Знайдіть нашого Жилу: Театр на Липках просить Кличка та Попка повернути з-за кордону свого керівника

Знайдіть нашого Жилу: Театр на Липках просить Кличка та Попка повернути з-за кордону свого керівника

Ще один керівник столичного театру бігає десь за кордоном попри воєнний стан та складну ситуацію в Україні. Мова про В’ячеслава Жилу, який наприкінці літа минулого року зі скандалом очолив Київський академічний театр юного глядача на Липках. Режисер другий місяць поспіль перебуває невідомо де, в Театрі царює безлад і занепад через його бездарне керівництво та сумнівні “бізнес-схеми”. Більш за те, скоро Жила може бути знятий з посади керівника Театру рішенням суду, бо, схоже, в його минулому є не закритий кримінальний гештальт.

Про це KВ стало відомо зі звернення співробітників Київського академічного театру юного глядача на Липках (зараз також називається ТЮГ) до до Київського міського голови Віталія Кличка та начальника Київської міськовї військової адміністрації (КМВА) Сергія Попка, який є безпосереднім начальником Кличка, а також інтерв’ю зі співробітниками Театру та відкритих джерел.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Реагуючи на публікацію KВ про знищення Театру на лівому березі Дніпра та втечу за кордон в березні цього року його керівника Станіслава Жиркова, до редакції КиївВлади звернулись актори та художники Київського академічного театру юного глядача на Липках (зараз також називається ТЮГ).

“В нас практично та сама проблема із нашим керівником В’ячеславом Жилою, – запевнила актриса театру та кіно Кароліна Пампуха. – Він поїхав за кордон майже два місяця тому, театром керує на відстані по вайберу, в Києві не з’являється. Навіть на судове засідання, яке відбулось 6 грудня за його позовом, не зміг прийти”.

Артисти підозрюють, що В’ячеслав Жила відсиджується у безпечному місці, поки в Києві  проблеми зі світлом, блекаути та прильоти російських ракет і іранських шахедів.

Судячи з дописів В`ячеслава Жили на його Facebook-сторінці, 23 та 25 листопада він був в Києві. Але актори наполягають, що Facebook-сторінка Жили – чистої води містифікація й розіграш, до яких Жила вельми ласий.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Ось фото від 23 листопада, під яким В’ячеслав Жила звітує, що в театрі є світло та вода. Але за вікнами театру дерева з жовтим та зеленим листям, хоча в Києві в ці дні вже йшов сніг.

Знайдіть нашого Жилу: Театр на Липках просить Кличка та Попка повернути з-за кордону свого керівника

Жила на фоні жовтневого Києва

А ось фото від 25 листопада. Жила на фоні стіни з туалетного паперу звітує, що театр може виконувати функції пункту незламності. Співробітники театру знизують плечима, мовляв, в них взагалі не було й немає проблем з туалетним папером.Знайдіть нашого Жилу: Театр на Липках просить Кличка та Попка повернути з-за кордону свого керівника

Жила та туалетний папір

Більш за те, КВ неофіційно підтвердили в Держприкордонслужбі, що В’ячеслав Жила перетнув кордон України на станції Перемишль 28 жовтня і відтоді не повертався.

В пошуках зниклого Жили

Колектив ТЮГу на Липках звернувся до Київського міського голови Віталія Кличка та начальника КМВА Сергія Попка з проханням втрутитись в ситуацію. Колективне звернення підписали 13 багаторічних працівників Театру: заслужена артистка України Інна Белікова, артист театру та кіно Андрій Волошин, актриса театру та кіно Кароліна Пампуха, артист театру та кіно Леонід Марченко, художник-постановник Катерина Корнійчук, завідувач музичною частиною Володимир Борисов, завідуюча трупою Лілія Муравська, режисер-постановник Костянтин Дубінін.

Фотокопії звернення в фотогалереї наприкінці тексту, імена деяких підписантів приховані за їхнім проханням.

“В такий складний для країни час його [В’ячеслава Жили] немає на робочому місці. За словами начальниці кадрово-юридичного бюро Театру Стельмах О.О, з 2 грудня він знаходиться у відпустці “за власний рахунок”, а до того був у звичайній відпустці і, відповідно, отримував бюджетні кошти. За нашими даними, керівник Театру з кінця жовтня перебуває у Ізраїлі по особистих справах. Підкреслимо, що за віком В’ячеслав Жила є військовозобов’язаним, йому виповнилось 36 років, і нам невідомі причини, за яких він може бути звільненим від військового обов’язку”, – сказано в зверненні.

