Депутат Київської міської ради VI, VIII та ІХ скликань. У ІХ скликанні – співголова депутатська фракції “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, голова постійної комісії з питань екологічної політики.
Місце народження, освіта
Народився 15 липня 1975 року в Києві.
У 1998 році закінчив з відзнакою Тернопільську державну медичну академію ім. І. Я. Горбачевського за спеціальністю “Лікувальна справа”.
У 2002 році закінчив навчання в клінічній ординатурі Тернопільської державної медичної академії ім. І. Я. Горбачевського.
У 2004 році з відзнакою закінчив Тернопільську академію народного господарства. Отримав спеціальність “Менеджмент організацій”.
У 2012 році закінчив Національний університет “Одеська юридична академія” Отримав спеціальність “Правознавство”.
Родина
Дружина – Москаль (Кальник) Любов Вікторівна. У шлюбі з 2005 року. Займається бізнесом.
Сини – Мартін 2007 р. н. та Денис 2011 р. н., донька – Квітослава, 2019 р. н.
Кар’єра
З 1999 по 2000 рік працював у Тернопільській обласній клінічній лікарні на посаді лікаря-інтерна кардіологічного відділення.
З 2003 по 2010 рік займав посаду генерального директора ТОВ “ТРО “ТВ-Тоніс” (ЄДРПОУ 31606181), однією з засновниць якого до лютого 2019 року була Владислава Молчанова, а нині залишається її син – Іван Молчанов.
З квітня 2006 року Денис Москаль був зареєстрований у Києві як ФОП, профіль – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; агентства нерухомості.
У Верховній Раді (ВР) VI скликання був помічником на громадських засадах депутата Андрія Портнова (2007-2010 рр, заст. голови фракції “БЮТ”, №58 за списком блоку). Скандально відомий Андрій Портнов, пов’язаний з антиукраїнськими колами, 3 червня 2022 року втік з України.
З 2007 по 2013 рік Денис Москаль був директором ТОВ “Каштанове місто” (ЄДРПОУ 31242154), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель; діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; функціювання спортивних споруд. Однією з бенефіціарів товариства донині є очільниця Stolitsa Group Владислава Молчанова.ТОВ “Каштанове місто” входить до групи BT INVEST, яка в Україні керує мережею роздрібних магазинів Novus, девелоперською компанією Stolitsa Group та компанією Best Imports.
З 10 червня 2008 року по 5 червня 2014 року Денис Москаль – депутат Київської міської ради (КМР) VI скликання від “БЮТ”. Очолював постійну комісію з питань власності, з липня 2011 по червень 2014 року – постійну комісію з питань екологічної політики. Був обраний за №19 партійного списку “БЮТ”. Після спровокованого ним же розколу фракції утворив і очолив депутатську групу “Республіка Київ”
У 2012 році безуспішно балотувався на виборах до ВР VII скликання, очоливши список Партії зелених України (ПЗУ).
У 2014 році безуспішно балотувався до ВР VIII скликання від БПП “Солідарність” по єдиному мажоритарному округу. Його номер – 191 у партійному списку виявився непрохідним.
У 2015 році був обраний депутатом Київської міської ради VIII скликання від “ВО “Батьківщина” на 92 окрузі в Святошинському районі. Був членом постійної комісії з питань екологічної політики.
Постановою Київської міської територіальної виборчої комісії №23 від 23 вересня 2020 року Дениса Москаля було включено під №3 до першої п’ятірки списку “ВО “Батьківщина. На окрузі №11 (частина Святошинського району) теж посів №3 у виборчому списку. На окрузі за нього проголосував усього 401 виборець (з тих, хто голосував за загальний список; у результаті – непрохідне місце на окрузі). Обраний за загальноміським списком.
З 1 грудня 2020 року – депутат Київради ІХ скликання. Офіційні помічники-консультанти: Ірина Мартинюк та Сергій Парубець.
8 грудня 2020 року на початку засідання Київради секретар Володимир Бондаренко зачитав подання про формування у Київраді 7 фракцій. Денис Москаль очолив фракцію партії “ВО “Батьківщина” у кількості 12 депутатів. Його першим заступником стала Алла Шлапак, заступником Юрій Зубко, секретарем Ганна Свириденко.
Цього ж дня було сформовано 16 постійних комісій – на 3 більше, ніж у попередньому скликанні. Денис Москаль традиційно очолив комісію з питань екологічної політики.
Його першим заступником став Вадим Сторожук (“Європейська солідарність”), який у минулому скликанні Київради встиг попрацювати у двох постійних комісіях. Секретарем комісії з питань екологічної політики була обрана Євгенія Кулеба (“Слуга народу”), на той момент дружина міністра закордонних справ України.
Громадська діяльність
З травня 2011 по вересень 2014 року очолював Партію зелених України ПЗУ ЄДРПОУ 00047728). Після Москаля партію знов очолив Віталій Кононов.
