На Київщині триває підготовка до нового опалювального сезону. Деякі громади працюють над цим у авральному режимі, проблеми створюють авансові платежі та судові справи, порушені проти боржників. Над низкою громад навіть нависає загроза зриву опалювального сезону через затримку передачі комунального майна. В цілому в столичному регіоні з нетерпінням очікують, якою буде ціна на газ.
Як стало відомо KV, 2 липня Уряд оголосив про старт підготовки до наступного опалювального сезону.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що опалювальний сезон в Україні розпочнеться вчасно, у визначені законом терміни.
“Підготовка до наступного опалювального сезону розпочата. Видані відповідні розпорядження уряду. Це питання перебуває на моєму контролі та на контролі профільних міністерств – Міністерства розвитку громад та територій і Міністерства енергетики. Також профільні міністерства спільно з НАК “Нафтогаз” розв’язують питання підготовки й запуску до опалювального сезону теплоелектроцентралей”, – сказав прем’єр-міністр Шмигаль.
Пiд знаком питання
Як раніше повідомляла KV, у Вишгородському районі початок опалювального сезону опинився під загрозою. У Вишгородській громаді ВРКП “Вишгородтепломережа” надає 90% послуг, але громада не може розпочати підготовку, не маючи на балансі відповідного нерухомого майна. До 1 липня громаді мали передати на баланс усе комунальне майно. В обумовлений законом термін цього не сталося. У результаті – діяльність КП була заморожена.
Вишгородська райрада погоджувалася передати лише юрособу з понад 60 млн боргом. Згодом виявилося, що частина об’єктів була передана в оренду. А для запуску опалювального процесу КП потребує значних фінансових вкладень – громада має вкласти 20 млн гривень авансових платежів.
Після переобрання депутатами нового керівництва Вишгородської райради були озвучені попередні домовленості щодо передачі обіцяного майна, але, як розповів KV голова Вишгородської міської громади Олексій Момот, ситуація з місця поки не зрушила.
“На жаль, це питання ще не вирішилося. Сесія районної ради не відбулася. Наступне засідання заплановане на 3 серпня. Наразі жодних дій щодо підготовки до опалювального сезону ми розпочати не можемо. Одержали звернення від тепломережі, просять виділити близько 15 млн гривень і що без цих коштів вони не зможуть запустити сезон. Ми змушені були надати відповідь, щоб вони зверталися із цим питанням до своїх засновників, адже громада не має права їх фінансувати, оскільки вони ще не наше підприємство”, – роз’яснив KV ситуацію Момот.
Так, 26 липня відбулася нарада депутатів Вишгородської райради. Під час дискусії обговорили наболілі питання щодо передачі комунального майна на баланс громад.
У ході засідання депутатка Ганна Головаченко зауважила, що основним питанням, включеним до розгляду на попередній сесії 1 липня, була саме передача тепломережі громаді, а також – рухомого і нерухомого майна. Питання сьогодні є вкрай важливим. І тому запропонувала не розглядати новостворений порядок денний, винесений до розгляду на 3 серпня, а повернутися до більш важливих питань попередньої сесії, як передача майна.
На відео: Передсесійна нарада депутатів Вишгородської райради щодо передачі майна громадам від 26 липня
У коментарі KV голова Бориспільської районної ради Антон Мотрич повідомив, що до 1 липня райрада здійснила передачу всіх мереж та комунальних підприємств, що займаються саме теплопостачанням. Проте тут проблема, як виявилося, криється у іншому.
“Наразі громади проводять інвентаризацію, приймають на сесіях рішення про прийняття із районного підпорядкування цього майна в комунальну власність. Деякі громади призначили нових керівників. Процес підготовки запущений. Є лише один проблемний момент. Так, по тепломережі Яготинської громади є велика заборгованість за газ. Ці борги залишилися після ліквідації Яготинської райради. Наразі цим питанням вже опікується громада, розплутують ситуацію, адже там і досі ще тривають суди з цього приводу”, – говорить він.
За словами заступника голови Яготинської міської громади Сергія Овчаренка, ця ситуація жодним чином не вплине на старт опалювального сезону.
“КП ми забрали у комунальну власність громади. Тепломережею керує обізнаний керівник. Наразі він активно працює і, думаю, що у нас взагалі жодних проблем не буде. Відбулася нарада за участі представників Держенергонагляду, обговорили всі питання. По-перше, всі котельні на території практично підготовлені. Дев’ять котелень ми забираємо з балансу відділу освіти. Ми ініціювали це питання і зараз проводяться акти приймання-передачі восьми газових і однієї твердопаливної котельні на баланс тепломережі. Сьогодні підприємство фінансово спроможне. Залишалося питання по боргам за минулі роки і зараз вирішується їхнє списання. Час ще є – тож працюємо”, – говорить Овчаренко.
За словами керівника КПТМ “Яготинтепломережа” Олега Форостяного, КП вже уклало договори на газопостачання з НАК “Нафтогаз Трейдинг”. Щодо боргів, які були перед Нафтогазом, то 14 липня було прийнято законопроєкт № 3508-д, який дозволяє реструктуризувати підприємству всі борги.
