Житло на згарищі: як у столиці перетворюють споруду XIX століття в клубний будинок

Житло на згарищі: як у столиці перетворюють споруду XIX століття в клубний будинок

У Києві набирає обертів черговий скандал щодо будівництва житла на місці історичного об’єкту. Йдеться про споруду XIX століття (т.зв. “Євбаза”) на вул. Дмитрівській, 23-А, у якій на цьому тижні трапилася пожежа і на місці якої КМДА в 2021 році фактично дозволила проєктувати, а в 2022 році – будувати клубний будинок з апартаментами. Столичні активісти та експерти впевнені, що наразі будівля була спалена навмисно, а компанії-забудовники, власником яких є відомий столичний бізнесмен Євгеній Леськів (на колажі ліворуч), задля реалізації своїх планів вдавалися до маніпуляцій. Зокрема, за інформацією експертів, “на папері” було занижено клас наслідків та поверховість майбутньої будівлі, щоб не довелося проходити додаткові перевірки та експертизи від профільних держорганів. Усі ці схеми не є чимось новим для столиці, але керівництво міста продовжує ігнорувати можливість комплексного вирішення питання забудови історичного центру Києва.

Як стало відомо KВ, у Києві набирає обертів скандал щодо знищення старовинної будівлі на вул. Дмитрівській, 23-А (Шевченківський район) та подальшої забудови ділянки під нею.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Йдеться про деревʼяно-цегляну будівлю “крамарні” (від слова “крам” – товар), яка була зведена у 1830-х роках. У ті часи вона використовувалася як склад для товарів т.зв. “Єврейської бази” (“Євбази”), що в подальшому продавалися на ринку на Галицькій площі, а протягом останніх років даний об’єкт ніяк не використовувався. 28 серпня 2023 року в цій споруді трапилася пожежа, яку довелося ліквідовувати фахівцям Держслужби з надзвичайних ситуацій. Низка київських активістів вже висловили думку, що це був підпал, і такий інцидент не є випадковістю, адже на місці даної будівлі планується зведення клубного будинку (КБ).

Житло на згарищі: як у столиці перетворюють споруду XIX століття в клубний будинок

Пожежа на вул. Дмитрівській, 23-А

“Це вже другий підпал будівлі. Перший трапився восени 2021 року. Тоді міськрада пропонувала розірвати договір оренди землі під вказаною спорудою із недобросовісним орендарем. Однак, далі проєкту рішення ця ідея, на жаль, так і не зайшла. Як наслідок – сьогодні історичний будинок палає вже вдруге”, – зазначив столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

Що важливо, столичний експерт з містобудування Георгій Могильний звертає увагу на те, що забудовники, плануючи реалізацію цього проєкту, вдалися до хитрощів. Йдеться про маніпуляції з класом наслідків цього будівництва – замість СС2 (середні наслідки) в повідомленні про початок будівельних робіт було зазначено СС1 (незначні наслідки). Задля цього забудовники анонсували зведення 4-поверхової будівлі з апартаментами, хоча по факту, зважаючи на її висоту 26 метрів, вона очевидно буде 9-поверховою.

“Це – стандартна фішка забудовників-відморозків. Щоб почати будувати по спрощеній процедурі і вписатися в нормативи та обмеження, вони “пишуть” про 4 поверхи, і можна елементарно, без перевірок і експертизи, отримати право будувати по класу відповідальності СС1. Отримати відразу дозвіл мінімум СС2 на заплановану 9-поверхівку було би неможливо або дуже дорого, бо наразі щільність населення і відсоток забудови ділянки мають обов’язково перевірятися при видачі дозволу, а втулити її на ділянку 3,7 соток за нормативами теоретично неможливо. А от потім внести зміни в проект, чи через чорного нотаріуса зареєструвати додаткові квартири, чи провести через такі самі повідомлення (про початок будівельних робіт. – KВ) СС1 “реконструкцію” технічних приміщень в квартири – елементарно”, – наголосив Георгій Могильний.

Читайте: У Києві на вулиці Дмитрівській вдруге горіли старі крамарні Єврейського базару

Передісторія

20 грудня 2017 року Київрада рішенням №988/3995 погодила передачу ділянки на вул. Дмитрівській, 23-А площею 0,0375 га (кадастровий номер – 8000000000:88:146:0005) в оренду на 15 років ТОВ “Київське приватне землевпорядне підприємство” (“КПЗП”) для експлуатації та обслуговування існуючого майнового комплексу, який компанія придбала наприкінці 2013 року. Відповідна орендна угода була укладена між міськрадою і ТОВ “КПЗП” 21 березня 2018 року.

