Сквирська міськрада разом із КП “Сквир-водоканал” попереджають жителів Сквири про те, що за несанкціонований полив водою приватних городів доведеться дорого заплатити. Комунальники наполягають: безконтрольне навантаження міських мереж водопостачання небезпечне для старих комунікацій, води не вистачить на всіх. Депутатський корпус Сквирської міськради вже встиг заперечити ці твердження, а люди скаженіють, кажуть: і без того платять за воду дорожче, ніж інші міста.
Як стало відомо KV, 13 квітня виконавчий комітет Сквирської міськради та комунальне підприємство “Сквир-водоканал” звернулися до жителів міста Сквира з проханням “припинити несанкціонований полив городів питною водою”.
Поливачам підвищать рахунки
Згідно повідомлення на сайті міськради, громадяни використовують питну воду для поливу городів, її використання збільшується у рази, наслідком чого стають перебої з забезпеченням міста питною водою.
“Особливо це впливає на ресурс і справність обладнання, яке забезпечує подачу води, зокрема перевантаження і вихід його з ладу. Такі несправності у спекотні дні підприємству доводиться ліквідовувати чи не щодня, а споживач в цей час залишається без води”, — наголошує влада.
Але й це не все: у виконкомі Сквирської міськради та міськводоканалі погрожують підвищенням цін у платіжках за воду, яку жителі будуть використовувати не за призначенням.
“Відповідно до положень законів України “Про питну воду та питне водопостачання”, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, використання води з комунальної водопровідної мережі для поливу городів буде визнаватись як безоблікове використання питної води, а при виявленні таких фактів до громадян застосовуватимуться відповідні санкції у вигляді розрахунку витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюватиметься з дня початку такого користування. Якщо термін початку виявити неможливо, розрахунковий період становитиме 1 місяць”, – йдеться у повідомленні.
Правова база
Однак у наведених Законі та Правилах жодного слова про те, що полив городів підлягає покаранню. Відповідальність настає у тих випадках для користувачів водопостачання, коли, наприклад, вони самовільно підключаються до мережі (ст. 46 Закону “Про питну воду…”). А в пункті 3.12 “Правил користування системами…” знаходимо:
“Плата за воду, яка використовується на поливання дворів, вулиць, зелених насаджень, газонів, прибирання громадських і дворових туалетів тощо, сплачується споживачами (субспоживачами) відповідно до показників засобів обліку води або норм водоспоживання. Витрати води в громадських туалетах сплачуються споживачем, на балансі якого вони перебувають. Витрати води для поливання прибудинкових територій визначаються на підставі показників засобів обліку, встановлених на поливальних трубопроводах, або згідно з чинними нормами водоспоживання”.
Більш того, санкції, які збираються застосовувати водоканал з міськрадою, описані у пп 3.2 та 3.3 цих “Правил”. Йдеться там про те, що водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними. У разі безоблікового водокористання виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.
Як пояснив KV депутат обласної ради Роман Титикало, у законі та правилах є лише наголошення на безобліковому споживанні — у разі, якщо люди користуються водою без встановленого лічильника на неї. Але вони мають право використовувати воду до тих пір, допоки вони за неї сплачують.
“Відповідно до чинного законодавства, якщо у людей є лічильник і вони платять по лічильнику, вони мають на це право і закон цього не забороняє. З іншого боку, якщо лічильника немає, а люди платять відповідно до тарифу на кількість людей, які проживають в будинку, це безоблікове споживання. Приклад: жителі Черкас, які зловживають безобліковим використанням води у літній період. Мешканці багатоповерхівок поливають прибудинкові території, миють автотранспорт та використовують питну воду в інших цілях. На [місцевому комунальному] підприємстві розуміють, що благоустрій повинен бути в належному стані, але керівники СУБів, ОСББ та ЖБК повинні встановити засоби обліку та звернутися до водоканалу для їх реєстрації.
З боку міськради це виглядає як безпідставне залякування. Але я підозрюю також, що багато місцевих мешканців не мають лічильників на воду. А в такому випадку ця погроза може запрацювати”, — коментує Титикало.
Громада – проти
У коментарях до публікації цієї новини в акаунті міськради — шторм. Люди незадоволені тим, що вони й так платять за воду більше, ніж інші міста (50 гривень/куб), а їх ще намагаються лякати санкціями. Скарги також є на саму якість питної води, що постачається у домівки – містяни бачать в ній осад та невідомі домішки.
З перших вуст
KV не змогла зв’язатися з мером Сквири Валерієм Скочко або з головою “Сквир-Водоканалу” Юхимом Шварцбурдом. Утім, ми опитали депутатів з цього приводу. Обранці свідчать, що не вперше змушені просити людей знаходити інші шляхи поливати свої городи, бо системи зношені і не витримують навантажень.
