Минулого року рівень злочинності в м. Києві, порівняно з 2016 роком, знизився на 30%. Про це свідчать дані ГУ Нацполіції столиці. Зокрема, згідно статистичних даних, Святошинський район за підсумками 2018 року посів друге місце за рівнем безпеки серед 10 районів столиці. Проте, начальник Святошинського управління поліції Володимир Ткаченко особливо не зважає на рейтинги, вважаючи, що необхідно, в першу чергу, звертати увагу на ефективне розкриття злочинів та притягнення винних до відповідальності. А дані рейтингів є вже похідними від ефективності роботи поліції. Про специфіку району, пріоритети, існуючі проблеми та підготовку до виборів ми говорили з Володимиром Ткаченком.
KV: Як виглядає Святошинський район з точки зору правоохоронних органів?
Володимир Ткаченко: Офіційно в Святошинському районі зареєстровано 342 000 мешканців. Але наш район є достатньо популярним для квартиронаймачів – він віддалений від центральної частини міста і тут відносно недорога оренда житла. Відповідно, значна кількість громадян винаймає житло саме в Святошинському районі. Тому ми можемо чітко говорити про те, що ще плюс 30% від загальної чисельності офіційно зареєстрованого населення – це офіційно незареєстровані квартиранти.
Специфічним є і розташування району, він межує з територією Київської області, відповідно, тут значний рівень міграції. Саме через наш район люди переїжджають з Київської області до центральної частини міста та навпаки. На території району розташовані три станції метро – це “Святошин”, “Житомирська” та “Академмістечко”, одна з яких кінцева. Функціонує близько 35 приміських маршрутів, які відправляються від станцій метро, а також три залізничні станції – “Борщагівка”, “Біличі” та “Святошин”. Таке розташування дає можливість правопорушникам у короткий термін зникати з місця вчинення кримінальних правопорушень за межі території Києва. Тому для нас є дуже важливою координація дій з обласними підрозділами поліції, які обслуговують прилеглі території.
KV: Які основні завдання і виклики стоять перед районним управлінням поліції відповідно до специфіки району?
Володимир Ткаченко: Основними завданнями управління поліції Святошинського району на сьогодні є превентивні заходи, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, а також забезпечення публічного порядку і безпеки громадян. Безпосереднім розкриттям скоєних злочинів займаються кримінальна поліція, дільничні офіцери поліції та ювенальна превенція (ред. – запобігання вчиненню правопорушень дітьми). Якщо говорити про складності, то, в першу чергу, треба сказати, що викликом для нас стало те, що після того, як була розформована патрульно-постова служба, Державна автомобільна інспекція, і їх функції перейняла на себе патрульна поліція, зменшились сили і засоби для того, щоб перекривати всю територію району. Це, звичайно, вплинуло на якість проведення превентивних заходів, а також на оперативність розкриття, наприклад, вуличних злочинів по “гарячих слідах”.
Наприклад, патрульно-постова служба нараховувала близько 120 чоловік, на добове чергування щоденно заступало близько 5 автомобільних екіпажів, а решта, в залежності від доби несення служби – на піше патрулювання. Близько 3 екіпажів Державної автомобільної інспекції знаходились щоденно в режимі цілодобового чергування. Відповідно, на території району постійно працювали 8 автопатрульних екіпажів. На сьогодні патрульна поліція виставляє, згідно розрахунку, близько 20 екіпажів. Це збільшує мобільність, але, з іншого боку, у них відсутні піші наряди, що не дає змоги забезпечити патрулювання в місцях значного скупчення людей. Це, звичайно, дає свій негативний результат. Адже автопатрульні наряди постійно обслуговують виклики, здійснюють оформлення ДТП.
Тому, проаналізувавши ситуацію в районі, здійснивши моніторинг місця та часу скоєння вуличних злочинів, прийнято рішення щодо здійснення патрулювання силами співробітників управління поліції. В середньому, під час відпрацювання району ми формуємо 10-15 піших нарядів. Це 30 співробітників поліції Святошинського управління. Також в нашому розпорядженні є 2 групи швидкого реагування – це також сили управління поліції. Одна з них працює в добовому режимі, а інша – перекриває денний час несення служби. Ну, і плюс 10-15 піших нарядів, які працюють на території району. Такими нарядами розкрито ряд злочинів, серед яких – затримання грабіжників по “гарячих слідах”, а ті злочини, що не розкривалися відразу, відпрацьовувалися кримінальною поліцією оперативним шляхом, і, в подальшому, були розкриті. Тому ми можемо говорити про ефективність цієї роботи та спостерігати позитивну тенденцію щодо зменшення кількості злочинів, скоєних в умовах вулиці.
