За кожний постріл, зруйнований будинок і школу російські війська понесуть відповідальність, – Нєбитов

За кожний постріл, зруйнований будинок і школу російські війська понесуть відповідальність, - Нєбитов

На Київщині тривають запеклі бої за визволення територій і населення від російських окупантів. У регіоні організована евакуація населення із зон бойових дій Бучанського та Броварського районів за участі правоохоронних органів. Поліція Київщини постійно фіксує скоєння агресором кримінальних та військових правопорушень по відношенню до цивільного населення та журналістів, задокументовано злочини і міжнародного характеру. 

Про це KV дізналася за результатами брифінгу щодо евакуації населення, бойових дій та криміногенної ситуації в Київській області начальника Головного управління Національної поліції в Київській області Андрія Нєбитова.

Про евакуацію

Поліція Київщини працює у посиленому режимі і, перш за все, упродовж останніх тижнів основним питанням була евакуація населення, яке опинилося в зоні окупації та бойових дій. Люди фактично залишалися без світла, опалення, продуктів харчування та води, а також потерпали від знущань окупантів. 

За кожний постріл, зруйнований будинок і школу російські війська понесуть відповідальність, - Нєбитов

“Ми неодноразово одержували факти про те, що людей розстрілюють, є побиття, мародерство, пограбування та інші знущання. Тому, звичайно, мешканці намагалися якомога швидше покинути зони бойових дій та окупації, бо це їм могло врятувати життя. У цих зонах залишалося багато дітей, жінок і людей похилого віку. На початку війни багато лікарень та будинків для престарілих фактично залишалися на окупованих територіях. Люди залишалися без допомоги. Тому місцевими органами влади, поліцією, державною службою надзвичайних ситуацій, за допомогою Червоного Хреста були організовані відповідні маршрути”, – розповів Нєбитов. 

За його словами, основними напрямами евакуації населення були Бучанський та Боварський райони. Щодо Вишгородського району, то він практично працював над цим питанням самостійно без погодження відповідних коридорів. 

“Було дуже важливо вивести якомога більше людей. Спочатку було важко налагодити комунікацію, адже російське керівництво після досягнутих домовленостей про створення гуманітарних коридорів, на жаль, не дотримувалось їх. Нерідко автобуси поверталися порожніми, люди залишалися на площах та майданах, очікуючи можливості виїхати із зони бойових дій. Окупанти не надавали можливості вивезти людей. Та ми повторно направляли ці автобуси. І за останні два тижні нам вдалося  вивезти централізовано понад 70 тис. осіб. Більшість виїжджали своїми автівками, була можливість прилаштувати їх до загальної колони Червоного Хреста та автобусів”, – говорить він.

Нєбитов додав, що, на жаль, ці процеси відбувалися не без обстрілів і жертв серед мирного цивільного населення. Такі обстріли під час евакуації були зафіксовані як в Бучанському, так і Броварському районах. Під час евакуації окупанти, навіть, здійснювали обстріли з танків та використанням гармат. 

Нєбитов повідомив, що у Вишгородському районі під час однієї із таких евакуації загинув працівник поліції, а одного працівника із карного розшуку було поранено. Адже окупант був поінформований щодо місця збору мешканців із села Демидів і видкрив по людям мінометний вогонь. Аналогічна подія сталася і під час евакуації населення із Ірпеня: автівка працівника поліції із групи реагування патрульної поліції  потрапила під снаряди “Граду” і лише нещодавно вдалося таки забрати тіла жертв. 

Читайте: На Київщині ворог обстрілює колони людей під час евакуації, загинуло двоє поліцейських, – Нєбитов

“На жаль, ворог діє підступно, нібито погоджуючись на евакуацію цивільного населення, за цією ширмою зміна дислокацій військ, просування та закріплення в інженерних позиціях. Та для України життя найцінніше і головне завдання – вивезти якомога більше людей”. 

