ПрАТ “Імпекс-Проект” ще має надію в судовому порядку змусити Київраду пролонгувати договір оренди ділянки площею 1,69 га на Старонаводницькій, 6 (Печерський район). Цю землю компанія в 2009 році отримала від столичної громади для будівництва житлових будинків, але свої зобов’язання не виконала, через що столична міськрада землю й “забрала”. Наразі акціонерне товариство не має успіхів у судах. Однією з причин стали тенісні корти, які розташовані на цій ділянці та використовуються мешканцями Печерська. Служителі Феміди вважають, що реєстрація компанією права власності на ці спортивні об’єкти свідчить про нецільове використання землі. “Імпекс-Проект” входить до орбіти Олександра Лойфенфельда – ексдепутата Київради та “мультидоларового” бізнесмена.
Як стало відомо KВ, на 16 листопада 2022 року заплановане засідання Касаційного господарського суду по справі №910/17024/21.
В рамках даного провадження приватне акціонерне товариство (ПрАТ) “Імпекс-Проект” (до 2011 року мало організаційно-правову форму ЗАТ – закрите акціонерне товариство) намагається “змусити” Київраду поновити договір оренди земельної ділянки на вул. Старонаводницькій, 6 площею 1,69 га (кадастровий номер – 8000000000:82:068:0120), яку ця компанія орендувала у столичної громади з 2009 по 2021 рік. Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили цьому ПрАТ у задоволенні його позову, тому компанія ініціювала касаційне оскарження таких вердиктів служителів Феміди.
Читайте: Киевсовет с опозданием отказался возобновлять договор аренды 1,6 га земли на столичном Печерске
KВ вирішила проаналізувати цей судовий спір зокрема та історію взаємовідносин ПрАТ “Імпекс-Проект“ зі столичною владою взагалі.
Неперервні спори
14 червня 2007 року Київрада рішенням №819/1480 погодила передачу ділянки на вул. Старонаводницькій, 6 площею 1,69 га в оренду ЗАТ “Імпекс-Проект” для будівництва житлового комплексу з приміщеннями спортивно-оздоровчого призначення та підземними паркінгами. Термін оренди мав скласти 5 років. Незабаром після цього, 1 жовтня 2007 року, столична міськрада рішенням №502/3336 внесла зміни до вказаного рішення про землевідвід. Згідно з ними, було змінено цільове призначення ділянки – влада Києва дозволила використовувати її для “будівництва комплексу житлових будинків з приміщеннями громадського, офісного, торговельного, сервісно-побутового та спортивно-оздоровчого призначення та з підземним паркінгом”.
Після цього “Імпекс-Проект” подав до Головного управління земельних ресурсів КМДА документи для укладання договору оренди, проте ні згоди укласти таку году, ні причин відмови компанія не отримала. Через це акціонерне товариство подало позов до суду з вимогою зобов’язати згадане управління укласти договір оренди. Під час розгляду справи в Господарському суді Києва чиновники з КМДА повідомили, що не укладали угоду, бо не були погоджені певні істотні умови договору. Ці аргументи не мали результату – 5 вересня 2008 року столичний госпсуд зобов’язав Управління земресурсів КМДА укласти договір оренди з “Імпекс-Проект”. 4 березня 2009 року ця угода була укладена.
У подальшому, 4 серпня 2016 року, договір оренди вказаної ділянки було поновлено ще на 5 років (до 4 серпня 2021 року) – саме тоді в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно було перереєстровано право оренди ПрАТ “Імпекс-Проект” на дану землю. Ця пролонгація відбулася також відповідно до рішень судів. Справа в тому, що орендар протягом 2013-2014 років декілька разів звертався до Київради із заявами про продовження орендної угоди, проте столична влада без пояснення причин не стала задовольняти такі звернення. Через це “Імпекс-Проект” знов ініціював судовий спір, який врешті-решт компанією було виграно.
21 квітня 2021 року Департамент земельних ресурсів КМДА здійснив обстеження вказаної ділянки. Було встановлено, що земля не використовується за цільовим призначенням: чиновники зафіксували, що частину ділянки займають тенісні корти та зелені насадження, а решта використовується як землі загального користування (проїзди та тротуари).
