Бориспільщину продовжують роздирати чвари. Битва за те, хто стане у керма громади, розгорілася після мобілізації до лав ЗСУ її голови, Володимира Борисенка (“Європейська Солідарність”), який залишив керувати виконкомом громади свого зама, Віталія Горкуна. На останній сесії Бориспільської міськради депутати проголосували за передачу обов’язків голови виконкому іншій людині — секретареві ради, Владиславу Байчасу (“Слуга народу”). Опоненти останнього на чолі з Віталієм Горкуном вже назвали це голосування самозахопленням та узурпацією. Оцінку рішенням сесії тепер даватиме суд.
Як дізналася KВ, 27 листопада відбулася 47 позачергова сесія Бориспільської міської ради, на порядку денному якої стояв розгляд звернення депутата Сергія Кулика (“Голос”) про необхідність звернення ради до Верховної ради з проханням невідкладно призначити позачергові вибори Бориспільського міського голови.
Нагадаємо, мер Бориспільської міськгромади Володимир Борисенко мобілізувався до лав ЗСУ ще 1 вересня.
На початку сесії, попри очікування, питання екстрених виборів на Бориспільщині зняв з розгляду сам автор, Сергій Кулик. Депутатам він пояснив, що це був його особистий запит до секретаря ради Байчаса.
“Згідно законодавства, у разі припинення повноважень міського голови, секретар міськради повинен звернутися до Верховної ради щодо проведення позачергових виборів міського голови. Я просто хотів знати, коли ви будете звертатися до Верховної ради”, – прокоментував своє питання Кулик.
Крім того, цього дня депутати розглянули питання “Про затвердження організаційної структури і штатної чисельності виконавчого комітету Бориспільської міської ради”. У результаті чого було скорочено посаду заступника голови Віталія Горкуна, який до цього ділив разом секретарем владу у громаді, керуючи виконкомом.
Сам Горкун у соцмережі так прокоментував сесію постфактум:
“Вчора, депутати Борисполя зібралися, аби звільнити мене, та працівників нашої команди, під гучне гасло скорочення посад для заощадження коштів під час війни із виконкому. Аби розчистити дорогу тим, хто грабував нашу країну і наше місто до Революції Гідності, після неї, і хоче робити це навіть під час великої кривавої війни на виживання, яку сьогодні змушена вести Україна проти росії. Така воля Владислава Байчаса – людини, яка була членом та місцевим лідером Партії Регіонів, перефарбовувалась за всіх влад під актуальні кольори, аби мати доступ до бюджету та корита. Який нівелює волю тисяч бориспільців, що наділили мера повноваженнями, в тому числі і вирішувати – хто буде виконувати його обов’язки поки він у війську. І наразі намагається самозахопити владу у місті.
Нешановний пане Байчас! У мене питання до вас. Якщо вам вірити – то Горкун та його команда – це найбільше зло, яке заважає змінювати Бориспіль. Але це не я, а ви були у всіх владах за останні 15 років. Ви були лідером місцевих Регіонів, далі у БПП, тепер у Слузі Народу. У січні 2014 року, у розпал Революції Гідності, я знаходився на вулиці Грушевського, де протистояв беркуту і тітушкам Януковича разом з нашими земляками Ярмарком Сашою, Біликом Володимиром та іншими сотнями тисяч українців. В розпал Революції Гідності ви отримували із рук Януковича орден “За заслуги”. У той же рік, але в грудні, я отримував орден “За мужність” за оборону Донецького аеропорту. І в цьому полягає принципова різниця між нами”, – йдеться у дописі Горкуна.
Формальною причиною для звільнення Горкуна послугувало заслуховування звіту про результати роботи головного управління ЖКГ, яку було визнано незадовільною, як і виконання посадових обов’язків самим заступником.
KВ вирішила поцікавитись причинами та підставами у колишнього заступника Бориспільської ТГ особисто. За його словами, причина проста і досить зрозуміла: поки голова у Збройних Силах, “колишні регіонали домовляються, повертаються і узурпують владу в місті”.
“Судячи з рішення ради, причиною для мого звільнення послугували систематичні порушення та невиконання обов’язків. Хоча ці причини навіть ніхто не слухав. Коли домовляються десь кулуарно, то саме такий результат і маємо. Депутати тиснуть кнопки, як їм це сказали робити їхні лідери партій, обласних осередків. Звільнили і скоротили не лише мою посаду. Один із заступників написав заяву власноруч, скоротили управління ЖКГ – скоротили всіх тих, які працювали в команді з головою. Новий т.в.о.мера, як він себе називає, всіх прибирає. І як побачив в соціальних мережах, міський голова написав заяву про звільнення. Я думаю, що його партія “Європейська солідарність” підтримує це рішення. Вважаю, що відбулася передача влади, коли секретар, колишній регіонал посів третє місце на виборах на посаду міського голови, просто нині йде всіма можливими шляхами до своєї мети. Та наскільки ця опублікована заява є офіційною, мені наразі невідомо. Проте, враховуючи, що і як коментують народні депутати, то їм більше відомо, що відбувається в Київській області”, – розповів Віталій Горкун виданню КиївВлада.