Житло на згарищі: як у столиці перетворюють споруду XIX століття в клубний будинок

Територія під майбутньою забудовою на вул. Дмитрівській, 23-А

13 грудня 2021 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції нежилого будинку площею 143,7 кв.м. на вул. Дмитрівській, 23-А під житловий будинок з апартаментами та вбудованими приміщеннями громадського призначення. Замовником видачі цих “містобудів” виступило все те ж ТОВ “КПЗП”.

У МУО зазначалося, що максимальна висота будівлі після реконструкції не має перевищувати 27 метрів. Також перед ТОВ “КПЗП” було поставлено низку інших зобов’язань, зокрема – виконати інженерну підготовку і захист території відповідно до державних будівельних норм (ДБН), які регламентують інженерний захист територій та споруд від підтоплення та затоплення. Це повязувалося з тим, що частина ділянки знаходиться в зоні, де можливий цей природно-техногенний процес. 

Також, згідно з МУО, компанію зобов’язали розробляти та затверджувати проєктну документацію щодо реконструкції відповідно до положень Закону України “Про охорону культурної спадщини” і погодити проєкт архітектурних перетворень в органах охорони культурної спадщини. Такі вимоги були продиктовані тим, що ділянка проектування знаходиться в межах центральної планувальної зони, Центрального історичного ареалу та в зоні регулювання забудови третьої категорії. При цьому, “містобудами” було передбачено, що проєктування та забудова цієї землі має здійснюватися у тому числі відповідно до функціонально-планувальної структури кварталу, тобто – до існуючих будівель та споруд, що оточують об’єкт будівництва, а також до затвердженої проєктної документації для будівництва об’єктів на суміжних земельних ділянках.

Що цікаво, в МУО було зазначено, що цільове призначення земельної ділянки має бути приведене “у відповідність до намірів замовника”, і що ділянка має використовуватися “відповідно до вимог, встановлених законодавством до використання земель цієї категорії та до містобудівної документації”. Тобто, видаючи ці “містобуди”, чиновники профільного департаменту КМДА фактичноякби зізналися, що ніякої реконструкції або будівництва на даній території фактично бути не може, принаймні наразі. 

При цьому, 18 липня 2022 року Департамент з питань архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) КМДА з легкістю зареєстрував повідомлення №КВ051220706304 про початок будівельних робіт з “реконструкції нежилого будинку на вул. Дмитрівській, 23-А під житловий будинок з апартаментами та вбудованими приміщеннями громадського призначення”. Замовниками цих робіт виступили вищезгадане ТОВ “КПЗП”, а також ТОВ “Український-будівельний-холдинг”. Генпідрядником реконструкції було зазначено ТОВ “БК Атлант-Плюс”.

Житло на згарищі: як у столиці перетворюють споруду XIX століття в клубний будинок

Рендер клубного будинку на вул. Дмитрівській, 23-А

У повідомленні було вказано, що загальна площа будівлі після реконструкції має скласти 1075 кв.м., у тому числі 319,9 кв.м. – площа апартаментів та 471,5 кв.м. – площа вбудованих громадських приміщень. При цьому, висота будівлі має вирости з 4,8 м. до 26 м. Також в документі зазначено, що біля даного будинку мають бути облаштовані аж 4 машиномісця.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Хто планує будувати

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “КПЗП” (орендар ділянки та власник будівлі на вул. Дмитрівській, 23-А, співзамовник будівництва) було зареєстроване у грудні 2012 року. Керівником компанії є киянин Олексій Клюк, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканка Києва Ніна Петрова.

Зазначимо, столичний блогер Володимир Бондаренко запевняє, що ТОВ “КПЗП” контролюється Олегом Рафальським. Останній відомий як заступник голови Адміністрації Президента (АП) України Віктора Януковича – Сергія Льовочкіна (також був народним депутатом VI та VIII скликань, у поточному IX скликанні Верховної Ради був обраний від нині забороненої проросійської партії “ОПЗЖ”). Крім того, Рафальський був в.о. голови АП на початку президентської каденції Петра Порошенка у 2014 році.

ТОВ “Український-будівельний-холдинг” (співзамовник будівництва на вул. Дмитрівській, 23-А) було зареєстроване у Києві в листопаді 2020 року. Його засновником вказано мешканця Чернігова Сергія Леськіва, а керівником та кінцевим бенефіціаром – його сина, киянина Євгенія Леськіва. Він же є директором і власником ТОВ “БК Атлант-Плюс”, яке зазначене генпідрядником реконструкції на вул. Дмитрівській, 23-А.

Система Youcontrol відносить вказані дві компанії до неформальної групи “родини Леськів”, яка об’єднує більше чотирьох десятків суб’єктів господарювання, що працюють в сфері будівництва та нерухомості, а також у сфері поводження із відходами (ТОВ “Сміттєвий король”) та виробництва будівельних матеріалів (Губницький завод будівельних матеріалів). 