Член політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, член бюро Київської міської організації партії (ЄДРПОУ 21709458).
Функції громадської приймальні депутата Дениса Москаля виконує громадська організація “Республіка Київ” (ЄДРПОУ 37728092), директор – Наталія Якименко. У грудні 2015 року назву було змінено на ГО “Фонд Дениса Москаля”.
У 2016 році депутат Москаль сумарно назапізнювався на засідання Київради за рік на 23 години 25 хвилин. Будучи присутнім, ухилився від 31 голосування на пленарних засіданнях КМР..
У 2017 році він теж увійшов до числа депутатів Київради, які будучи зареєстрованими на засіданнях, не вставляють картки в слот системи для голосування. Таким чином Москаль ухилився від визначення своєї позиції 26 разів.
2 березня 2021 року міська організація політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” закріпила своїх депутатів у Київраді за районами Києва. Таке рішення бюро організації прийняло для більш ефективної співпраці з виборцями, прийому громадян та допомоги їм у вирішенні нагальних питань. Денису Москалю разом з Ганною Свириденко “дістався” Подільський район.
Регалії та нагороди
У 2011 році удостоєний звання “Заслужений економіст”. 2016 року отримав адвокатське свідоцтво. Член Національної асоціації адвокатів України.
Схеми, зв’язки, скандали
“Наші гроші” називають Москаля бізнес-партнером співзасновниці будівельної компанії “Stolitsa Group” Влади Молчанової, яка свого часу була довіреною особою кандидата в Президенти Юлії Тимошенко по Святошинському району Києва. Зазначимо, що Денис Москаль, як і його партнерка ще з часів “Партії Зелених” Владислава Молчанова, часто фігурує у різноманітних скандалах, у тому числі пов’язаних із забудовою столиці. Нагадаємо, свого часу Молчанову називали “фінансовою доноркою” київського офісу партії Юлії Тимошенко.
Усередині 2000-х років ТОВ “Каштанове місто” планувало будівництво житлового будинку на території, що примикає до Сирецького парку. Це спровокувало великий скандал. Група активістів із сусідніх будинків як могла перешкоджала будівництву, кидаючись під колеса кранів, вантажівок і “бомбардуючи” листами районну та міську адміністрації, мерію і Верховну Раду.
На боці противника будівництва виступили кілька парламентаріїв. Міська прокуратура винесла директору ТОВ “Каштанове місто” Денису Москалю припис “зупинити підготовчі роботи та звільнити земельну ділянку від будівельної техніки”. Зрештою і Київрада винесла рішення про відміну виділення землі під забудову.
Також гучні протести викликали наміри ТОВ “Каштанове місто” розпочати забудову на вул. Костельній.
В останній день літа 2010 року, депутат КМР від “Блоку Юлії Тимошенко” (БЮТ) Денис Москаль оголосив, що його обрано новим головою фракції “Батьківщина”, з чим не погодилася чинна голова фракції Тетяна Меліхова, звинувативши Москаля у співпраці із тодішнім впливовим заступником голови Адміністрації Президента – Андрієм Кравцем. Демарш Москаля призвів до розколу у фракції, але у листопаді 2010 року він програв суд і вийшов із фракції БЮТ, утворивши у Київраді депутатську групу “Республіка Київ”. Втім, ця історія не завадила секретарю Київради VI скликання Олесю Довгому (фракція “Блок Леоніда Черновецького“) оголосити Москаля легітимним лідером фракції.
У 2014 році ЗМІ повідомляли, що під час парламентської виборчої кампанії кандидат від “Блоку Петра Порошенка” Денис Москаль приховав від Центральної виборчої комісії свою партійність. На сайті ЦВК він був зазначений як безпартійний висуванець БПП. Але доручення на подання членів дільничних комісій він підписав як голова Партії Зелених України. Також інформація про те, що Москаль продовжує керувати Партією Зелених України, містилася і на офіційному сайті партії.
У 2015 році Денис Москаль вчасно не подав декларацію до Київради й зробив це лише після того, як до нього звернувся рух ЧЕСНО.
У лютому 2017 року Нацполіція підозрювала низку депутатів КМР VIII скликання у порушенні Закону “Про протидію корупції” – сумнівних витратах бюджетних коштів, що виділяються на їхні громадські організації, які водночас є депутатськими приймальнями. На “рахунки” таких організацій-приймальних столичних депутатів Андрія Страннікова, Юрія Вахеля, Юрія Сиротюка та Дениса Москаля у 2016 році зі столичного бюджету пішло близько 2,6 млн. гривень. Зокрема, ТОВ “Фонд Дениса Москаля” для утримання його ж громадської приймальні у 2016 році було виділено 168,7 тис. гривень із столичної скарбниці, а на його виборців витрачено 450 тис. гривень.
15 грудня 2018 року депутат Москаль відмітився піар-акцією – провів свято за участі Святого Миколая під час проведення церковного собору. Депутат жартома назвав це своїм “собором дитячих усмішок”.