KV: Якщо звернутися до статистики, чи можна говорити про певний вид злочинів, які є характерними для нашого району?
Володимир Ткаченко: Думаю, неправильно говорити про характерні для того, чи іншого району злочини. Всі правопорушення, на жаль, є типовими для всієї України. Переважно, це злочини, що вчиняються в умовах вулиці, такі як: грабунки, угони автотранспорту та крадіжки з автотранспорту. Також досить поширеним видом злочину, що вчиняється на території району, є вчинення крадіжок з помешкань громадян. Це основні види злочинів, які найчастіше вчиняються на території оперативного обслуговування і, в цілому, в державі.
KV: Чи можна стверджувати, що значна їх частина розкривається “гарячими слідами”?
Володимир Ткаченко: Якщо ми говоримо про оперативне реагування і розкриття злочинів, то найчастіше розкриваються грабунки, коли постраждалі бачили нападника і можуть одразу зателефонувати по гарячій лінії 102, надати необхідну інформацію. Завдяки миттєвому реагуванню, враховуючи дислокацію нарядів, сил і засобів, які працюють на території району, вживаються всі необхідні заходи, направлені на розкриття таких злочинів по “гарячих слідах”.
У нас ця робота налагоджена, і є ряд прикладів щодо розкриття таких злочинів. Можу сказати, що мають місце також злочини з ознаками серійності, коли злочинець відкрито заволодівав особистим майном громадян на вулиці. Наприклад, у минулому році ми отримали інформацію щодо особи, яка вчиняла пограбування неповнолітніх дітей біля шкільних закладів і, здебільшого, об’єктами злочину ставали мобільні телефони. Ми провели аналіз місць вчинення таких нападів, відносно кого вони вчинялися. Нападник обирав неповнолітніх жертв, оскільки відносно них найпростіше скоїти злочин. Діти, як правило, не можуть дати відсіч і не одразу можуть зорієнтуватись, повідомити поліцію про злочин. За результатами аналізу, були проведені відповідні заходи і нападника затримали одразу після скоєння злочину – на гарячому. В подальшому встановлено, що на території району ця особа скоїла близько 10 таких злочинів. Після її затримання і обрання міри запобіжного заходу, цей вид злочинів на території району припинився.
KV: Змінюється час, змінюються методи комунікації, і правопорушники використовують нову техніку. Зараз телеграм-канали – це загальна проблема в Києві. За їх допомогою часто розповсюджуються наркотики. Яким чином ви на це реагуєте та ведете боротьбу?
Володимир Ткаченко: Вживання та зберігання для особистих цілей та збут наркотиків – це різні злочини та різна відповідальність за їх вчинення. Важливе питання для нас – викриття “наркопритонів”. З цією метою ми постійно проводимо моніторинг звернень громадян, відпрацьовуємо всі повідомлення щодо гучних “вечірок”, в тому числі з розпиванням алкогольних напоїв. Потенційно ми розглядаємо такі локації, як можливі місця розташування “наркопритонів”, але є певна специфіка щодо розслідування цих злочинів, адже необхідно встановити канали розповсюдження та продажу наркотичних речовин. Можу вам навести приклад: в січні було відпрацьовано інформацію та затримано особу, яка розносила наркотичні речовини по закладках. В подальшому нами було викрито 13 таких місць та наркотичні речовини було вилучено. На даний час особа притягнута до кримінальної відповідальності. Така робота ведеться постійно.
KV: Мешканці району часто скаржаться на величезну кількість усілякого роду гральних закладів. Чи бореться якимось чином поліція з їхньою діяльністю? Адже незаконний гральний бізнес є небезпечною спокусою, перш за все для молоді.
