Депутати Київоблради планують виділити понад 4 млн гривень упродовж 2021-2023 років на теоретичний і практичний вишкіл резервістів. Кошти потрібні на перевезення бійців тероборони та організацію харчування під час навчань, забезпечення навчально-матеріальними засобами та популяризацію тероборони.
Як стало відомо KV, 10 червня депутати Київоблради затвердили Програму організації територіальної оборони у Київській області на 2021-2023 роки.
Розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем визначено департамент цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської ОДА. Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та запобігання корупції і голову Київоблради.
Як розповів у коментарі KV голова цієї комісії, депутат КОР (фракція “Європейська Солідарність”) та екскерівник Переяславської міськради Тарас Костін, територіальна оборона, враховуючи ситуацію, в якій перебуває сьогодні країна, вкрай важлива. І у зв’язку з відсутністю відповідного закону України про територіальну оборону і була створена програма для проведення військових навчань. На ці заходи цьогоріч було виділено до 1,3 млн гривень і поступово, як тільки буде змінюватися законодавство, вони будуть дофінансовуватися далі.
“Це не нова програма, вона з 2014 року була реанімована і з кожним роком все краще фінансувалася. До цієї програми додали нові напрямки. Зокрема, будуть проводитися навчання для загонів територіальної оборони. Такі навчання проводилися раніше на базі Дівичківського полігону, де було створено спеціальне наметове містечко. Приїздили бійці тероборони з усієї області, навчались чи відновлювали навички бойової підготовки, стрільби, фізичної та тактичної підготовки. Такі військові збори планують провести вже цього літа”, – говорить Тарас Костін.
За його словами, подібними заходами мають опікуватися і територіальні громади. Обласна ж влада створює загальні правила та положення.
“У кожній громаді має бути відповідне фінансування. Закуповуватися обладнання, палатки, спецодяг та взуття єдиного зразка тощо. Я вважаю, що це завдання всіх громад на місцях. Можливо, має бути закуплена якась техніка чи автобуси для організації швидких зборів. Звичайно, є негативна тенденція серед населення щодо сприйняття військової служби, є випадки переховування, зараз навіть передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від служіння в армії. Щодо територіальної оборони, то тут ситуація більш стабільна. Наприклад, у Переяславі це відбувається на гідному рівні, подібні збори проводяться раз на півроку, є відповідальні за їхню організацію. Яка загальна ситуація в області можна буде говорити після проведення зборів у таборі та навчання”, – додав він.
Цілі та проблеми
Необхідність Програми окреслили тим, що у зв’язку з внутрішньою політичною ситуацією на Сході країни виникла потреба у вжитті додаткових заходів охорони важливих (стратегічних) об’єктів і комунікацій регіону. Так, для цього у 2018 році на базі військових комісаріатів були сформовані управління окремої бригади та окремий батальйон тероборони (21 військовослужбовець). З введенням режиму воєнного стану або оголошенням часткової (загальної) мобілізації із них формується окрема бригада тероборони в складі шести окремих батальйонів із 3500 військовослужбовців за рахунок резервістів та військовозобов’язаних оперативного резерву другої черги, завданням якої буде територіальна оборона Київщини.
Тож щороку проводяться навчання для підвищення військової підготовки. Так, на території області вже двічі проводилися восьмиденні тактичні навчання, на які у 2019 році залучалися 160 чоловік, у 2020 році – 205 осіб. Коштів же на проведення зборів з Міноборони не надходило, за винятком грошових виплат військовозобов’язаним та резервістам за період перебування на зборах, продуктів в сухому вигляді для приготування їжі, трьох одиниць вантажних автомобілів для перевезення особового складу стрілецької роти під час практичних дій.
Питання же щодо розміщення та забезпечення необхідним особового складу вирішувалися виключно за рахунок благодійної допомоги. А вже у вересні 2021 року заплановано проведення зборів усіх батальйонів з залученням стрілецьких рот – всього близько 900 осіб. У 2022-2023 роках – за участі 1200 осіб.
У пріоритеті – створити належні умови для бойового вишкілу підрозділів тероборони, забезпечити навчальний процес необхідним матеріально-технічним обладнанням та засобами. Крім того, Програма має допомогти посилити охорону та захист ділянки державного українсько-білоруського кордону в межах області, підготувати бійців до охорони та оборони важливих об’єктів, до боротьби з диверсійно-розвідувальними силами, посилити безпеку громадян тощо.
Кошторис
Програма розрахована на 2021-2023 і її ресурсне забезпечення депутати затвердили у розмірі понад 4,4 млн гривень. Із них цього року на заходи планують витратити понад 1,2 млн гривень, наступні два роки – ще по 1,6 млн гривень.
Так, в Програмі були визначені чотири пріоритетні напрямки діяльності. По-перше, це навчання особового складу підрозділів тероборони щодо виконання завдань оборони державного кордону, захисту органів державної влади, оборони важливих об’єктів і комунікацій.
Цей напрям передбачає декілька заходів, зокрема, теоретичні і практичні заняття, що потребуватиме перевезення підроздлів та їхнього харчування у пунктах дислокації. Так, цьогоріч на транспорт витратять 164,7 тис. гривень, а харчування – 560 тис. гривень, наступні два роки перевезення мають обійтися вже в 198,2 тис. гривень, а польова кухня – в 840 тис. гривень.