У квітні 2020 року Фонд гарантування вкладів на “голландському” аукціоні продав права вимоги банку “Надра” щодо іпотечних кредитів на 1,12 мільярда гривень за 20,25 мільйона, тобто дисконт склав 98%. Переможцем у “солодкому” аукціоні стало ТОВ “Девелоп фінанс”, до складу засновників якого входили Костянтин та Олена Усови, партнер Усова з юрфірми “Еверлігал” та кандидат у депутати ВР IX скликання Андрій Порайко, партнер з юрфірми “Еверлігал” Олександр Ружицький, та голова фракції “Батьківщина” у Київраді IX скликання Денис Москаль.
Згідно до розпорядження Київського міського голови Віталія Кличка від 11 листопада 2021 року №2348 у період з 27 листопада до 1 грудня столицю Швейцарської Конфедерації – Берн, з метою вивчення досвіду механізмів формування, впровадження та контролю реалізації політики у сфері управління екологічним станом міста відвідала група депутатів Київської міськради, очолювана заступником міського голови – секретарем КМР Володимиром Бондаренко, у складі якої перебував і депутат Денис Москаль.
Депутатська активність
Незважаючи на періодичні утримання від голосування, депутат Київради Денис Москаль був достатньо активний, проявляв ініціативу, вносив проєкти рішень та пропозиції з питань порядку денного:
-
21 січня 2011 року голова ДГ “Республіка Київ” у КМР VI скликання Денис Москаль виступив проти ініціативи КМДА “замкнути” на себе вирішення усіх земельних питань та питань власності;
-
23 червня 2011 року Денис Москаль ініціював створення тимчасової контрольної комісії з питань перевірки законності видобутку корисних копалин, зокрема піску на території Києва;
-
15 лютого 2012 року постійна комісія КМР VI скликання з питань екологічної політики відмовилася включати до складу Національного природного парку “Голосіївський” лісові комплекси Святошинського лісопаркового господарства площею 4,5 тис. га, заказники “Жуків острів”, “Острова Ольгін та Козачий”, регіональні ландшафтні парки Лиса гора” та “Дніпровські острови”;
-
28 березня після постанови суду про визнання недійсним рішення про виділення землі забудовнику ділянки під Пейзажними котиками, депутат Москаль прийшов на земельну комісію з проєктом створення на мальовничих схилах пам’ятки природи місцевого значення, а пізніше проголосував за відповідне рішення КМР. Згодом підтримав рішення припинення права забудовника на землю під “Пейзажними котиками”;
-
27 червня 2014 року на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook голова ПЗУ, депутат КМР VI скликання Денис Москаль висловив обурення тим, що мер Києва Віталій Кличко погодився віддати селищу Коцюбинське понад 3,5 тисячі гектарів площі Києва;
-
на початку квітня 2016 року забудовник скандального ЖК “Печерський бастіон” Войцеховський (з травня 2020 року знаходиться у розшуку) вимагав від екологічної комісії Київради ініціювати скасування рішення міськради про створення скверу на вул. Ольшанській у Печерському районі. Члени комісії відмовили забудовнику, незважаючи на рішення ВГСУ. Але очевидно, що під загрозою опинились всі проголошені міськрадою за останні два роки сквери, для правильного оформлення землі під якими чиновники нічого не зробили. Денис Москаль звинуватив у цьому КО “Київзеленбуд”;
-
15 червня 2016 року депутат КМР VIII Москаль скликання запитав у керівництва Департаменту благоустрою та збереження природної середовища КМДА інформацію про плани щодо Солом’янського ландшафтного парку, оскільки мешканці Солом’янського району побоювались, що під виглядом реконструкції парку перший заступник директора КП “Благоустрій” Андрій Андрєєв забудує його;
-
27 червня 2016 року депутат Денис Москаль повідомив тодішню директорку Департаменту охорони здоров’я КМДА Тетяну Донченко про неприпустимість будівництва житлового будинку на місці колишнього міжрайонного диспансеру №2 Київського міського протитуберкульозного диспансеру, що до 2011 року функціонував на вул. Львівській, 3;
-
5 липня 2016 року депутат Москаль попередив тодішнього секретаряі Київради Володимирау Прокопіва про скандал, що назріває навколо земельної ділянки на вул. Львівській, 18 у Святошинському районі, де місцеві мешканці проти будь-якого будівництва на ділянці, де ростуть вікові дуби і сосни. Протягом 2015-2016 років щодо цієї ділянки тривали судові розгляди, оскільки у травні минулого року КМР вирішила відмовити ТОВ “АСМА-Крим” у продовженні договору оренди під будівництво готельно-житлового комплексу;
-
9 вересня 2016 року депутат Київради VIII скликання Денис Москаль звернув увагу заступника голови КМДА Петра Пантелєєва на те, що київські постачальники комунальних послуг почали запускати комунальні рахунки повз КП “ГІОЦ”: на київський ринок активно просуваються конкуренти, які мають російське та одеське коріння. У результаті в побут входять складніші та незручніші системи електронних платежів, за користування якими киянам ще й доводиться платити в 4 рази дорожче. Корупційні прокладки може усунути КМДА, але чомусь цього не робить.
