У неділю, 18 травня, в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам’ять жертв геноциду кримських татар з нагоди 81-х роковин трагедії їх масової депортації. Володимир Зеленський у цей день нагадав, що вигнання стало смертним вироком для тисяч і тисяч людей, для багатьох сімей. У Києві Меджліс проводить меморіальні заходи, присвячені Дню пам’яті.
Про це, як передає КВ, йдеться у повідомленні Українського інституту національної пам’яті, допису Президента України Володимира Зеленського та інформації Меджліса кримськотатарського народу.
Як нагадали в дописі УІНП, у 1944 році, 18 травня, комуністична влада розпочала операцію з депортації кримських татар Кримського півострова. Протягом 18-20 травня людей викидали з домівок і насильно вивозили у віддалені регіони СРСР без права повернення. О 3 годині ранку 18 травня співробітники НКВД, яких до цієї справи було залучено 32 тис., вдиралися в будинки, виділяли на збори від кількох хвилин до півгодини і зганяли людей. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Для перевезення було використано 67 ешелонів. За ці дні депортовано понад 180 тис. кримських татар.
За різними оцінками, до 46% депортованих не пережили ці умови — загинули в дорозі або в перші роки вигнання.
Ця депортація супроводжувалася масовими репресіями, нищенням культурної спадщини, забороною кримським татарам повертатися на батьківщину. Була стерта не лише присутність народу на його землі — намагалися стерти саму пам’ять про нього.
У грудні 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар радянським тоталітарним режимом у 1944 році геноцидом і запровадила 18 травня “День пам’яті жертв кримськотатарського геноциду”.
Володимир Зеленський, вшановуючи День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу зауважив, що цей день нагадує, чому будь-які жорстокі імперії заслуговують на падіння.
“Щонайменше третина кримськотатарського народу була втрачена через хвороби, голод, виснаження і знущання. Трагедія, яка стала можливою через злочинну тоталітарну систему й безкарність вождів у Москві. Трагедія, яка ніколи не мала б повторитися. Але сталася ще одна російська окупація Криму у 2014 році, і тепер знову тисячі сімей, на жаль, розділені. Знову треба боротися за свободу та власний дім”, – наголосив Президент.
“Шануємо пам’ять усіх жертв депортації, цього геноциду кримськотатарського народу. Пам’ятаємо, як важливо, що народ зміг повернутися додому. Працюємо, щоб захистити нашу незалежну державу, усіх наших людей, усю нашу землю. Крим, як і вся Україна, має бути вільним. Імперії завжди падають”, – резюмував Глава держави.
Меджліс кримськотатарського народу, оприлюднив план проведення меморіальних заходів у Києві. Зокрема сьогодні, 18 травня заплановано:
16 – 19 травня 2025 року
Інформаційна інсталяція біля Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська.
18 травня 2025 року
Протягом дня всі охочі зможуть долучитися до вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу, зокрема заплановані: написання листів «До вільного Криму», розміщення стенда з роздатковими матеріалами, безперервний показ фільмів та відеороликів відповідної тематики на екрані в сквері поблизу Меморіалу.
Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська.
18 травня 2025 року
(час проведення заходу буде оголошено окремо)
Публічний меморіальний захід за участі кримськотатарської та української громади, зокрема молоді. Виступи посадовців, політиків, духовних осіб, громадських діячів. Протягом дня відбуватимуться акції із запалення свічок у формі кримськотатарської тамги, як знаку вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу,
Місце проведення: м. Київ, Сквер Миру, метро Либідська.
18 травня 2025 року
В Національній філармонії України о 19:00 пройде концерт «Мій Крим», в якому пролунають Симфонія №1 Ельвіри Емір та фортепіанний концерт Усеїна Бекірова у виконанні Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під диригенством Ділявера Османа.
Фото: Меджліс кримськотатарського народу
КиївВладаОлександр Попов