Вулична торгівля в “одних руках”: у столиці створили КП “Київ.Прозорро”

Вулична торгівля в “одних руках”: у столиці створили КП “Київ.Прозорро”

Столична влада зробила перший крок для того, щоб зосередити функції організації всіх видів вуличної торгівлі (кіоски, поштомати, вендінгові апарати, кавові автомати, автокав’ярні, аквамати, автомати з продажу снеків, розміщення електросамокатів та велосипедів тощо) “в руках” одного комунального підприємства (КП). Так, минулого тижня Київрада погодила створення КП “Київ.Прозорро” на базі нефункціонуючого КП “ЛІК” та скандально відомого КП “Міський магазин”. Наступним етапом має стати затвердження спеціального Положення, яке регулюватиме “правила гри” у цій сфері – відповідний проєкт рішення наразі проходить погодження перед винесенням до сесійної зали міськради. Чи не стане монополізація вказаних функцій у Києві причиною виникнення нових, ще більш масштабних корупційних скандалів, вочевидь – питання риторичне. Не треба забувати, що відразу троє екскерівників “Міського магазину” (КП займалося у столиці організацією сезонної та пересувної торгівлі) знаходяться під слідством, у тому числі – через факти можливого хабарництва. 

Як стало відомо КВ, найближчим часом столична влада розпочне реорганізацію комунального підприємства (КП) “ЛІК” та реорганізацію шляхом приєднання КП “Міський магазин”.

Відповідний проєкт рішення №08/231-472/ПР від 5 квітня 2024 року було затверджено Київрадою у порядку невідкладності та без обговорення під час її пленарного засідання від 11 квітня. Суб’єктом подання цього документу виступив Департамент промисловості та розвитку підприємництва Київської міськдержадміністрації (КМДА). За його погодження в сесійній залі проголосували 66 депутатів.

Згідно з прийнятим рішенням, столична влада змінила назву КП “ЛІК” на КП “Київ.Прозорро” і приєднала до цього підприємства ще одне КП – “Міський магазин”. Реорганізоване КП буде правонаступником вищезгаданих підприємств і матиме статутний капітал в розмірі 3 млн гривень – це кошти, які знаходяться на депозитному рахунку “Міського магазину”.

Повноцінній “трансформації” передуватиме низка бюрократичних процедур. Так, відповідно до рішення Київради, міський голова Києва Віталій Кличко ще має утворити комісію з реорганізації, затвердити передавальний акт КП “Міський магазин”, забезпечити закріплення майна вказаного підприємства за КП “Київ.Прозорро”, затвердити статут реорганізованого КП тощо. Терміни реалізації таких кроків у затвердженому міськрадою документі не уточнюються.

У пояснювальній записці до погодженого проєкту рішення зазначається, що однією з причин фактичної ліквідації КП “Міський магазин” стала необхідність раціонального використання матеріальних ресурсів, що засновані на комунальній власності територіальної громади Києва. Такого висновку чиновники дійшли на підставі того, що в 2023 році комісія з аналізу фінансово-господарської діяльності столичних КП визнала роботу вказаного підприємства незадовільною. 

У документі уточнюється, що в 2023 році “Міський магазин” недоотримав доходів у сумі 12,6 млн гривень. Столична влада планувала, що на кінець минулого року вказане підприємство матиме прибуток в сумі 1,1 млн гривень, але відхилення планових показників фінансового плану склало 1,6 млн гривень. Фінансовим результатом діяльності “Міського магазину” в 2023-ому став збиток на суму 545 тис. гривень. 

Що цікаво, в документі вказується на те, що рішення стосовно оптимізації та скорочення кількості комунальних підприємств у столиці було прийнято міською владою ще в 2021-2022 роках. Разом з тим, вищезгадане КП стало однією з перших “ластівок” такого процесу буцімто через війну. У пояснювальній записці зазначено, що бюджет Києва недоотримує надходження через вимушене скорочення робочих місць, кошти з міської скарбниці першочергово направляються владою на подолання наслідків воєнної агресії з боку рф, а тому “такий стан економіки міста потребує рішучих дій щодо оптимізації та реформування комунального сектору”.

Що думають учасники ринку

Голова Асоціації мобільних кав’ярень Олексій Бусаєв розповів КВ, що новостворене КП “Київ.Прозорро” протягом початкового періоду свого функціонування виконуватиме задачі, які покладені на КП “Міський магазин”. Йдеться про організацію пересувної та сезонної торгівлі, діяльності атракціонів, а також роботу магазину “Сяйво книги”. При цьому, Бусаєв зазначив, що КП “ЛІК” (офіційно зареєстрований вид діяльності – “Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність”) ніякої діяльності протягом останніх років не здійснювало, а тому де-факто від цього підприємства майже нічого не залишиться. 