-
9 листопада 2016 року у зверненні на адресу керівника Департаменту містобудування та архітектури КМДА та головного архітектора Києва Олександра Свистунова депутат Москаль висловив обурення, що чиновники департаменту не врахували, що мешканці Святошинського району активно виступають проти забудови зелених зон на вул. Львівській, 3 та 18-Б;
-
1 грудня 2016 року депутат КМР VIII скликання Денис Москаль вніс проект рішення №08/231-4778/ПР “Про вжиття заходів для збереження обладнання вузлів обліку теплової енергії та машинних приміщень ліфтів у житлових будинках Києва”, який 22 грудня був прийнятий на засіданні Київради;
-
у лютому 2016 року депутат Москаль звернувся за поясненнями до директора Департаменту благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації (КМДА) Дмитра Білоцерківця – за даними ГО “Екологія і спорт” на березі озера Святошинське замість зони відпочинку хотіли розмістити автостоянку;
-
22 червня 2017 року на останньому пленарному засіданні столичної міськради було ухвалено ініційоване Денисом Москалем рішення про створення тимчасової контрольної комісії, яка перевірить, хто та на якій підставі забудовує охоронну зону навколо Національного ботанічного саду ім. Гришка НАН України;
-
10 жовтня 2017 року депутат Москаль попросив заступника голови Департаменту благоустрою та збереження природного середовища КМДА Андрія Мальованого зберегти 300-річний дуб, що росте на земельній ділянці на вулиці Патріарха Мстислава Скрипника, 45 у Солом’янському районі;
-
8 листопада 2017 року депутат КМР VIII скликання Денис Москаль звернув увагу мера Києва Віталія Кличка на необхідність проведення громадських слухань щодо роботи сміттєпереробних заводів. Питання утилізації столичного сміття Денис Москаль публічно підіймав ще з початку 2013 року;
-
15 листопада 2017 року депутат Москаль поцікавився в Київського міського голови Віталія Кличка долею Положення про охоронну зону Національного ботанічного саду, яке має покласти край ініціативам щодо його незаконної забудови;
-
8 лютого 2019 року в етері програми “Депутатська приймальня” депутат Денис Москаль розповів, що боротьба за зелену зону на вул. Львівська, 3 триває вже понад сім років, “бо ласий шматочок землі, і як тільки робимо маленький крок до того, щоб там облаштувати сквер, чиновники щосили намагаються відкотити ситуацію назад”;
-
3 березня 2021 року, як повідомила пресслужба Київської міської партійної організації ВО “Батьківщина”, голова постійної Комісії з питань екологічної політики Денис Москаль ініціював низку кроків, що мають на меті недопущення ввезення та продажу диких квітів у столиці;
-
5 жовтня 2021 року в дописі у соцмережі Facebook Денис Москаль у черговий раз нагадав, що зелений оазис у Святошинському районі столиці, який у березні рішенням Київради отримав статус ландшафтного заказника під назвою “Зелена мрія”, можуть віддати пудприємству, поміченому у навмисному нищенні вікових дубів. Юридичне управління Київради несподівано вирішило відкликати власну апеляційну скаргу з цього питання, розв’язавши руки забудовнику. Історія з цією ділянкою по вул. Відпочинку, 25 тягнеться з 2010 року
-
21 жовтня 2021 року депутат Москаль звернувся до мера Віталія Кличка з проханням термінового втручання Департаменту благоустрою КМДА та Муніципальній варті щодо зупинки забудови земельної ділянки у Святошинському районі по вул. Відпочинку, 25 де забудовник почав незаконно облаштовувати огорожу і знищувати зелені насадження. При цьому застосував до мешканців-протестувальників фізичну силу;
-
26 жовтня 2021 року постійна комісія Київради з питань екологічної політики підтримала ініціативу щодо створення комплексної пам’ятки природи місцевого значення “Озеро Біле” орієнтовною площею у п’ять гектарів. Це озеро є частиною Оболонських лук;
-
24 січня 2022 року голова фракції “Батьківщина” у Київраді Денис Москаль на засіданні Київської міської ради звернувся до народних депутатів України із закликом ініціювати зміни до законодавства щодо спрощення процедури вступу до Територіальної оборони Києва;
-
у лютому 2022 року Денис Москаль попросив голову КМДА Віталія Кличка, заступника голови КМДА Андрія Крищенка, директора Департаменту комунальної власності Києва Андрія Гудзя, голову Деснянської РДА Дмитра Ратнікова з проханням вирішити питання розміщення військової частини А 7293 Сил територіальної оборони ЗСУ в Деснянському районі Києва;
-
14 травня 2022 року Київрада прийняла рішення про створення двох ландшафтних заказників – “Озеро Заплавне” та “Озеро Малинівка”. У “Київському еколого-культурному центрі” вважають, що це допоможе надійно вберегти ці водойми від забудови та повідомляють, що технічні матеріали для заповідання даних водойм були підготовлені саме цим центром. У свою чергу автором відповідних проєктів рішень виступив голова комісії Київради з питань екологічної політики Денис Москаль;
-
4 жовтня 2022 року очолювана Денисом Москалем постійна комісія КМР з питань екологічної політики підтримала проект рішення про оголошення ландшафтним заказником місцевого значення озеро Лосине в Деснянському районі столиці. Площа майбутнього заказника має скласти 1,1 га.
