Обласна влада планує втілити на Київщині понад 130 ініціатив, зосереджених на розвитку цифровізації, інвестиційної привабливості та туризму. Прагнення ці знайшли відображення у плані розвитку на 2021-2023 роки, затвердженому Київською ОДА. Активно працюватимуть над осучасненням надання соціальних, медичних та освітніх послуг. На часі – безпека регіону та збереження культурної спадщини.
Як стало відомо KV, 17 серпня голова Київської ОДА Василь Володін затвердив План роботи з виконання у Київській області у 2021-2023 роках завдань Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.
У документі повідомляється, що обов’язки з координації виконання завдань покладено на Департамент економіки та цифровізації КОДА, перший заступники та заступники голови відповідатимуть за виконання самого Плану роботи.
Великі плани
Так, упродовж трьох років в області планують реалізувати понад 130 завдань. Працюватимуть над просторовими та технологічним проєктами. Стратегія регіонального розвитку розглядається як плановий документ найвищого ієрархічного рівня, тож усі зусилля в області будуть “націлені на успішну реалізацію проєктів”.
У Стратегії же основними джерелами фінансування визначили кошти з державного та місцевих бюджетів. Розраховує область і на допомогу міжнародних організацій, інвесторів, благодійні внески тощо. Самі ж фінансові обсяги мали бути визначені під час розроблення Плану заходів, проте конкретних сум так і не озвучили.
Агломерація
Першим пунктом у Плані визначено просторовий розвиток. Упродовж трьох років область активно працюватиме над створенням законодавчої основи для розвитку агломерацій.
Так, до 1 грудня 2021 року мають врегулювати організаційно-правові засади формування агломерації в центральній частині області, механізми взаємодії між тергромадами. Зауважено, що погоджено проєкт законодавчого акту щодо утворення агломерації. До червня 2022 року мають вже визначити і межі агломерації. Прогнозується, що до її складу увійде вісім населених пунктів. Для них мають розробити проєкти генеральних планів територій.
Медичні центри
Планують на Київщині сформувати у великих містах потужні науково-технологічні, медичні центри з розбудовою відповідної інфраструктури. Для цього до жовтня цього року мають розробити та затвердити Держпрограму розвитку дослідницької інфраструктури в Україні на 2021-2026 роки.
Освітня мережа та ринок праці
Як раніше повідомляла KV, до 2027 року в Україні має бути сформована ефективна мережа дошкільної та середньої освіти. У Плані ж зауважено, що до квітня 2022 року область має створити для цього всі необхідні правові умови. Так, у 2022 році кількість садочків має досягти 82 одиниць, до 2022 – 85 закладів.
Київщина у цьому пані не пасе задніх. Активно працюють над впровадженням профільної середньої освіти – створенням ліцеїв академічного та професійного спрямування, розширюється приватне дошкілля.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Значно зросли за рік на Київщині й обсяги регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів з 3137 до 3325 за рівнем “кваліфікований робітник” та з 942 до 976 – за рівнем “фаховий молодший бакалавр”. Департамент же освіти до кінця року має розробити методику вивчення потреб ринку праці, аби готувати відповідних фахівців для регіонів. Також планують стимулювати зв’язки закладів освіти з промисловістю та бізнесом щодо надання фахівців нових спеціальностей. Залучатимуть роботодавців і до створення освітніх стандартів та програм.
Мають намір у КОДА попрацювати і над рівнем цифрової грамотності педагогічних працівників, запровадивши спеціальні навчальні програми. Лише цьогоріч підвищили свій рівень близько 3 тис. педагогів. Така кількість очікується і в наступні роки. Здійснюватиметься навчання і для працівників щодо поліпшення управління у сфері професійної та вищої освіти.
Впроваджуватимуть в освітній процес також і інформаційні технології з метою поліпшення освітніх процесів (Е-підручників, онлайн-курсів, інтерактивних матеріалів, відео, 3Д-моделей, VRлабораторій тощо).
За рахунок місцевих бюджетів здійснюватиметься і підтримка молодіжних центрів.
