Верховна Рада (ВР) ухвалила в цілому закон, що передбачає підвищення з 1 жовтня 2024 року військового збору (ВЗ) до 5% (зараз 1,5%), податку на прибуток банків до 50% за нинішній рік, а також деякі інші зміни в Податковому кодексі.
Про це КВ дізналася з повідомлення “Інтерфакс-Україна”, що посилається на трансляцію з сесійної зали нардепа Олексія Гончаренка (фракція “Європейська солідарність”.
Згідно повідомлення, законопроект №11416-д “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану” підтримали 247 народних депутатів (при мінімально необхідних 226 голосах). Проти проголосували 40 депутатів.
Голоси “за” проект закону віддали представники таких фракцій та груп: 192 депутати “Слуги народу”, 18 – “Платформи за життя і мир”, 15 – “Довіри”, 13 – “Відновлення України”, 4 – “За майбутнє”, 1 – “Голосу”.
Ухвалений законопроект, зокрема, передбачає:
- підвищення ВЗ з 1,5% до 5% від зарплат (окрім військовослужбовців; від 1 січня 2025 року оподатковуватимуться також інші доходи громадян на додачу до оподаткування зарплати);
- запровадження ВЗ для платників єдиного податку ІІІ групи (1% від доходу)%;
- запровадження ВЗ для ФОП І, ІІ та ІV груп (10% від мінімальної зарплати, яка становить 8000 гривень).
Передбачено також підвищення до 50% податку на прибуток банків на весь 2024 рік і підвищення з 2025 року з 18% до 25% податку на прибуток для фінустанов (окрім страховиків).
З інших нових норм – введення авансових внесків на прибуток АЗС, прив’язка ставки авансового внеску для пунктів обміну валюти до євро, збільшення мінімального податкового зобов’язання для сільгоспземель і збільшення ренти на видобуток щебеню, підвищення мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої на 50%, але в той самий час звільнення від оподаткування одержуваних громадянами коштів у межах національної програми кешбеку.
Крім того, з 1 січня 2025 року вводять норму про перехід зі щоквартальної на щомісячну звітність із податку на доходи фізосіб.
Ці зміни діятимуть до кінця того року, в якому завершиться воєнний стан.
При цьому, за словами першого заступника податкового комітету ВР Ярослава Железняка, депутати під час розгляду припустилися великої помилки, коли “збили” одну з важливих поправок, що містила багато юридично важливих нювнсів, без яких виконати прийнятий закон на практиці становитиме чималу проблему: “Купа технічних моментів….Тут виникне дуже багато практичних питань по реалізації закону. Я вважаю, його в такому вигляді підписувати не можна”.
За розрахунками уряду, ці податкові зміни мають принести в бюджет додаткові 58 млрд гривень цього року плюс 137 млрд гривень наступного. Гроші потрібні, щоб покрити дефіцит фінансування армії.
Натомість критики, у тому числі серед бізнес-кол, переконані, що ухвалення цього закону призведе до зниження рівня життя найманих працівників і вдарить по українській економіці та водночас суттєво не допоможе перекрити нестачу фінансування ЗСУ.
Читайте: ВР збільшила воєнний бюджет на півтрильйона гривень
Фото: з відкритих джерел
Олексій Ігнатьєв