Інколи, частина депутатської підтримки Дениса Москаля надавалась в інтересах забудовників, особливо коли це стосувалось бізнес-активності Владислави Молчанової:
-
2007 року ГУ житлового забезпечення КМДА уклало з ТОВ “Пантеон-Інвест” інвестиційний договір, за яким фактично передало зазначеному товариству будинки, які є комплексом старовинної пам’ятки архітектури Садиба Мурашка. При цьому договір було укладено без проведення інвестиційного конкурсу та без погодження з головним управлінням культурної спадщини. 28 серпня 2008 року депутат Москаль підтримав рішення про звільнення забудовника від зобов’язання передати місту приміщення у новозбудованому комплексі. А 17 вересня 2009 року Москаль був відсутній під час голосування за продаж землі під Садибою Мурашка забудовнику “Пантеон-Інвест” для “реконструкції” й будівництва адміністративно-житлового комплексу на її місці;
-
30 червня 2016 року Вищий господарський суд підтвердив право ТОВ “Каданс компані” на номінально незаконну забудову Центрального парку культури та відпочинку на вул. Грушевського. Через недбалість чи навмисну бездіяльність чиновників КМДА на місці шахового павільйону, що згорів у минулому столітті, приватний забудовник планував звести триповерхову будівлю з паркінгом. Будівництвом мали намір зайнятися колишні бізнес-партнери члена екологічної комісії Київради Дениса Москаля (“Батьківщина”), сам Москаль свою причетність до проекту заперечував;
-
29 вересня 2020 року депутат ВР ІХ скликання Гео Лерос (№23 за списком партії “СН”, до 1 вересня 2020 року – член однойменної фракції, наразі – позафракційний) у відео на власному Youtube-каналі написав: “Компанія ТОВ “МЖК Оболонь”, яка належить екс-очільнику Оболонської адміністрації часов Януковича Василю Антонову, разом з Владою Молчановою намагається забудувати сквер у центрі Києва. Цьому товариству продовжили оренду Чкаловского скверу, щоб вони таки звели на цьому місці житловий комплекс. У Київраді це питання просував депутат Денис Москаль, який в раді представляє інтереси Влади Молчанової – забудовника “Столиця Груп”. Цей сквер Кличко повернув забудовнику, він особисто проголосував проти розірвання договору із забудовником. Що цікаво – за 10 хвилин до голосування до Кличка в президії прийшов депутат Москаль і обговорив те, що трапиться трохи згодом”;
-
22 квітня 2021 року Денис Москаль проголосував за передачу спортивного парку на вулиці Академіка Вернадського, 32 під будівництво шести багатоповерхівок на його місці. Під час першої спроби проголосувати за забудову стадіону саме Денис Москаль вносив проект рішення до порядку денного як невідкладне питання;
-
22 квітня 2021 року Денис Москаль проголосував за передачу старовинного маєтку Баккалинського під знищення задля будівництва адмінбудівлі на його місці, незважаючи на кампанію активістів за збереження будинку;
-
11 червня 2021 року голова постійної комісії КМР ІХ скликання з питань екологічної політики Денис Москаль від імені комісії гаряче підтримав вельми неоднозначний ДПТ Мінського масиву, на якому Stolitsa Group розвиває проєкт масштабної забудови у тривалому конфлікті з ДП Агрокомбінат “Пуща-Водиця”;
-
20 червня 2023 року у Київраді поки що не знайшлося необхідної кількості голосів для передачі земельної ділянки на вул. Михайлівській,18, 18-В в оренду ТОВ “Столиця”. Але це, мабуть, лише справа часу. Дана компанія на папері планує отримати землю для обслуговування своїх будівель, серед яких – об’єкт культурної спадщини “Садиба міська” (була зведена в XIX столітті). При цьому, у КМДА навіть не змогли пояснити депутатам, чи уклав власник цієї споруди охоронний договір на неї, а раніше проти цього землевідводу виступали представники громадськості, на думку яких ділянка насправді буде використана для нової забудови. Переконати своїх колег по депутатському корпусу проголосувати за ризиковий землевідвід намагалися у фракції “ВО “Батьківщина”, зокрема Денис Москаль. Нагадаємо, один із співвласників ТОВ “Столиця” Іван Молчанов є сином одіозної забудовниці Владислави Молчанової.