На забезпечення підрозділів засобами першої необхідності планують витрачати щороку трохи більше 200 тис. гривень, а на удосконалення навчально-матеріальної бази перший рік – 181,5 тис. гривень, наступні – трохи більше 250 тис. гривень. На канцелярію витратять загалом до 30 тис. гривень.
Не потребує вкладення коштів напрям підготовчих заходів надання меддопомоги підрозділам тероборони під час виконання завдань в умовах надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру та в особливий період. Загалом тут мають відпрацювати проведення узгоджених лікувально-евакуаційних заходів на догоспітальному етапі, екстреної меддопомоги під час навчань, підготувати медзаклади до прийому постраждалих і укомплектувати підрозділи санітарними інструкторами.
Не витрачатимуть кошти і на організацію та проведення з суб’єктами тероборони спільних занять та навчань з питань взаємодії, на організацію взаємодії між РДА, тергромадами та волонтерськими організаціями для проведення роз’яснювальної роботи та запобігання проявів паніки серед населення, а також на перевірку стану готовності протирадіаційних укриттів та сховищ до використання.
У межах 35 тис. гривень щороку спрямовуватимуть на проведення Дня територіальної оборони України на обласному рівні. Крім цього, популяризуватимуть участь громадян у теробороні за допомогою листівок та плакатів. На виготовлення поліграфічної продукції мають намір виділяти щороку від 40 до 41 тис. гривень.
За словами депутата КОР (Європейська Солідарність, голови постійної комісії з питань бюджету та фінансів Руслана Кузьменко, проблем із фінансуванням цих заходів виникнути не має, адже кошти на Програму були передбачені. Тим паче, що на цей рік виділена досить невелика сума.
“Подібні заходи передбачені в усіх областях. І як депутат вважаю, що це ще не значні кошти, які б мали витрачатися. Треба бути готовими до будь-яких подій, що відбуваються в країні. Більше того, деякі депутати хочуть пройти цей курс молодого бійця. Наприклад, фракція “Європейська Солідарність” планує визватися для проходження відповідної підготовки, і таким чином, особисто проінспектувати виконання Програми. Об’єм фінансування достатній, кошти є. Ми розуміємо наскільки ці заходи потрібні і наскільки ця програма важлива для Київщини, тож надалі над цією програмою, звичайно, треба працювати”, – розповів Руслан Кузьменко.
За словами депутата, організація територіальної оборони сьогодні досить актуальна проблема і Київська область має зробити свій вклад в її вирішення.
“Київська область бере активну участь у всіх процесах пов’язаних з антитерористичною операцією, виділялися цілі ешелони гуманітарної допомоги. Ми підтримуємо бійців, їхні сім’ї. Тож вважаю, що територіальну оборону ми також маємо формувати, щоб цивільні мешканці регіону загалом розуміли ситуацію, мали необхідний бойовий досвід, щоб правильно реагувати та допомагати військовим. Адже наразі саме завдяки хлопцям на передовій кожний відчуває себе в безпеці. Програма направлення на те, щоб мати підготовлений резерв у випадку загострення ситуації. Маю друзів, які були на війні і розумію, що повертаються звідти з психологічним надривом і це велика кропітка робота, яку наша держава буде ще довго над цим працювати. Тому маємо якийсь процент бюджету виділяти на такі заходи, адже це – оборона держави. І з цим не можна гратися і зневажати. Тож виключно такими мотивами було продиктоване рішення бюджетної комісії і голоси депутатів щодо підтримки цієї програми”, – резюмував депутат.
Нагадаємо, що Верховній раді рекомендують прийняти законопроєкти президента Володимира Зеленського № 5558 і № 5557 про збільшення чисельності Збройних сил і про основи національного опору.
Так, Президент Володимир Зеленський ініціює створення національного опору, яке включає в себе створення Сил територіальної оборони з батальйонами в кожному районі, обласному центрі та Києві. На Збройні Сили територіальної оборони загальною чисельністю 11 тис. чоловік у 2022 році пропонують витратити з держбюджету понад 2,5 млрд гривень.
Також головнокомандуючий пропонує створити на основі сільських, селищних і міських громад добровольчі формування, які, в тому числі, будуть фінансуватися з місцевих бюджетів. При цьому витрати на організацію, підготовку, підтримку та здійснення національного опору віднесені до таємних видатків держбюджету.
Як зауважили в КОДА, в Київській області вже триває робота у напрямку формування бригад та батальйонів на рівні районів. Після прийняття закону на основі територіальних громад також будуть створюватись добровільні загони.
“Територіальна оборона включатиме дві складові – військову і добровольчу. Військова – бригади територіальної оборони у кожній області, а також батальйони у кожній громаді. Добровольча – добровольчі загони у громадах. В умовах збройної агресії РФ прийняття цих законопроєктів має для безпеки нашого регіону та всієї держави надзвичайну важливість”, – зазначив голова Київської облдержадміністрації Василь Володін.
Читайте: Територіальна оборона Київщини: що передбачає президентський законопроєкт
Фото: колаж KV