Оборона Київщини

Нєбитов також повідомив, що на Київщині не припиняються обстріли. Лише вчора вперше під обстріли потрапило село Новопетрівка – мирна територія, на якій не розміщувались військові об’єкти та не перебували військові. У результаті під ворожий вогонь потрапили приватні будинки та об’єкти соціальної інфраструктури. 

У цій війні гинуть також і журналісти, як міжнародних, так і українських ЗМІ. Так, в Ірпені під час спроби зафіксувати руйнування та знущання над людьми, було вбито громадянина Америки та журналіста видання The Times, поранено його колегу. До речі, їхнього водія до теперішнього часу працівникам поліції так і не вдалося знайти. 14 березня було вбито молоду українську журналістку Олександру Кувшинову та журналіста  FoxNews, громадянина Ірландії П’єра Закжевського, ще одного його колегу – поранено. 

“Все це відбувається щодня. І якщо ми бачимо загибель і серед журналістів, поліцейських, то важко уявити скільки вбивств серед цивільного населення. За свідченнями людей, яким вдалося покинути окуповані території, тіла загиблих довгий період часу просто залишаються лежати на узбіччях, вулицях, біля під’їздів. Розстрілюють населення, яке просто піднімає руки вгору, показуючи, що вони не озброєні та цивільні… Така поведінка окупанта та поворога говорить про те, що він нехтує будь-якими правилами ведення війни. І відповідна реакція правоохоронних органів, звичайно, буде. І, сподіваюся, що зі сторони міжнародних органів теж”, – говорить керівник управління. 

Також Нєбитов наголосив, що здійснення контратак ЗСУ, може прийматися виключно військовим керівництвом держави, оскільки вони мають більший спектр джерел інформації.

“Ми бачимо активні бойові дії після проведення певної та вдалої атаки ЗСУ на напрямку Ірпінь-Гостомель-Немішаєво, ду було здійснено якісний артилерійський удар, який дав змогу просунутися ЗСУ і продовжити активні бойові дії. Насамперед, за моєю інформацією, такі дії дуже змінили і порушили плани ворога щодо першої атаки на місто Київ”, – розповів він. 

Він наголосив, що активні бойові дії ще тривають в Ірпені, адже супротивник вже мав там певні оборонні позиції, які наразі зруйновані. Проте перебудова військ та створення диверсійно-розвідувальних груп ворога дозволяють йому продовжувати діяти підступно по всій території Ірпеня. Тому наразі і є проблеми щодо розстрілу журналістів та цивільних осіб. І говорити у відсотковому співвідношенні, кому належить і де яка територія наразі також неможливо. Ці повноваження мають лише офіційні військові органи. Очильник поліції Київщини підтвердив, що наразі на цій території дійсно тривають спеціальні військові операції ЗСУ. 

Наразі дуже багато російських військ зосереджено і в Бучі. Поліція Київщини постійно одержує інформацію про скоєння кримінальних та військових правопорушень, починаючи від майнових, корисливо-майнових і насильницьких злочинів. За оперативною інформацією з інших джерел, російські війська продовжують чинити опір ЗСУ. 

Останніми днями відбувалися хаотичні обстріли і території поблизу аеродрому в селі Горенка, який не має стратегічного значення. Проте фіксуються руйнування цивільних об’єктів і гуманітарно-соціальної інфраструктури. Це – лікарні, школи та приватні будинки, які руйнуються десятками. На думку Нєбитова, це може говорити про залякування населення чи просто аморальні дії ворога. І додав, що український народ від цього стає лише більш згуртованим і готовий давати відсіч. 

“За кожний постріл, зруйнований будинок і школу вони будуть обов’язково відповідати. Не має вже ударів по військовим об’єктам. Вони не можуть дати гідну відсіч Збройним силам України. Через злобу або власну невпевненість вони гатять по всім об’єктам, які тільки бачать”, – запевнив він.

Проте за останні 11 днів не відбулося і суттєвого просування російських військ та змін їхніх позицій. 

