У понеділок, 29 січня, виконавчий директор українського Інституту релігійної свободи (ІРС) Максим Васін (на фото), виступаючи у Вашингтоні на засіданні круглого столу з міжнародної релігійної свободи, заявив, що інформація про переслідування вірян в Україні та спроби влади заборонити Українську православну церкву не відповідає дійсності і є “російською пропагандою”.
Про це KВ стало відомо з повідомлення столичного ГО “Інститут релігійної свободи” (ІРС).
За словами Васіна, росія намагається приховати свої звірства на окупованих територіях, і для цього російська пропаганда поширює спотворену інформацію.
“Для цього російська пропаганда поширює викривлену інформацію про те, що Україна нібито обмежує релігійну свободу і забороняє церкви. Це не відповідає дійсності! Українська влада не заборонила жодної церкви, а законопроект про розрив зв’язків із російськими релігійними центрами досі не ухвалено. Він все ще обговорюється в українському парламенті відповідно до демократичних процедур“, – повідомив Васін.
Водночас 29 січня 2024 року було опубліковано офіційну відповідь постійної місії України в ООН та інших міжнародних організаціях на комунікацію Спеціального доповідача ООН з питань свободи релігії та переконань, Спеціального доповідача ООН з питань прав меншин, Спеціального доповідача ООН з питання права на мирні зібрання та асоціації щодо порушень прав вірян Української православної Церкви.
Повідомляється, що дана комунікація була підготовлена після вивчення звернень вірян і релігійних організацій, заяв нашої та інших правозахисних організацій під час 52-54 сесій Ради з прав людини ООН.
У комунікації, зокрема, йдеться про кримінальне переслідування та утиск прав низки архієреїв, обмежувальні заходи щодо монахів та парафіян Києво-Печерської Лаври і наступні випадки розпалювання ненависті та підбурювання до насильства, про обшуки СБУ в монастирях, офісах, навчальних закладах та інших приміщеннях Української православної церкви у Києві та 12 областях України, про рішення низки міських та обласних рад, спрямованих проти діяльності церкви.
Як наголошується у заяві неурядової організації зі спеціальним консультативним статусом при економічній та соціальній Раді ООН “Public Advocacy”, текст комунікаційної заяви Спеціальних доповідачів ООН свідчить про визнання на міжнародному рівні фактів порушення прав Української православної церкви.
У завершальній частині своєї комунікаційної заяви Спеціальні доповідачі ООН заявили: “…ми хочемо висловити своє занепокоєння передбачуваною схемою переслідування УПЦ та її вірян, яка, як видається, пов’язана із законним і мирним здійсненням їхніх прав на свободу релігії або переконань, на свободу вираження поглядів і на свободу об’єднань, закріплених у статтях 18, 19 та 22 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (МПГПП), ратифікованого державою Україна в 1973 році. Зокрема, ми занепокоєні цією моделлю залякування, про яку свідчать вищезгадані звинувачення, спрямовані проти чернечої громади УПЦ та вірян з метою змінити їхню релігійну приналежність. Це суперечить забороні на примус, закріпленій у статті 18 МПГПП. Ми також занепокоєні відповідною реакцією (у зв’язку із закликами до насильства та адміністративними санкціями, накладеними на УПЦ загалом), з якою можуть зіткнутися віряни УПЦ, що фактично обмежує їхнє право сповідувати свою релігію.”
Нагадаємо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун та головою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільдою Богнер та поінформував ООН про те, що Українська православна церква підтримує окупацію України.
Читайте: В ООН стурбовані ознаками дискримінації Української православної церкви в Україні
Фото: ІРС