Реновація
Стимулювати реновацію та ефективне використання залишених територій і виробничих об’єктів у містах – ще одне завдання для Київщини. Так, на інвестиційному порталі області розміщено і оновлюється перелік інвестиційних пропозицій щодо ділянок brownfields (колишня промислова або комерційна площадка).
Цифровізація
Планують в області і розвиток інноваційних технологій у системі управління та інформаційно-комунікаційних технологій на сільських територіях. Цьогоріч КОДА працювала над розробкою проєкту та запровадження концепції розумних міст (Smart City) в тергромадах, а також активно впроваджує 100% покриття сільських територій фіксованим широкосмуговим доступом до Інтернету.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Крім того, до напряму цифровізації можна віднести просування веб-порталу електронних послуг “Портал дія”, впровадження інтегрованої системи електронної ідентифікації “ID.GOV.UA”, переведення пріоритетних публічних послуг в електронну форму.
До кінця 2022 року мають забезпечити і приєднання регіону до Європейської платформи смарт-спеціалізації (S3 Platform).
Підприємництво
За рахунок місцевих бюджетів мають до кінця року простимулювати розвиток малого та середнього підприємництва в сільській місцевості, особливо у віддалених селах. Для цього в області здійснюватимуть відповідне навчання, будуть надаватися консультації, розширять мережу центрів підтримки підприємництва “Дія. Бізнес”. А ще – розвивати туризм шляхом організації навчання та проводити промоційні тури щодо просування концепції “Дороги вина та смаку в різних регіонах України”.
Також здійснять до 2023 року інвентаризацію дослідницької та інноваційної інфраструктури в закладах вищої освіти тощо з метою визначення їхніх можливостей для взаємодії з бізнесом та розвитку смарт-спеціалізації.
Енергоефективна громада
В області також опрацювали проєкт акта КМУ про затвердження порядку впровадження енергоменеджменту в будівлях органів виконавчої (державної) влади. Підготовлені і пропозиції щодо створення у складі місцевих бюджетів спецфондів з підвищення енергоефективності. Цей напрямок має допомогти громадам ефективно використовувати свої бюджети.
Також до кінця 2022 року планують створити базу даних експлуатаційних та енергетичних показників громадських будівель щодо моніторингу споживання енергоресурсів. А до 2023 року – збільшити до 17% кількість будівель, що користуватимуться потужностями альтернативного вида палива.
Крім того, у 2021 році укладено вже 20 кредитних договорів з Кредитною установою для відбудови (KfW) у рамках проєкту здійснення заходів з підвищення енергоефективності у громадах. Таку ж кількість договорів планують укласти у 2022 році у рамках проєкту “Енергоефективність в громадських будівлях України” між Україною та Європейським інвестиційним банком.
Центри безпеки
Продовжать в регіоні і працювати над створенням центрів безпеки. До 2023 року в регіоні їх має запрацювати 16. Сюди входять і підтримка у створенні підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони в громадах, а також поліцейських станцій та підписання меморандумів про співпрацю з поліцейськими дільницями. Таких цьогоріч укладено вже десять.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
ЦНАП
Активно працюють в області і над розбудовою мережі центрів надання адміністративних послуг та безоплатним впровадженням програмного комплексу “Інтегрована інформаційна система “Соціальна громада”.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Соціальне житло
Також до кінця 2023 року мають віднайти можливості для збільшення житлового фонду для тимчасового та постійного проживання внутрішньо переміщених осіб. Також з допомогою державного та місцевого бюджетів у рамках постійної програми мають надавати щороку 91 сім’ї підтримку на будівництво чи придбання житла.
Співробітництво
Серед окреслених завдань в Плані вказано і створення умов для стимулювання громад до співробітництва та реалізації спільних міжрегіональних проєктів. KV розповідала, що Мінрозвитку громад вже запропонував внести законодавчі зміни і спростити процедури для укладання договорів на співробітництво. Така практика, обіцяють, посилить ефективне використання наявних спільних ресурсів. На Київщині вже взялися розглядати варіанти “союзів” для утримання медичної та соціальної сфер.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Туризм
Робить Київщина і ставку на туризм. Розроблені проморолики про туристичну привабливість області, всебічно популяризуватиметься туристичний потенціал у рамках проєкту “Мандруй Україною”, аби стимулювати потік інвестицій у розбудову туристичної інфраструктури. Крім того, до 2023 року також планують проведення навчань для представників місцевого самоврядування, облаштовувати безпечні туристичні маршрути, здійснювати інформаційні заходи з популяризації “зелених шляхів” (парків) і забезпечити доступність туристичних об’єктів для маломобільних груп.
