Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Черговий будівельний скандал розгорається в Оболонському районі Києва. Місцеві мешканці вимагають від влади не допустити будівництво багатофункціонального комплексу (БФК) “Liner” з житловою частиною на 626 квартир – проєкту сумнозвісного харківського “Строй Сіті Development”. На переконання громади, поява чергової “свічки” у цьому районі ще більше поглибить звичні для столиці інфраструктурні проблеми, пов’язані із заторами на дорогах і дефіцитом місць у лікарнях та навчальних закладах. Крім того, жителі Мінського масиву обурені тим, що це будівництво загрожує існуванню місцевого ринку “Полісся” і заплановане на землі, яка не призначена для зведення житла. Цей факт, до речі, не завадив профільному підрозділу КМДА видати дозвіл на проєктування комплексу. Разом з тим, у Київраді вже більше року “лежить” проєкт рішення щодо “вигнання” орендаря з цієї землі. 

Як повідомили KВ мешканці Оболонського району, вже найближчим часом на розі проспекту Мінського і площі Шевченка може розпочатися будівництво чергової багатоповерхової житлової “свічки”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За словами киян, нова висотка займе частину місцевого ринку “Полісся”, на якому вже розпочався демонтаж торгівельних рядів. Формально це буде не житловий комплекс (ЖК), а БФК з “житловою частиною” на більш ніж півтисячі квартир. За інформацією киян, будувати його збирається харківська “контора” – “Строй Сіті Development”. На переконання мешканців Мінського масиву, поява чергового ЖК може спровокувати низку інфраструктурних проблем у даній місцевості, у зв’язку з чим, як вважає громада, міська влада повинна не допустити це будівництво.

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Околиці майбутнього будівельного майданчика (фото КВ)

“Чи витримає Мінський масив ще півтори тисячі мешканців і декілька сотень автомобілів – велике питання. Так, це не Позняки, де в буквальному сенсі “яблуку ніде впасти”, але й у нас не все добре з дорожнім рухом, з місцями в школах тощо. Сумно, що нам доводиться знову відстоювати право на нормальне життя. Хоча нам не звикати,  адже і до повномасштабного вторгнення ми ходили на різні мітинги проти чергових багатоповерхівок і писали звернення до міської влади. І нерідко добивалися свого. Наші аргументи в усіх цих випадках майже повністю збігаються – не треба доводити Мінський масив до того стану, коли тут ніхто не захоче жити”, – розповів KВ один із місцевих опонентів цього будівництва.

За словами місцевих мешканців, скандальності цій ситуації додає той факт, що земля під майбутнім будівництвом не призначена для зведення житла. Йдеться про ділянку з кадастровим номером 8000000000:78:011:0063, яка має цільове призначення “для роздрібної торгівлі та комерційних послуг” (“для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу”). І хоча забудовники ще не отримали дозвіл на проведення будівельних робіт, схоже, що це лише питання часу, адже у столичній мерії вже попередньо погодили “проєктувальний етап” цього БФК. На фоні цього KВ вирішила проаналізувати історію цієї поки ще потенційної забудови.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як розвивався скандал

26 червня 2007 року Київрада рішенням №974/1635 передала в оренду ТОВ “Полісся” п’ять земельних ділянок загальною площею 1,5 га на просп. Мінському, 2, 2-А та пл. Тараса Шевченка в колі кінцевої зупинки трамвайного маршруту №19. Найбільшу ділянку – площею 0,93 га – було передано в довгострокову оренду на 25 років для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу, інші чотири загальною площею 0,57 га – для благоустрою та влаштування гостьової автостоянки. Договори оренди цієї землі були укладені між міськрадою і ТОВ “Полісся” 30 червня 2009 року.

Зазначимо, у соцмережах є інформація, що вказаний торговельний комплекс, ймовірно, мав бути побудований напередодні футбольного чемпіонату “Євро-2012”. Але реалізувати такі плани ТОВ “Полісся” не змогло або не захотіло. Натомість, ця територія фактично входила і досі входить до складу вищезгаданого ринку “Полісся”, на якому, за словами місцевих активістів, працюють і купують товари як мешканці Мінського масиву, так і мешканці сусідніх Бучанського і Вишгородських районів Київщини. 

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Орієнтовна “пляма” забудови на карті

Врешті-решт, 18 грудня 2020 року Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) видав ТОВ “Полісся” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва БФК на ділянці площею 0,93 га на просп. Мінський, 2, 2-А та пл. Тараса Шевченка в колі кільцевої зупинки трамвайного маршруту №19.