Вже через тиждень після цього, 28 квітня, ПрАТ “Імпекс-Проект” направив до Київради лист-повідомлення про поновлення договору оренди ділянки на вул. Старонаводницькій, 6, до якого було додано проєкт відповідної додаткової угоди. Столична влада ніяк не відреагувала на це звернення, натомість ініціювала “вигнання” цієї компанії зі вказаної ділянки – 30 червня 2021 року заступник голови КМДА з “земельних питань” Петро Оленич (на колажі ліворуч) спільно з Департаментом земельних ресурсів КМДА зареєстрували в Київраді проєкт рішення 08/231-2258/ПР про відмову ПрАТ “Імпекс-Проект” у поновленні орендної угоди. Офіційною причиною для цього стало нецільове використання землі.
Читайте: Как нерасторопность Киевсовета поспособствовала застройке 1,6 га Печерска
31 серпня 2021 року Київрада рішенням №2243/2284 погодила вказану ініціативу чиновників. Відповідним рішенням депутати доручили Департаменту земельних ресурсів КМДА проінформувати компанію про даний вердикт та зобов’язали “Імпекс-Проект” звільнити земельну ділянку, привівши її у “стан, придатний для подальшого використання”. 5 листопада минулого року Департамент земельних ресурсів КМДА повідомив вказаній компанії про те, що столична влада відмовила їй у пролонгації орендної угоди.
Незадовго до цього, у жовтні 2021 року, ПрАТ “Імпекс-Проект” звернулося до Господарського суду Києва із позовом щодо поновлення договору оренди ділянки на вул. Старонаводницькій, 6. А вже після того, коли суд прийняв цю справу на розгляд, у грудні минулого року, позивач додав до переліку своїх вимог також визнання недійсним та скасування згаданого вище рішення №2243/2284 від 31 серпня 2021 року.
В обґрунтуванні позову адвокати ПрАТ “Імпекс-Проект” вказали, що столична влада незаконно використала формулювання “використання ділянки не за цільовим призначенням” задля відмови компанії в пролонгації орендної угоди. На думку позивача, насправді мова йде про “невикористання земельної ділянки за призначенням”. Мовляв, це не настільки серйозне порушення, адже мова йде не про те, що ділянку використовують “якось не так”, а про те, що її не використовують. При цьому, у ПрАТ “Імпекс-Проект” звернули увагу, що умовами договору оренди не було встановлено строку, протягом якого компанія була зобов`язана забудувати орендовану ділянку.
Втім, суди двох інстанцій не погодились з такими доводами позивача. Зокрема, вони визнали, що ПрАТ “Імпекс-Проект” дійсно не використовувало цю землю за цільовим призначенням. На думку служителів Феміди, про це, наприклад, свідчить той факт, що 29 липня 2021 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Олена Донченко внесла до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відомості щодо реєстрації за ПрАТ “Імпекс-Проект” права власності на 4 тенісних майданчики (включають в себе тенісні корти, роздягальні тощо), які розташовані на даній ділянці.
У зв’язку з вищевикладеним, 23 лютого 2022 року Господарський суд Києва повністю відмовив компанії в задоволенні її позову. А 6 вересня поточного року Північний апеляційний господарський суд залишив без змін вердикт суду першої інстанції.
Скріншот рішення столичного госпсуду від 23 лютого 2022 року
Варто зазначити, що саме згадані вище тенісні корти змусили мешканців Печерського району влітку минулого року протестувати проти поновлення договору оренди землі з ПрАТ “Імпекс-Проект”. 27 червня 2021 року “Асоціація об’єднань власників багатоквартирних будинків Печерського району” звернулася до комісії Київради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин з проханням не пролонгувати цю орендну угоду. У відповідному листі повідомлялось, що дані тенісні корти – єдине місце, де мешканці Печерську можуть безкоштовно займатися вказаним видом спорту і що громадський актив утримує їх за рахунок власних коштів (добровільних внесків). При цьому, скаржники повідомили, що вони бажають створення на цій локацій дитячої тенісної академії Печерського району.
У зверненні було вказано, що дані тенісні корти були збудовані в 1995 році. Хто їх будував та хто був першим власником, у документі не повідомлялось, проте уточнювалося, що в 1998 році столична міськрада погодила рішення про прийняття цих спортивних об’єктів до комунальної власності Києва. Разом з тим, у судових матеріалах по діючому провадженню вказується, що право власності на тенісні корти було визнано за ПрАТ “Імпекс-Проект” на підставі рішення Господарського суду Києва від 21 грудня 2009 року. А на момент розгляду цього спору власником даних об’єктів було ТОВ “Град-Капітал”.