У зв’язку із правовим режимом воєнного стану в Україні діють обмеження виїзду за кордон чоловіків призовного віку, але вже сформувалися схеми, за допомогою яких це таки відбувається. Чоловіки призовного віку виїжджають за кордон:

– завдяки внесенню їх даних в інформаційну систему “Шлях” військовими адміністраціями;

– оформлення їх водіями компаній, які мають ліцензію “Шлях”;

– нібито по справах громадської організації, яка займається допомогою фронту за погодженням військової адміністрації;

– в складі театральних труп нібито для організації міжнародного благодійного гастрольного турне, в цьому випадку погодження надає Міністерство культури та інформаційної політики та, у випадку з Києвом, Департамент культури Київської міськдержадміністрації (КМДА).

Актори розповідають, що В’ячеслав Жила цікавився схемами можливого виїзду за кордон, тому неможливо стверджувати, що він виїхав саме нібито “для організації гастрольного турне”, бо на це можуть бути й особисті причини.

“Але в Департаменті культури не можуть не здогадуватись, що керівник театру поїхав за кордон на довгий строк. Навіть якщо він поїхав не з театральною метою організації гастролей, а в інших справах, – підкреслює актриса театру та кіно Кароліна Пампуха. – В них із Жилою підписаний контракт. Вони його роботодавці, а він керує комунальним закладом. Тому зобов’язаний був якось пояснити причини своєї довгої відсутності”.

Жах і свавілля за кулісами

Діячі Театру на Липках розповіли, що проблеми з В’ячеславом Жилою почалися після його призначення на посаду, яке відбулось 30 серпня 2021 року за результатом проведення відповідного конкурсу, організованого Департаментом культури КМДА під керівництвом Яни Барінової (звільнена навесні 2022 року).

Одразу після проведення конкурсу вибухнув скандал – актори вимагали переглянути результати конкурсу та проводили мітинги під Департаментом культури.

“Я його, як режисера не знаю, тому що власне у нього немає режисерської освіти. Він там за три дні отримав право ставити постановки в театрі “Актор”, це для мене трошки дивно”, – наголошував директор Київського академічного театру юного глядача Віктор Гирич, який програв конкурс.

Акторка театру Марія Демочко запевняла, що Департамент культури та комісія відверто завалили кандидатуру Гирича: “Департамент ще до конкурсу сказав і пані Барінова також, що все вирішено – буде Жила”. 

Варто зазначити, що після призначення керівником Київського академічного театру юного глядача на Липках Жила залишився керівником  театру “Актор”, відомого скандальними постановами. Тобто наразі через В’ячеслава Жилу два столичних театри залишились без керівництва.

Ще одна історія, яка наразі не завершилась – судова тяганина навколо. В вересні 2021 року Печерський райсуд Києва арештував Театр юного глядача на Липках площею 3528,8 кв.м., заборонивши службовим особам КМДА або особам, які будуть діяти від їх імені або за їх дорученням, відчужувати, розпоряджатися цим об’єктом нерухомості, а також проводити будь-які будівельні роботи, у тому числі реконструкцію приміщень. Державним реєстраторам та нотаріусам було заборонено вчиняти будь-які реєстраційні дій щодо приміщення.

За нового керівництва Департаменту культури КМДА позиція стосовно театрів не змінилася. Що не дивно, бо сьогодні в ДепКульті за театри відповідає перший заступник директора Микола Шуляк, який працює в Департаменті з 2014 року. Він прийшов відразу на посаду начальника планово-економічного відділу, а до того був помічником-консультантом народного депутата ВР Павла Рябікіна (фракція “УДАР”), який тоді ж, в 2014 році, зайшов в КМДА на посаду заступника Віталія Кличка й до 2015 року курував в столиці будівництво, земельний і архітектурний напрямки. Сьогодні Павло Рябікін є Міністром з питань стратегічних галузей промисловості України.

“Усі заяви колективу Театру ігноруються. Водночас, під час війни надано згоду на “відрядження” та “відпуску за свій рахунок” керівнику комунального закладу. Дуже схожі процеси відбуваються в інших театрах, підвідомчих Департаменту культури КМДА. Завдяки корупції чи бездіяльності Департаменту, до керування театрами прийшли справжні маргінали, які, прикриваючись реформами, знищують  український театр. Під час війни ця ситуація шкодить нашій обороноздатності, адже культура – це  потужна зброя, і ворог це теж знає”, – сказано в зверненні співробітників Київського академічному театру юного глядача на Липках.

