Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки.
Як стало відомо KВ, 11 квітня 2024 року столична міськрада внесла зміни до ПЕСР Києва на 2024-2026 роки та до бюджету Києва на 2024 рік.
Відповідні проєкти рішень №08/231-389/ПР (суб’єкти подання – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) і №08/231-390/ПР (суб’єкти подання – Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) були зареєстровані в Київраді 20 березня 2024 року. У сесійній залі за погодження цих документів проголосували 87 та 88 депутатів відповідно.
Згідно з ухваленими змінами, доходи бюджету Києва у 2024 році мають скласти 75,2 млрд гривень. У порівнянні з попередньою редакцією бюджету це показник збільшився на 3,5 млрд гривень. У свою чергу, видаткова частина бюджету тепер має становити 92,5 млрд гривень, що на 5,3 млрд гривень більше, ніж було передбачено “останнім” варіантом головного фінансового документу столиці. Таким чином, на сьогодні дефіцит міського бюджету Києва складає близько 17,3 млрд гривень.
При цьому, столична влада направила додаткові обсяги фінансування на низку напрямків життєдіяльності Києва, а також перерозподілила видатки між різними заходами – в першу чергу це стосується підтримки армії та військовослужбовців.
Зокрема, Київрада погодила виділення Департаменту муніципальної безпеки КМДА додаткових 995 млн гривень на реалізацію програми “Захисник Києва” на 2022-2024 роки. Крім того, Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА було направлено 79,9 млн гривень на обладнання опорних пунктів в межах столиці. Ще 30 млн гривень з міського бюджету столична влада напряму виділить Міністерству оборони України в якості субвенції. Також 459,3 млн гривень Київрада вирішила направити на соціальні виплати військовослужбовцям в рамках міської цільової програми “Турбота. Назустріч киянам” на 2022-2024 роки. Усі ці видатки будуть профінансовано за рахунок вільних залишків бюджету, що “накопичилися” станом на початок поточного року.
Також змінами до бюджету передбачено направлення додаткових фінансових ресурсів на вирішення “цивільних” питань. Наприклад, 107 млн гривень було виділено на відновлення житлових будинків, пошкоджених в результаті ракетних обстрілів, 99,9 млн – на відновлення об’єктів житлово-комунального господарства, які постраждали від таких атак, 89,4 млн – на ремонтні роботи на дорогах, 51,5 млн – на реконструкцію управління соціального захисту населення Дарницької районної в Києві державної адміністрації (РДА), 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках, 16 млн – на реставрацію музею мистецтв ім. Богдана і Варвари Ханенків та “Київської картинної галереї”, 11 млн – на реконструкцію і технічне переоснащення полігону твердих побутових відходів в с. Підгірці тощо.
Більшість вищезгаданих змін також були “продубльовані” у затвердженому проєкті рішення щодо коригування ПЕСР – у тій частині бюджету, яка стосується виконання капітальних ремонтів, реконструкцій та будівельних робіт. При цьому, варто зазначити, що вищезгадані цифри є орієнтовними, як і напрямки робіт, на яких планується освоєння додаткового фінансування з міської скарбниці.
Справа в тому, що обидва проєкти рішень були ухвалені з урахуванням рекомендацій комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності, які цей орган підготував за результатами свого засідання, що відбулося 11 квітня, напередодні “пленарки”. У цих рекомендацій було враховано десятки, якщо не сотні правок від депутатів міськради і чиновників КМДА стосовно перерозподілу грошових коштів зі столичної скарбниці. До слова, саме через бурхливе обговорення цих правок було сильно затримано початок “пленарки” – “бюджетна” комісія “займала” сесійну залу близько трьох годин, через що депутатському корпусу Київради фактично було ніяк зібратися. Відповідно, повна інформація щодо розподілу бюджетних коштів стане відомою тільки після публікації кінцевих варіантів відкоригованих бюджету-2024 і ПЕСР.
Як повідомляла KВ, бюджет Києва на 2024 рік було затверджено рішенням міськради №7531/7572 від 14 грудня 2023 року. Тоді було вирішено, що більш ніж третина затверджених обсягів фінансування в поточному році мають бути направлені на сферу освіти – 27,2 млрд гривень. Трохи більше чверті видатків міська влада запланувала виділити на транспорт, дорожнє господарство та зв’язок – понад 23,8 млрд гривень. У свою чергу, на житлово-комунальне господарство планувалося витратити 8,2 млрд гривень, соціальний захист – 7,8 млрд гривень, охорону здоров’я – близько 6 млрд гривень, культуру і мистецтво – 1,7 млрд гривень, фізичну культуру і спорт – 1,5 млрд гривень.
Читайте: “За законами мирного часу”: Київрада ухвалила бюджет-2024 та нову Програму соцекономрозвитку
Надалі Київрада двічі, 18 січня і 29 лютого 2024 року, вносила зміни до бюджету міста на 2024 рік. Зокрема, тоді керівництво столиці також збільшувало обсяги фінансування програми “Захисник Києва”, на яку в початковому варіанті бюджету було передбачено лише 13 млн гривень.
Читайте: Київрада вперше внесла зміни до бюджету-2024
Що стосується Програми економічного та соціального розвитку на 2024-2026 роки була затверджена рішенням Київради №7530/7571 від 14 грудня 2023 року. У цьому документі детально “розписано” на які значні інфраструктурні проєкти (капітальні ремонти, реконструкції та будівництво об’єктів транспортної інфраструктури, соціальної сфери тощо), міська влада збирається витрачати кошти міського бюджету протягом трьох років. Вищезгадані зміни до ПЕСР, ухвалені 11 квітня, стали першими за час її функціонування.
Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник. Департамент фінансів КМДА з 2012 року очолює Володимир Репік.
Фото: колаж КВ