Пролог
Зав’язка цієї історії стартувала ще 10 листопада, коли відбулася 46 позачергова сесія Бориспільської міської ради. Під час сесії депутати мали розглянути три питання. Це – призупинення повноважень депутатів ОПЗЖ, взяття до відома повідомлення територіального центру комлектування та соціальної підтримки та внесення змін до бюджету.
Одразу після сесії місцеве ЗМІ оприлюднило інформацію, що “новим очільником Борисполя став секретар ради Владислав Байчас”.
Зокрема, йдеться, що депутати розглянули питання про звільнення міського голови Володимира Борисенка за заявою, яку він надіслав. Самої заяви оприлюднено широкому загалу не було. “За” рішення проголосувало 25 депутатів.
Повідомлення зчинило у Борисполі величезний скандал: ЗМІ та місцеві блогери почали писати про “захоплення” влади в Борисполі.
Свою позицію у соцмережі додав і військовий Роман Сініцин. Він, зокрема, зауважив, що “скориставшись нагодою”, поки мер перебуває у відпустці і служить у ЗСУ, “ексрегіонал віджав владу у мера Борисполя”.
“Байчас фактично власноруч, в обхід Закону, позбавив повноважень мера та самозахопив владу, видавши розпорядження про початок виконання собою обов’язків міського голови та дивним чином зареєструвавши себе у державному реєстрі. Тим самим, самопроголосив себе фактично мером Борисполя. Колишній член Партії Регіонів, фігурант антикорупційних розслідувань Владислав Байчас потрапив у Бориспільську міську раду за квотою Олександра Дубинського від Слуги Народу […] Поки “Буратіно” у в’язниці – справа його живе: люди Дубінського плюють на Закон, і нахабно граються в політику практично у столиці країни, що воює вже другий рік”, – йдеться у дописі.
До цих заяв ЗМІ додав свою реакцію і заступник Горкун, висловивши здивування, що рада Борисполя тепер працює під “новим” керівництвом.
Позиція
Як розповів KВ секретар ради Владислав Байчас (“Слуга народу”), він вже приступив до виконання обов‘язків голови, але виконуватиме їх тимчасово на період перебування мера у лавах ЗСУ.
“Міським головою Борисполя був і залишається Володимир Борисенко. Його повноваження не припинено. Проте, оскільки міський голова перебуває на службі в ЗСУ по загальній мобілізації, він не може виконувати свої повноваження у цей час такої мобілізації. Частиною другою ст. 42 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що у разі неможливості здійснення повноважень міського голови, їх здійснює секретар відповідної міськради. Закон визначає лише одну посадову особу місцевого самоврядування, яка на тимчасовій основі здійснює повноваження голови. Зокрема, пунктом 7 ч. 4 ст. 42 Закону визначено повноваження щодо здійснення керівництва апаратом ради та її виконавчого комітету. Виходячи з положень ст. 42 ЗУ, секретаря міськради повноваженнями міського голови наділяє виключно закон. Отже, згідно закону, на час його мобілізації повноваження голови виконує секретар”, – розповів Байчас.
Читайте: Байчас приступив до виконання обов’язків мера Борисполя
Страшний суд?
Як роз’яснив ситуацію KВ вже ексзаступник голови Бориспільської міськради Віталій Горкун, мер на початку вересня мобілізувався до ЗСУ. Напередодні, 1 вересня, він видав розпорядження щодо розподілу обов’язків. Зауваживши, що у разі відсутності голови, у тому числі через мобілізацію, обов’язки з питань діяльності виконавчих органів виконує заступник голови, по міській раді – секретар, відповідно до законодавства. Так тривало до 16 листопада.
“16 листопада мені стає відомо, що держреєстратор вніс зміни до реєстру юросіб, зареєструвавши секретаря міськради як керівника виконкому. Для цього послугувала його заява і розпорядження, підписане секретарем на бланку Бориспільського міського голови про те, що він приступає до повноважень. І додав рішення сесії, яка відбулася напередодні,11 листопада, де розглядалося три питання. Одне із них – взяття до відома повідомлення Коломийського районного ТЦК. Відповідно до цього повідомлення, що голова в Збройних Силах, секретар ради і приступив до виконання повноважень голови”, – розповів заступник.
І додав, що голова на цей час не подавав заяви на звільнення, а також ніхто не припиняв і виконання його повноважень.
“42 стаття закону про місцеве самоврядування говорить про те, що секретар може виконувати обов’язки голови, і там є перелік за яких обставин це можливо. Та там не вказано, що це можливо саме на час мобілізацію Зате вказано, що розпочинає він виконувати їх виключно після того, як міський голова втрачає свої повноваження. Ось і вся колізія. Ми звернулися до Окружного адміністративного суду з позовом, щоб скасувати таке розпорядження Байчаса про виконання ним повноважень голови. Я звернувся до Бориспільської окружної прокуратури щодо відкриття кримінального провадження. А також до голови КОВА, якому повідомили про ситуацію, що секретар, при міському голові, який не позбавлений повноважень, узурпував повністю керівництво виконавчим комітетом. На жаль, включилась політика, та не хотілось би, щоб під час війни місто Бориспіль привертало до себе увагу в розрізі політичних ігрищ. Секретар вже почав призначати і головних бухгалтерів, вносити кадрові зміни, тобто продовжувати вчиняти протиправні дії”, – резюмував він.