Актори наголошують, що за рік керівництва В’ячеслава Жили відбулись вкрай негативні процеси.

Відсутні прозорість та звітність всіх процесів. Ліквідовано художню раду Театру та раду трудового колективу, які займались громадським та творчим контролем художнього рівня закладу. Внаслідок чого відсутній репертуарний план, обов’язковий до загального доступу, та будь-яке планування вистав, дошки об’яв пусті, і будь-яка робоча інформація відсутня у публічному доступі.

Публічні обговорення діяльності театру  припинені та перенесені на приватну Facebook-сторінку В’ячеслава Жили. Робочі домовленості відбуваються в закритих чатах Viber, що суперечить формату роботи  державного закладу. Через Viber співробітники Театру отримують офіційні накази про зупинення контрактів (документи можуть бути без підпису та печатки).

Масові звільнення та відсторонення від роботи творчого та технічного персоналу. Акторів, які працювали  в театрі десятки років ы на яких тримався репертуар, звільнено “заднім числом”. Водночас інших акторів вивели з простою, але зобов’язали “сидіти в гримерці і читати книжку” протягом усього робочого дня.

Штатних художників відсторонили від творчого процесу. Під особливий тиск потрапив дизайнерський відділ. Митців спочатку їх було переведено на “простій”, а надалі з деякими незаконно припинено трудові угоди.

Аналогічна ситуація із штатними режисерами. Нові постановки здійснюються виключно з режисерами, запрошеними зі сторони. Причому постановки відбуваються у форсмажорному режимі, з використанням декорацій та костюмів, які знаходяться на балансі театру, з очевидним порушенням авторських прав відповідних художників-декораторів.

В Театрі відсутнє керівництво творчим процесом, яке повинно здійснюватися завідуючою трупою. Під час відсутності директора Театру з’ясувалось, що особа, нібито призначена ним на цю посаду, насправді її не займає.

Ліквідовано репертуар театру для юнацтва та дорослих, створений за європейським зразкам театрів для дітей, що істотно зменшило популярність театру та його відвідування. Водночас були частково знищені декорації до основного репертуару, створені ведучими сценографами за бюджетний кошт.

Змінена офіційна назва театру: “Київський академічний театр юного глядача на Липках” на ТЮГ, що дезорієнтувало громадськість та призвело до втрати глядачів. Демонтована зовнішня реклама на театрі, виготовлена за бюджетний кошт, без будь-яких обґрунтувань та замін, що істотно погіршило вигляд будівлі Театру в центрі Києва.

Впроваджено тіньові фінансові механізми. Ліквідовано квиткову касу в театрі, що  унеможливлює традиційного придбання квитків, на що дорікають батьки, які не користуються інтернетом. Квитки продаються через посередників на комерційних ресурсах. Невідомо, за який рахунок в умовах війни, а до того пандемії, відбувається фінансування запрошених виконавців до театру, при тому, що велика частина колективу театру виведена на простій з підстав відсутності фінансування.

Під час війни Театр кинутий напризволяще, створена атмосфера страху. На час фізичної відсутності директора в Україні, керування театром здійснюється його заступником Кривенко М.Є., яка була призначена напередодні та яка продовжує його карну політику відносно творчого, мистецького та технічного персоналу театру. Акторів не випускають грати у виставах і репетиціях, слідкують за кожним кроком, примушують писати доповідні записки під загрозою звільнення. Кілька днів тому звільнили провідного художника, всі в очікуванні того, хто буде наступний.

Вимоги Театру

Актори розповідають, що здатність В’ячеслава Жили до розіграшів і містифікацій проявилася ще в ході проведення конкурсу на посаду, на який подалося більше двох сотень громадських організацій, так чи інакше пов’язаних із В’ячеславом Жилою.

Тому минулий керівник Театру Віктор Гирич, якій теж теж приймав участь в конкурсі, подав позов до суду. І сьогодні результати конкурсу скасовані в суді першої інстанції – Окружному адміністративному суді Києва (ОАСК). Перший розгляд апеляції відбувся в Апеляційному адміністративному суді Києва, куди В’ячеслав Жила не з’явився з невідомих причин. Наступне засідання апеляційного суду відбудеться 10 січня.