Доходи, майно
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2016 рік.
Відповідно до декларації за 2016 рік Денис Москаль володів нерухомістю:
-
у Києві: з 2005 року – квартирою площею 29,2 кв. м, з 2006 року – квартирою 87,3 кв. м, з 2012 року – квартирою 222,4 кв. м і двома машиномісцями у паркінгу: 17,9 кв. м та 18,3 кв. м;
-
у Макарівському районі земельними ділянками: з 2005 року в Чорногородці – 26 тис. 480 кв. м та в Лишні – 980 кв. м і 2500 кв. м , з 2013 році в Ясногородці – 20 тис. кв. м;
-
в Вінниці офісними приміщеннями: з 2006 року – 143,6 кв. м, з 2007 року – 73,6 кв. м,
-
в Одесі з 2011 року – квартирою 55,9 кв. м;
-
у Ясногородці Макарівського р-ну Київської обл. з 2013 року квартирою у 36,7 кв. м;
-
в Алупці (Ялта) АРК – з 2013 року нежитловими приміщеннями 38,7 кв. м.
Також з 2016 року Денис Москаль орендував у ТОВ “ТВ-ТОНІС” нежитлові приміщення в Києві площею 49,36 кв. м.
Згідно з декларацією за 2016 рік Денис Москаль став одним з найбільших депутатів-землевласників Київради, а також увійшов до ТОП-5 депутатів з найбільшою кількістю задекларованої площі нерухомості.
Дружині депутата, Любові Москаль належали:
-
квартири у Києві: з 2009 року – 72,6 кв. м, з 2016 року – 98,3 кв. м,
-
у Ясногородці: з 2008 року – садовий (дачний) будинок 473,9 кв. м, з 2011 року – квартира 52,5 кв. м і чотири садових (дачних) будинки: 441,3 кв. м, два по 159,4 кв. м та 153,6 кв. м; з 2016 року – квартира 53,9 кв. м і торговельно-побутова та адміністративна будівля 575,8 кв. м (спільна власність: 9% належить Любові Москаль, 91% – ТОВ “Енерхія” (ЄДРПОУ 38921730);
-
в Ясногородці земельні ділянки: з 2008 року – 1590 кв. м, з 2012 року – 460 кв. м, та дві по 310 кв. м;
-
у Копилові Макарівського району з 2011 року – земельна ділянка 82 тис. 170 кв. м;
-
в Алупці (Ялта) АРК з 2012 року – нежитлові приміщення 98,2 кв. м.
Цінне рухоме майно задекларував тільки Денис Москаль: годинники Ulysse Nardin та Rolex.
У 2016 році Денис Москаль мав Range Rover Sport 2006 року випуску та Lexus LS 460L 2011 р. в. Любов Москаль мала Ford Mustang 5.0GT 2010 року випуску та Land Rover Range Rover 2014 р. в.
Станом на 2016 рік Денис Москаль володів:
-
100% в ТОВ “Агробуд-Інвест” (ЄДРПОУ 36362235, Тернопіль), профіль – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;
-
50% в ТОВ “Будівельні технології (ЄДРПОУ 34699441, Тернопіль), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель;
-
50% в ТОВ “Облінвестбуд” (ЄДРПОУ 33926582, Обухів Київської обл.), профіль – будівництво будівель;
-
30,88% в ТОВ “РЕ-Альве” (ЄДРПОУ 31084981, Київ), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель.
Також він був членом ГО “Садове товариство Діо груп” (ЄДРПОУ 34098646, с. Ясногородка) та ГО “Садове товариство “Лісова казка” (ЄДРПОУ 34098761, с. Чорногородка).
Любов Москаль була керівником та одним з засновників на 50% у ТОВ “Ландшафтна майстерня “Лукомор’я” (ЄДРПОУ 37144899, Київ), профіль – надання послуг у рослинництві; облаштування ландшафту; діяльність у сфері інжинірингу.
З листопада 2009 року вона зареєстрована у Києві як ФОП, профіль – надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп’ютерів; надання ландшафтних послуг; надання послуг перукарнями та салонами краси;
За 2016 рок Денис Москаль заробив 507 тис. 207 грн від підприємницької діяльності та 214 грн відсотків від “ПриватБанку”.
Любов Москаль заробила 3 млн 182 тис. 274 гривні: 985 тис. грн – від підприємницької діяльності, 718 тис. 364 грн – від відчуження нерухомості, 1 млн 275 тис. 131 грн – подарунок в негрошовій формі від Кальника Віктора Мартиновича (вірогідно, батька), 149 тис. грн – подарунок в негрошовій формі від Ігора Іванюка, 54 тис. 779 грн – відсотки від “ПриватБанку”.
На кінець 2016 року Денис Москаль зберігав 115 тис. 319 грн на банківських рахунках та 250 тис. грн – готівкою. Любов Москаль зберігала 379 грн у банку та 500 тис. грн – готівкою.