Депутат Сквирської міськради, член постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього середовища Сергій Сільченко:
В першу чергу ситуація із нестачею води відбувається через суху погоду. Води скрізь не вистачає, не тільки в нас. Важко її добувати зі свердловин. У нас тільки артезіанська вода. Погана якість води через те, що системи вже зношені, часто трапляються аварії, а після ремонту вода брудна. З приводу закликів не поливати огороди питною водою, оскільки це несанкціоновано, я вважаю, що полив дуже зменшує її кількість. Є альтернатива – брати ємності, набирати воду у відкритих водоймах і поливати огороди.
Депутат Сквирської міськради, член постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього середовища Леонід Когутенко:
Наразі води у місті вистачає, я проживаю у приватному будинку, проблем немає. Справді, трубам вже 40-50 років і часто трапляються прориви. Якість води погана з цих саме причин. Крім того, що труби старі, так їх мабуть ще й не промивають. У минулому чи позаминулому році міська влада також закликала людей не поливати огороди питною водою. І багато хто обурювався, адже це не можна назвати несанкціонованим використанням води. Вона проходить через лічильник і люди за неї платять, тому можуть використовувати на свій розсуд. Проблема ще в тому, що водоканал від’єднали від комунального господарства міськради і він тепер як самостійне підприємство. Незважаючи на всі проблеми, тариф на воду у нас найвищий. І міськрада вплинути на це не може.
Як у них
KV поцікавилася в керівників інших міст Київщини, як впливає посуха на водопостачання.
Як розповів мер Фастова Михайло Нетяжук, до сезону поливів вони почали готуватись ще на початку року, тому наразі ситуація стабільна.
“З січня-лютого “Фастівводоканал” почав готуватись до можливого посушливого сезону. Було проведено ревізію усіх свердловин, промивка і закупівля нового насосного обладнання. Станом на даний момент ситуація контрольована і проблем немає. Як буде далі – важко передбачити. Дебіт свердловин дійсно впав, але поки не критично. В разі погіршення ситуації ми попрацювали із комісією техніко-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо можливого прийняття рішень обмеження водопостачання на ті ділянки, де буде використовуватись вода для поливу. Багатоповерхових будинків це не буде стосуватись. Частково для приватного сектору полив будемо дозволяти у нічні години, коли немає пікового навантаження. Крім того, для стабільного водопостачання у минулі роки нами було розроблено проєкт будівництва резервуара чистої води. Ми подали його на фінансування у Мінрегіон. Він дуже допоможе у період поливу”, – говорить він.
За словами мера Переяслава Тараса Костіна, поки що проблем із питною водою у місті немає.
“Проблеми із питною водою через поливи у нас виникають влітку. У минулому році така проблема була лише в одному мікрорайоні міста, ми там зробили нову свердловину. Сподіваємось, що у цьому році проблем не виникне зовсім”, – говорить він.
Мер Василькова Володимир Сабадаш відмітив, що у минулі роки проблема була.
“Наразі питань із водою не маємо. Але зазвичай вони виникають трохи пізніше, у минулі роки так було. Ми вирішували ситуацію будівництвом нових водогонів та бурінням свердловин”, – сказав він.
Голова Баришівської ОТГ Олександр Вареніченко відмітив, що проблем із нестачею води через поливи у них ніколи не було.
“Тиск води трохи падає, коли починається сезон поливів, але це не призводить до проблем із її відсутністю”, – говорить він.
За словами голови Бородянської ОТГ Олександра Сахарука, вони борються із незаконними врізками у труби, щоб вирішити проблему.
“Поки перебоїв із водою немає, але раніше були. В першу чергу ми боремось із несанкціонованими врізками, наш спеціаліст ходить і стежить за цим. Також депутати стежать”, – сказав він.
Голова Згурівської селищної ради Павло Ткачук запевнив, що ані цього року, ані у минулі роки жителі не звертались до нього через проблеми з водою.
Нагадаємо, як писала KV, у березні 2019 року проби води в 6-ти з 9-ти перевірених громадських колодязів в Броварах виявили кишкову паличку і лактопозитивні бактерії. В інших було виявлено підвищений вміст нітратів і показник жорсткості води.
Читайте: Из двух третей общественных колодцев Броваров воду пить нельзя (адреса)
16 серпня 2019 року в Коцюбинському пройшло екстрене зібрання, присвячене проблемі якості місцевої питної води, яку подає до будинків КП “УЖКГ” Біличі. Крім відчутного запаху фекалій, аналізи підтвердили наявність у воді кишкової палички. Жителі селища Коцюбинське поскаржилися тодішньому губернатору Київської області Михайлу Бно-Айріяну. Тимчасовим рішенням стало підключити Коцюбинське до Києва.
Читайте: Под угрозой: питьевая вода с фекалиями может стать для Киевщины настоящим кошмаром
Як раніше писала KV, у липні позаминулого року жителі міста Васильків двічі за минулий рік погрожували перекрити трасу Київ-Одеса. Причиною протесту були тотальні перебої з водою в центральній частині міста. Васильківчани запевняли, що ситі по горло самовільними врізками “дачників і городників” до місцевого водопроводу і обіцяли особисто запитати у влади міста, чому комунальники ніяк цьому не перешкоджають.
Читайте: Измученные безводьем васильковчане готовы перекрыть Одесскую трассу
Фото: коллаж KV