Основні економічні індикатори України та світу станом на січень 2025 року – аналіз

Основні економічні індикатори України та світу станом на січень 2025 року - аналіз

У 2024 році економіка України продемонструвала ознаки відновлення, незважаючи на тривалу війну і нестабільну геополітичну ситуацію. Реальний ВВП за минулий рік зріс на 3,3%, а номінальний ВВП склав близько 8,3 трлн гривень. За даними МВФ, глобальне економічне зростання  в 2024 році становило 3,1%, з прогнозом на 2025 рік – 3,2%. 

Про це КВ стало відомо з огляду поточних макроекономічних трендів, представлених директором з маркетингу та розвитку “Інтерфакс-Україна” Максимом Уракіним, кандидатом економічних наук і засновником інформаційно-аналітичного центру «Experts Club».

Стаття представляє ключові макроекономічні показники України та світової економіки станом на 1 лютого 2025 року. Аналіз підготовлено на основі актуальних даних Державної служби статистики України, Національного банку України, Міжнародного валютного фонду, Світового банку та ООН.

Макроекономічні показники України

2024 року економіка України продемонструвала ознаки відновлення, незважаючи на тривалу війну і нестабільну геополітичну ситуацію. За оновленими даними Держстату, реальний ВВП України за 2024 рік зріс на 3,3%, а номінальний ВВП склав близько 8,3 трлн грн. Індекс-дефлятор становив 11,6%.

“Зростання ВВП свідчить про живучість української економіки. Сектори, орієнтовані на експорт, внутрішнє споживання та відновлення інфраструктури, стали локомотивами зростання”, – коментує Максим Уракін.

Станом на січень 2025 року, річна інфляція інфляція пришвидшилась до 12,9%. Споживчі ціни в січні виросли на 1,2% відносно грудня, що відображає сезонне підвищення і валютну стабільність .

За підсумками 2024 року, експорт товарів становив $43,8 млрд (+13,4%), імпорт – $67,4 млрд (+5,7%), а від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі – $23,6 млрд, згідно з даними Держстату.

“Не дивлячись на високий рівень імпорту, насамперед енергоносіїв та обладнання, експортна активність зростає. Україна зміцнює позиції на аграрних і металургійних ринках”, – каже Максим Уракін.

На 1 лютого 2025 року, згідно з даними Мінфіну, державний і гарантований державою борг України становив $146,7 млрд, включно зі $100,1 млрд зовнішнього боргу. За даними Національного банку України, міжнародні резерви досягли $45,3 млрд, збільшившись на $400 млн за січень завдяки надходженням від ЄС і МВФ.

“Рекордний рівень резервів зміцнює стійкість гривні та дає змогу НБУ контролювати валютні коливання”, – підкреслює економіст.

Глобальна економіка

За даними січневого оновлення МВФ, глобальне економічне зростання у 2024 році становило 3,1%, з прогнозом на 2025 рік – 3,2%. Основними драйверами залишаються країни, що розвиваються, незважаючи на глобальну нестабільність.

Згідно з переглядом Бюро економічного аналізу, економіка США зросла на 2,5% у 2024 році. У січні 2025 року інфляція становила 3,1% у річному вираженні, ФРС зберегла ставку на рівні 5,25-5,5%.

За уточненими даними Євростату, ВВП єврозони 2024 року зріс на 0,4%, а інфляція в січні 2025 року становила 2,8%. Німеччина, найбільша економіка ЄС, показала спад на 0,1%, тоді як Іспанія та Португалія забезпечили позитивний внесок у загальне зростання.

“Геополітика, висока вартість запозичень і нестабільний попит у країнах G7, як і раніше, стримують відновлення. Сильний споживчий попит підтримує економіку США. Але дорогий кредит гальмує інвестиційну активність, особливо у сфері нерухомості. Економіка Китаю потребує нових стимулів, включно з реформами оподаткування та підтримкою малих підприємств, щоб компенсувати зниження інвестицій у будівельний сектор”, – пояснює Уракін.

Індійська економіка продовжує впевнене зростання: 8% у 2024 році, за попередніми даними Мінфіну Індії. Країна зміцнює позиції в глобальних ланцюжках поставок і нарощує внутрішнє виробництво.

За офіційною статистикою, ВВП Китаю 2024 року збільшився на 5%. Однак темпи зростання сектора нерухомості залишаються слабкими, внутрішній попит обмежений, що стримує потенціал розширення.

Висновок

Макроекономічна картина початку 2025 року відображає складне, але стабільне становище як в Україні, так і у світі. Внутрішнє зростання ВВП, уповільнення інфляції та зміцнення резервів – позитивні сигнали для України. Глобальна економіка, своєю чергою, демонструє обережне зростання на тлі викликів, що зберігаються.

“Для України ключовими пріоритетами залишаються: забезпечення макроекономічної стабільності, зростання експорту з високою доданою вартістю, прискорення цифрової трансформації та реалізація структурних реформ. Це дасть змогу країні зміцнити позиції в міжнародній економіці вже 2025 року”, – резюмує Максим Уракін.

Керівник проекту «Економічний моніторинг» кандидат економічних наук Максим Уракін.

Детальніший аналіз економічних показників України доступний у щомісячних інформаційно-аналітичних продуктах агентства Інтерфакс-Україна “Економічний моніторинг”.

Читайте: Роль українців на ринку праці в Італії у 2024 році, – дослідження

Фото: “Інтерфакс-Україна”

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Для добудови школи в селі Чайки змінили підрядника, але тільки формально
Для добудови школи в селі Чайки змінили підрядника, але тільки формально
09:00 Борщагівська сільрада за понад 140 млн гривень замовила продовження будівництва школи в селі Чайки, що триває пʼятий рік. Підрядником обрали ПрАТ “Агробудмеханізація”, що…
“Кримінальний Оленич”: покарання одіозного ексзаступника Кличка за сприяння забудові парку “Нивки” не відбувається з незрозумілих причин
“Кримінальний Оленич”: покарання одіозного ексзаступника Кличка за сприяння забудові парку “Нивки” не відбувається з незрозумілих причин
09:00 ДІАМ і правоохоронні органи наразі роблять все, щоб унеможливити будівництво висотного житлового комплексу (ЖК) на території  об’єкта природно заповідного фонду – парку “Нивки”. …
Кримінальна справа і мораторій від Мінкульту: що буде з фундаментом Палацу Розумовського
Кримінальна справа і мораторій від Мінкульту: що буде з фундаментом Палацу Розумовського
09:00 У столиці тривають скандали навколо будівельних робіт на залишках фундаменту Палацу останнього гетьмана Кирила Розумовського. Так, у березні суд в рамках кримінальної справи…
Banner
QlU7mDx4