На деокуповану Київщину потроху повертається політичне життя. Лідери партій масовано піаряться на допомозі нужденним, обласна рада б’ється за існування, а в адміністрації регіону представники нової військової і старої цивільної влади намагаються намацати формулу співжиття. Вже на цьому тижні обласний колегіальний орган планує зібратися на сесію. Її проведення має убезпечити облраду від розмов про гіпотетичний розпуск. На порядку денному 23 питання і образа частини депутатського корпусу на те, що їхню чинну спікерку виселив із кабінету звільнений голова КОДА.
Після того як 15 березня Володимир Зеленський звільнив Олексія Кулебу з посади голови Київської обласної державної адміністрації (КОДА), запровадив Київську обласну військову адміністрацію (КОВА) і призначив керувати нею генерал-лейтенанта Олександра Павлюка, владний ландшафт в столичному регіоні трохи змінився.
КОВА і КОДА
За даними KВ, з Павлюком керувати Київщиною прийшов цілий підрозділ кадрових військових. Не розголошуючи прізвищ можна зазначити, що генерал-лейтинант поставив своїх людей контролювати фінансову сферу, інфраструктурний напрямок, ІТ та інформаційну безпеку, підсилив ад’ютантами та дорученцями апарат, а прес-службу – прес-офіцером.
Двоє заступників голови КОДА були звільнені, трьох Павлюк залишив працювати в КОВА.
Серед звільнених: 38-річний Андрій Лісовик, що опікувався капітальним будівництвом, архітектурою ЖКГ і енергетикою (працював на посаді із січня 2020 року) та 32-річний Денис Шугалій – заступник голови КОДА по цифровізації (працював на посаді із січня 2021 року).
При посадах у військовій адміністрації лишилися: довгожитель КОДА, 36-річний перший заступник Дмитро Назаренко (в адміністрації на позиції зама з січня 2018 року, пересидів 5 голів КОДА), гуманітарний заступник, 58-річний Олег Торкунов (на посаді з січня 2020 року) та 47-річна заступниця Жанна Осипенко (на посаді з початку 2022 року), що опікується освітою і частково соціалкою. Зберегла посаду і керівниця апарату КОДА часів голови Василя Володіна Ірина Пашко.
на фото: структура керівництва КОВА
При посадах залишилися і керівники департаментів, управлінь, головспеци і решта канцелярської братії.
“Військові намагаються з усіма знайти спільну мову. І знаходять. Вони працюють інколи надто прямолінійно і брутально, але працюють і не розводять нюні. Попервах, правда, багатьох напружило, що керівників напрямків почали викликати на доповіді. Типу прямі такі доповіді, як командиру. Але це швидко минулося і співробітники до цього звикли. Люди в погонах – люди конкретні і діловиті. А головне – вони нетерпимі до будь-якої кулуарщини, договорняків та інших тем типу “порішать”, – поділився із KВ враженням один із старожилів облдержадміністрації.
Кулеба
Олексій Кулеба побув головою КОДА трохи більше місяця. Коли Президент його звільняв, то наголосив, що він лишиться в структурі управління області і допомагатиме військовому керівництву.
Між тим, після звільнення Кулебі певний час не могли знайти посаду. В перші тижні ексочільника облдержадміністрації титрували як людину, що займається вирішенням гуманітарних питань в Київській ОВА. Після 24 березня йому формалізували посаду. В Указ Президента про нагородження орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня Кулеба Олексій Володимирович був вписаний як керівник групи радників поза штатом начальника Київської обласної військової адміністрації.
Зараз поряд із прізвищем Кулеби вказують іншу посаду – керівник Гуманітарного штабу Київщини. Згідно із офіційним повідомленням із сайту КОВА, гуманітарний штаб для оперативного реагування на проблеми населення був створений розпорядженням Кулеби ще 28 лютого (документу нема на сайті адміністрації, – ред. КВ). Від початку березня, про діяльність штабу публічно звітує пресслужба Олексія Кулеби.
Крім цього, за день до війни (23 лютого, – ред. KВ) Олексій Кулеба підписав розпорядження “Про утворення Київського обласного оперативного штабу із запровадження та здійснення заходів правового режиму надзвичайного стану”. Згідно із документом, цей штаб очолив він сам.
“Кулеба ходить на наради в ОП, зустрічає чисельних гостей, роздає інтерв’ю іноземним і українським ЗМІ. Окремо працює медійна команда. В його оточенні чітко читається, що ось-ось і Президент разом із Єрмаком повернуть йому крісло. Навіть вже є певні люди, які приміряються до посад в його адміністрації”, – каже співрозмовник KВ.
Серед претендентів на посаду називають 54-річного Глєба Малютіна, який працював позаштатним радником Кулеби ще в період його роботи в КМДА.
на фото: Микола Азаров і Глєб Малютін
За даними сайта “Посіпаки”, Малютін працював помічником нардепів Віталія Коржа (БЮТ) і Валерія Омельченко (Партія регіонів). Працював на різних посадах у КМДА, був депутатом Солом’янської райради Києва, керував столичною філією “Укртелекому”, вважається одним із засновників першої недержавної радіостанції в Україні “ГАЛА-радіо” (100 FM).