Володимир Ткаченко: Дійсно, незаконне функціонування ігрових закладів, діяльність яких суперечить положенням Закону України “Про заборону грального бізнесу в України”, є проблемним питанням для району. У зв’язку з цим працівниками Святошинського управління поліції систематично проводяться заходи, направлені на виявлення таких місць та припинення їх діяльності. В рамках розслідування кримінальних проваджень протягом 2018 і початку цього року нами проведено низку слідчих дій в таких закладах, що розташовані на території Святошинського району. В результаті цих дій вилучено 469 одиниць комп’ютерної техніки, використовуючи яку здійснювалась незаконна діяльність.
KV: Чи є резонансні справи, розкриття яких Ви могли б виділити, як найуспішніші?
Володимир Ткаченко: Якщо ми говоримо про резонансні і тяжкі злочини, то це злочини, що вчиняються відносно особи. Це навмисні вбивства, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, в тому числі зі смертельними наслідками, розбійні напади. З гордістю можу сказати, що за минулий рік і початок цього року, всі умисні вбивства, а також випадки, коли наносились тяжкі тілесні ушкодження, що вчинялись на території району, розкриті. Винні притягнуті до відповідальності.
У всіх цих випадках можна говорити про колосальну роботу, проведену оперативними працівниками та слідчими. Можу виділити одну справу: на території району поблизу станції метро “Нивки” було знайдене обезголовлене тіло. Особу вбито і розчленовано, безпосередньо саме тіло скинуто в каналізаційний люк. В таких випадках є своя специфіка розкриття, адже встановити особу вбитого практично неможливо. Проведено колосальну роботу, нам вдалося знайти голову потерпілого зовсім в іншому районі міста, проведено тест ДНК з метою встановлення особи вбитого. Після цього нам вдалося оперативно розкрити злочин.
Якщо ми вже говоримо про резонансні справи, то можна згадати замовне вбивство в районі Новобіличі, коли розстріляли особу, яка була причетна до організованого злочинного угруповання. Вбивця також був затриманий і дане вбивство розкрито.
Також не менш резонансний характер для нас носять розбійні напади, які вчиняються із застосуванням сильнодіючих медичних препаратів. В народі таких злочинців називають по-простому – “клофелінщики”. Але сьогодні використовується вже далеко не клофелін, це зовсім інші препарати. Результатом розробки стало викриття двох груп, до складу яких входили громадяни інших держав та етнічних груп, які вчиняли розбійні напади на громадян з використанням сильнодіючих медичних препаратів. В деяких випадках такі напади призводили до летальних випадків, в залежності від стану здоров’я особи. Вчиняли такі злочини не лише на території нашого району, а “відзначились” і в інших районах міста. Ці злочини були розкриті, нараховано більше десяти епізодів по всьому Києву. Члени обох цих груп затримані, усіх притягнуто до відповідальності та на сьогодні всі вони відбувають покарання.
KV: Не можна не запитати про гучну справу вибуху авто на вулиці Чорнобильській, від якого постраждали діти…
Володимир Ткаченко: Ця справа дійсно стала дуже гучною, адже тоді постраждали діти. Справа була на контролі всіх поліцейських служб і керівників. Такого випадку у нас просто ще не було. Знайти винуватця для нас стало принциповим питанням. Нагадаю, тоді було закладено вибухівку в одну з машин, що стояла у дворі по вулиці Чорнобильській. На той момент по цілому масиву була величезна проблема щодо крадіжок речей з автотранспорту. І для того, щоб самостійно влаштувати самосуд над крадіями, винуватець заклав вибухівку в одну з машин, що стояла у дворі. Вибухівка мала спрацьовувати при відкриванні дверей. Очевидно, він розраховував, що, коли крадії полізуть до цієї машини, вони будуть “покарані”. Але він не передбачив того, що влітку в цьому дворі граються діти, які фактично мали вільний доступ до машини, адже вона була у розібраному стані. Вони й відкрили двері машини, хотіли туди залізти і стався вибух. Протягом доби нами була встановлена особа, яка зробила закладку вибухового пристрою. Він проходив службу у місцях проведення АТО, тобто мав досвід роботи з вибухівкою. Після того, що трапилось, він покинув територію Києва, вимкнувши телефон. Проте були прийняті відповідні заходи, які контролювалися керівництвом Національної поліції, і на ранок ця особа була затримана в Рівненській області. На сьогодні він відбуває покарання, встановлене судом.