В січні 2016 року Денис Москаль отримав у “ПриватБанку” кредит у розмірі 820 тис. 366 грн. На протязі року сплатив 810 тис. 817 грн у рахунок погашення тіла кредиту та 8 тис. 637 грн в якості відсотків за користування ним.
Аналогічно в січні 2016 року Любов Москаль отримала у “ПриватБанку” кредит у розмірі 414 тис. 489 грн. На протязі року сплатила 395 тис. 747 грн у рахунок погашення тіла кредиту та 3 тис. 651 грн в якості відсотків за користування ним.
Протягом звітного року Деним Москаль придбав нежитлові приміщення. Де і за якою вартістю – не зазначено (у наступних деклараціях цей об’єкт нерухомості не з’явився).
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2017 рік.
За 2017 рік Денис Москаль заробив 815 тис. 679 гривень: 665 тис. 678 грн – від підприємницької діяльності та 150 тис. 1 грн – відсотки від “ПриватБанку”.
Любов Москаль отримала 577 тис. гривень виключно від підприємницької діяльності.
На кінець 2017 року Денис Москаль зберігав 78 тис. 824 грн і 10 тис. 19 євро на банківських рахунках та 250 тис. грн – готівкою. Любов Москаль зберігала 8 тис. 871 грн у банку та 550 тис. грн – готівкою.
У декларації за 2017 рік дані про банківські кредити подружжя Москаль відсутні, з чого виходить, що кредити, отримані в “ПриватБанку” у 2016 році були практично безвідсотковими.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2018 рік.
За наслідками 2018 року Любов Москаль продала земельну ділянку площею 82 тис. 170 кв. м у Копилові Макарівського району, якою вона володіла з 2011 року. Денис Москаль позбавився автомобіля Range Rover Sport 2006 року випуску.
У звітному році у Любові Москаль з’явились:
-
50% у ТОВ “Дружня інвесткомпанія” (ЄДРПОУ 42378310, Тернопіль), профіль – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; купівля та продаж власного нерухомого майна;
-
50% у ТОВ “Централ офіс” (ЄДРПОУ 42378373, Тернопіль), профіль – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; купівля та продаж власного нерухомого майна.
Сам Денис Москаль став членом ще одної ГО “ОК “Северинівка” (ЄДРПОУ 39523794, смт Макарів). Раніше Любов Москаль володіла 33,33% в Обслуговуючому кооперативі “Северинівка” (ЄДРПОУ 36879965, смт Макарів), профіль – управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; інша діяльність із прибирання будинків і промислових об’єктів; комплексне обслуговування об’єктів. Діяльність припинено в липні 2018 року внаслідок банкрутства.
2018 року Денис Москаль отримав 1 млн 417 тис. 508 гривень: 908 тис. 322 грн – від підприємницької діяльності, 89 тис. 186 грн – відсотки від “ПриватБанку” та 420 тис. грн – від відчуження авто.
Любов Москаль отримала 6 млн 835 тис. 110 гривень: 1 млн 135 тис. 110 грн – від підприємницької діяльності, 5 млн грн – від відчуження земельної ділянки та 700 тис. грн – подарунок від чоловіка у грошовій формі.
На кінець 2018 року Денис Москаль зберігав 227 тис. 436 грн, 5 тис. 659 євро та 103 тис. 863 долара на банківських рахунках та 10 тис. грн – готівкою. Любов Москаль зберігала тільки 13 тис. 539 грн на банківських рахунках.
У вересні 2018 року Любов Москаль отримала позику у розмірі 8 млн гривень від Макара Володимира Романовича.
Денис Москаль за наслідками звітного року зазначив видаток – 700 тис. грн, який він подарував дружині для придбання рухомого майна.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2019 рік.
У лютому 2019 рокуі Денис Москаль позбавився земельної ділянки в Чорногородці площею 26 тис. 480 кв. м, якою він володів з 2005 року. Також ним задекларований продаж нежитлових приміщень у грудні 2019 року, але відповідних змін у розділі 3 (об’єкти нерухомості) декларації немає.
У грудні 2019 року у Дениса Москаля з’явились цінні папери – 17 млн 856 тис. 520 акцій АТ “ЗНВКІФ “Грифон Інвест” (ЄДРПОУ 43024365) номіналом 1 гривня за акцію. Це забезпечило Денису Москалю 100% контроль над підприємством.
У Людмили Москаль з’явились 26% в ТОВ “Інвест-Проджект” (ЄДРПОУ 37404144, Київ), профіль – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), посередництво за договорами по цінних паперах або товарах. За даними аналітичної системи YouControl підприємство має зв’язки зі структурами Владислави Молчанової.