Тут варто нагадати, що 16 років назад нинішній керівник ТЮГу на Липках вже мав справу із судовою системою. В 2021 році ICTV випустив сюжет, в якому розповідається, що 27 листопаду 2006 року вироком Деснянського районного суду Києва В’ячеслав Жила був засуджений на п’ять років позбавлення волі за привласнення владних повноважень, шахрайство, підробку документів та викрадення людини. Строк він відбув умовно, тому протягом кількох років не мав права перетинати державний кордон України. Але судимість, буцімто, так і не була знята. Тому є питання до законності його участі в конкурсі на керівництво Київським академічним театром юного глядача на Липках

Діячі Театру впевнені, що минуле та сьогодення В’ячеслава Жили не сумісне із керівництвом дитячим Театром, якому в наступному році виповнюється 100 років, тому просять втрутитися в ситуацію безпосередньо мера Києва, який, за їх думкою, дуже трепетно ставиться до втечі керівників комунальних закладів чи міських департаментів під час війни.

“Будь-ласка врятуйте наш театр. Раніше в колективі була дружня атмосфера, всі працювали на результат. Театр постійно перебував в стані мистецького пошуку, трупу поповнювали молоді актори, запрошувались режисери, гралися дорослі та дитячі вистави, в репертуарі було понад 50 вистав, серед яких п’єси сучасних драматургів і твори відомих класиків, чого зараз немає. Більш того, за останній рік в нас пішло 50 людей зі 157!”, – каже  художник-постановник Театру Катерина Корнійчук.

Діячі Театру просять керівників міста знайти та повернути в Україну В’ячеслава Жилу, а також провести об’єктивне розслідування його діяльності.

Жила каже

Редакція намагалась зв’язатися з В’ячеславом Жилою за його особистим номером телефону, але абонент не міг прийняти дзвінок. Врешті решт він вийшов на зв’язок за допомогою Viber, коротко відповів на питання щодо його виїзду за кордон і пообіцяв більше відповісти у письмовій формі, як керівник комунального закладу культури.

За словами Жили, в даний момент він знаходиться у відпустці за власний рахунок, перебуває на території України, але не хоче називати конкретне місце. “Перед від’їздом я з Департаментом культури погодив відпуску: з Анжияком (директор Департаменту культури Сергій Анжияк, – KВ) і Яворовським (заступник директора Департаменту культури Геннадій Яворовський, – KВ). Повертаюсь вже на робоче місце за невеликий шматок часу, в мене прем’єра 30-го числа”, – запевнив він.

Втім, Геннадій Яворовський в коментарі KВ заперчив слова В’ячеслава Жили щодо погодження ним відпустки керівника театру, оскільки він знаходився на лікарняному.

В якості резюме

Якщо інформація щодо втечі за кордон В’ячеслава Жили підтвердиться, це буде вже третій такий випадок серед київських театрів. Після ескалації війни в лютому 2022 року, з України поїхали, але до осені залишалися на посадах керівник Театру на лівому березі Дніпра Станіслав Жирков і його дружина, директорка театру “Золоті ворота” Ксенія Ромашенко.

Читайте: На межі знищення: Театр на лівому березі Дніпра потерпає через свого (екс)керівника Жиркова

Після цієї публікації KВ і колективного звернення працівників Театру в КМДА вибухнув неабиякий скандал, розв’язати який був зобов’язаний Департамент культури КМДА шляхом призначення нового відповідального керівника театру. Але, попри обіцянки акторам Театру на лівому березі Дніпра, “зробити це до Різдва, досі не прийнято та не ухвалено жодних рішень. 

Тому КВ нагадує директору Департаменту культури КМДА Сергію Анжияку, що цього року Україна святкує Різдво Христове 25 грудня, разом з більшістю християнського світу та усією Європою – 25 грудня. Тому швидче вже повертайтесь зі свого закордонного відрядження та привезіть з собою, будь-ласка, керівника Київського академічного театру юного глядача на Липках.

Нагадаємо, Департамент культури КМДА багато років перебував в підпорядкуванні заступника голови КМДА Валентина Мондриївського. Але 1 листопада, ймовірно через чисельні скандали в царині ДепКульту, Віталій Кличко усунув Мондриївського від питань культури й перепідпорядкував ДепКульт своїй заступниці Ганні Старостенко.

В цілому питання культури в Україні та, в тому числі, в Києві опікується профільний міністр Олександр Ткаченко.

Читайте: Що за історичні ареали Києва затвердив Ткаченко

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Автор:
Аннабелла Моріна
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4