Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені

Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені

Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва. За версією слідства, до злочину можуть бути причетні посадовці КО “Київзеленбуд” і ТОВ “Буд-Компліт”, яке виконало ці роботи в 2023 році за більш ніж 35 млн гривень. Правоохоронці встановили, що цьому підряднику було безпідставно надано перевагу при проведенні тендеру, а частину отриманих з міської скарбниці фінансових ресурсів було виведено у тіньовий сектор економіки через “конвертаційні” та “фіктивні” компанії. Наразі точні розміри збитків при проведенні ремонтів в двох парках невідомі – вони мають бути встановлені в результаті проведення судових експертиз. Відомо, що вищезгадані підрядник і замовник вже фігурували разом у кримінальних провадженнях. Зокрема, раніше ДБР встановило що представники “Буд-Компліта” могли надавати “відкати” одному з працівників “Київзеленбуду” за влаштування “відпочинкової” зони на Русанівській набережній.

Як стало відомо КВ, наразі столичні правоохоронці розслідують факти ймовірних бюджетних “розпилів” при реконструкції низки київських парків.

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023100000000591, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 29 листопада 2023 року. Фігурантам цієї справи попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України – привласнення або розтрата майна, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Що стало відомо правоохоронцям

У ході розслідування правоохоронці попередньо встановили, що посадові особи КО “Київзеленбуд” та його структурних підрозділів протягом 2023 року, діючи за попередньою змовою з посадовими особами компанії-підрядника та іншими підконтрольними суб’єктами господарської діяльності, здійснювали привласнення та розтрату бюджетних коштів “під час проведення капітальних ремонтів, реконструкцій та благоустрою деяких об`єктів будівництва”. За інформацією слідства, така протиправна діяльність здійснювалась шляхом “безпідставного надання переваг та визначення” переможця за результатами проведення державних закупівель.

Варто зазначити, що в судових ухвалах по цьому слідству назва ТОВ “Буд-Компліт” прихована, хоча зазвичай назви юридичних осіб в держреєстрі судових рішень не “засекречується” – на відміну від імен та прізвищ конкретних осіб. Встановити, що йдеться саме про згадану компанію КВ вдалося завдяки назвам проєктів щодо облаштування парків, до яких вона “доклала руку”.

Так, протягом червня-жовтня 2023 року саме з ТОВ “Буд-Компліт” вказане комунальне об’єднання укладо три договори підрядку щодо реконструкцій та капітальних ремонтів двох парків у Солом’янському районі столиці – “Орлятко” і “Юність”. За цими угодами вказана компанія мала отримати з бюджету міста 36,02 млн гривень. В результаті, за інформацією системи Prozorro, “Київзеленбуд” з різних причин перерахував цьому підряднику трохи менше – 35,3 млн гривень.

Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені

Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 12 лютого 2024-го

При цьому, правоохоронцям стало відомо, що службові особи ТОВ “Буд-Компліт” розподілили отримані від “Київзеленбуду” грошові кошти між підконтрольними конвертаційними суб`єктами господарювання та вивели значну різницю бюджетних “грошей” у тіньовий сектор економіки. Задля цього, мовляв, були використані розрахункові рахунки компаній, які мають ознаки фіктивності, оскільки вони мають незначний статутний капітал та зареєстровані в приватних оселях або за адресами масової реєстрації юридичних осіб. Також, за інформацією слідства, у цих суб’єктів господарювання були відсутні офісні приміщення для здійснення фінансово-господарської діяльност, виробничі потужності, матеріально-технічна база, необхідний штатний персонал (у тому числі кваліфіковані спеціалісти і працівники робітничих професій).

У ході вивчення обставин цих можливих правопорушень правоохоронці вже здійснили низку слідчо-розшукових дій та інших заходів. 

Так, 11 квітня 2024 року по цій справі була призначена будівельно-технічна експертиза, в рамках якої, зокрема, має бути встановлено, чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних будівельних робіт за вищевказаними договорами підряду тим обсягам та вартості, які зазначені у проєктно-кошторисній документації та звітній документації по відповідним об’єктам. Надалі, у червні, слідчі Нацполіції клопотали перед Голосіївським районним судом Києва про надання їм доступу до низки документів, які зберігаються в офісі ТОВ “Буд-Компліт” та які необхідні для проведення експертизи. Йшлося, серед іншого, про маршрутні листи і транспортні схеми на перевезення будівельного сміття та ґрунту зі вказаних парків, деяких документів щодо використання екскаваторів, тракторів та самоскидів під час виконання вищезгаданих робіт тощо. 18 червня 2024 року таке клопотання правоохоронців було задоволено судом.