За підсумками 2019 року Денис Москаль отримав 26 млн 307 тис. 246 гривень: 2 млн 636 тис. 147 грн – від підприємницької діяльності, 6 тис. 553 грн – відсотки “ПриватБанку”, 16 млн. грн від відчуження нерухомості ТОВ “Столиця” (ЄДРПОУ 32248073), одним із бенефіціарів якого є Іван Молчанов, 1 млн 30 тис. 757 грн – від відчуження нерухомості фізособі, 83 тис. 288 грн – відсотки “ОТПбанку” і 4 тис. 54 грн – відсотки “Укргазбанку”.
Людмила Москаль отримала 391 тис. 944 гривні: 374 тис. 671 грн – від підприємницької діяльності та 17 тис. 273 грн – допомога по вагітності і пологах.
На кінець 2019 року Денис Москаль зберігав 1 млн 283 тис. 436 грн, 7 тис. 537 євро та 4 тис. 43 долара на банківських рахунках, а також 500 тис. грн – готівкою. Любов Москаль зберігала 61 тис. 615 грн та 843 євро на банківських рахунках, а також 5 млн 964 тис. 800 грн. – готівкою.
Позика у розмірі 8 млн гривень, яку Любов Москаль отримала у вересні 2018 року від Володимира Макара, на кінець 2019 року залишилася непогашеною.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2020 рік.
2020 року Денис Москаль став володарем:
-
24 лютого – земельної ділянки у Мотижині площею 6 тис. 719 кв. м;
-
28 березня – квартири 56,4 кв. м та машиномісця 17,6 кв. м в Одесі;
-
30 вересня – земельних ділянок у Ясногородці: 20 тис. 2 кв. м, 19 тис. 1 кв. м, 19 тис. кв. м, 18 тис. 887 кв. м, 20 тис. 1 кв. м, загальною площею біля 9,7 га.
Також він отримав 9% у ТОВ “Девелоп фінанс” (ЄДРПОУ 41937164, Київ), профіль – надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення). До 2020 року ще 9% цієї компанії володів заступник голови КМДА з питань самоврядних повноважень Костянтин Усов, наразі акції знаходяться у його дружини Олени (Альони).
У 2020 році Любов Москаль продала у Ясногородці садовий (дачний) будинок площею 441,3 кв. м, яким володіла з 2011 року.
За підсумками 2020 року Денис Москаль отримав 2 млн 895 тис. 317 гривень: 1 млн 316 тис. 565 грн – від підприємницької діяльності, 50 грн – відсотки “ПриватБанку”, 1 млн 500 тис. грн – від відчуження рухомого майна фізособі (за розділом 6 декларації “транспортні засоби” не простежується), 15 тис. 195 грн – відсотки “ОТПбанку” і 63 тис. 507 грн – відсотки “Укргазбанку”.
Людмила Москаль отримала 1 млн 634 тис. 817 гривень: 319 тис. 999 грн – від підприємницької діяльності, 1 млн 292 тис. 600 грн – від продажу земельної ділянки, 1 тис. 919 грн – допомога по вагітності і пологах, 9 тис. грн – дохід від відчуження цінних паперів АТ “ЗНВКІФ “Грифон Інвест”, що належить її чоловіку та 11 тис. 299 грн – допомога при народженні дитини.
На кінець 2019 року Денис Москаль зберігав 2 млн 568 тис. 317 грн, 7 тис. 301 євро та 84 тис. 789 доларів на банківських рахунках, а також 50 тис. грн – готівкою. Любов Москаль зберігала 60 тис. 875 грн та 32 євро на банківських рахунках, а також 5 млн грн. – готівкою.
Позика у розмірі 8 млн гривень, яку Любов Москаль отримала у вересні 2018 року від Володимира Макара, на кінець 2019 року залишилася непогашеною.
Станом на 13 грудня 2023 року декларації Дениса Москаля по результатам 2021 року у Єдиному реєстрі декларацій немає.
За даними аналітичної системи YouControl, крім зазначених у деклараціях даних Денис Москаль:
-
через АТ “ЗНВКІФ “Грифон Інвест” володіє 50% у ТОВ “Центр оцінки та консультацій” (ЄДРПОУ 39098169), профіль – діяльність у сфері права. Ще 50% цього ТОВ контролює влада Молчанова;
-
через АТ “ЗНВКІФ “Грифон Інвест” володіє 20% у ТОВ “Реал проперті інвест” (ЄДРПОУ 45007083), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель. Ще 50% цього ТОВ контролює влада Молчанова;
-
через АТ “ЗНВКІФ “Грифон Інвест” володіє 50% у ТОВ “Печерськпроект” (ЄДРПОУ 42411291), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель;
-
раніше був одним з засновників ТОВ “ДІОС Логістик” (ЄДРПОУ 35423427, смт Макарів), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель;
-
раніше був одним з засновників ТОВ “Ефест” (ЄДРПОУ 31746781, Київ), профіль – неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами;
-
раніше був одним з засновників ТОВ “ДІО Груп” (ЄДРПОУ 33998274, Івано-Франківськ), профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель.
Останнє оновлення: 13.12.2023 року
Фото: колаж KВ