“Питань до роботи тепломережі за останні чотири опалювальні сезони не виникало. Графіки реструктуризації виконуються вчасно, жодної скарги від населення чи відповідних органів не було. Ліміти надходили вчасно і в цьому питанні ми займаємо позиції в області. Борги ж виникають через несправедливі тарифи. Держава нас ставить у такі рамки, не даючи погоджувати гідні тарифи. Поки що в бюджеті не передбачені кошти для реструктуризації боргів. Нещодавно Нафтогаз нам виставив 1,7 млн гривень боргу. Суд постановив, що з цієї суми КП винне лише 294 тис. гривень. Тож доводиться працювати у правовому полі, відстоюючи справедливість. З Нафтогазом вже маємо десять судових позовів. Невідомо поки що, і яка буде ціна на газ цього сезону. Ціни ж на послуги, товари, електрику продовжують зростати, виросла на 21% і мінімальна зарплата. За умовами договорів до початку сезону КП рекомендують надати предоплату у вигляді авансових платежів. На рахунку кошти акумульовані за два місяці”, – зауважив Форостяний.
За планом
У той же час в інших районах подібні проблеми не виникали. Як розповіли керівники районних рад та громад – все майно тергромад було передано вчасно, згідно із законодавством до 1 липня, тож і підготовка до нового опалювального сезону йде за планом.
“Громади одержали все майно, що необхідне для організації опалювального сезону. Районна влада комунікує з усіма громадами району, вводить в курс щодо нововведень, навчає та допомагає. Звичайно, що виникають технічні питання. Та таких суттєвих проблем, що неможливо було одразу вирішити, поки що не було. Тож підготовка до опалювального сезону йде за планом”, – розповів KV заступник голови Білоцерківської районної ради Анатолій Чичикало.
За словами голови Броварської райради Сергія Гришко, у нових громадах та приєднаних територій до Броварського району гострих проблем також не виникало.
“Питання підготовки до опалювального сезону під постійним контролем місцевого керівництва. З громадами, звісно, підтримуємо зв’язок. Усе необхідне майно передано. Думаю, в такому режимі все триватиме і надалі. Якщо тільки обленерго, як торік, не внесе зміни до вимог і не впровадить нововведення перед початком сезону”, – додав він.
Як розповів голова Обухівської районної ради Антон Карманов, в Обухівському районі підготовка до опалювального сезону також здійснюється за відпрацьованою схемою.
“В Обухівському районі працює вже близько 20 років одне комунальне підприємство “Обухіврайтепломережа”, яке обслуговує Українську, Козинську і Обухівську громади. Воно залишається на балансі райради, і поки що немає передумов для його передачі. Рада має право утримувати комунальне підприємство, яке працює і приносить прибуток. Районна рада вже сформувала і затвердила тарифи, укладено договір на поставку газу. Звичайно, залишаються питання стосовно тарифів. Підприємство може одержати лише 2% можливого прибутку, які повинні покривати коливання тарифів. Але цих коштів не вистачить жодному підприємству в Україні, так як тарифи можуть змінюватися щомісяця, і не факт, що в бік зменшення. Тож виключно держава може врегулювати питання щодо вартості газу, коригування тарифів, порядку їх нарахування. Постачальники газу працюють зараз в умовах відкритого ринку, і припускаю, що всі підприємства в результаті можуть стати збитковими. Газові компанії передбачили в своїх положеннях, що підприємство повинно авансувати платежі за газ, населення ж розплачується за послуги постфактум. І зараз місцева влада повинна відшукати кошти для цих авансових платежів. Сьогодні держава ставить в жорсткі рамки і жодних чином не допомагає комунальним підприємствам здійснювати надання якісних послуг”, – розповів очільник району.
За словами голови Макарівської громади Вадима Токаря, у них складається специфічна ситуація, від якої вони не залежать, адже є ще цілий перелік комунального майна, яке Бучанська райрада досі так і не передала їм на баланс. Та ці процеси на підготовку до опалювального сезону не впливають.
“Котельні районна рада нам не передавала. Попереднє керівництво ліквідованої Макарівської райради здало це майно в оренду. І в цій сфері у нас працюють лише приватні структури, які і здійснюють функції щодо опалення об’єктів на альтернативному паливі. Загалом же на території немає централізованого опалення і комунальної тепломережі – мешканці користуються індивідуальним опаленням. Бюджетні та соціальні установи, у тому числі школи і дитсадки, опалюються газом або альтернативним паливом через приватні структури. Підготовка відбувається за планом”, – говорить очільник громади.
Голова Фастівської районної ради Віктор Веремейчик також зауважив, що у результаті децентралізації районна ради до 1 липня передала дев’яти громадам всі котельні, розподільні станції – і за районом подібного майна не залишилося.
“Тепер вся відповідальність за це майно лежить на головах громад, які повинні забезпечити існування цих підприємств і, звісно, що опалення навчальних закладів тощо. Всі громади заснували вже свої відповідні комунальні підприємства. Зі свого боку, якщо потрібна допомога чи втручання у вирішення проблеми на рівні області, КМУ, міністерства – ми готові допомагати. Район обізнаний у справах громад і на сьогоднішній день подібних звернень не було. Все йде, згідно до плану. Побачимо, як ці процеси просуватимуться надалі. Зараз громади наділені повнотою влади і не лише Фастіський район, а й вся держава спостерігає, як вони впораються в нових умовах і з новими можливостями”, – зауважив він.
Нагадаємо, що на черговій сесії 1 липня депутати Вишгородської райради проголосували за відставку голови Андрія Анісімова (“Слуга народу”) та обрання на його місце однопартійниці Ірини Правдивої. Приводом для подібного демаршу депутати назвали саботування ексголовою передачі майна тергромадам у рамках адмінтерреформи.
Читайте: Накипіло: депутати Вишгородської райради переобрали голову
Фото: колаж KV