Чим відомі фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Буд-Компліт” було зареєстроване у жовтні 2018 року. З моменту заснування цієї компанії її незмінним керівником є мешканець смт Клесів Рівненської області Сергій Пархомчук, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянка Оксана Пархомчук.

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель “Clarity Project”, ТОВ “Буд-Компліт” брало участь лише у тендерах, які проводило КО “Київзеленбуд” – усього сторони уклали 49 угод на загальну суму 151,6 млн гривень. При цьому, компанія була фігурантом відразу декількох кримінальних проваджень, в рамках яких правоохоронці розслідували факти можливих корупційних правопорушень з боку посадовців “Київзеленбуду” та підрядників цього комунального об’єднання.

Наприклад, йдеться про справу, в рамках якої Державне бюро розслідувань (ДБР) встановлює обставини можливого отримання начальником відділу супроводження проектів управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд” (можливо, вже колишнім. – КВ) “відкатів” від трьох компаній на суму близько 1,6 млн гривень. За версією слідства, частину цих коштів у сумі 300 тис. гривень вказаному посадовцю могли надати саме службові особи ТОВ “Буд-Компліт” – ймовірно, це була “подяка” за реалізацію цією компанією договору на влаштування зовнішнього освітлення дитячого ігрового майданчика та спортивної зони на Русанівській набережній у Дніпровському районі столиці. Ще у січні 2022 року вказаного посадовця “Київзеленбуду” було затримано за підозрою в отриманні хабара, але станом на сьогодні у відкритих джерелах відсутня інформація щодо притягнення його до відповідальності.

Читайте: Відкати кур’єром: посадовцю “Київзеленбуду” та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі

Нагадаємо, що правоохоронці щорічно відкривають чимало кримінальних проваджень за фактами корупційних правопорушень з боку керівництва “Київзеленбуду” та його підрядників.

Зокрема, правоохоронці вважають, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку.

Читайте: Рекордные распилы, вывод денег в Италию и харьковский след: НАБУ завершило следствие по “группировке из “Киевзеленстроя”

Також із серпня 2021 року Нацполіція розслідує факти можливого привласнення бюджетних коштів при боротьбі з амброзією на території столиці в 2021 році. За інформацією правоохоронців, “Київзеленбуд”, перевівши своєму підряднику ТОВ “Еско-Інжинірінг” більше 34 млн гривень, суттєво переплатив. Зокрема, слідчі встановили, що ця компанія оцінила свої послуги для Києва у 4 рази дорожче, ніж для Полтави. Ще раніше журналісти з’ясували, що при реалізації цього договору підряду вартість препарату “Амбростоп”, яким обприскують шкідливі рослини, могла бути завищена навіть вдесятеро. Цікавим є і той факт, що фактичні власники ТОВ “Еско-Інжинірінг” входять до оточення депутата Київради Сергія Мамояна (обирався від нині забороненої “ОПЗЖ”), за ініціативи якого столична влада і затвердила відповідну Концепцію з ліквідації карантинних бур’янів. 

Читайте: “Київзеленбуд” і амброзія: Нацполіція розслідує проєкт Мамояна з ліквідації бур’янів

Також наразі Нацполіція розслідує можливе привласнення бюджетних коштів посадовцями цього КО при закупівлі в 2022 році вантажних автомобілів з кранами-маніпуляторами загальною вартістю майже 23 млн гривень. Зокрема, слідчі вже встановили, що постачальник цих транспортних засобів – ТОВ “Ріно Тракс Трейд” – “готувався” до відповідного тендеру задовго до його проведення і що за кожну вантажівку було переплачено близько 1,5-2 млн гривень – порівнюючи з цінами у офіційних дилерів. Крім того, правоохоронці з’ясували, що частину отриманих від “Київзеленбуду” коштів у сумі 8,1 млн гривень вищезгадана компанія перерахувала на рахунки суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. 

Читайте: Тендерна змова і “золота” спецтехніка: Нацполіція розслідує чергові “бюджетні розпили” в “Київзеленбуді”

КО “Київзеленбуд” з 19 жовтня 2023 року очолює Юрій Бахмат (на колажі праворуч). До нього, з 1 серпня того ж року, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО

Читайте: Кадрові рішення: Олексій Король пішов з посади керівника КО “Київзеленбуд”

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міськдержадміністрації (КМДА, до червня 2023 року – Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Сферу екології та озеленення столиці багато років поспіль контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада

 

Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4