Народний депутат Ярослав Железняк (фракція “Голос”, на фото) навів дані про обсяг державного боргу за одинадцять місяців поточного року. Наразі обсяг державного і гарантованого державою боргу України наближається до 80% внутрішнього валового продукту (ВВП). Це дуже багато, але на тлі таких країн як США, Японія чи Греція – статистично для поточної економічної ситуації не критично.
Про це KВ стало відомо з повідомлення Ярослава Железняка.
Згідно цього повідомлення, прямий державний борг України станом на 1 листопада 2022 року становив 93,5 млрд долларів США. З початку війни (в гривневому еквіваленті) він збільшився на 45% (внутрішній – на 23%, зовнішній – на 63%).
Таким чином, виснує нардеп, загалом обсяг державного і гарантованого державою боргу України наближається до 80% ВВП.
Раніше видання “Економічна правда” подавала урядові прогнози і роз’яснення, за якими у 2023 році розмір держборгу сягне 106% від ВВП країни (6,4 трлн гривень).
“ЕП” наводила дані, за якими серед зовнішніх кредиторів Україна найбільше винна власникам євробондів – близько 22,52 млрд доларів США або 823,4 млрд гривень.
При цьому, видання писало, що “як вважають у Світовому банку, перевищення держборгу відносно ВВП країни на 1% понад 64% коштує економіці 0,02% зростання. Це означає, що борг 106% від ВВП може уповільнити зростання української економіки на 0,84% на рік.
Попри негативні наслідки для економічного зростання, багато розвинених держав світу живуть в умовах, коли їх державний борг перевищує ВВП”.
Найбільші державні борги наразі у Японії (260% ВВП), Греції (224% ВВП), Італії (173% ВВП), США (151% ВВП) та Португалії (144% ВВП).
Як інформувала KВ, 3 листопада 2022 року прийняла у другому читанні та в цілому проект державного бюджету на 2023 рік. Як і очікувалось, основні витрати – практично кожна друга бюджетна гривня – це фінансування оборони.
Та разом з тим, депутати пристали на пропозиції уряду значно збільшити фінансування “Укравтодору” (витрати на будівництво доріг) та утворити Фонд відбудови (гроші з якого, як підозрюють в деяких парламентських фракціях, розподілятимуться вручну і непрозоро).
Щодо боргових показників і фінансування проекту державного бюджету на 2023 рік у доопрацьованому законопроекті було збільшено прогноз зовнішніх запозичень на 16,7 млрд гривень (до 1 трлн 442,9 млрд гривень), що “пояснюється необхідністю вирішення питань соціального і економічного характеру; у зв’язку із збільшенням прогнозу запозичень відповідно збільшено граничний обсяг державного боргу на кінець 2023 р. до 6.422,7 млрд грн, що становить 102,3% прогнозного ВВП”.
Читайте: Дефіцит держбюджету-2023 без міжнародних донорів не покрити, – Шмигаль
Фото: з відкритих джерел