Згідно з цим документом, компанії надали право проєктувати зведення будівлі висотою не більше 45 метрів. Разом з тим, в МУО уточнювалося, що остаточна висота цього об’єкту має бути розрахована у відповідності до Державних будівельних норм і за результатами інсоляційного розрахунку (тобто, має бути чітко розраховано, як сонячні промені будуть “падати” на цю та сусідні будівлі. – KВ). Також, серед іншого, в “містобудах” було вказано, що при проєктуванні об’єкту мають бути враховані проєктні рішення Комплексної схеми транспорту міста Києва на період до 2020 року. При цьому, в МУО не було зазначено низку важливих техніко-економічних показників цього БФК – таких як кількість квартир, апартаментів чи нежитлових приміщень, їхню площу, кількість машиномісць тощо.

Що цікаво, в цих МУО було вказано, що ділянка проєктування має цільове призначення “для роздрібної торгівлі та комерційних послуг”. Але при цьому не була передбачена вимога щодо необхідності зміни цього цільового призначення під будівництво БФК або будь-яких інших об’єктів з житловими площами, як це іноді роблять чиновники у схожих випадках. 

У 2021 році харківський забудовник “Строй Сіті Development” презентував проєкт свого БФК на просп. Мінському, 2-А у форматі All In 1. Йшлося зокрема про будівництво 25-поверхового будинку з 626 квартирами у 3-х секціях, а також паркінгу на 244 паркомісцями. Втім, наразі на сайті вказаної компанії відсутня інформація про характеристики даного комплексу – користувачі соцмереж помітили, що презентація цього об’єкта була видалена зі вказаного інтернет-ресурсу на фоні невдоволення громадськості цим проєктом. На яких підставах “Строй Сіті Development” вирішив реалізовувати цей проєкт, наразі у відкритих джерелах інформація відсутня, але, наймовірніше, мова йде про певний інвестиційний договір або договір на забудову, укладений з ТОВ “Полісся”.

Знищення ринку та інфраструктурні проблеми: на Мінському масиву столиці протестують проти будівництва чергового ЖК

Рендер майбутнього БФК з офіційного сайту “Строй Сіті Development”

28 грудня 2021 року киянин Єгор Вайскоп зареєстрував на сайті міськради петицію “Проти побудови 25-поверхового хмарочоса на місці ринку “Полісся”. У ній мешканець столиці закликав міську владу не допустити зведення БФК “Liner”. Таку вимогу Єгор Вайскоп обгрунтував, зокрема, тим, що замість торговельного комплексу, який можна зводити на цій землі відповідно до її цільового призначення, ТОВ “Строй Сіті Девелопмент” фактично планує побудувати ЖК. При цьому, автор петиції звернув увагу на те, що поява чергової житлової висотки може поглибити існуючі інфраструктурні проблеми у цьому мікрорайоні.

“Будівництво чергового житлового комплексу на Мінському масиві створить непомірну напругу на соціальну інфраструктуру, яка включає завантажену лікарню №8 (вул. Кондратюка, 8) і дитячу поліклініку (вул. Вишгородська 54-А), а також переповнені школи та дитсадки, на чергу до яких стають з моменту народження дитини. Цікаво, що навіть за великого бажання забудовників звести хмарочос на місці ринку “Полісся” власникам квартир у БФК “Liner” буде ніде паркувати свої автомобілі, адже на 626 квартир розраховано лише 244 паркомісця. Станом на сьогодні ТОВ “Строй Сіті Девелопмент” не має жодних законних підстав для будь-яких будівельних робіт на Мінському проспекті, а тому я сподіваюсь на підтримку міського голови у цьому питанні”, – зазначив автор звернення.

Втім, тоді дана петиція не набрала 6 тис. голосів, щоб її обов’язково розглянула міська влада – за неї підписалося всього 864 киянина.

14 лютого 2022 року депутати Київради Юрій Федоренко (фракція “Слуга народу”) і Владислав Турець (фракція “Європейська солідарність”) зареєстрували в міськраді проєкт рішення щодо розірвання договору оренди вищезгаданої ділянки. Таку свою пропозицію народні обранці пояснили тим, що ТОВ “Полісся” не виконує окремі пункти орендної угоди. Зокрема, йшлося про нецільове використання землі – як зазначалося вище, ділянка призначена “для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного комплексу з гостьовими автостоянками”, але по факту там були розміщені автостоянка, торгівельні павільйони і ролети. Також депутати вказали на те, що, згідно з вимогами договору оренди, компанія повинна була забудувати цю землю не пізніше ніж через три роки після державної реєстрації вказаної угоди, але цього не було зроблено.

Що цікаво, 5 травня 2022 року управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло вказаний проєкт рішення без погодження. Зокрема, юристи вказали на те, що невикористання ділянки, тобто її “незабудова” у визначені терміни, не дорівнює “нецільовому використанню”, як наполягають депутати. Крім того, в правовому управлінні вказали, що під час дії воєнного стану невикористання ділянки не може бути підставою для того, щоб їхні орендарі несли за це відповідальність – у даному випадку йдеться про відповідальність у вигляді розірвання орендної угоди. Станом на сьогоднішній день вказаний проєкт рішення не був розглянутий Київрадою, і чи станеться це колись, поки залишається питанням.

