Державне агентство України з питань кіно (Держкіно) видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру, що де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.
Про це KВ дізналася з повідомлення пресслужби Довженко-Центру.
Як повідомили у Довженко-Центрі, згідно з наказом Держкіно (див. документ у галереї знизу) всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають бути передані Державній установі “Науковий центр кінематографії України”, основним видом діяльності котрої за даними ЄДРПОУ є “вища освіта”. Зі структури Центру має бути виокремлено Державне підприємство “Українська анімаційна студія”, до якої будуть передані авторські права на українську анімацію, що зараз належать Довженко-Центру. Співробітників Центру має бути повідомлено про можливе звільнення.
“Таким чином відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто “сплячій” установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо”, – розповідають у Довженко-Центрі.
Зазначається, що у наказі про реорганізацію не згадано кіноархівну та музейну колекції Довженко-Центру, котрі є частиною відповідно державного архівного та музейного фондів України та підпадають під дію окремого законодавства.
Ані в преамбулі наказу, ані в публічній комунікації Держкіно не обгрунтувало таке своє рішення.
“Не врахувавши пропозиції Довженко-Центру щодо подальшої діяльності та не розробивши стратегічний план його розвитку, як того вимагає розпорядження Кабінету Міністрів України № 91-р від 26.01.2022, Держкіно вирішило розділити цілісну колекцію Довженко-Центру, що формувалась з 1960-х років, між різними структурами”, – наголосили у Довженко-Центрі.
У центрі вважають, що передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією у світі до фейкової установи – величезний удар по міжнародному іміджу української влади, особливо під час війни, коли Україна у крові виборює власну ідентичність.
“Цей удар має всі ознаки зазіхання на національну пам’ять і може вважатися підривом державності і зрадою національних інтересів”, – зазначили у Довженко-Центрі.
Справка: Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (більше 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).
Колекція Довженко-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва.
Для збереження, розвитку і популяризації кіномистецтва в структурі Довженко-Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір “Сцена 6”, кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. Така структура відповідає світовим стандартам діяльності інстутуцій, що працюють з кінематографічною спадщиною.
Нагадаємо, у січні цього року Кабінет міністрів Дениса Шмигаля передав від Міністерства культури та інформаційної політики в управління Держкіно майновий комплекс столичного Національного центру Олександра Довженка. За три місяці Держкіно мало надати уряду стратегію розвитку довіреного йому Довженка-центру.
Читайте: Столичний Довженко-центр перейшов у сферу управління Держкіно
KВ писала, що навесні 2020 року Держкіно суттєво урізало фінансування Довженка-Центру. Фінансування було урізано з 8,6 млн. гривень до 3,4 млн. гривень без винесення питання на засідання Ради з підтримки кінематографії та без погодження з Міністерством культури та інформаційної політики та з самим Довженком-Центром.
Читайте: Держкіно суттєво урізало фінансування Довженка-Центру (документ)
У березні 2021 року у Довженко-Центрі заявили про загрозу знищення інституту. У відкритому листі колектив скаржився на затримки фінансування, порушення проведення конкурсної процедури на посаду гендиректора, а також передачу центру із відомства Мінкультури на підпорядкування Держкіно.
Фото: Андрій Бойко