Геть розбрат!
Ситуація про перерозподіл влади дійшла аж до самого мера, який перебуває у лавах ЗСУ та виконує завдання у складі 10 Окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс”.
На своїй офіційній сторінці у Facebook Володимир Борисенко (“ЄС”) після звернувся із закликом до керівництва громади припинити чваритись, зосередитись на перемозі на фронті та проходження громадою опалювального сезону.
“…Я зараз у лавах ЗСУ, як і казав […] В нас у місті є рада, виконком. Це два органи, які функціонують незалежно один від одного, і в унісон, на благо нашої громади. І рада, і виконком, сьогодні функціонують. У мою відсутність за раду відповідає секретар міськради, за виконком, згідно мого розподілу, має відповідати Горкун Віталій Володимирович. Рада розподілились наступним чином, що примінили ст. 42 частину другу (коли мер не може виконувати обов’язки) і закріпили і за радою, і за виконкомом, секретаря. Добре це, чи погано, покаже тільки час і роз’яснення юристів. Тому, шановна громадо, насамперед, я хочу всіх заспокоїти. Найголовніше, що зараз потрібно – Перемога тут на фронті і в країні. Не менш важливим є підготовка до зими, яка вже на сході нашої країни і на півдні. Шановні чиновники, депутати, заступники, секретар, готуємо нашу країну до Перемоги, готуємо місто до зими. Не відволікаємося, на будь-які міжусобиці…”, – резюмував мер.
На відео: звернення очільника Борисполя до громади та керівників ради та виконкому
Загадкова заява
У день останньої сесії, 27 листопада, під час підготовки матеріалу, з’ясувався цікавий факт. Мережею почали поширювати знімок заяви на звільнення за власним бажанням авторства мера Борисенка.
Як виявилось, світлину заяви розмістили з офіційної сторінки Борисенко у якості коментаря до посту журналістки Віолетти Кіртоки до матеріалу “Мер Борисполя злив місто колишньому регіоналу?”. Заява датована саме 27 листопада. Хоча на попередній сесії 10 листопада вже розглядали заяву мера про “увільнення його з посади”, вочевидь, іншою датою. Через що власне і була скликана позачергова сесія і передані повноваження голови до секретаря.
Варто додати, що жодних заяв про звільнення на своїй офіційній сторінці мер Борисполя станом на вечір 28 листопада не публікував. Як і не було про це офіційної інформації на сайті ради.
Що означає цей крок мера – KВ наразі з’ясовує. Як тільки з’явиться інформація, ми одразу повідомимо про це читача.
Точка зору
Ексекретар Бориспільської міськради, військовий Добровольчого батальйону тероборони Бориспільщини Ярослав Годунок:
Борисенко втік у ЗСУ через порушені кримінальні справи. Закордонні інвестори цікавляться, куди поділося звідти майно з дьюті фрі аеропорту Бориспіль, а ще – обладнання з літаків та людські автівки зі стоянки, хоч прильотів туди не було. І пішов він не до Бориспільського військомату, а в Коломию. Чому такий великий патріот поїхав у військкомат до Буковельського ТРО? А заяву на звільнення написав тому, щоб призначили вибори і Горкун балотувався в мери, а Горкуна неочікувано відсторонили… Закон чітко говорить, що виконуючим обов’язки голови може бути виключно секретар.
А в нас мер кума призначив керувати після того, як мобілізувався. І перше розпорядження Горкуна – взяти на себе обов’язки призначення керівників комунальних служб, а за законом вони затверджуються на сесії ради. Тобто він мав повний контроль і всі гроші виділялись на КП. Що це за кіборг, який 32 млн потрапив на обслуговування кладовища, 18 млн – на прибирання вулиць, а на ЗСУ – нуль, де все постійно потрібно оновлювати, особливо, дрони. Триває війна, і в цей час рада виділяє субвенцію на утримання поліції, СБУ – це шок.
Нагадаємо, що Бориспіль сколихнула звістка про вступ мера Володимира Борисенка до лав ЗСУ. Поки одні схвально реагували на раптову заяву очільника громади, інші мешканці міста були вкрай спантеличені і не розуміли: хто тепер виконуватиме його повноваження.
Читайте: Таємничий відхід: Бориспільська громада залишилася без мера
Згодом мер Борисполя Володимир Борисенко заявив, що місто продовжує нормально функціонувати, готується до зими та опалювального сезону.
Читайте: В Борисполі досі не вирішили хто керуватиме містом поки мер в ЗСУ
Фото: колаж КВ