31 липня 2023 року на сайті столичної міськради було зареєстровано чергову петицію з вимогою не допустити будівництво БФК “Liner”. Її автор, Данило Пінаєв, аргументував свої вимоги все тими ж можливими “інфраструктурними проблемами”. Разом з тим, ініціатор цього звернення попросив міську владу “поважати права місцевих жителів та зберегти і відбудувати вже знесену частину ринку “Полісся”, який є важливою складовою життя мешканців Мінського масиву”. Наразі збір підписів під цією петицією ще триває.

Хто збирається будувати

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Полісся” було зареєстроване у квітні 1999 року. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії є кияни Сергій Бут і Надія Чорна, яка також є керівницею цього ТОВ.

Харківське ТОВ “Строй Сіті Девелопмент” було зареєстроване у січні 2020 року. Засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії є мешканець смт Пісочин Харківської області Єгор Масленніков (на колажі), керівником – Олександр Конюхов.

Як пов’язані ТОВ “Полісся” і ТОВ “Строй Сіті Девелопмент”, у відкритих джерелах інформація відсутня. Разом з тим, під брендом однойменного харківського девелопера “Строй Сіті Development”, який де-факто об’єднує декілька будівельних компаній з різними назвами, в Україні було побудовано або досі будуються 14 ЖК. Більша частина – 12 об’єктів – знаходяться у Харкові, ще два комплекси будуються у Києві – “Crystal Residence” (вул. Жилянська, 26-28) та “Голосіївська долина” (вул. Холодноярська, 7/9). Як повідомляла KВ, останній комплекс є досить скандальним – його ще під назвою “Паркова долина” будував нині збанкрутілий “Укрбуду”, і реалізація цього проєкту викликала масу питань у громадськості. Зокрема, через те, що він будується у промзоні на ділянці, яка не призначені для зведення житла.

Читайте: Наследие “Укрбуда”: что будет со скандальным ЖК “Голосеевская долина” по ул. Кайсарова, 7/9

Також “Строй Сіті Development” неодноразово фігурував у скандалах щодо сумнівних забудов у Харкові. Наприклад, на початку 2023 року місцева прокуратура повідомляла, що для будівництва його ЖК “IT-Парк Manufactura” використовується ділянка, яка не була передана будь-якій фізичній або юридичній особу у користування. Також на початку поточного року той же правоохоронний орган повідомив, що цей забудовник зводив свій ЖК “Urban City” під виглядом реконструкції будівель, яких “фізично не існувало”. В обох випадках прокуратура ініціювала повернення землі громаді Харкова в судовому порядку.

Як повідомляла KВ, зважаючи на дефіцит “вільної” землі, в столиці все частіше під забудову потрапляють території ринків. І нерідко це призводить до різного роду гучних історій. 

Так, ТОВ “Манхеттен Інвест”, наприклад, планує побудувати 22-поверховий БФК може включати 384 житлові апартаменти) на трьох комунальних ділянках по вул. Ізюмській, 1 загальною площею понад 1,16 га. Компанія у судовому порядку навіть змогла досягти того, щоб не узгоджувати свої проектні рішення з органами охорони культурної спадщини – довів, що земля під майбутнім МФК не входить до меж історичного центру міста. Втім, проти цієї забудови активно виступають мешканці Голосіївського та Печерського району – у зв’язку з тим, що майбутній комплекс займе Деміївський ринок, який забезпечує продуктами і надає робочі місця киянам. Проте, схоже, їхня позиція все ж буде проігнорована.

Читайте: Сомнительно и опасно: как “Манхеттен Инвест” пытается застроить территорию Демеевского рынка

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. З 2 квітня 2021 року Оленич обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
“Бюджетні розпили” у “Київводфонді”: правоохоронці вручили вже п'ять підозр
“Бюджетні розпили” у “Київводфонді”: правоохоронці вручили вже п’ять підозр
09:00 Столичні правоохоронці продовжують слідство за фактом ймовірних розтрати і привласнення бюджетних коштів при будівництві двох артезіанських свердловин та бюветного комплексу в Оболонському та…
Нацполіція розслідує розкрадання бюджетних коштів при ремонтах “Київміськсвітлом” мереж зовнішнього освітлення
Нацполіція розслідує розкрадання бюджетних коштів при ремонтах “Київміськсвітлом” мереж зовнішнього освітлення
09:00 Головне управління Нацполіції Києва розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при проведенні капітальних ремонтів мереж вуличного освітлення на 13 вулицях в…
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
09:00 У столиці звільнено від кримінальної відповідальності чергового посадовця КП “Плесо”. Нещодавно суд закрив справу щодо службової недбалості з боку інженера технагляду Олександра Нудьги…
Banner
QlU7mDx4