсації стане реальністю. Адже до суду може звернутися будь-який громадянин України, який має Український паспорт. До такого паспорта залишається лише додати РЕСУРСНУ вкладку і тоді економічна війна з рф йтиме до останнього українця.

Наш Президент Володимир Зеленський вже вийшов з ініціативою Закону України “Про економічний паспорт”. Цей закон може стати основою економічної та юридичної перемоги на агресором. Можна йти через такий закон. Але оскільки це закріплено в Конституції України, то в умовах воєнного часу можна оперативно закріпити власність громадян України та створити її облік на базі Фонду держмайна (ФДМ), а РЕСУРСНИЙ вкладиш майна прикріпити до Дії

Потрібно розуміти, що після прийняття такого документа позиція переговорів щодо врегулювання конфлікту України та росії точно вже буде виходити не від переговорної групи, а від самого народу. Закріплення переговорної позиції відбудеться лише після загального голосування на національному референдумі.

До речі, Зеленський учора вже заявив, що остаточно компроміси на переговорах між Україною та росією вирішуватиме всеукраїнський референдум. Це стосується гарантій безпеки, тимчасово окупованих територій.

Донецька та Луганська області – це наші корисні копалини. Чорне море – це наші ресурси. Я не говорю вже про нині окуповані території. Рішення щодо них має бути лише у рамках схвалення реального власника – народу України.

Україна має унікальну можливість не просто змінити нашу країну, але змінити світ.

Сьогодні Україна своєю кров’ю захищає демократію та справедливі людиноцентричні вільні цінності. Саме наша країна має безпрецедентну нагоду створити плацдармом для нової економічної парадигми. Стати першим щаблем до Безбідного Нового Світу!

фото Володимира Левіна

Спілкувався Дмитро Марковський

КиевVласть

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4