“Всі бачили як було розвіяно міф, що за три доби чи за тиждень Київ буде захоплено. Це неможливо. Дехто переоцінив можливості чи недооцінив свого суперника. Вони стоять на місці (російські війська – ред. KV) завдяки злагодженій та чіткий роботі ЗСУ та всього силового блоку. А також підтримки цивільного населення. “Победоносное настроение”  у російських солдат давно зникло, бо працюють ЗСУ, Нацгвардія і Сили спеціальних операцій у напрямку знищення продовольчих конвоїв ворога, палива тощо. Ми бачимо, що російські солдати споживають один сухпайок вже три дні. Вони пограбували всі села, грабують у людей – проте їжа та вода закінчується. І вони дуже деморалізовані і не мають бажання працювати, бо є серйозна збройна відповідь від ЗСУ. Підтримки від місцевого населення також немає. Здебільшого негативне відношення, є партизанських рух. Тому вони мають розуміти, що зробили дуже велику помилку, приїхавши в Україну”, – говорить начальник ГУ. 

Читайте: Війська московитів втратили в Україні понад 14 тисяч вояків, знищено 444 танки, – Генштаб ЗСУ

Працюють активно й українські ППО і поліція обов’язково документально фіксує падіння уламків від кожної ворожої ракети. Складаються за результатами  і відповідні процесуальні документи. 

“Звісно вони мають бажання знищити військові об’єкти. Вони намагаються чинити опір і протидіяти ЗСУ. Стріляючи по Києву, яке є мирним містом, де на 98% цивільні об’єкти. Треба мати високоточну зброю, щоб вразити якусь військову ціль. По-друге, повинна бути людина, яка вмітиме нею користуватися. По-третє, мають бути координати цієї військової цілі. Вважаю, що ні того, ні іншого вони не мають. Тому і маємо такі результати, що стріляють із артилерії фактично по цивільним об’єктам”, – додав Нєбитов.

Працює на території області і комендантська година, яка дозволяє повністю підтримувати порядок на території і є розуміння щодо цього з боку мешканців регіону. 

Більш стабільна ситуація і в Броварах – всі органи влади працюють у штатному режимі. Організована територіальна оборона та облаштовано фортифікаційні споруди. Проте є проблемне питання у напрямку сіл Богданівка, Шевченкове та Перемога Броварського району, які фактично окуповані російськими військами. Звідки також надходить інформація про безчинства та скоєння загальнокримінальних злочинів та військових злочинів міжнародного характеру, знущання з місцевого населення. Вже там мають запрацювати гуманітарні коридори для евакуації. Там працює українська армія, яка не дозволяє ворогу просуватися вперед. 

Специфічні злочини

Андрій Нєбитов також надав інформацію і щодо скоєння російськими військами специфічних інцидентів та кримінальних злочинів по відношенню до мирного населення. На його думку, сюди, у першу чергу, відноситься розстріл мирного населення – це міжнародний злочин, і покарання за це злочинці мають понести у міжнародному суді. 

Щодо фактів згвалтування, то така інформація надходила із соціальних мереж і наразі вона офіційно не підтверджена. До поліції не надходили звернення стосовно таких фактів. 

“Та ми розуміємо, що ми не можемо зараз одержувати повністю 100% інформацію із окупованих територій. І зможемо дати аналіз і чітку відверту відповідь лише після звільнення таких територій. І коли люди, що перебувають там, опиняться в безпеці і зможуть надати відповідну інформацію”, – зауважив очільник.

Нагадаємо, що у Збройних силах України відповіли на найбільш популярні питання, які виникають серед українців щодо загальної мобілізації. Станом на сьогодні на передову мобілізовано усіх резервістів, розпочато призов інших категорій військовозобов’язаних. Для осіб, які не раніше не мали досвіду щодо виконання завдань по обороні держави, працюють навчальні центри ЗСУ з підготовки. Наразі потреби у призові жінок на війну немає, однак не виключено, що така мобілізація відбуватиметься по найбільш дефіцитним спеціальностям.

Читайте: Призов без досвіду та жінки на війні: ЗСУ надали роз’яснення щодо загальної мобілізації

Фото: колаж KV

KиевVласть

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4