KV: Якщо ми вже зачепили тему АТО, чи вплинув цей чинник на ситуацію з кількістю зброї та вибухівки “на руках”?
Володимир Ткаченко: Ми постійно вилучаємо достатньо велику кількість зброї, і в цьому напрямку постійно ведеться робота. Скажу відверто – це один із основних напрямків роботи поліції. Як правило, 1-2 рази на півріччя проходить загальнодержавна спеціальна поліцейська операція під назвою “Зброя та вибухівка”. Це питання постійно знаходиться на контролі Голови національної поліції, начальників територіальних управлінь поліції, адже ми всі розуміємо наслідки неправомірного використання зброї. Не будемо перелічувати випадки, коли особи у нетверезому стані необережно поводилися зі зброєю, хизуючись один перед одним гранатами, і це доводило до летальних випадків. І ми прекрасно розуміємо, що ця зброя може бути використана при скоєнні злочинів, і тому це питання постійно перебуває на контролі.
KV: Не можемо не зачепити тему виборів. Яким чином поліція готується до них в складній ситуації всередині країни?
Володимир Ткаченко: Особовий склад поліції націлений на забезпечення законності під час ведення передвиборчої кампанії. З цією метою систематично додатково проводяться заняття з особовим складом, за результатами чого приймаються відповідні заліки. Забезпечується обстеження всіх виборчих комісій та дільниць для подальшої взаємодії та координації щодо забезпечення громадського порядку та негайного реагування в разі скоєння злочинів та правопорушень.
У нас організована система негайного реагування щодо всіх випадків порушення виборчого законодавства. Таких випадків на сьогодні у нас небагато. Від моменту початку передвиборчої агітації, було зареєстровано близько 15 повідомлень і лише одне внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
KV: Йдеться про порушення правил агітації?
Володимир Ткаченко: Ні, мається на увазі підкуп виборців. Наразі триває перевірка та в подальшому будуть прийняті відповідні рішення. Також складений один адміністративний протокол щодо розповсюдження агітації без вказання відповідних накладів. Далі вже суд визначить покарання. Всі дії працівників поліції скеровані на дотримання законності під час виборчого процесу. Проводяться заняття на постійний основі, відбувається миттєва реакція та реагування, а також правильна кваліфікація дій. Саме це знаходиться під особистим контролем, адже невірна кваліфікація дій може мати великий негативний резонанс у суспільстві в умовах сьогодення.
KV: Чи є спеціальна програма дій на сам день голосування?
Володимир Ткаченко: Є посилена програма дій і вона працює. Відбуваються наради в РДА та зустрічі з головами ОВК. Обговорюються ряд організаційних питань щодо несення служби. З 25 березня особовий склад буде переведений на посилений варіант несення служби. На території управління поліції є координаційний штаб і відповідальні. Існує координаційний центр в Головному управлінні і є повна співпраця з головами ОВК та з головами виборчих дільниць.
Під час виборчого процесу в цілодобовому режимі буде забезпечуватись охорона бюлетенів, охорона виборчих дільниць від протиправних посягань та забезпечення охорони громадського порядку під час проведення виборів.
KV: Чи готові ви до можливого політичного та “вуличного” тиску?
Володимир Ткаченко: Відверто вам скажу – готові. Думаю, що до цього готовий весь особовий склад київського гарнізону поліції.
KV: Які подальші пріоритетні цілі ви визначили для себе? Як ви бачите подальшу роботу в районі?
Володимир Ткаченко: В подальшому особисто я і весь особовий склад налаштовані на якісне і кваліфіковане виконання своєї роботи. Ми постійно знаходимось в робочому режимі в ненормованому графіку. А основа основ роботи поліції – це проведення профілактичних заходів, вжиття невідкладних заходів по розкриттю злочинів, подальше їх розслідування. І найголовніше – це підвищення рівня довіри населення до Святошинської поліції.
Інтерв’ю було опубліковане у газеті “Святошинські Вісті” (№3 (28) березень 2019)