У Брюселі відбувся 22 Саміт Україна – ЄС. Делегацію України очолив Президент Володимир Зеленський, делегацію ЄС – Президент Європейської ради Шарль Мішель.
Про це KV стало відомо з повідомлення на сайті Президента.
Це був перший двосторонній саміт Європейського Союзу з країною-партнером, який з початку пандемії коронавірусу пройшов у традиційному “живому” форматі. Тож тема боротьби з COVID-19 стала однією з ключових для обговорення.
ЄС мобілізував для України для подолання пандемії COVID-19 та її соціально-економічного впливу пакет підтримки в розмірі 190 мільйонів євро та програму макрофінансової допомоги в розмірі 1,2 мільярда євро. Це значно перевищує допомогу, надану іншими партнерами.
Лідери Саміту зазначили, що наслідки поширення коронавірусної інфекції стали безпрецедентним викликом для систем охорони здоров’я та економіки як держав-членів Європейського Союзу, так і України.
“Спроможність і готовність реагувати на пандемію потрібно посилити, а обмін інформацією необхідно проводити в оперативному режимі, зокрема, і через такі міжнародні організації, як ВООЗ”, – йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі.
Ще одне питання Саміту стосувалось виконання всіх критерії безвізового режиму.
Як наголосив Президент України Володимир Зеленський під час прес-конференції, українці знову зможуть подорожувати до країн ЄС, як тільки це дозволить зробити епідемічна ситуація. Окрім цього, він зазначив про наміри рухатись в напрямку угоди про “промисловий безвіз”.
“Уже розпочала роботу експертна місія ЄС, яка оцінить готовність України до укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції”, – повідомив він.
У підсумку Саміту підтвердилась і повна підтримка Нормандського формату ОБСЄ, Тристоронньої контактної групи та Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.
Європейський Союз високо оцінив конструктивний підхід України у Нормандському форматі та Тристоронній контактній групі. Всебічне та безстрокове припинення вогню – це досягнення, яке має бути збережене. Росію закликали негайно припинити розпалювання конфлікту шляхом надання фінансової та військової підтримки збройним формуванням, а також використати свій вплив для повного виконання Мінських домовленостей та забезпечення вільного й безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до непідконтрольних уряду України територій, включаючи райони вздовж українсько-російського державного кордону, відповідно до її мандату.
Окрім цього, лідери обговорили подальші кроки з імплементації Угоди про асоціацію, поглиблення секторальної інтеграції між Україною та ЄС і подальшу підтримку з боку ЄС процесу реформ в Україні.
“Ми домовилися максимально використовувати всі механізми, щоб і надалі розвивати наші торговельні відносини та поглибити економічну інтеграцію між Україною та Європейським Союзом. Водночас наша делегація представила своє бачення щодо оновлення Угоди про асоціацію у сфері торгівлі та секторальної взаємодії. Зона вільної торгівлі має відповідати реаліям сьогодення – як української економіки, так і економіки та законодавчого поля Євросоюзу”, – зазначив Володимир Зеленський і резюмував, що одним із ключових результатів Саміту стала домовленість розпочати у 2021 році спільну оцінку досягнень цілей Угоди про асоціацію, що стане рушійною силою для її наступного оновлення.
Фото: пресслужба Президента України