Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи

Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи

Іванківщина обурена: на сайті Державного Агентства України з управління зоною відчуження опубліковано проект постанови Кабінету Міністрів України, у разі прийняття якої, частину Іванківської громади буде вилучено з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи. В обґрунтуванні постанови зазначають, що нібито ця територія вже не підпадає під перелік забруднених. Місцеві депутати направили звернення до Кабміну й обласних органів влади із проханням запобігти прийняттю постанови, адже мешканці ризикують, на думку депутатів, безпідставно втратити низку пільг.


Скандальний проект

Як стало відомо KВ, Державне Агентство України з управління зоною відчуження 22 червня опублікувало проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

У разі прийняття його буде затверджено новий перелік постраждалих населених пунктів. Чинний перелік населених пунктів містить 4 категорії: зона відчуження, зона безумовного (обов’язкового) відселення, зона гарантованого добровільного відселення та зона посиленого радіологічного контролю. На сьогодні діє постанова Кабінету Міністрів від 1991 року, де до третьої категорії відносяться 22 населені пункти Іванківської громади. Новий же проект постанови не містить жодного населеного пункту громади. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В пояснювальній записці проекту постанови зазначають, що підставою для створення нового переліку стали експертні висновками про радіологічний стан населених пунктів, підготовленими за результатами проведеної у 2011 році загальнодержавної дозиметричної паспортизації.

Так, ще в 2011 році експертна група Національної комісії з радіаційного захисту населення України підготувала дослідження про про радіологічний стан населених пунктів 12 областей України. Під час підготовки експертних висновків використовувалися дані дозиметричних спостережень за дозами опромінення мешканців населених пунктів і результати радіологічного моніторингу харчових продуктів місцевого виробництва за 2000-2008-і та 2011-ті роки. За результатами дослідження, було створено перелік населених пунктів, що відносяться до зони радіоактивного забруднення. Саме у цей перелік не увійшла Іванківська громада. 

Обурення

Проект постанови одразу викликав шквал обурення серед депутатів Іванківської селищної ради: на сесії 27 червня депутатський корпус прийняв звернення до Кабінету Міністрів України, депутата Верховної Ради України Ольги Василевської- Смаглюк, Київської обласної військової адміністрації, Київської обласної ради, Вишгородської районної військової адміністрації та Вишгородської районної ради у якому стверджує, що радіологічна ситуація в громаді все ще залишається небезпечною. Депутати посилаються на сумну статистику: у зверненні пишуть, що в усі післяаварійні роки захворюваність населення постійно зростає: 92% дітей визнано хворими, а показник росту онкологічних захворювань один з найвищих на Київщині. Звітують й про смертність в Іванківській громаді, яка за їх словами перевищує показник по області, а 23,6 % померлих – люди працездатного віку. Депутати посилаються на дані Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України від 2013-2014 року, за висновком якого на половині території Іванківської громади спостерігається забруднення.

“Науковими співробітниками Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України протягом листопада 2013 року – вересня 2014 року було проведено репрезентативний пробовідбір грунту. На підставі  аналізу ґрунтових проб побудовані карти щільності забруднення  90 Sr, 137Cs. В ході проведення обстеження виявлено, що на території Іванківського району (на даний час Іванківської громади) спостерігається перевищення вмісту 90 Sr (більше 5 кБк/м2) та частково 137Cs.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” території з щільністю забруднення 90 Sr більше 5,5 кБк/м2 необхідно віднести до зони гарантованого добровільного відселення (ІІІ зони). Таке забруднення спостерігається на даний час на половині території Іванківської громади!”, – йдеться у зверненні.

Готові боротись


До 22 липня мешканці і депутати мають час оскаржити й висунути свої пропозиції до проекту постанови. Мешканців громади закликають не залишатись осторонь й донести свою позицію до ДАЗВ – відповідне повідомлення з’явилось на офіційному сайті селищної ради. Окрім звернення до органів влади й заклику до мешканців, депутати готові збирати підписи, а у разі прийняття постанови – вимагати її відміни через суд.

Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи“Ми прийняли звернення на сесії 27 червня. Вимагаємо звернути увагу на Іванківську громаду і включити її до зони гарантованого добровільного відселення передбаченого в проекті постанови Кабміну. Взагалі, дивним чином, з’явився цей проект рішення, й поки ще є можливість його обговорювати ми максимально будемо залучати людей до цього. Не виключаємо, що будемо збирати підписи, поки в нас є місяць до прийняття цієї постанови. Невключення до переліку несе за собою наслідки, люди втратять соціальні гарантії, надбавки до пенсій. Статистика захворювань, пов’язаних з радіонуклідами, говорить сама за себе. Виключити Іванківщину з перелік постраждалих територій – злочин. До того, виключити вони хочуть й Поліську громаду. У разі прийняття цієї постанови, я готовий вимагати її скасування через суд”, – розповів кореспондентці КВ депутат Іванківської селищної ради Олег Береговий (Всеукраїнське обʼєднання “Свобода”). 

Депутат додає, що дослідження 2011 року не можу відповідати реаліям сьогодення, адже на початку повномасштабного вторгнення росіяни окопувались в Рудому лісі, а російська техніка рухалась Зоною Відчуження, піднімаючи небезпечний пил. До того, на думку Берегового, окрім втрати мешканцями відповідних пільг, прийняття постанови загрожує забудовую громад об’єктами, що здійснюють шкідливі викиди.

“Це ж не просто “зняття 3-ої зони, як статусу, це дія, яка обов’язково понесе наслідки, адже стосується кожного пенсіонера нашої громади, чия пенсія може бути зменшена на суму надбавки, яку гарантувала 3-тя зона. Це соціальний вибух. І я не вірю в просту недбалість і некомпетенцію… Особисто я бачу конкретний інтерес у знятті 3-ої зони, адже в разі реалізації цього плану, на території обох громад буде дозволено будівництво об’єктів, що здійснюють шкідливі викиди. Враховуючи вищезазначене, ще раз прошу всіх не бути байдужими, це стосується конкретно кожного жителя Іванківської і Поліської громад”, – додає Береговий.

Точка зору


В Київській обласній раді вже відреагували на проект постанови. Як розповів КВ депутат та член комісії з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Олександр Колодій, депутатський корпус КОР готуватиме звернення до Кабінету Міністрів з проханням включити Іванківщину до переліку постраждалих територій.

Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи“Мешканці громади можуть втратити усі привілеї і пільги, що встановлені Законодавством абсолютно безпідставно. Я не розумію логіку виключення цих територій. Посилатись на дослідження 2011 року – це недоцільно – 2011 був більше 10 років тому. Це неактуальні підстави. Ми, як депутати Київської обласної ради, однозначно будемо готувати звернення до Кабінету Міністрів з цього приводу. Я не знаю, чи вдасться ініціювати позачергове засідання, але стовідсотково будемо готувати проект звернення”, – розповів кореспондентці КВ Олександр Колодій.

Як раніше писала KВ, це не перший скандал, пов’язаний з ДАЗВ. В жовтні Чорнобильській зоні держпідприємство “Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження”, що відповідає за забезпечення візитів у Чорнобиль, йшло на ліквідацію. Робітники тим часом погрожували припинити роботу у зоні, скаржились на скандали із керівництвом та затримку виплат, а також заявляли, що ліквідація старого підприємства і створення на його місці нового призведе лише до бюджетних розтрат. За їх словами, ліквідації піддавали ще 2 підприємства. Всі вони були підконтрольні ДАЗВ – Державному агентству України з управління зоною відчуження.

Читайте: Гаряча зона: на підприємствах Держагентства з управління зоною відчуження назрів ліквідаційний скандал


Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Анастасія Олійник
Рекомендуємо до перегляду
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
09:00 У столиці розгорається черговий скандал щодо знищення історичної забудови. Мова про будівлю “лісопильні Сніжка” на вул. Турівській, 29-а у Подільському районі, земельну ділянку…
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
09:00 КП “Київтеплоенерго” на 1,12 млрд гривень замовило півтора десятки когенераційних установок для виробництва тепла та електрики. Для такого обладнання ця вартість закупівлі є…
Banner
QlU7mDx4