Сам судовий спір було ініційовано “Імпекс-Проектом” через те, що між ним та згаданим вище “Град-Капіталом” було укладено протокол про наміри укласти Попередній договір купівлі-продажу об’єктів вказаного майна, але потім “продавець” відмовився від підписання угоди. При цьому, ПрАТ “Імпекс-Проект” за невідомих причин зареєструвало за собою право власності на ці корти лише через 12 років.
У зв’язку з вищевикладеним можна зробити припущення, що або рішення Київради про прийняття тенісних кортів до власності столичної громади не було виконано, або ці спортивні об’єкти деякий час все ж знаходились у комунальній власності, після чого декілька разів переходили “у приватні руки”. У будь-якому разі, не дивлячись на те, що наміри громади Печерського району щодо облаштування тенісної академії на цій локації виглядають достатньо “соціально мотивованими”, схоже, ні місцеві мешканці, ні столична влада не мають ніяких повноважень реалізувати таку ідею – наразі у кортів є офіційний власник. Тому заяви представників столичної влади щодо “збереження кортів для мешканців Печерська” виглядають достатньо популістичними.
Читайте: Михаил Терентьев: теннисные корты на улице Старонаводницкой сохранены для жителей Печерского района
Також цікавим є той факт, що, згідно з даними держреєстру судових справ, з 2012 по 2016 роки земельна ділянка на вул. Старонаводницькій знаходилась під арештом в рамках певного кримінального провадження. Відомо, що його розслідуванням займалися столична прокуратура та Служба безпеки України, але з чим було пов’язано це слідство, наразі невідомо – КВ не вдалося знайти відповідні дані у відкритих джерелах. Втім, можна припустити, що це було пов’язано саме з тенісними кортами та зміною їх власників. Не дивлячись на те, що ділянка не використовувалася за цільовим призначенням, відсутність дій щодо її забудови навряд чи підштовхнула б охоронців закону до відкриття кримінального провадження.
Хто в головних ролях
За даними аналітичної системи Youcontrol, ПрАТ “Імпекс-Проект” було засновано у вересні 2006 року. Його керівником вказано Володимира Шелеста, а засновницею, кінцевим бенефіціаром та власницею усіх 100% акцій – мешканку Києва Інну Лойфенфельд.
Система Youcontrol, відносить цю компанію до групи родини Лойфенфельд, яка об’єднує близько п‘ять десятків суб’єктів господарювання, зайнятих у сфері будівництва та нерухомості. Ключовими особами даної групи є підприємець, депутат Київради VI скликання (обирався вії партії “Громадський актив Києва”) та член Наглядової ради Єврейської конфедерації України Олександр Лойфенфельд (на колажі праворуч), а також його дочка – згадана вище Інна Лойфенфельд.
Читайте: Киевраду подталкивают нарезать земли семейству Лойфенфельдов
Олександр Лойфенфельд неодноразово потрапляв до рейтингів найбагатших людей України. Так, у 2007 році журнал “Фокус” оцінював його статки в 195 млн доларів (76 місце в Україні), а в 2013 році – у 50,4 млн доларів (164 місце). Його бізнес-інтереси досить широкі: свого часу Лойфенфельд був співвласником нині ліквідованого банку “Синтез”, інвестував кошти в столичну нерухомість та землю тощо. Серед його партнерів по різним проєктам ЗМІ називали міністра освіти України часів президента Віктора Януковича Дмитра Табачника, народного депутата декількох скликань Вадима Рабіновича (у діючому IX скликанні обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”), а також бізнесменів Василя Хмельницького (був нардепом кількох скликань) та Андрія Іванова.
Читайте: Під сузір’ям Дерибану: в киян намагаються “віджати” 74,4 га землі на столичних Осокорках
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року очолює депутат від партії “УДАР”, директор КП “Інженерний центр” Михайло Терентьєв. До складу цього органу входять 24 народних обранці, переважна більшість з яких завжди голосує так, як їм скаже керівництво КМДА.
Фото: колаж КВ