За даними KВ, Малютін може претендувати на посаду заступника голови обласної адміністрації з питань інформатизації і цифровізації.
На посаду керівника апарату (за іншою версією – гуманітарного заступника, – KВ) може розраховувати чинний заступник директора КП “Київблагоустрій”, екс-заступник голови Бориспільської РДА, 44-річний Сергій Білецький.
на фото: Сергій Білецький
Білецький побудував кар’єру в Голосіївському районі столиці, де працював на різних посадах нижньої і середньої управлінських ланок. На Київщині опинився в 2016 році, діставши посаду заступника голови Обухівської РДА. Потім разом із тодішнім головою РДА Олександром Туренко перейшов на роботу в Бориспільську РДА і вже звідти перейшов на посаду КП “Київблагоустрій”. За інформацією аналітичної системи Youcontrol, Білецький є підписантом цього комунального підприємства. До слова, Олексій Кулеба певний час керував Департаментом благоустрою КМДА.
на фото: Довідка Youcontrol про керівництво і підписантів КП Київблагоустрій
“Ці та інші люди зараз знаходяться поряд із Олексієм Кулебою, співпрацюють із ним. Хтось вважає, що вони прагнуть посад, – знаєте як у нас буває – засвітився десь поряд із начальством – ага, значить все не просто так. Проте в області багато людей, котрі щиро вірять, що вони просто допомагають Олексію Володимировичу в гуманітарному штабі”, – говорить співрозмовник KВ.
Гунько
Голова Київської обласної ради Наталія Гунько після деокупації Київщини опинилася в дуже дивному становищі. Справа в тому, що після звільнення з посади очільника області Кулеба зайняв кабінет чинної спікерки КОР.
Як розповіли KВ самовидці, коли 15 березня в приміщення КОДА зайшли військові, вони дали співробітникам Кулеби кілька годин на звільнення кабінетів. Природньо, що кабінет голови обласної адміністрації зайняв Олександр Павлюк.
Співробітникам КОДА і команді Кулеби запропонували виїхати ледь не в будівлю КМДА, де мало вже не домовились про розташування офісу гумштабу Київщини. Але Кулеба вирішив не полишати будівлю адміністрації і перемістився в кабінет голови КОР.
Самої Наталії Гунько в цей час в приміщенні не було, як і співробітників її патронатної служби, тому заперечити проти зайняття кабінету ніхто не зміг. Повернути законний кабінет спікерка облради не змогла і досі.
На фото: Наталія Гунько проводить нараду у своєму кабінеті 23 червня 2021
На фото: Олексій Кулеба розмовляє з журналістами французької газети Le Monde 5 травня 2022 року
Віджатий кабінет у купі із проблемами чоловіка Наталії Гунько, парламентаря-слуги Анатолія Гунько, який 23 лютого 2022 року примудрився не проголосувати за санкції проти депутатів держдуми рф, вже породили силу-силенну пліток.
На фото: Скрін новини регіонального видання “Менщина”, в якій нардеп Гунько пояснює журналістам, чому пропустив доленосне голосування
Одна з основних: родина Гуньків ослабла, увійшла в опалу до керівництва “Слуги народу” й ОП, а тому вже на найближчій сесії Київоблради – голову колегіального органу столичного регіону можуть зняти.
Між тим, опитані KВ представники депутатського корпусу спростовують ці плітки. Всі в один як один заявляють – наразі ніхто не веде збір голосів про звільнення з посади Наталії Гунько.
Сесія
Як стало відомо KВ, 12 травня має відбутися чергова десята сесія Київської обласної ради. Голова КОР уже підписала відповідне розпорядження.
На розгляд планується винести 23 питання. Серед них звернення до ООН, Європейського Парламенту, Парламентських Асамблей Ради Європи, ОБСЄ та НАТО, урядів та парламентів іноземних держав щодо здійснення рф геноциду Українського народу.
Крім цього, колегіальний орган планує внести зміни до рішень щодо регламенту КОР, обрання голів та складу постійних комісій, розглянути тарифи на теплову енергію, питання щодо реалізації права спільної власності тергромад на період дії воєнного стану та дати старт цілій низці обласних цільових програм тощо.
Як повідомляють джерела KВ, депутати попереджені і кворум обіцяє бути зібраним.
Проте цю сесію регіональні обранці розглядають радше як ритуальне і протокольне дійство. Справа в тому, що раз на три місяці облрада має збиратися на засідання і працювати. Якщо ні – то це серйозно підважує її статус і дає можливість для ініціювання процедури розпуску колегіального органу.
“Звичайно, серйозних передумов для того, щоби хтось розпочав розмови про нежиттєздатність Київської обласної ради – поки нема. Тож це, скоріше, крок на упередження і правильна тактика. Плюс для регіональних політиків важливо трошки змінити фон інформаційних приводів. Два місяці вони показували виборцям як допомагають фронту і роздають гуманітарку. Хтось щиро, а хтось відверто для картинки. Але менше з тим, образ депутата, який фоткається в камуфляжі і з коробками вже починає дратувати народ. Отже, треба дати в медіа трохи класичних депутатських історій: голосування, проєкти рішень, політичне життя”, – підсумував співрозмовник KВ.
Колаж: KВ