Разом з тим, за даними Олексія Бусаєва саме керівник КП “ЛІК” Ігор Горобець (з жовтня 2023-го) очолить КП “Київ.Прозорро”. Голова Асоціації мобільних кав’ярень позитивно оцінює таке призначення, адже Горобець, мовляв, є новою людиною у сфері організації вуличної торгівлі і за ним немає шлейфу скандалів.

Вулична торгівля в “одних руках”: у столиці створили КП “Київ.Прозорро”

Ігор Горобець – ліворуч (фото з відкритих джерел)

“Рішення Київрадою прийняте. А тому тепер справа за Департаментом промисловості та розвитку підприємництва КМДА – наскільки швидко він забезпечить процес реорганізації. Зокрема – створить ліквідаційну комісію (має проінвентаризувати все майно та кошти “Міського магазину” і передати їх на баланс “Київ.Прозоро”), внесе зміни до Статуту та реєстру юридичних осіб інформацію про припинення тощо. Напевно, в ідеалі це місяць-два, а може бути навіть і рік. Як буде на практиці, побачимо. Але, на мою думку, все буде робитися оперативно задля якомога швидшого запуску роботи “Київ.Прозоро”, – зазначив Олексій Бусаєв.

Надалі, за його інформацією, саме на КП “Київ.Прозорро” столична влада планує сконцентрувати обов’язки щодо організації усіх видів вуличної торгівлі та супутної діяльності у Києві, зокрема – щодо встановлення тимчасових споруд (ТС, кіоски, МАФи), поштоматів, вендінгових апаратів (кавові автомати, аквамати, автомати з продажу снеків тощо), місць під розміщення електросамокатів та велосипедів тощо. Щоб врегулювати питання діяльності цієї сфери, столична влада планує затвердити спеціальне Положення. Задля цього ще 5 квітня 2024 року в Київраді було зареєстровано відповідний проєкт рішення №08/231-479/ПР, який наразі ще доопрацьовується депутатами і чиновниками. 

“Нещодавно відбулось обговорення проєкту рішення Київради, в якому планується врегулювати, що одне КП (“Київ.Прозоро”) буде займатися усіма напрямками вуличної торгівлі, про які я зазначав вище. Однак, все це поки що в перспективі. Цей проєкт, наскільки мені відомо, вже пройшов регуляторну процедуру, але поки ще не погоджений у встановленому порядку”, – підкреслив Олексій Бусаєв.

Також голова Асоціації мобільних кав’ярень нагадав, що ще в позаминулому році на Хрещатику, 36 обговорювалося питання щодо “реформування” КП “Міський магазин” – тоді Київрада збиралася затвердити проєкт рішення №08/231-746/ПР від 17 червня 2022 року, яким планувалося, серед іншого, перейменувати це підприємство в КП “Прозорий Київ”. Така ініціатива явно була пов’язана з гучною корупційною справою, в яку було втягнуте керівництво “Міського магазину”. Однак, як зазначає співрозмовник КВ, через війну ця ідея була відкладена. 

Читайте: У Києві вирішили реформувати вуличну торгівлю під час воєнного стану

Разом з тим, на переконання Бусаєва, існуюча реорганізація навряд чи спровокована увагою правоохоронних органів до діяльності вищезгаданого підприємства. Голова Асоціації мобільних кав’ярень впевнений: міська влада вирішила систематизувати свої багаторічні напрацювання по оптимізації та уніфікації єдиних правил для всіх обʼєктів вуличної торгівлі під керівництвом одного КП.

“Дійсно, КП “Міський магазин” за майже 10 років існування неодноразово було фігурантом корупційних справ. Однак, якби реорганізації комунальних підприємств відбувались через відкриті кримінальні провадження, то, напевно, їх би реорганізовували постійно. Корупційні ризики, які існують в даній сфері, повʼязані виключно з людськими факторами та відсутністю відкритості і прозорості в діяльності підприємств. Для мене і підприємців зокрема по суті нічого не зміниться. Просто функції, які виконував “Міський магазин” надалі виконуватиме “Київ.Прозоро”, – резюмував Олексій Бусаєв.

Як працював “Міський магазин”

Як неодноразово повідомляла КВ, діяльність КП “Міський магазин” протягом останніх років супроводжувалася регулярними скандалами з корупційним підтекстом. На такі факти звертали увагу депутати Київради, правоохоронні органи і небайдужі громадяни.

Так, наприклад, ще у лютому 2020 року екс-голова профспілки КП “Міський магазин” опублікував на сайті “Київвлада” листа на ім’я міського голови Києва Віталія Кличка, в якому він звинуватив тодішнього директора підприємства Андрія Андрущенка та його заступника Ірину Ящук у масштабних фінансових махінаціях. За інформацією Тимакова, керівництво “Міського магазину” приймало до штату фіктивних працівників, займалося поборами зі співробітників, нараховувало влаштованій на підприємство мамі Ящук колосальні премії, не помічало фактів крадіжок тощо. 