Одним із головних активів даної групи є ТОВ “Київбуддевелопмент”. Під брендом однойменного девелопера KyivBudDevelopment (KBD) у Києві та Київській області було побудовано 5 об’єктів – у тому числі житловий комплекс (ЖК) “Pusha House” в Оболонському районі Києва та котеджне містечко “KyivSea” в селі Лебедівка Вишгородського району. Зазначими, що девелопер клубного будинку на вул. Дмитрівській, 23-А офіційно не заявлений.

Ключовою особою даної групи є вищезгаданий Євгеній Леськів. У відкритих джерелах є інформація про його тісні відносини з відомими політиками. Зокрема, за даними ЗМІ, Євген Сергійович Леськів був помічником народного депутата від “Партії регіонів” Василя Горбаля у 2006-2012 рр. 

Також Леськів має більш ніж очевидні зв’язки з оточенням Олексія Кучеренка – народного депутата нинішнього скликання від ВО “Батьківщина” (раніше також був нардепом ІІІ, V і VI скликань), ексміністра з питань житлово-комунального господарства (2007-2010 рр.). Серед іншого, обслуговуючий кооператив (ОК) “Гарант буд”, співзасновником якого є Євгеній Леськів, 2019 році повернув Кучеренку 390 тис. гривень позики, що було відображено в декларації про доходи цього нардепа (на час воєнного стану декларації відсутні у відкритому доступі. – KВ). 

Крім того, бізнес-структури із орбіт Леськіва і Кучеренка разом реалізовували деякі проєкти з забудови столичних земель. Зокрема, йдеться про скандальний КБ “Struetinsky Residence” на вул. Болсуновській, 8 (Шевченківський район Києва). Даний комплекс будується під виглядом реконструкції складських приміщень, якими володіє ТОВ “Карт Лімітед” (до 2020 року його власником був Андрій Кучеренко, який є братом вищезгаданого нардепа), а замовником робіт виступає ОК “Орсей Київ” (керівник та співзасновник – Євгеній Леськів). Генпідрядником підготовчих робіт, до речі, виступало вищезгадане ТОВ “БК Атлант-Плюс”.

Як повідомляла KВ, проти зведення цього комплексу активно виступали мешканці сусідніх будинків. Вони були обурені тим, що будівництво здійснюється на території, забрудненій радіоактивною речовиною цезій-137, і що воно може завдати шкоди нещодавно відреконструйованій музичній школі №4. При цьому, після звинувачення на свою адресу, Олексій Кучеренко заперечував свою причетність до цього проєкту.

Читайте: Департамент ГАСК Киева отказал фирме брата нардепа Кучеренко в выдаче разрешения на строительство многоэтажки возле Ботсада

Тенденція

Нагадаємо, що міська влада абсолютно не справляється із охороною історичних будівель та споруд Києва. Чиновники КМДА і депутати Київради регулярно обіцяють працювати над їхнім збереженням та наголошують на тому, що такі об’єкти не повинні зноситися заради будівництва чергових висоток житлового і комерційного призначення. Проте, більшість таких заяв не мають практичного втілення.

Один із останніх прикладів – демонтаж найстарішого дерев’яного будинку столичного Подолу на вул. Ярославській, 13-Б, В, власником якого з 2007 року значиться Сергій Боярчуков – бізнес-партнер одіозного нардепа Сергія Алєксєєва, який є другом і соратником міського голови Києва Віталія Кличка. На початку серпня 2023-го цю історичну споруду було знесено задля того, щоб звести на її місці 4-поверховий клубний будинок. 

Громадські активісти та експерти б’ють на сполох – вони переконані, що міська влада нічого не зробила для захисту цього об’єкта, хоча ще в 2015 році можна і треба було надати йому статус щойно виявленого об’єкту культурної спадщини. Резонанс змусив Віталія Кличка пообіцяти звернутися до правоохоронних органів щодо перевірки законності дій власника історичної споруди. Схоже, Нацполіції доведеться відкрити справу, щоб здійснити таку перевірку. Але, з огляду на статус задіяних в скандалі осіб, якихось наслідків це явно не матиме. 

Читайте: Демонтаж історії: як оточення Віталія Кличка готується до забудови на столичному Подолі

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував Петро Оленич. З 2 квітня 2021 року Оленич обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Обов’язки директора Департаменту ДАБК КМДА з 13 січня 2020 року виконує заступник директора цієї структури Оксана Попович. На цій посаді чиновниця працює, поки директор даного департаменту Володимир Кузьменко перебуває у відпустці для догляду за дитиною (офіційно очолює цю структуру з 3 лютого 2017 року). 

Діяльність цього департаменту з 2018 року контролю заступник голови КМДА Вячеслав Непоп (на колажі праворуч).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4