Культурна спадщина
Особлива увага у Плані приділена популяризації державної мови, а також – збереженню історико-культурної спадщини. Планують активізувати роботу щодо включення таких об’єктів до всесвітньої спадщини Юнеско та підвищувати кваліфікацію кадрів у сфері охорони і збереження таких об’єктів, музейних працівників тощо. Так, цьогоріч у рамках відповідної програми до Переліку об’єктів культурної спадщини області було занесено два об’єкти, наступного року цю кількість планують збільшити до десяти.
На Київщині активно обіцяють підтримувати і молодіжне підприємництво у креативних індустріях. А саме – досліджуватимуть потенціал народних художніх промислів. Проводитимуть і заходи щодо стимулювання попиту на креативний продукт та промоції народних художніх промислів. За рахунок місцевих бюджетів таких заходів планують провести, як мінімум, десять щороку.
Медицина
До кінця 2022 року область має подати на погодження МОЗ план розвитку госпітальних округів, що забезпечуватимуть функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я. Цьогоріч Госпітальною радою при КОДА затверджено вже План розвитку госпітального округу області на 2021-2023 роки.
Також цього року створено 447 місць для надання первинної меддопомоги, що відповідають умовам вільного доступу до будівель і приміщень для осіб з інвалідністю. До 2023 року обласна влада має створити і телемедичну мережу для надання меддопомоги пацієнтам у важкодоступних умовах. Упродовж трьох років у межах обласного бюджету закуповуватиметься відповідне обладнання для впровадження цих послуг в області.
Щороку прищеплюватимуть любов на Київщині і до здорового способу життя у рамках програми “Молодь Київщини”. Популяризуватимуть спорт і для дітей з інвалідністю. Щороку, за рахунок місцевого бюджету, до таких занять залучатимуть понад 200 дітей та проводитимуть щорічну Всеукраїнську спартакіаду “Повір у себе”.
Варто додати, що на Київщині працюватимуть і над просуванням інвестиційної привабливості, виконанням програм щодо розвитку територій, що потребують особливої уваги з боку держави, збільшенням площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду та здійснювати заходи щодо збалансованого використання природоохоронних територій. Крім того, розвиватимуть ОСББ. І, звісно, що працюватимуть над державними проєктами та програми регіонального розвитку та Цілями сталого розвитку тощо.
Нагадаємо, що у 2019 році основними проблемами Київщини були стан транспортної інфраструктури, медицини, освіти та екології. До такого висновку прийшли розробники Стратегії розвитку Київської області, яку планували впроваджувати до 2027 року – сім років. Документ же, розроблений обладміністрацією, викликав обурення у депутатів Київоблради. Депутати сумнівалися в ефективності семирічного плану, лунали і думки, що висновки авторів Стратегії – далекі від правди життя.
Рішення же про схвалення проєктів Стратегії розвитку Київської області до 2027 року було прийнято у листопаді того ж року і підписаний вже екскерівником Київщини і сьогоднішнім міністром розвитку громад та територій Олексієм Чернишовим.
Читайте: Семилетка: Киевщина готовится принять стратегию развития до 2027 года
Пізніше основний документ щодо розвитку області таки вирішили підкоригувати. У жовтні 2020 року Київська ОДА затверджує перелік змін до Стратегії на 2021-2027 роки. Стратегію розвитку області привели у відповідність до затвердженої постанови КМУ щодо Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки (ДСРР). Адже попередня редакція стратегії Київщини розроблялася на базі ще не затвердженого на той момент проєкту ДСРР.
Новели передбачали, що розвиток Київщини зосередиться на цифровізації, охороні культурної спадщини та навколишнього середовища. Крім того, запланували і створення “центрів безпеки” при кожній тергромаді.
Читайте: КОДА затвердила зміни в Стратегію розвитку Київщини
Також читайте:
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Фото: колаж KV