Після відповідної публікації на сайті “КиївВлада” Андрущенко “відчув себе приниженим” і подав позов до КВ і Віктора Тимакова про захист своєї “честі, гідності та ділової репутації”, а також про відшкодування моральної шкоди. Але надалі він все ж відмовився від ідеї судитися через оприлюднені факти. 

Читайте: Керівництво КП “Міський магазин”, яке звинувачують в корупції, вирішило виправдатись через суд

Втім, не дивлячись на те, що Андрущенко неодноразово заперечував свою причетність до будь-яких фактів корупції, наразі він є офіційним фігурантом як мінімум двох справ стосовно порушень в роботі в КП “Міський магазин”. 

Так, ще у липні 2022 року Нацполіція повідомила йому про підозру в заволодінні 52,7 тис. гривень. За інформацією слідства, ці грошові кошти Андрій Андрущенко у 2020 році за сумнівних обставин нарахував собі в якості доплати до заробітної плати. Також ексдиректор КП “Міський магазин” є обвинуваченим у справі щодо можливих розтрати і привласнення 618,5 тис. гривень при ремонті та реставрації комунального магазину “Сяйво книги” у 2019-2020 роках. Раніше слідчі з’ясували, що саме стільки “зайвих” фінансових ресурсів міського бюджету отримав підрядник ТОВ “БМК “Вавілон” за роботи, які не виконувалися, та матеріали, які не використовувались. 

Крім того, із липня 2023 року під підозрою правоохоронних органів за зловживання службовим становищем і службове підроблення знаходиться діючий в.о. директора КП “Міський магазин” Сергій Мартинчук (на колажі ліворуч). На переконання слідчих Нацполіції, він винен у нанесенні збитків громаді Києва на суму 572,4 тис. гривень. Саме стільки, за інформацією правоохоронців, підприємство недоотримало внаслідок ймовірного незаконного підписання Мартинчуком угод про пролонгацію договорів на право розміщення засобів пересувної вуличної торгівлі (т.зв. причепи типу “купава” й інші). 

Станом на літо 2023 року посадовець не визнавав свою вину. Разом з тим, схоже, йому відносно пощастило, адже на початковому етапі слідства вивчалися ще й факти масового хабарництва з боку керівництва цього КП, які правоохоронці не змогли довести. У КМДА публічно цю історію ніяк не коментували, але в кулуарах вона вже стала “камнем спотикання” між різними групами впливу. 

Читайте: Збитки на вуличній торгівлі: за що керівнику столичного “Міського магазину” загрожує 6 років в’язниці

Нагадаємо, скандали у сфері вуличної торгівлі стали для столицею буденним явищем. Наприклад, власники кіосків регулярно звинувачують у корупції чиновників КМДА, які відповідальні за розміщення ТС. За словами підприємців, київські можновладці, руками комунальних служб, демонтують легальні споруди з усіма дозвільними документами та лобіюють встановлення ТС наближеними до влади особами на місці знесених кіосків без жодних офіційних погоджень з КМДА. 

Один із останніх прикладів – ініціатива щодо знесення ТС, що розташовані у півкілометровій зоні біля станцій метрополітену, яку столична влада пояснювала необхідністю убезпечити мешканців Києва від ракетних обстрілів. 

Читайте: Торгівельні центри або кіоски: з чим столичній владі треба боротися під час війни 

При цьому, в кулуарах КМДА вже давно ходили розмови стосовно того, щоб передати КП “Міський магазин” більше повноважень по організації сфери вуличної торгівлі. Зокрема, навесні 2021 року чиновники планували наділити це підприємство виключними функціями щодо проведення вуличних ярмарок. Джерела КВ тоді стверджували, що такими планами чиновників були незадоволені керівники тих КП, які теж організовували ярмарки. Офіційні доходи від проведення у столиці ярмарків становлять десятки мільйонів гривень на рік, підрахувати суму “неврахованої готівки”, зібрану з неврахованих торговців, практично неможливо.

Читайте: Монополія на доходи: “Міському магазину” можут дістатися всі столичні ярмарки

Зазначимо, Сергій Мартинчук приступив до виконання обов’язків директора КП “Міський магазин” 7 грудня 2022 року. На той час він протягом місяця пропрацював першим заступником керівника цього підприємства – на дану посаду його було призначено 3 листопада минулого року. Його попередниками на цій посаді були Вадим Ситник, Андрій Лаврук, Андрій Андрущенко та інші.

Фото: колаж КВ

 

Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4